Zadejte hledaný výraz

DĚTI RODIČOVSTVÍ TIPY VOLNÝ ČAS

Slunce, déšť, sníh: Proč je důležité, aby děti trávily čas venku za každého počasí

Je to tady. Jeden… dva… tři dny volna, na které se těšíte už nějakou dobu. V práci jste si zajistili volno, abyste se mohli věnovat dětem. A pak to přijde. Už ráno to za okny vypadá ponuře. Oblohu obsadily zlověstně vypadající mraky, které nevěstí nic dobrého. Vás se pomalu chytá panika. Z pikniku či výletu na kolech zřejmě nebude nic.

Počasí je nevyzpytatelné, ale nedejte se jím porazit. Každý rodič by měl mít v záloze nějaký univerzální program pro případ, že by se „rosničky“ zmýlily. Přinášíme přehled originálních aktivit, kterými děti zabavíte v každém počasí.

Společně strávené chvíle s dětmi z hlediska psychologie

V dnešní moderní době, kdy se do popředí dostává virtuální svět, má dobře fungující rodina a vztahy v ní mnohem větší význam než kdysi. Rodiče mají často tolik povinností, že větší prioritu přisuzují jiným úkolům a rodinu odsouvají na vedlejší kolej.

Řada výzkumů a studií však ukazuje, že je životně důležité naplánovat si společný čas s dětmi. Někdy stačí maličkosti, společná snídaně, procházka, odpoledne strávené při spoločenských hrách pro celou rodinu.

Pokud se dětem dostatečně věnujete, tak…

Společně strávený čas má na děti mnoho prospěšných účinků. Čas strávený s rodinou je klíčem k rozvoji osobnosti, buduje se sociální vnímání a společenské návyky.

Další výhody trávení času s dětmi:

  • Pevnější duševní zdraví: Komunikace tváří v tvář výrazně snižuje výskyt deprese, úzkosti a jiných duševních chorob.
  • Vyšší sebevědomí: Rodiče mohou naučit své děti sebeúctě, a to prostřednictvím specifických dovedností, jako je vzájemná komunikace a řešení problémů. Učí je také milovat sami sebe, aniž by ponižovali druhé.
  • Nižší riziko problémů s chováním: Společné aktivity poskytují prostor pro uvolnění zadržovaných emocí, které by je jinak mohly dotlačit k nesprávným rozhodnutím.
  • Efektivní řešení problémů: Když něco děláte spolu jako rodina, když se vyskytnou problémy, nemůžete jen tak odejít. Jste v tom spolu, takže musíte spolupracovat při jejich řešení. Tyto návyky pak umí dítě aplikovat v praxi.
  • Lepší akademické výsledky: Děti, které tráví čas s rodinou, mají v průměru lepší výsledky ve škole. Učí se komunikačním dovednostem a důležitosti vzdělání.
  • Zdravá dravost a odolnost: Silné rodinné pouto zvyšuje schopnost lépe čelit životním změnám a výzvám. Být s rodinou dává dětem pocit, že někam patří, že je o ně vždy postaráno a jsou zapotřebí. Tato jistota je motivuje postupovat, růst a uspět.
  • Lepší fyzické zdraví: Se správným druhem aktivit může trávení času s rodinou pozitivně ovlivnit fyzickou pohodu. Společná účast na outdoorových aktivitách pomáhá zlepšovat kondici, pozitivně také ovlivňuje činnost srdce a mozku, hormonální a emocionální zdraví.

Důležitost trávení času na čerstvém vzduchu

Dnešní děti tráví v průměru až sedm hodin denně u počítače, televize nebo na mobilu, a to často na úkor svého zdraví a kvality života.

Zatímco celé léto se ze hřišť ozývá křik a smích dětí, jakmile se počasí zhorší, ztichnou města, ztichnou obce. A přitom by děti měly trávit venku denně alespoň hodinu, bez ohledu na počasí. Stačí jen vědět, jak se obléct, jak obléct batole do každého počasí, co potřebuje školkař a co školák.

Jak prospívá pobyt na čerstvém vzduchu?

  • Dostatek vitamínu D: Vitamin D je dobrý k tomu, aby lidské tělo absorbovalo vápník, což má za následek silnější kosti. Pár minut denně venku na slunci může zvýšit hladinu vitamínu D u vašeho dítěte.
  • Příroda jako lék: Děti, které tráví více času venku, s větší pravděpodobností vedou zdravější život. Více času stráveného venku znamená více fyzické aktivity, která je skvělá pro všechny oblasti zdraví.
  • Pohyb: Většina outdoorových aktivit zahrnuje pohybovou činnost, ať už jde o týmové sportovní hry, jízdu na kole, dokonce i obyčejná procházka dokáže rozproudit krev.
  • Lepší zrak: Děti, které tráví více času venku, mají menší pravděpodobnost vzniku krátkozrakosti. Jejich oči si mohou odpočinout od umělého a škodlivého světla elektroniky.
  • Podporuje kreativitu a představivost: Děti mohou smysluplně interagovat s okolím. Mohou svobodněji myslet, vymýšlet si vlastní aktivity a přistupovat ke světu invenčními způsoby.
  • Méně stresu: U dětí, které tráví více času venku, se pocity deprese, hněvu a napětí objevují mnohem méně.
  • Lepší sociální dovednosti: Děti, které si hrají venku, jsou často doprovázeny jinými dětmi. Interakce s ostatními je výborná pro sociální rozvoj. Snáze navazují nová přátelství a lépe umí vyhodnotit situaci.
  • Pokročilé motorické dovednosti: Hraní venku umožňuje dětem rozvíjet pokročilejší motorické dovednosti, včetně obratnosti, rovnováhy a koordinace.
  • Lepší vztah k životnímu prostředí: Dítě, které tráví čas venku, si mnohem více váží přírody a věcí kolem sebe. Poznává hodnotu zdravého životního prostoru a je motivováno zachovat si tuto lásku k přírodě i v dospělosti.

Pár minut, i celé dny

Vymyslet zábavu v interiéru je mnohem jednodušší, než najít zábavnou aktivitu venku. Je to také proto, že u vás doma máte k dispozici různé pomůcky a věci, abyste mohli vyzkoušet různé kreativní aktivity s dětmi, jako například obrázky z otisků rukou a nohou, vlastní potisk trička, šití, výroba šperků, výroba sezónních ozdob, různé pokusy malého vědce a pod.

Výhodou outdoorových aktivit zase je, že k nim nepotřebujete speciální pomůcky ani nářadí. Příroda je sama o sobě jednou velkou kreativní dílničkou s materiálem pro různé hry a aktivity.

Dokonce nemusíte dělat vůbec nic, i procházka kolem bloku se počítá. Pokud ji však spojíte s poznáváním různých druhů stromů, květin či zvířat, bude to zábavnější. Stačí jen zapojit fantazii a porozhlédnout se kolem. A ani se nenadějete a klidná procházka se promění v bláznivý závod v hledání čtyřlístku nebo pouštění lodiček z kůry stromu po potoku.

Více zážitků samozřejmě nabízí celodenní aktivity. Můžete se s dětmi vydat na delší procházku či túru, vyrazit na kolech nebo se jít vykoupat do nedalekého jezera. Vezměte děti na opékačku, pusťte se spolu do stavby domku na stromě nebo hradu z písku.

Jedinečné kouzlo mají také tvz. víkendovky, tedy aktivity na celý víkend. To už mluvíme o chatovačce nebo stanovačce pod širým nebem. Počítá se i víkend strávený u prarodičů na venkově, kde děti mohou přijít do přímého kontaktu se zvířaty.

V poslední době se velké oblibě těší tvz. roadtrip, tedy rodinný výlet bez předem stanoveného cíle. Potřebujete k tomu jen auto s plnou nádrží a chuť objevovat. Samozřejmě je třeba myslet také na praktické věci. Určitě byste si měli před cestou něco sbalit a především pečlivě připravit auto na dlouhou cestu s rodinou.

Tipy pro aktivity venku v každém počasí

Přinášíme pár tipů na aktivity, které si s dětmi užijete v krásném slunečném počasí. Ukážeme vám, jak vytěžit maximum z deštivého dne a jak se vyřádit na sněhu.

Sluníčko se vzbudilo, protáhlo kosti

Image by Freepik

Slunečný den je ideální pro turistiku, koupání nebo piknik. Zkuste však i tyto méně tradiční tipy:

1. Překážková dráha 

Překážková dráha je skvělý způsob, jak podpořit rovnováhu a koordinaci. Použijte vědra, bedny, obruče a další předměty a postavte z nich na svém dvoře poutavou překážkovou dráhu.

2. Zahrajte si na umělce 

Umělecká díla nemusí vznikat pouze na papíře. Vezměte kbelík s křídami a spolu s dětmi barvami vyzdobte chodník či příjezdovou cestu.

3. Teď tu velím já 

Tato hra je zábavná, když se zapojí více členů rodiny. Máma, táta, sourozenci, kamarádi vašich dětí a pod. Zvolte si jednoho vůdce a zařaďte se do zástupu za něj. Následujte vůdce a opakujte všechno, co dělá. Zábavný tanec, skákání, přetahování, to vše jsou skvělé způsoby, jak se rozhýbat.

4. Pozorování oblohy

Přes den pozorujte s dětmi oblaka a povídejte si o tom, co vidíte. Vyzvěte dítě, aby vyprávělo příběh o sloníkovi, který právě putuje po obloze nad jeho hlavou. Večer zase, když je obloha posetá hvězdami, lehněte si do trávy a hledejte jednoduchá souhvězdí.

5. Na průzkumníka

Vybavte se lupou, dalekohledem, baterkou… jednoduše, vezměte si do batohu cokoliv, co by dobrý průzkumník mohl v přírodě využít. Zajděte do parku nebo do lesa a pozorujte hmyz, ptáky, divoká zvířata a pod. Své poznatky zapište do bloku.

Prší, prší, jen se leje

Déšť není nepřítel, déšť je pouze mokrý. Pokud se správně obléknete, vezmete si pláštěnku a holínky, můžete zažít jedinečné okamžiky. Zde jsou tipy na aktivity:

1. Když déšť zpívá

Tato hra nejlépe funguje mimo rušné oblasti a hlavní cesty. Nejlepší podmínky nabízí stanovačka nebo kempování v přírodě. Jde o to, abyste si našli místo, kde si můžete klidně sednout a poslouchat déšť. Zavřete oči a zaposlouchejte se. Jaké zvuky vydává déšť, když padá na stromy, zem, střechu stanu, auto, vaši bundu apod.?

Náš tip: Víte, jak kempovat s dětmi, aby se do táboření a přírody zamilovali?

2. Výprava za kamenným zvířátkem

Vylákejte děti ven k výpravě za kamenným zvířátkem. Cílem je najít kámen nebo skálu, která se podobá nějakému zvířeti. Děti si je pak vezmou domů a pomocí nesmývatelných barev jim dokreslí tvář, uši, srst, případně ocásek. Je to také způsob, jak naučit děti starat se o zvířátko, byť jen z kamene.

3. Zpívejte a tancujte v dešti

Tancujte a zpívejte v dešti. Nezapomeňte na deštníky, abyste si ty okamžiky užili ještě víc. A samozřejmě kozačky, při tanci určitě párkrát skočíte do louží.

4. Postavte přehradu

Použijte kameny, skály, dřevo, bláto, pytle s pískem nebo cokoliv jiného a postavte si na dvoře nebo louce přehradu.

5. Blátové koláče

Namíchejte nejlepkavější bahenní směs a připravte si koláče z bahna. Zkuste několikapatrový dort. Nezapomeňte ji ozdobit.

6. Kachní závod

Využijte potůčky, které vytvořil déšť, na závod gumových kačenek. Očíslujte je nebo si vyberte různé barvy a pusťte je dolů proudem. Určete si cíl a sledujte, která kačenka vyhraje.

Snížek se nám chumelí, zimička už přišla

Zasněžená příroda je jako čisté plátno pro různá dětská šibalství. Samozřejmě nejoblíbenější jsou koulovačky a sněžné války, spouštění se dolů svahem na sáňkách, stavění sněhuláků a pevností a pod. Naše tipy:

1. Vytvořte jedlý strom pro zvířata

Připravte si jablka nebo pomeranče a šňůry s neochucenými pukanci. Během procházky do lesa pověste jablka na strom a kmen stromu obtočte pukancovými girlandami. Vytvořte sladkou dobrotu z šišek, které namočíte do medu a posypete semínky pro ptáčky.

2. Deník badatele

Ať už jedete do lesa, nebo se jen tak procházíte po svém okolí, zahrajte si na badatele. Vezměte si sešit a pero a s dětmi zaznamenejte vše, čeho si během procházky všimnete. Počítejte rampouchy, zamrzlé louže, sněhuláky, kouřící komíny a pod.

3. Bowling na ledě

Naplňte balón vodou, do které jste přidali potravinářské barvivo, a dejte jej přes noc zamrazit. Chcete-li vyrobit kuželky, naplňte barevnou vodou plastové láhve. Najděte si místo pro bowlingovou dráhu. Pro lepší výsledky postříkejte povrch dráhy vodou.

4. Zimní olympiáda

Zorganizujte si vlastní zimní olympiádu. Postavte dráhu s překážkami, které mohou děti přeskakovat, kličkovat mezi nimi, škrábat se na ně a pod. Potom ať se děti pokusí vytvořit co největší sněhovou kouli. Olympiádu zakončete hodem sněhovou koulí. Body získá ten, kdo hodí nejdál.

5. Malby na sněhu

Naplňte láhve vodou s několika kapkami potravinářského barviva. Do víček udělejte otvory různých velikostí. Děti mohou stříkat barevnou vodu na čistou sněžnou plochu, zdobit svoji sněhovou pevnost, nebo si hrát hry tipu piškvorky a pod.

Neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení

Děti milují pobyt venku. Je to pro ně přirozené, lákavé a vzrušující. A přitom není důvod, aby nemohly trávit čas venku i během deštivého dne.

Neumíte je odtrhnout od koloběžky nebo kola? Pokud budou dodržovat základní pravidla bezpečné jízdy a budou pod vaším dohledem, není důvod, aby seděly doma.

Inspirujte se: Pokud vaše dítě s jízdou na koloběžce teprve začíná, měli byste se seznámit se správným postojem a stylem jízdy. Jaké jsou výhody a rizika jízdy na koloběžce?

Mnozí rodiče jsou vybaveni dlouhým seznamem indoorových aktivit a her, které mají nahradit zábavu venku. Pokud však svým dětem nedopřáte dovádění v dešti, letní expedici za pokladem nebo zimní koulovačku, obíráte je o něco úžasného.

Déšť ani vítr vás nezdolá

Pokud je za okny ponuré počasí a hrozí déšť, mnoho rodičů drží své děti raději v teple domova. Je to často z obavy, že se děti mohou nachladit a onemocnět. Déšť však dětem neublíží, investujete-li do kvalitního oblečení a obuvi.

Důležité je, aby svrchní oblečení bylo z kvalitní nepromokavé látky. Praktické jsou kombinézy do deště, které téměř úplně znemožňují kontakt pokožky s vodou. Mnozí však upřednostňují samostatné kalhoty a bundy, aby se daly používat i odděleně. Výhodou je, že když se počasí zlepší, může si dítě bundu svléknout, zatímco kalhoty ho budou chránit při skákání do louží.

Skákání do louží je velmi osvobozující, ale bezpečné pouze tehdy, má-li dítě obuty kvalitní a nepromokavé holínky.

Důležité je také vrstvení. Aby bylo v teple, neznamená to, že jej navlečete do několika vrstev oblečení a vše to zatížíte nepromokavou kombinézou. Oblečení přizpůsobte teplotě ovzduší. Letní přeháňky ustojíte s tenkou nepromokavou pláštěnkou. Podzimní bouře doprovázené větrem si žádají více ochranných vrstev.

A co je nejdůležitější, noste u sebe dětské ubrousky. Bláto bude všude, na rukou, na tváři, proto buďte připraveni.

Pozor i na ostré sluníčko

Tak, jak jste ostražití před deštěm a větrem, na pozoru byste se měli mít i během horkých letních dnů. Sluníčko vás láká ven, na dlouhé procházky, na túry, na výlety. Přijde víkend, spolu s dětmi nasednete na kola a vracíte se často až pozdě odpoledne. Jak se chráníte před sluncem?

Mohlo by vás zajímat: Omrzely se vám cyklostezky v okolí? Vydejte se dál. Víte, jak se přepravit s kolem na cyklostezku mimo vaši lokalitu?

Nejdůležitější je ochrana pokožky, zvláště u malých dětí. A to neznamená dlouhé kalhoty a dlouhé rukávy. Děti milují, když se mohou svléknout a cítit na pokožce hřejivé sluníčko. Používejte voděodolné a dlouhotrvající ochranné krémy a mléka s SPF 50+.

Bez ohledu na to, kolik krému použijete, určitou dobu během dne by se děti neměly zdržovat na přímém slunci. Nemusíte se hned vracet domů. Najděte stín, schovejte se v lese, udělejte si přístřešek a pod.

Samozřejmostí by mělo být volné vzdušné oblečení světlých barev. Důležité je zůstat hydratováni.

Na závěr

Děti by měly mít alespoň 60 minut pohybu každý den a je skvělé, pokud tak mohou činit venku. Bonusem je pak čerstvý vzduch a více prostoru pro hraní. Neodpírejte jim příležitost objevovat svět, ve kterém žijí, a to nejen během pěkných slunečných dnů. Některá tajemství dokáže příroda odhalit pouze v dešti. A zvláště okouzlující je v zimě.

Pokud mají děti správné oblečení, počasí je jen zřídka dokáže znechutit. Dopřejte jim pohyb na čerstvém vzduchu za každého počasí. Dejte důraz na to, aby se po návratu domů vysušily a zahřály. Můžete z toho udělat rituál, sklenici teplého mléka nebo kakaa, teplou koupel, pohádka na dobrou noc. Takové dětství jim navždy utkví v paměti, zachovají si lásku k přírodě a předají ji zase svým dětem.

Eva Dedinská, Obsahový specialista na optimalizaci webů z PoctiveSEO

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *