Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY CESTOVÁNÍ POJIŠTĚNÍ

Nástrahy a specifika cestovního pojištění

To, že na cestách za zážitky, poznáním, prací či studiem na nás číhají nástrahy, zřejmě víme všichni. Víme však i o nástrahách cestovního pojištění? Toho, co by mělo ne eliminovat – to přece nelze, ale finančně krýt rizika všeho nedobrého, co nás může na cestách potkat, postihnout, zaskočit či nemile překvapit. Podívejme se spolu s odborníky pod pokličku cestovního pojištění a dejme tomuhle důležitému pojistnému produktu reálný a faktický rámec.

Pokud patříte mezi zkušené travelerky, jistě budete souhlasit, že cestovní pojištění by v dnešním globalizovaném světě mělo již být samozřejmostí. Ale není to tak, protože i tady platí – ne u všech, samozřejmě – naše nechvalně typické pravidlo: „Co není povinné, snad nemusíme…“ No, a když cestovní pojištění zřejmě nelze povinně nařídit a aktivně tuto povinnost na hranicích kontrolovat, mnoho lidí stále riskuje a cestuje bez cestovního pojištění. Nebudeme radši polemizovat o tom, proč by základní cestovní pojištění nemělo být povinné podobně, jako PZP a pojďme si shrnout fakta.   

Cestovní pojištění je neživotní pojištění určeno na pokrytí neočekávaných nákladů na léčbu, právní pomoc nebo při krádeži věcí v zahraničí. Jde tedy o kombinaci pojištění majetku, zdraví, odpovědnosti za škodu a právní pomoci či asistence.

Dle kritérií času můžeme cestovní pojištění rozdělit na krátkodobé, tedy sjednávané pouze na dobu konkrétní cesty a dlouhodobé, sjednávané zpravidla na 12 měsíců. Pojišťovny segmentují produkty cestovního pojištění i podle typu cesty

Turistika nebo rekreace

  • turistická pobytová nebo poznávací cesta,
  • studijní pobyt s rekreační sportovní činností.

Administrativní a manuální práce

  • služební nebo pracovní cesta,
  • stáž, praxe,
  • charitativní a dobrovolnická činnost,
  • au pair,
  • pobyty administrativního charakteru – úřední nebo administrativní práce ve veřejné správě,
  • pracovní pobyty jiného než administrativního charakteru.

Další výběrová kritéria konkrétního produktu cestovního pojištění jsou počet pojišťovaných lidí a jejich věk. Cestovní pojištění může být individuální, rodinné či skupinové, můžete si připojistit i domácí, přesněji společenské zvíře, které je považováno za člena domácnosti. I u domácích mazlíčků lze v rámci cestovního pojištění připojistit jejich léčebné náklady, ale i odpovědnost za škody na majetku nebo újmy na zdraví, které zvíře způsobí.  

Cestovní pojištění nám v žádném případě nezabezpečí, abychom měli vždy šťastné cesty. Se správně sjednaným a na míru nastaveném cestovním pojištěním budeme mít jistotu krytí možných rizik, číhajících na nás na našich cestách. Na cestovním pojištění nemá smysl šetřit a i při tomhle pojistném produktu platí jedna ze základních axiom: „Každé pojištění se vždy oplatí, navzdory tomu, že nikdo neumí předpovědět, jestli se naplní pojistné riziko a dojde k pojistné události.“ Protože každé pojištění není odpovědí na otázku: „Na co vlastně?“ ale na tuhle: „Co když?“

Proto je dobré se podívat na recenze cestovních pojišení, abyste mohli porovnat různé možnosti a vybrat to nejvhodnější pro vás. Srovnání cestovního pojištění vám může pomoci získat přehled o různých cenách a podmínkách pojištění, a také vám může pomoci zjistit, která pojišťovna poskytuje nejlepší krytí pro vaše potřeby. To vše vám pomůže ušetřit čas a peníze a zajistit si klidnou a bezstarostnou dovolenou.

Praktické informace pro nás shrnul expert na cestovní ruch Ing. Petr Hoška, ředitel prodeje CK HOŠKA TOUR:

