Dejte si do pořádku webové stránky a vyhněte se pokutě 100.000,- Kč!
Internetové stránky má dnes už téměř každá podnikatelka. Většina se zaměřuje hlavně na poutavý design, reprezentativní fotografie a dobře čtivý text tak, aby se nabízené zboží nebo služby dobře prodávaly. To je v pořádku. Zapomínat však nesmíte ani na požadavky, které na vaše webové stránky klade zákon v souvislosti s ochranou spotřebitele. Ať už provozujete e-shop, živíte se jako realitní makléř, květinářka, daňový poradce nebo kadeřnice. Na profesi nesejde. Při nedodržení několika jednoduchých pravidel se můžete vystavit hrozbě pokuty ve výši až 100.000,- Kč.
Jak vám v podnikání pomohou internetové stránky?
Nejprve zaplatíte hosting a doménu. Potom už záleží pouze na vašich možnostech a schopnostech. Buď víte, jak vytvořit webové stránky svépomocí, anebo se obrátíte na odborníka, pro kterého představuje tvorba webů denní chléb, a ten vám vytvoří webové stránky na míru.
Webové stránky vám umožní oslovit nové zákazníky, ať jsou třeba z druhého konce světa. Jako realitní makléř nebo realitní kancelář si snadno můžete vytvořit portfolio nabízených nemovitostí, kadeřnice může na fotografiích barvitě ukázat, jaké účesy může zákaznicím nabídnout a majitelka e-shopu snadno odprezentuje prodávané zboží. Byť internetové stránky přinášejí pro podnikatele už výhradně pozitiva, ne vše je černobílé.
Jak vytvořit webové stránky, abyste neporušovali zákon a nemuseli platit pokutu 100.000,- Kč?
Ať už podnikáte jako fyzická osoba (FO) nebo prostřednictvím právnické osoby (PO), na vašem webu nesmí chybět povinné údaje. Jak vytvořit internetové stránky, abyste se nedostali do konfliktu se zákonem?
Podnikající fyzická osoba (OSVČ) musí uvést údaj o zápisu do živnostenského rejstříku (a popř. také údaj o zápisu do obchodního rejstříku vč. oddílu a vložky, pokud se tam nechala dobrovolně zapsat). PO musí uvést údaj o zápisu do obchodního rejstříku vždy – opět vč. oddílu a vložky.
Dále musí internetové stránky obsahovat následující údaje:
- obchodní firmu (PO) nebo jméno a příjmení (FO),
- IČO,
- adresu sídla (PO) nebo místo podnikání (FO),
- jméno a internetovou adresu subjektu, který má příslušnost řešit mimosoudní spotřebitelské spory.
Snadno a rychle si můžete ověřit údaje např. v ARES Ministerstva financí. Na webu také nesmí chybět údaj o případném členství v koncernu.
V praxi to pak může vypadat následovně:
Fiktivní Firma 321 s.r.o.
IČO: 777 77 777
se sídlem U Slunce 4, Vinohrady, 120 00 Praha 2
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 11111
Subjektem věcně příslušným pro mimosoudní řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce (https://www.coi.cz/).
Obdobně budete postupovat jako fyzická osoba podnikající. Obchodní firmu nahradíte jménem a příjmením, sídlo místem podnikání, a navíc doplníte údaj o zápisu v živnostenském rejstříku.
Podnikáte a vaše webové stránky povinné údaje neobsahují nebo jsou neúplné? Zbystřete a dejte si internetové stránky do pořádku. V opačném případě by vaše počínání mohlo být kvalifikováno jako přestupek, za který můžete dostat pokutu až 100.000,- Kč. Zároveň se můžete dostat do hledáčku České obchodní inspekce nebo živnostenského úřadu a vystavit se riziku dalších kontrol a sankcí. Ty jsou nepříjemné podobně jako spotřebitelské spory.
Pro koho je tvorba internetové stránky povinná?
V drtivé většině případů si podnikatelé zřizují webové stránky dobrovolně, aby o sobě dali vědět a dostali se blíž k zákazníkům. Existují však výjimky.
Akciové společnosti (a.s.) a družstva, v kterých je dle stanov svěřena působnost členské schůze do rukou shromáždění delegátů musí mít webové stránky ze zákona. Na druhé straně, pokud podnikáte jako společnost s ručením omezením (s.r.o.) nebo jako fyzická osoba (OSVČ), záleží zřízení webu na vaší dobrovolnosti. Pozor, když už si web zřídíte, musíte na něj bez zbytečného odkladu uvést povinné údaje, a v případě změn je opět bez zbytečného odkladu také aktualizovat.
Zkontrolujte si také, že ostatní nepovinné údaje (např. kontaktní údaje, informace o základním kapitálu apod.) nejsou klamavé.