Jak se zbavit žárlivosti
Je přirozené a čas od času zažárlit. Dokonce je to i zdravé a snad každou ženu potěší, když její partner mírně ukáže, že malinko žárlí. Mnoho žen to chápe jako vyjádření zájmu a svým způsobem jim to lichotí. Problém ale může nastat, když žárlivost přeroste své zdravé meze.
V takových chvílích se totiž neovládáme!
Když nás pohltí žárlivost, je těžké zachovat chladnou hlavu a zdravý rozum a mnohdy se žena přestane ovládat a stává se z ní „stíhačka“ – v tom lepším případě. V tom horším ji její žárlivost užírá každý den a ona pomalu ztrácí důvěru ve vztah i v partnera.
Jak se žárlivostí zatočit? Zkuste situace vnímat jinak.
V prvé řadě si musíme uvědomit, komu žárlivost patří. Více jak 90 % žárlivosti nemá nic společného se současným partnerem, ale s minulým zraněním, které si do současného partnera promítáte. Děje se tedy to, že zranění, které nemáte vyléčené, spouští emoční reakce na podněty, které vám minulé situace připomenou. Například přišla-li jste na nevěru pomocí zprávy v mobilu, pak ve vás může vzbudit podezření fakt, že má přítel zprávy skryté nebo že si s někým píše a vy nevíte s kým.
Je to ale opravdu partner, kdo ve vás vyvolává žárlivost? Dává vám opravdu důvod k tomu žárlit? Nebo za to může něco z vaší minulosti? Nejdříve si ujasněte tuhle otázku a potom se buď vypořádejte s nevěrníkem nebo sama se sebou.
Tři základní reakce na stresující situace, a jak je využít ve svůj prospěch
Žárlivost je nejistota
Ženy, které mají tendenci žárlit ve velké míře, si jsou zároveň velmi nejisté samy sebou. Žárlivost je právě projevem této nejistoty. Nevěří, že by si partnera udržely, že by jim byl věrný. A je jedno, jestli tomu tak je, protože mají samy o sobě nízké mínění nebo kvůli minulé zkušenosti. Je potřeba si uvědomit, že nejistota je to, co vás sžírá. Odpovězte si na otázky:
- Co ve mně vyvolává žárlivost?
- Proč žárlím?
- Co by se muselo u mě změnit, abych nežárlila?
- Co pomůže moji žárlivost zmírnit?
- Kdy jsem nežárlila? Co zde bylo jinak?
- Kdo mi může se žárlivostí pomoci?
Jakmile si odpovíte, řiďte se svými odpověďmi a inspirujte jimi samu sebe.
Promluvte si s partnerem
Svěřte se partnerovi s tím, že žárlíte. Už je to, že upustíte páru a uslyšíte jeho pohled na věc, uleví hodně. A myslím opravdu rozumný klidný rozhovor mezi dvěma dospělými – žádné scény. Jednoduše řekněte, že žárlíte, proč žárlíte, a zeptejte se, jak to vnímá on. Možná dostanete ujištění, které vás uklidní. Možná zjistíte, že máte důvod žárlit. Důležité je ale mluvit. Partner by měl vědět o tom, jak se cítíte.
Zbavit se žárlivosti je dlouhá cesta
Pokud vedle sebe máte správného partnera, jistě to zvládnete. Klíčem je především uzdravit svá minulá zranění. S tím vám může pomoci mnoho odborníků nebo kurzů – zkuste nějaké vyhledat. Je to ta nejlepší cesta. Pokud se rozhodnete se žárlivostí zatočit sama, pak pro vás máme seznam devíti kroků, jak postupovat:
- Přiznejte si, že žárlíte
- Zjistěte, v čem je zakopaný pes – proč žárlíte? Máte důvod nebo se jedná o minulé zranění?
- Sepište si spouštěče své žárlivosti. Odpovězte si, co v té chvíli zažíváte za emoce.
- Zodpovězte si, co potřebujete, aby se tyto emoce zmenšily. Co by se muselo stát, abyste se cítila lépe? (Neodpovídejte, co by měl udělat partner jinak, ale co vy sama pro sebe v tuto chvíli můžete udělat)
- Udělejte to!
- Promluvte si s partnerem o tom, co zažíváte a proč to zažíváte a zeptejte se ho, jak to vnímá on
- Odpovězte si na otázku, které vaše nejistoty za vaší žárlivosti stojí?
- Co můžete udělat pro to, abyste tyto nejistoty zmenšila?
- Překonejte strach z dalšího zranění. Žárlivost je snaha vyhnout se zranění. Zkuste si připustit, že se zranit můžete – přijměte vlastní zranitelnost.