„Před cestou doporučujeme si sjednat cestovní pojištění. Jednotlivé nabídky se liší. Proto je třeba důsledně zkontrolovat, co vaše cestovní pojištění zahrnuje. Pojistit lze v dnešní době mimo samotných léčebných výloh i zodpovědnost, vaší domácnost během dovolené, zavazadla, domácího mazlíčka na dovolené nebo vaše motorové vozidlo. Pojišťovny také poskytují svoji non-stop asistenci. To znamená, že vám pojišťovna pomůže s hledáním nejbližšího zdravotnického zařízení. Pojištění léčebných výloh musí mít dostatečné limity. Náklady na ošetření se mohou v zahraničí vyšplhat na miliony. Všechny balíčky pojišťoven nemusí pokrývat náklady na záchrannou akci v horách včetně využití vrtulníku. Zvláště, pokud máte pojištění v rámci svých karet, je potřeba se zajímat o to, co pojištění kryje a jaké aktivity chcete provozovat. Některé pojišťovny omezují svoje krytí do určitých nadmořských výšek nebo nabízejí různé ceny podle věku. Také mohou rozlišovat různé typy aktivit jako příplatkový sport nebo základní turistická úroveň. U individuálně sjednávaných pojištění vychází často draze příplatky za pojištění storna služeb. Pro tento vyhledávaný typ pojištění může vycházet výhodněji pojištění od CK, ale i mezi nimi se ceny pojišťovacích balíčků liší. Takže pokud si chcete připlatit pojištění k zájezdu, tak doporučuji porovnávat finální ceny zájezdů včetně pojištění.“

O konkrétní příklady z praxe z pohledu profesionálního pojišťovacího agenta a další rady k nezaplacení se s námi podělil vedoucí kanceláře HV Group Ing. Petr Homonický:

„Klient měl úraz na sjezdovce a následně nárokoval denní odškodné za pobyt v nemocnici – neměl sjednáno, časté je úrazové pojištění jen na smrt a trvalé následky – tedy denní odškodné neměl a do dneška s danou pojišťovnou nechce nic mít.

Dalšímu klientovi odcizili zavazadla v cizině – ovšem odcizení zavazadel je většinou podmíněné překonáním překážky a šetřením policií – klientovi byly odcizeny na nějaké výstavě, tedy nelikvidní.

Jiný klient v odlehlé části světa měl úraz. Myslel si, že pojišťovna zařídí vše sama, ale opak byl pravdou. Musel si sám sehnat letenky, převoz do nemocnice, kde nebyli doktoři, tedy sám sehnal hotel, což bylo spíše ghetto. Asistence však začala fungovat a nakonec to dobře dopadlo.

Klient řešil u nejmenované instituce storno zájezdu z důvodu nemoci. Bohužel byl u pojišťovny, která uplatňuje storno jen na nemocnou osobu, tedy nezrušil se celý zájezd a ostatní museli cestovat.

Je nutné vyzdvihnout to, že jsou pojišťovny, které nabízejí cestovní pojištění jako doplňkovou službu a tomu odpovídá kvalita asistencí. Vlastně proplatí účty za doktora, cestu nazpět a podobně. Pak se musí ještě dohadovat, co byly nutné medikamenty a co už bylo „nadstandard“. Tyto pojišťovny nejsou špatné, jelikož jsou levné. Pokud cestujete do civilizace, není to problém.

Ovšem pokud jedete za dobrodružstvím – Zanzibar, Peru, Papua Nová Guinea, za polární kruh, jižní pól a podobně, pak již musíte hledat takovou instituci, která má skutečně dobrý a propracovaný systém likvidace a pomoci (MEDIC centrum, doktory na telefonu apod.). Jsou to již dražší pojišťovny, ale skutečně mohou zachránit život v odlehlé končině. V těchto případech vždy doporučuji klientům domluvit si předem itinerář, plán nouze – pokud mne uštkne had, nejbližší nemocnice, injekce na ředění krve a okamžitý převoz někam. To vám málokdo řekne, ale asistenční služba neví z 95%, jak to chodí v zemi, kde jste. Kde je dobrá nemocnice, kde je aktuálně dobrý lékař. Proto, pokud u smlouvy tento nouzový scénář uvidí, vždy vám vyjdou vstříc.“

Aktuální rada na závěr: Podle informací potvrzených v den psaní tohoto článku by měla být do konce června Evropským parlamentem a Radou Evropy schválena dohoda o prodloužení platnosti covidpasů o rok. Prakticky to umožní i nadále cestovat v rámci celé Evropské unie s covidpasy, které měli původně platnost do 30. června 2022.

Vždy se ale před cestou oplatí zjistit aktuální podmínky vstupu do konkrétní krajiny, kam se rozhodnete vycestovat.

Užívejte tedy léto do sytosti a tak, jak se vám líbí, dávejte si na sebe pozor, vyvarujte se všem letním nástrahám a mějte jistotu s kvalitním cestovním pojištěním.   

Šťastné cesty a návraty přeje

Ján Schneider

Člen odborné poroty Zlatá minca 2020

Foto: pexels

Článek vznikl díky podpoře medializuj.cz, portálu, který spojuje novináře s odborníky.

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *