Zadejte hledaný výraz

INSPIRACE RODIČOVSTVÍ

Tipy a inspirace jak se s dětmi připravit na školní rok

Je to tu zase, prázdniny končí a v září se děti vrací do školních lavic. Další školní rok, nové kroužky a hromada povinností. Ať už máte doma čerstvého prvňáčka nebo ostříleného školáka, jedno je jasné – první měsíce po prázdninách jsou pro všechny děti velkou změnou, na kterou je třeba se připravit. 

Pokud doma máte prvňáčka, čekají vás nelehké první měsíce, které ale rozhodně budou stát za to – první jedničky, noví kamarádi, ale také zjištění, že ve škole se musí poslouchat a pracovat. Jak všechno zvládnout bez velkého stresu a co nejlépe začátek školy zvládnout

Mluvte s dětmi o škole 

Často se setkáváme v praxi s tím, že děti jsou ze strany dospělých a starších dětí upozorňovány na to, že ve škole je to přestane bavit, že je to nuda, hrůza, že si mají užít poslední prázdniny, protože pak jim to začne a podobně. Takové řeči by ale děti vůbec neměli slyšet. 

Hlavním znakem prvňáčka jdoucího do školy by mělo být to, že se těší. Dítě jdoucí do první třídy by mělo být zvídavé, toužit po poznání a být hrdé na to, že se stává školákem. Takové pocity je třeba v dětech podporovat. 

Mluvte s dětmi o jejich pocitech, je možné, že škola nenaplnila v prvních dnech jejich očekávání, že se něčeho bojí nebo se jim něco nelíbí. Ptejte se jich, jak se jim ve škole líbí, jak se do školy těší a podobně.

TIP: Podělte se s dětmi také o vaše zkušenosti se školou, povídejte jim o tom, jak jste šli do školy poprvé vy a jak jste se cítili. Povídejte si také o domácích úkolech. To vše může vašemu dítěti pomoci lépe si zvyknout na školní prostředí a snížit obavy z prvních dní. 

Přípravy do školy  jsou důležité

Přípravy do školy jsou důležité. Chystat si aktovku vždy na následující den je samozřejmost. Nyní se bavíme spíše o přípravách před samotným začátkem školního roku. Takové přípravy se týkají nejen nákupu všech školních potřeb, ale také přípravy psychické a organizační, kterou rodiče se školáky musí podstoupit rok co rok. 

Připravte školní pomůcky 

Zatímco rodičům již zaběhlých školáků stačí obvykle dokoupit jen pár poztrácených pastelek a dovybavit některé nové školní pomůcky, rodiče prvňáčků musí pořídit vše od začátku. Vezměte své děti s sebou na nákupy a nechte je, ať si sami vyberou školní potřeby, které se jim líbí. 

Tip: Ať už se rozhodnete pro školní pomůcky s motivem Spongeboba nebo třeba Ledového království, vybírejte hlavně zdravotně nezávadné školní potřeby

Sešity, pera, tužky, penál, desky na sešity, desky na abecedu, pastelky, vodovky – to vše bude váš školák potřebovat. Abyste toho nekupovali zbytečně moc, můžete požádat o přesný seznam pomůcek třídního učitele po nástupu do školy. 

Školní taška 

Školní taška je nejdůležitějším doplňkem pro školáka. Kvalitní školní batoh potřebují hlavně ti nejmenší. Měl by být vyroben z kvalitních materiálů, mít vyztužená záda a polstrované nastavitelné popruhy, aby podporoval zdravý vývoj dítěte. 

Dejte pozor na váhu batohu. Batoh by neměl být příliš těžký. Hmotnost plné tašky by měla být přiměřená hmotnosti dítěte, tzn. asi 10-15 % hmotnosti dítěte. To znamená, že pokud dítě váží 25 kg, batoh by měl mít hmotnost okolo 2,5 – 3,75 kg. 

Photo by note thanun on Unsplash

Starší studenti preferují hlavně stylové batohy, které mohou vyjádřit osobnost školáka. Zároveň ale musí být pořád kvalitní, aby unesl všechno potřebné a nedeformoval páteř. 

Věci na tělocvik 

Tělesná výchova je specifickým předmětem ve škole – neodehrává se totiž ve školních lavicích ale venku nebo v tělocvičně. Takový předmět si vyžaduje také trochu jinou přípravu pomůcek – nebudete totiž potřebovat žádné pastelky ale spíše kvalitní sportovní boty, oblečení a další sportovní vybavení. 

Oblečení na tělocvik 

Praktickým oblečením na sport jsou tepláky, které neomezují v pohybu, mají elastický pas a šňůrkou se dá regulovat velikost. Děti v teplácích mohou běhat, skákat a hrát míčové hry. Pokud se děti více potí, je vhodné sáhnout po vzdušných a kvalitních materiálech. Nezapomeňte na tělocvik pořídit šikovné sportovní vaky a sáčky. 

Boty na tělocvik 

Na tělesnou výchovu je potřeba vhodná tréninková obuv, která je vyrobena z odolných materiálů a má dlouhou životnost. Taková bota by měla mít prodyšný vrch a podrážku, která tlumí dopady a nárazy. 

Vhodnou alternativou k takovým botám jsou staré dobré cvičky, které skvěle drží a přizpůsobí se dětské noze. 

Další pomůcky na tělocvik 

Podle toho, jakému sportu se budou děti věnovat, mohou potřebovat například: 

  • kopačky 
  • chrániče
  • vaky na sportovní náčiní 
  • rychleschnoucí ponožky
  • kšiltovky
  • míče a jiné sportovní náčiní
  • plavky, plavecké brýle 

a další 

Připravte oblečení do školy 

Děti přes prázdniny pravděpodobně ze spousty oblečení vyrostly. V září vás proto pravděpodobně čekají také nákupy nových kousků do jejich šatníka a také nákupy bot. Víte jak obléknout děti do školy? 

Při výběru oblečení myslete na to, aby oblečení pro děti bylo hlavně pohodlné. Sedět v něm ve škole v lavici budou totiž několik hodin a je důležité, aby je nic netlačilo, neškrtilo ani neškrábalo. 

Není nutné za každou cenu podlehnout módním trendům. Pokud kupujete trička s potiskem, dbejte na to, aby potisk neobsahoval nevhodný text, který ve škole u učitelů může vyvolat pohoršení. Vždy byste měli kupovat trička s nápisy, kterým rozumíte. Ideální jsou hravé motivy. 

Co se ale týče celodenního komfortu, to nejlepší, co můžete svému dítěti nachystat k obléknutí je tričko vyrobené z bavlny nebo jiného měkkého, přírodního materiálu. V zimních měsících nezapomínejte na vrstvení oblečení. Flísové mikiny dokonale zahřejí. 

Oblečení s reflexními prvky 

Nezapomínejte dětem nakoupit také oblečení se správnými reflexními prvky. Tyto prvky jsou zejména v přechodném období podzim-zima nevyhnutelnou součástí pohybu po městě. Mnoho bund pro děti už má reflexní pásky v zadní části o po stranách, když je kupujete, stačí reflexním prvkům jen věnovat dostatek pozornosti. 

Pokud jste však už pořídili bundu, které reflexní prvky schází, nevadí! Svůj účel dokonale splní i různé nálepky, přívěšky, pásky a nášivky, které můžete s trochou šikovnosti na jednotlivé kousky oblečení našít. 

Tip: Reflexní prvky můžete umístit také na školní tašky. Děti označené reflexními prvky jsou pro řidiče mnohem lépe viditelné. 

Boty do školy

Boty děti nosí během celého dne, ať už jde o vycházkovou obuv, sportovní obuv, bačkory nebo cvičky. Proto je jejich výběr velmi důležitý. Prioritou při výběru by měla být tvarovaná stélka, která stimuluje chodidla a redukuje syndrom ploché nohy. Boty děti nesmí nikde tlačit, a proto nákupu věnujte dostatek pozornosti a výběr bot vždy pečlivě zkontrolujte. 

Teenagerům školou povinným pravděpodobně nevnutíte ortopedickou obuv – i když je kvalitní, nevypadá nic moc. Snažte se najít v obchodech nějaký kompromis a porozhlédněte se po moderních přezuvkách s kvalitní ventilací. 

Procvičujte žádoucí dovednosti 

Seznam dovedností, které by mělo dítě před nástupem do první třídy ovládat, je dlouhý. Samozřejmě se může stát, že dítě v té či oné dovednosti zaostává, ale cílem rodiče by mělo být, aby dítě nastoupilo do školy co nejlépe připraveno. Jen tak může být jeho cesta vyučováním co nejhladší. 

Samozřejmostí by měla být například samoobsluha dítěte – prvňáček by měl být schopen se sám obout a obléct nebo si sbalit věci do aktovky. Děti v první třídě by měly také znát své jméno, adresu, poznat barvy a tak dále. 

Další ze základních dovedností, kterou je třeba u dětí co nejvíce rozvíjet je jemná motorika a grafomotorika. Nikdo nečeká, že vaše dítě začne chodit do školy a bude psát krásným pravopisem. Důležité je ale správné držení psacích potřeb, které napomáhá k snadnějšímu osvojení si psaní. 

Vyhraďte si proto dost času na své děti nejen v předškolním věku, ale i během začátku školní docházky a trénujte s nimi, co je třeba. 

To platí samozřejmě i pro rodiče ostřílených školáků. Žádnému dítěti neuškodí, když si před začátkem nového školního roku procvičí učivo z nižších ročníků. Učebnice ještě vytahovat nemusíte, aby se dětem hned v začátku škola nezprotivila. Stačí procvičovat pár minut denně. 

Organizujte lépe čas i prostor 

Časová organizace je ve školním roce důležitá a mnoho rodin s dětmi by bez ní nemohla vůbec fungovat. Nejen, že děti začínají chodit do školy, ale i vy chodíte do práce, a tak je potřeba plánovat dopředu – Kdo děti odpoledne vyzvedne v družině? Kdo je ráno do školy odvede? A kdo s nimi napíše domácí úkoly? To vše totiž vyžaduje váš čas. 

Rozmyslete včas také volný čas a mimoškolní kroužky. Vyhnete se tak zbytečnému shonu a budete mít jistotu, že se pro vás najde místo. 

Zorganizovat vše tak, aby vše fungovalo, může být pořádnou výzvou už s jedním dítětem, natož třeba se třema. Pokud máte více dětí, je třeba sestavit harmonogram, abyste věděli dopředu, kdo má jaké povinnosti a nedocházelo k nedorozuměním. I když vám plánování ze začátku může zabrat mnoho času, v konečném důsledku čas jen ušetříte a budete se moci věnovat hraní s dětmi. 

Tip: Kromě školních povinností je také dobré dětem přidat i povinnosti domácí a do harmonogramu rodiny přidat také rozdělení domácích prací. Už děti v první třídě jistě zvládnou doma pomoci s vyndáním myčky, vynesením odpadků nebo uklízením svého vlastního pokojíčku. 

Věci do školy chystejte už večer 

Každý večer před spaním doporučujeme zkontrolovat, zda je do školy na následující den vše pečlivě přichystáno. Vyhnete se tak zmatkům v ranním shonu. Už večer můžete společně s dětmi nachystat oblečení i aktovky a pokud je to možné, také svačinu. 

Vytvořte novou spánkovou rutinu 

Pravděpodobně si i vaše děti přes léto užívají pozdější večerku a vstávání bez budíku. Než opět děti nastoupí do školy, je třeba se pomalu připravovat na nový režim. Děti budou potřebovat nějaký čas, aby se vrátili zpět do školního spánkového režimu. 

Abyste jim ulehčili dřívější vstávání, začněte trénovat alespoň 2 týdny před začátkem školního roku. Vyberte čas spánku, který dítěti zabezpečí dostatečně dlouhý odpočinek a zároveň i čas vstávání nastavte tak, abyste ráno nemuseli spěchat. Optimální doba spánku pro děti ve věku 6-13 let je asi 9-11 hodin. 

Tip: Pokud děti mají problém s usínáním, zakupte jim do dětského pokoje zatemňovací závěsy

Abyste děti dostali do postele dřív, začněte upravovat jejich denní režim postupně. Omezte televizi a čas strávený na počítači a nenechte je příliš dlouho vyspávat. Vstávání před osmou bude potom pro děti jednodušší. Dostatečný spánek je pro školu důležitý – je velmi podstatný pro dobré chování a koncentraci. 

Organizace dětského pokoje 

Před nástupem dítěte do školy je třeba také přizpůsobit velké životní změně také jeho dětský pokoj. Kromě zóny na hraní a spaní by se měla objevit také zóna vhodná pro učení, které by měl dominovat hlavně psací stůl a pohodlná židle, na které se budou úkoly psát skoro sami. 

Photo by Element5 Digital on Unsplash

Chybět by na pracovním stole neměly organizéry, psací potřeby a lampička. Nápomocné mohou být také různé přehledy – násobilky, vyjmenových slov nebo abecedy. Dětský pokoj zařiďte a vyzdobte tak, aby motivoval k učení.

Oblečení do školy a potřebné pomůcky nachystejte už večer a pokud je to možné, připravte svačinu. Dětský pokoj jim zařiďte a vyzdobte tak, aby motivoval k učení. 

Hledejte inspiraci na zdravé svačinky 

Starší školáci si jsou schopni připravovat svačiny sami, těm mladším musí rodiče ještě pomoci. Dobrou a nutričně vyváženou svačinu ocení každý školák. Hledejte proto nejen na začátku školního roku, ale i v celém jeho průběhu, inspiraci na zdravé svačinky pro děti. 

Pořiďte mladším školákům box na svačinu a také kvalitní skleněnou nebo plastovou láhev na pití. 

Zdravá svačina dětem ve škole zabezpečí přísun energie a zažene hlad během výuky. Připravte proto dětem různé dobroty, které je zaručeně potěší – sendviče, tortily, obložené housky, nakrájené ovoce a zeleninu, oříšky nebo třeba domácí koláč. 

Tipy na zdravou svačinu 

Příprava zdravé svačiny vám vůbec nemusí zabrat mnoho času. Zkuste se inspirovat: 

Sendvič nebo chlebík 

Na oblíbený sendvič vybírejte celozrnné pečivo, kvalitní šunku, máslo a cokoliv dalšího, co má dítě rádo. Vždy však dbejte na kvalitu surovin. K sendviči do svačinového boxu nakrájejte také zeleninu a ovoce. 

Pokud dítě zbožňuje různé pomazánky, ozvláštněte svačinu speciálními dipy, které můžete připravit klidně i den dopředu. Mezi oblíbené pomazánky patří avokádová, cizrnová pomazánka nebo hummus. 

Müsli tyčinky  

Müsli tyčinky jsou plné oříšků a sušeného ovoce a děti si je rychle oblíbí. Dávejte pozor na ty z obchodu, které často obsahují příliš mnoho cukru a nezdravého palmového oleje. Zkuste připravit vlastní domácí müsli z ovesných vloček, ořechů, medu a sušeného ovoce. Alternativou mohou být také domácí koláče a raw dobroty. 

Nezapomínejte si hrát 

I když začala škola a děti se vrací do režimu chození do školy, mimoškolních kroužků, sportovních tréninků a psaní domácích úkolů, nezapomínejte si s mladšími školáky hrát. Hra je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak pomoci dětem uvolnit se a vyrovnat se stresem a znepokojením.

Hra pomáhá dětem učit se, růst, rozvíjet se mnoha způsoby. Stačí jen umět vybrat adekvátní hračky. Nejlépe uděláte, když se porozhlédnete po hračkách v co nejvyšší kvalitě s minimálním environmentálním dopadem na planetu. Ekologické a vzdělávací hračky nabízí mnoho výrobců, jako například Janod, Haba, Djeco, Little Dutch, Kaloo, Small Foot a další. 

Naopak dávejte pozor na hračky, které jsou pro děti nevhodné. Může jít o různé agresivní hry, hry a hračky z nekvalitních materiálů, s nepříjemným zvukem, nevhodným tvarem nebo bez CE označení. 

Tip: S budoucími prvňáčky můžete vyzkoušet také předstíranou hru na školu – vy buďte učitelem, dítě žákem a role si po čase můžete také prohodit. 

Pozor na stres 

Začátek školního roku je stresujícím obdobím nejen pro vás, ale především pro všechny děti. Nejdůležitější je, aby se dětem ve škole líbilo. Proto je vhodné nepřenášet stres na děti, nenervovat je a udržovat si před nimi dobrou náladu. Nechcete přece, aby se jim nástup do školy znechutil. 

Myslete i na sebe 

I když začátek a průběh nového školního roku je náročný, nezapomínejte myslet i na sebe. Je důležité dopřát si odpočinek. K tomu samozřejmě patří pravidelný spánek, ale nezapomínejte ani na relax během dne. Ať už při sportu, dobré knize nebo sledování televize. Vhodná je i meditace, dechová cvičení, jóga, poslech hudby nebo procházky v přírodě. 

Tyto aktivity můžete vykonávat s celou rodinou, ale největšího odpočinku dosáhnete, pokud si vyhradíte čas jen sami pro sebe. Výhrou je, pokud máte v blízkosti svého bydliště prarodiče, na které se můžete obrátit s prosbou o pomoc hlídání dětí nebo třeba psaní domácích úloh. 

Podporujte pozitivní chování 

Děti musí být schopné dělat to, co od nich učitel požaduje, dodržovat pravidla a přiměřeně komunikovat s dospělými i jinými dětmi. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak podpořit tento druh pozitivního chování je jeho odměňování. 

Když se vaše dítě chová dobře, pochvalte ho, projevte pozitivní emoce – usmějte se, obejměte ho nebo používejte odměny jako třeba samolepky, hvězdičky a další. 

Tip: Kreativním dárečkem pro malé školy mohou být interaktivní hračky, které pomáhají s rozvojem. 

Závěr 

Některé děti se těší do školy, zatímco jiné pociťují hrůzu. Ať už je postoj vašeho dítěte ke škole jakýkoliv, věnujte mu dostatek času, abyste mu pomohli utřídit si myšlenky a pocity, připravit se na povinnosti spojené se školou. Ulehčíte mu tak přechod z letních dní na soustředěnější dny nového školního roku. 


Dominika Blchová, SEO, optimalizace webu pro vyhledávače

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *