Hana Machalová: i když vás od něčeho odrazují, nedejte se
Hodně lidí jí odrazovalo od cestování s malým dítětem a se svou maminkou. Hana Machalová se ale nedala – cestuje s oběma, přednáší a píše o tom. A na svých přednáškách i ve své knížce učí lidi, jak se nenechat odradit od toho, co chcete a jak cestovat levně, chytře a často.
Dnes tu máme rozhovor s Hankou Machalovou, která… jak byste se sama nazvala? Jste podnikatelka, cestovatelka, osobní koučka?
Jsem autor na volné noze. Přednáším a píšu o cestování. Jednou, dvakrát za měsíc vyrazím na výlet do zahraničí. Cesty sdílím online, aby na ně mohli směle vyrazit i ostatní. Na blog dávám itineráře, kde jsem co za kolik pořídila. To našince zajímá víc než příběhy, kterých je internet přesycen. V knize Do světa cestujte chytře, levně a často z nakladatelství Albatros shrnuji, kterak není nutno čekat celý rok na jedinou dovolenou s drahou cenovkou a následuje celá řada tipů.
Jak to vlastně všechno začalo? Jak vznikl nápad, že budete cestovat? A že se cestování stane Vaším zdrojem příjmů?
Koho osud obdařil toulavými botami, vždy hledal způsoby, jak se dostat za humna. Takže jsem cestovala odjakživa. Přišlo mi podezřelé, proč se lidé obklopují výmluvami na nedostatek peněz nebo času, když jsem s 25 dny dovolené a umným čarováním se státními svátky strávila 80 dnů v roce v zahraničí, aniž by to zruinovalo můj rozpočet. Trhalo mi však srdce pozorovat v mém chudém regionu Valašska, kterak lidé promrhají celoroční úspory za jediný týden dovolené. Připravila jsem pro ně návod, jak využít internet krom zábavy k šetření za cestování. Přednášky se líbily. Lidé se lecčemus přiučili a tak jsem šla na volnou nohu živit se přednášením a psaním.
Jaká je Vaše nejzajímavější zkušenost?
Mám zkušenost s vyvinutím úspěšné metody na odstranění obav z cestování na vlastní pěst do zahraničí. Její praktikování má průlomové výsledky, na které jsem patřičně hrdá. První se jmenuje: Schengenský prostor existuje! Úkolem je směrovat sobotní rodinný výlet do sousední země místo na turisty přeplněná místa v ČR. Díky malé rozloze má prakticky každý náš obyvatel do hodiny a půl státní hranici. Prozření v Regensburgu, Wroclawi či Pasově sklízí nadšené ovace.
Druhá metoda je vyvinuta speciálně pro ty, které mučí úzkost ze ztráty orientačního smyslu v neznámém prostředí. Jmenuje se: Výlet vlakem do Vídně. Pro zájemce je k mání vyšší level: vlakem do Vídně na letiště. K nahlédnutí je motivační video, v němž k letadlu ve Vídni trefí naše babi, či letištní autobus v destinaci najde školkovní dítě, které ani neumí číst. Koho ukonejšila příliš dobře značená Vídeň a trápí jej obava z jazykové bariéry, může absolvovat šokovou terapii: na vlastní pěst do Budapešti. Je účinná i pro ty, kteří trpí naivitou, že se s místními někde dá domluvit anglicky. Kdo zvládl upgrade v podobě přečtení názvu stanice metra Kelenföld vasútállomás, má doživotně vyhráno a může směle vyrazit do Číny, Japonska, Izraele a jiných zemí, kde se nejenže nedomluví, ale ani nic nepřečte.
Já o tom samozřejmě jen přednáším, musí se sami vyhecovat a zažít na vlastní kůži, že to zvládnou.
Jak si vlastně vybíráte destinace?
Nejprve jsem si splnila dětské sny plné romantických představ a viděla národní parky Kanady, Ameriky, Karibik, Havaj či Singapur, nechala se bičovat živly Islandu a samozřejmě se párkrát zklamala evropskými velkoměsty a neskutečným nepořádkem některých zemí. Nyní podléhám impulzům, kdy vidím fotku a nechám se zmocnit nutkáním to vidět. Či se nechám zlákat levnou cenou letenky ve víře, že když tam lítá letadlo, musí tam být i něco k vidění. Tím pádem si destinace jako Kazachstán, Arménie, Jordánsko, Rumunsko, Albánie, Japonsko, Čína či Rusko vybraly mě, ne já je.
Vnímáte nějaká omezení ohledně cestování s dítětem? Nebo je to jen o přístupu nás – rodičů?
Braní dětí s sebou přináší samé výhody. Proto chytrý rodič nedopustí, aby z ratolesti vyrostla skleníková kytka hroutící se z každého vychýlení z monotónního komfortu. Již v předškolním věku jej k radosti obou protáhne destinacemi téměř zdarma. Málokde napadne provozovatele rejžovat na dětském jízdném, vstupném nebo ubytování. Dítě vedené za ruku matkou výrazně zvyšuje bezpečnost obou. Nic nepozvedne dobrodružného ducha mladého organismu víc než spaní ve stanu či kilometry chůze na čerstvém vzduchu. Stejné platí i o seniorech. Babi je spolu s dítětem nedílnou součástí výprav.
Jak vypadá běžný den Hany Machalové?
Rutina matky starající se o školáka, domácnost zoufale toužící po soustředění k práci s vidinou udělat něco činorodého, povznášejícího. Upínání se k momentu, kdy mozek bude konečně opět zalhcen novými vjemy a nejen provozními starostmi.
Když jste začínala, uměla jste pracovat se sociálními sítěmi, webovými stránkami apod. nebo jste se to všechno musela učit?
Jako u každé kancelářské krysy bylo mou doménou tajně v pracovní době jet sociální sítě ve velkém a kamarádit se s IT chlapci neváhajícími mě zasvětit do tajů webového prostředí. S příchodem chytrých telefonů jsem se konečně zbavila mučivého přikování k židli u PC a začalo zvládání agendy v rozmanitých polohách a prostředích, nejlépe vleže.
Kolik času denně strávíte hledáním informací k Vašim cestám? Kolik času Vám zabere příprava jedné cesty?
S heslem těžko na cvičišti lehko na bojišti doporučuji domácí přípravu nepodcenit. Cestovní čas je velmi drahý. Po 15 hodinové cestě s náloží únavy a časového posunu pozdě bycha honiti. Co je na místě k vidění a jak se tam dostanu mám mít nastudováno z domu. Nejdéle zaberou roadtripy, kdy se každou noc ulehá na jiném místě. Zejména v zemi, o jejímž chodu nemám ponětí. Takové Japonsko či Kazachstán představují týdny ponoření do studia. Naopak malé místo v Evropě přináší úlevu. Například víkend v Bruggách obnáší pouze koupi zpáteční jízdenky a jednu noc v hotelu s kritériem cena/poloha centrum/hodnocení hostů. Stejně nulovou časovou náročnost na přípravu mají ostrovy. Při rozloze 40x50km je srdečně jedno, kde člověk bydlí a nemá mu co utéci. Ráno se vzbudí a líný pohled na palmu mu napoví, zda se mu chce někam na výlet nebo ne.
Setkala jste se někdy ohledně Vašeho počínání s negativní reakcí?
Jistěže. Prvním jasným signálem, že vás někdo sleduje, je moment, kdy se mezi fanoušky konečně objeví tací, kteří ostatním otevřeně vyjeví, co všechno děláte špatně a že i vy celá jste špatně. Podmínkou je, že autor komentáře o dané problematice nemá ponětí, většinou ani nemá tušení, kdo jste a už vůbec jej nezajímá téma cestování.
Co byla nejhorší věta, kterou jste slyšela, aby Vás někdo odradil od cestování, a jak jste se s tím vypořádala?
Jako existují nadšení sběratelé folklorních písní, řadím se k sběratelům odrazovacích hlášek od cestování. Hlavním žánrem jsou katastrofické scénáře, zejména, že se tam střílí, následuje výčet smrtelných chorob, kterým nevyhnutelně každý podlehne. I přírodní podmínky mají své zastoupení v hitech: Tam zmrzneš / Sežerou tě medvědi. Asi nejohranější hity jsou: Úplně ses zbláznila/Co tam budeš dělat?/To ti není líto peněz?/Kdo je tam na tebe zvědaný? Punkovější nářez představuje: Jeď si třeba do … Ženy potěší ploužáky: Kdyby sis místo toho radši uklidila / Co ti doma chybí? To musíš pořád někam rajzovat?
Jak se s tím vypořádat? Blahosklonně přitakat všem radám domácích bezpečnostních expertů, sbalit se, zavřít za sebou dveře a jet.
Co dělá Hana Machalová v době koronaviru? Jak se konkrétně Vám změnil v tomto období život?
Stihla jsem k údivu ostatních přiletět začátkem března z Andalusie v naprostém zdraví daleko předtím, než Španělsko zachvátilo prvenství v EU viru. Proto mi i Krajská hygienická stanice Zlín nedopřála karanténu, kterou byli tou dobou obdařeni italští lyžaři. Velikonoční letenka do ukrajinského Charkova šla do koše a bohužel nemohu veřejně vystupovat. Ochuzena o většinu příjmů s vidinou mírné záplaty na mučivé chvíle domácí výuky v podobě ošetřovného čekám na dobu, kdy nebudu muset vyžít jen z úspor. Po večerech sice píšu, účastním se online talk show a festivalů, ale už si ani nepamatuji, jaké to je dostat za něco zaplaceno.
Myslíte, že se do budoucna cestování v souvislosti s koronavirem změní? Máte Vy z něčeho obavy?
Ano, změní, a to velmi. My Evropané budeme vnímání jako zdroj potenciální nákazy a podle toho bude s námi zacházeno. Víza, restrikce, zdravotní certifikáty… Kdo necestoval doteď, těžce prohloupil. Tak příznivé podmínky nemělo lidstvo za celou svou historii a jen tak se nevrátí.
Co by vzkázala Hana Machalová lidem milujícím cestování v době koronaviru?
Lidstvo se vždy dokázalo přizpůsobit novým podmínkám. Většinu obyvatel planety ani nenapadne opustit rodnou vesnici. Cestování je výmysl dobrodruhů, tuláků a zpovykané západní civilizace, která si jezdí po světě jen tak pro zábavu. Čech si vždy našel skulinky, aby se dostal ven. Nic se nestane, když cestování na nějakou dobu pověsíme na hřebík. Aspoň si toho luxusu budeme do budoucna opravdu vážit.
Děkujeme Hance za rozhovor a přejeme mnoho dalších procestovaných dní!