Praktické tipy, jak si vyprodukovat vlastní, zdravá a kvalitní domácí vajíčka
Věděli jste, že průměrný Čech zkonzumuje ročně okolo 260 vajec? Většina z nich pochází z velkochovů, kde slepice snáší vejce v nedůstojných podmínkách. Podmínky, v kterých slepice žijí, ovlivňují také kvalitu vajec.
Nechcete už dál podporovat klecové chovy? Možná i vy propadnete trendu chovu slepic. Tento článek přináší praktické tipy, jak si zajistit domácí vajíčka od šťastných slepic rovnou na Váš stůl.
Co to obnáší?
Předtím, než si slepice pořídíte, je dobré zvážit, zda jim budete moci věnovat svůj čas. Slepice nejsou továrnou na vajíčka a je důležité dopřát jim kvalitní život a dostatečný výběh.
Musíte počítat s tím, že je třeba pravidelně čistit kurník a i přes to bude pravděpodobně zapáchat. Budete dezinfikovat napáječky, každé ráno slepice pustíte z kurníku a každý večer je pošlete na kutě. Není to legrace, ale stojí to za to.
Chovat jednu slepici vám moc vajec nepřinese. Jsou zvyklé žít ve skupině a proto je dobré pořídit si nejméně tři. Počet vytoužených slepic byste měli vážně promyslet. Od jejich počtu se odvíjí i velikost kurníku. Příliš malý kurník by Vám mohl přinést víc starostí než užitku, hlavně kvůli zdraví vašich nových zvířat.
Kurník
Pokud jste dostatečně šikovní a odhodlaní, můžete se do stavby kurníku pustit svépomocí. Pro stavbu kurníku je potřeba dřevo, polystyren na zateplení, okénko, které zajistí slepicím dostatek světla, střešní krytina, hřebíky a další materiál. Pokud si ale na stavbu kurníku z různých důvodů netroufáte, je tu možnost koupit hotový kurník pro slepice.
Takové kurníky jsou moderním a ideálním řešením. Jsou již sestavené, předem je určen i počet slepic a obvykle je využijí začínající chovatelé jako jste Vy. Ať už se rozhodnete pro kupovaný kurník nebo se pustíte do stavění, hlavní je, aby v něm byly slepice spokojené. K tomu je potřeba se o kurník pravidelně starat a řádně ho vybavit.
Co najdeme v kurníku?
Součástí kurníků by měla být bidýlka, na kterých slepice spí a kukaně, v kterých slepice budou snášet. Snášková hnízda je dobré umístit co nejdál od vchodu, aby slepice měly klid. Můžete je vystlat podestýlkou v podobě slámy nebo hoblin.
V zimních měsících je dobré dát podestýlku do celého kurníku. Slepice mohou hrabat alespoň v ní, když je země pod sněhem. Dobré je také kurník vyvýšit nebo ho izolovat od země kvůli vlhkosti. Vyvýšení navíc udělá radost slepicím, protože rády šplhají do svého obydlí po žebříku.
V kurníku by mělo být také dostatek svetla. Svetlo je potřeba pri tvorbe melatoninu, který vplýva na snášku vajec. Ve velkochovech se na slepice svítí umělým osvětlením. To samozrejme nechceme. Ale slepice i tak potřebují přirozené světlo.
Tip: Pořiďte si do kurníku také podkladek. To je falešné vejce, které udává novým slepicím směr, kam mají snášet svá vejce. Nejčastěji se používají podkladky z plastu nebo sádry.
Krmení
Vaše slepice budou potřebovat přístup k vodě a krmivu. V kurníku by proto neměly chybět ani krmítko a napáječka. Slepice můžete krmit pšenicí, šrotem, vnitřnostmi a biologickým odpadem z kuchyně. Mají také rády červy nebo brouky, které si vyhrabou. Existují také krmné směsi pro slepice.
Výběh pro slepice
Slípky potřebují dostatek pohybu. Ideální je oplotit jim dostatečný kus pozemku okolo kurníku. Na jednu slepici připadá asi 10 m² prostoru. Oplocení kolem výběhu by mělo být dostatečně pevné. Většina chovatelů volí pletivo s menšími oky, aby předešli napadení slepic lasičkou nebo kunou.
I tak se ale může stát, že ráno přijdete a v kurníku Vám zůstanou oči pro pláč. Proto zkušení chovatelé doporučují pořídit si ke kurníku boudu pro psa a k ní samozřejmě hlídače. Takového psa ale musíte na přítomnost drůbeže vytrénovat od štěněte. Když je na slepice zvyklý, vnímá je jako součást smečky a hlídá je.
Mezi vhodná plemena patří ta vyšlechtěná pro práci se stádem jako je border kolie, kavkazský ovčák nebo například anatolský pastevecký pes.
Slepicím hrozí také nebezpečí v podobě dravých ptáků. Jejich instinkty jim velí schovávat se do křoví, když zahlédnou pohyb na obloze. Je proto dobré, aby ve výběhu měly dostatek úkrytů v podobě stromů a keřů.
O vajíčkách
Nedá se přesně říci, kolik vajíček na Vás bude každé ráno čekat v kurníku. Slepice v klecových chovech snese ročně okolo 300 vajec. Takový výkon od těch svých doma ale čekat nemůžete.
Obvykle se dočkáte vajíčka obden, u nejlepších nosnic každý den. Počet vajec se odvíjí také od plemena, které chováte, od počasí, krmiva nebo stáří slepic. Pro Vás by ale důležitější než kvantita měla být kvalita vajec.
V posledních letech se stále více lidí zajímá o kvalitu potravin. Domácí vejce jsou chutná a jemná. Jsou navíc potravinou zdraví prospěšnou. Určitě stojí za to pustit se do chovu vlastních slepic a užívat tuto superpotravinu ekologicky a sebestačne. A možná tak můžete začít i podnikat s domácimi vejcemi.