Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ HISTORIE KNIHY KULTURA LITERATURA SVÁTKY UMĚNÍ VĚDA

Oslavili jste Světový den knihy a autorských práv?

Pokud bychom v historii lidského plémě hledali cokoliv, co nás posunulo vpřed, mezi vynálezy, beze kterých bychom opravdu nebyli tím, čím jsme, určitě a bez debaty patří knihy. A jistě si zaslouží svůj svátek, den, kdy jejich poslání, dosahu a moci můžeme vzdát hold.

V roce 1995 moudré dámy a pánové z UNESCO prosadili, aby byl 23. duben každoročně Světovým dnem knihy a autorských práv. Tento počin byl uznáním knih za pomyslný most mezi generacemi i kulturami.

Datum nebylo vybráno nějak náhodně z klobouku, naopak, 23. duben má ve světové literatuře silnou symboliku, je datem smrti hned několika renomovaných světových autorů, včetně Williama Shakespeara, Miguela de Cervantesa nebo Inku Garcilasa de la Vega.

Oslava síly knih

Možná jste zažili ten magický pocit, kdy vám kniha dala, pokud ne rovnou smysl žít, tak určitě alespoň poodhalila smysl života. A snad máte ve své knihovně pár kousků, které jsou ochytanější než jiné, protože se k nim rádi čas od času vracíte a s radostí se do nich opět začtěte. A možná patříte k těm, kteří nemají problém číst v několika jazycích.

„Knihy ve všech svých podobách nám umožňují učit se a být informováni. Také nás baví a pomáhají nám porozumět světu. Aby knihy mohly plně využít svůj potenciál, je nezbytné, aby odrážely jazykovou rozmanitost našeho světa. Dnes to však již zdaleka neplatí; většina děl je publikována jen v několika jazycích,“ řekla při příležitosti letošního Světového dne knihy a autorských práv generální ředitelka UNESCO Audrey Azoulay.

Světové hlavní město knihy 2025 je Rio de Janeiro

UNESCO a mezinárodní organizace zastupující tři hlavní sektory vydavatelského průmyslu – vydavatelství, knihkupce a knižnice – vybírají každoročně již od roku 2001 v rámci oslav Světového dne knihy a autorských práv Světové hlavní město knihy.

Prvním byl před 24 lety Madrid a letos se tímto titulem hrdí brazilské Rio de Janeiro. Každé Světové hlavní město knihy se zavázalo propagovat knihy a čtení ve všech sektorech společnosti hostitelské země a pro všechny věkové skupiny.

Světové hlavní město knihy 2025 Rio de Janeiro letos realizuje projekt zdůrazňující, jak mohou být knihy nositeli sociální změny, kupříkladu prostřednictvím gramotnosti, vzdělávání a odstraňování chudoby.

Síť kreativních měst UNESCO

Mnoho z utěšeně se rozrůstající globální sítě kreativních měst UNESCO umístilo literaturu do centra strategií trvale udržitelného rozvoje. A všechny města po celé planetě, zařazené do této sítě – dnes jich je 350 – přijaly za svou ideu identifikace kreativity jako strategického faktoru svého trvale udržitelného rozvoje.

Můžeme být opravdu hrdi na to, že mezi kreativní města UNESCO se v roku 2014 zařadila Praha a v roce 2017 Brno.

Autorská práva slaví 72 let

A abychom dnešnímu svátku dali kompletně to, co mu patří, nesmíme zapomenout ani na autorská práva literárních, uměleckých a vědeckých děl. Za rok jejich zrodu na mezinárodní úrovni můžeme považovat rok 1952, kdy byl pod záštitou UNESCO přijat v Ženevě Všeobecný dohovor o autorských právech. Tento přelomový text, který si dal za cíl univerzálně a globálně rozšířit mezinárodní ochranu autorských práv byl revidován v Paříži v roce 1971.

Oslavujme tedy Světový den knihy a autorských práv tak, jak je nám libo, oprašme naši starou knihovnu a začtěme se opět do moudrých, poutavých a krásných slov. Nebo se můžeme projít do oblíbené knihovny, knihkupectví či antikvariátu a vybrat si něco libového k přečtení. V dnešní divné době to opravdu všichni potřebujeme.

Ján Schneider

Foto: pixabay

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *