Taky vám dnes něco zvedlo tlak?

Možná se mnou budete souhlasit, že momentů, které nás denně dokáží vytočit – a nezřídka i lidí – je často mnoho a občas pořád dost. Co naplat, to, co se na nás dennodenně a na některé i v noci valí a umí nám patřičně zvednout tlak, nemáme obvykle vůbec šanci ovlivnit. To, co ale můžeme zvládnout, je naučit se všem stresorům čelit pokud možno beze ztráty kytičky a újmy na zdraví. O tom ale někdy později.
Pokud nám cokoliv raz za čas, “jednorázově” zvedne tlak, může nám to – možná pro mnohé paradoxně – dokonce utužit kardiovaskulární zdraví. Což ale neznamená, že máme své blízké v zájmu jejich zdraví cíleně vytáčet. Jiná písnička to ale bude u všech, kteří trpí chronickou vysokým krevním tlakem – hypertenzí.
Proč je vysoký krevní tlak nebezpečný?
Inu protože se řadí k nejčastějším kardiovaskulárním onemocněním a navíc je i rizikovým faktorem dalších nemocí oběhové soustavy a srdce. Podle našich expertek a expertů trpí v zemích českých, moravských a slezských hypertenzí až kolem 40 % lidí ve věku 30-79 let, což nás řadí na nelichotivou 10. příčku evropské prevalence tohoto onemocnění. Výskyt hypertenze je vyšší u českých mužů – až 49 % – v porovnání s “jenom” 34 % žen trpícími hypertenzí. A prevalence vysokého krevního tlaku roste s věkem.
Podle údajů Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak až kolem 1,28 miliardy dospělých lidí žijících po celé zeměkouli ve věku 30-79 let, což je každý čtvrtý muž a každá pátá žena. Zarážející je fakt, že téměř polovina z nich, až 46 % ani neví, že trpí hypertenzí.
Světový den hypertenze má 20 let
Je to tak, Světová liga hypertenze tento svátek iniciovala již v roce 2005 a již 20 let ho slavíme 17. května. Heslem kampaně Světového dne hypertenze 2025 je “Měřte si krevní tlak přesně, kontrolujte jej a žijte déle”. Světový den krevního tlaku je každoročně globálním svátkem i platformou propagace zvyšující povědomí o významu krevního tlaku v lidských životech. A samozřejmě i o důležitosti jeho přesného měření.
A proč bychom si měli krevní tlak měřit doma?
Ruce na srdce, dámy a pánové, patříte k těm odpovědnějším, kteří pravidelně absolvují preventivní prohlídky? Pokud ano, super, ale pořád je to – z pohledu frekvence měření krevního tlaku – málo. Preventivky absolvujeme jednou za dva roky a pokud k tomu připočteme i návštěvy ordinací, kdy nás lékařka nebo lékař i vyšetří – včetně měření krevního tlaku – pořád je to v součtu jenom párkrát ročně. A protože vysoký krevní tlak – kromě toho že je sám o sobě nemocí – je i rizikovým faktorem dalších kardiovaskulárních onemocnění, bylo by fajn, kdybychom opravdu věděli, jeslti ho náhodou nemáme v normě.
- normální krevní tlak v klidovém stavu zdravého člověka má hodnoty 120-129/80-84 mmHg
- zvýšený krevní tlak má opakovaně naměřené hodnoty 130-139/85-89 mmHg
- opakovaně naměřené hodnoty nad 140/90mmHg znamenají vysoký krevní tlak
Krevní tlak bychom si měli měřit doma v zájmu svého zdraví, protože neléčená hypertenze může vést k závažným zdravotním komplikacím, včetně srdečního zlyhávání, infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, selhávání ledvin anebo demence. Což jsou stavy a nemoci nezvratně poškozující zdraví a jsou i život ohrozující. Ne nadarmo se traduje, že vysoký krevní tlak je tichý zabiják.
Měříte si krevní tlak správně?
Pokud si myslíte, že ano, určitě nezaškodí si postup důkladně zopakovat. Je sice pravda, že různé “chytré” zařízení dokáží tlak měřit – tedy alespoň to tvrdí jejich výrobci…Ale schválně, zkuste své lékařce vysvětlovat, kolik vám dnes naměřil váš smart náramek, nebo prsten… Berme jako fakt, že klasické “manžetové” měření krevního tlaku je i v dnešní přesmartované době pořád tím osvědčeným zlatým standardem. A tuplem to platí pro “domácí” měření krevního tlaku. Mimochodem, mnoho studií prokázalo, že správně naměřené hodnoty krevního tlaku v domácím prostředí můžou lépe předpovídat riziko kardiovaskulárních onemocnění, v porovnání s náhodnými měřeními v ordinaci nebo lékárně.
Ale pozor, můžete mít doma nejsofistikovanější tlakoměr, jaký je na trhu, který možná dokáže změří i teplotu sousedovy vody v bazénu, postup měření krevního tlaku je třeba pečlivě dodržet. Abychom ho změřili opravdu správně:
- měříme ráno po probuzení před užitím léků a večer před jídlem
- první měření tlaku realizujeme na obou pažích, potom měříme tlak na paži, kde jsme naměřili vyšší hodnoty
- měříme po 5 minutách sezení klidu
- paži uvolníme od oděvu, položíme ji volně na stůl na úroveň srdce, nataženou, dlaní vzhůru
- nohy nepřekřižujeme, jsou volně od sebe
- během měření nemluvíme
- manžetu nasadíme podle návodu
- měříme 2x za sebou v rozestupu 1 minuty
- z obou měření vypočítáme zvlášť průměrnou hodnotu systolického “horního” a diastolického “dolního” tlaku
- frekvenci měření – nikdy ne denně – a hraniční hodnoty tlaku určuje lékař
Existuje prevence hypertenze?
No samozřejmě, zvlášť, když si uvědomíme, že až 80 % případů onemocnění můžeme předejít dodržováním preventivních opatření a zásad zdravého životního stylu.
Je to tak, pokud opomeneme genetiku, tak drtivou většinu kardiovaskulárních onemocnění můžeme považovat za “civilizační” – čti: způsobené nezdravým životním stylem. Zopakujme si tedy základní “desatero” prevence nejenom hypertenze a kardiovaskulárních onemocnění:
- stravujeme se zdravě, pravidelně, pestře a vyváženě
- dodržujeme pitný režim, pijeme nealkoholické a neslazené nápoje
- máme pod kontrolou příjem soli – maximálně 5 g denně, což je zarovnaná kávová lžička
- pravidelně – denně – se hýbeme, i chůze nebo práce kolem domu nebo na zahradě je pohyb
- hlídáme si optimální tělesnou hmotnost
- usilujeme se zvládat stres a vyhýbat se dlouhodobému stresu
- nekouříme ani nevapujeme
- nepijeme alkohol
- dodržujeme zásady zdravého spánku
- užíváme si zdravý a spokojený život a rozdáváme lásku
Hodně zdraví a tlak v normě přeje
Ján Schneider
foto: pixabay, pexels