Týden povědomí o mytí rukou: myjete si ruce správně?
Jistě není pravidlem, že slavíme všechny svátky, které na nás červeně svítí a blikají v kalendářích preventistů, lékařů a zdravotníků. Vždyť v běžných kalendářích nám prostě neblikají a nesvítí. I proto se usilujeme na našem webu o těchto svátcích pravidelně psát, protože je to potřebné. Světová zdravotnická organizace a další kompetentní instituce vyhlasují tyto svátky z důležitých důvodů. A během nich preventisté, lékaři a všichni, kteří mají z titulu své odbornosti profesionální povinnost šířit zdravotní osvětu, dělají všechno, co je třeba, aby byla veřejnost odborně informována o konkrétním tématu, týkajícím se konkrétního svátku, nebo světového, mezinárodního či evropského dne. A to jsou důvody, proč o těchto svátcích píšeme i my.
Dnes budeme psát dokonce o týdnu, konkrétně o Týdnu povědomí o mytí rukou, který právě běží. S tím, že mytí rukou má i své dny – 5. května je Světový den hygieny rukou a 15. října zase Světový den mytí rukou.
Kdybysme kurzoricky proletěli kompletní roční kalendář dnů, nebo tedy i týdnů věnovaných konkrétní zdravotní témě, jenom velmi málo jich má více než dva dny v kalendáři. Jednoznačně to znamená, že mytí rukou je z pohledu prevence veledůležité téma. Kupříkladu i proto, že podle WHO před kovidovou pandemií jenom 19 % světové populace uvedlo, že si po použití WC důkladně umývá ruky.
Jistě, v adventním čase máme všichni většinou jiné starosti, jak bdít nad načasováním a kvalitou procesu mytí rukou. Ale ruce na srdce, dámy: kdy je ten nejlepší čas zvyšovat povědomí o mytí rukou, když ne právě teď, kdy se pozvolna, ale jistě rozbíhá turbulentní housenková vánoční dráha? A našimi rukami toho chytáme podstatně více, než je běžné?
Tak schválně, zkusme si z pohledu rukou přemítnout běžný adventní den: ranní shon, abysme stihli práci, školky a školy, běžný kalup v práci, vyzvednutí ratolestí ze školek, škol a kroužků, nákupy, nějaký ten vánoční večírek nebo minimálně zastávka na vánočních trzích cestou z práce. A návrat do běžného domácího koloběhu, násobeného ještě předvánočními přípravami včetně úklidu, pečení a všeho, co s nadcházejícími svátky souvisí. Kolikrát si během takového dne myjeme ruce?
Jistě, nejde jenom o počet mytí – mimochodem podle jednoho z průzkumů si Češky a Češi myjí ruce jenom 10 krát denně, co je vážně málo – ale taky o kvalitu samotného procesu mytí rukou a o tu správnou frekvenci, tedy mytí vždy, kdy je to potřeba. Pojďme si tedy na začátku Týdne povědomí o mytí rukou zopakovat vše, co je v této – z pohledu zdraví veledůležité – činnosti klíčové.
Ultimativní postup mytí rukou
Pravidla správného mytí rukou jsou jednoduchá a vážně to není žádná věda. Opravdu si nemusíte ruce drhnout několik minut s použitím různých dezinfekčních mýdel a prostředků jako kupříkladu chirurgové před operací.
Klíčově důležité je použít mýdlo, nejlépe tekuté v chráněné dávkovací nádobě. Ruce je třeba navlhčit teplou vodou, pořádně je mydlit a nakonec důkladně opláchnout. Celá procedura by měla trvat 40 až 60 vteřin, co je kupříkladu doba refrénu oblíbené písničky, kterou si při celém procesu můžete pospěvovat.
K mechanickému čištění rukou je třeba přistupovat zodpovědně a nevynechat žádnou část dlaně, hřbet rukou, prostor mezi prsty i pod nehty. Nejlepší je po umytí použít jednorázovou utěrku nebo čistý ručník.
Ruce je vhodné mýt bez prstenů, náramků či hodinek.
Kdy je třeba mýt si ruce:
- po každém návratu domů nebo do práce z vnějšího prostředí,
- před a po návštěvě nemocnice, lékaře, zdravotnického zařízení,
- po cestě v prostředcích hromadné dopravy,
- před, během a po přípravě jídla,
- před konzumací jídla,
- po každém použití toalety,
- před manipulací s miminkem a po výměně znečištěné pleny,
- po manipulaci se zvířaty a jejich krmivem,
- po manipulaci s odpadem a odpadním košem,
- po vyčištění nosu, kašlání a kýchání – při kašli a kýchání není vhodné si ústa zakrývat dlaní, důležité je použít kapesník, který je třeba ihned po použití zahodit do koše,
- během nemoci.
Jak si správně mýt ruce pod tekoucí vodou
- navlhčete si ruce teplou vodou a naberte si dostatečné množství mýdla,
- ruce si potírejte způsobem dlaň o dlaň, pokračujte přeložením dlaně pravé ruky na hřbet levé ruky s čištěním vnitřních stran prstů a poté obráceně,
- třením si čistěte spojené prsty pravé ruky proti levé ruce a poté opačně, následně si uzavřete prsty jedné ruky do dlaně a potírejte si je oproti druhé dlani,
- následuje čištění levého palce krouživým pohybem pravou rukou a poté obráceně,
- levou dlaň si čistěte krouživým pohybem spojenými prsty pravé ruky a opačně,
- ruce si opláchněte vodou, důkladně si je otřete jednorázovou utěrkou nebo čistým ručníkem,
- utěrkou či ručníkem zastavte tok vody.
Jak si správně dezinfikovat ruce s použitím dezinfekčního prostředku na bázi alkoholu
Pokud není dostupná čistá tekoucí voda a mýdlo, je třeba použít dezinfekční prostředek na alkoholové bázi. Celá procedura dezinfikování by měla trvat 20 až 30 sekund:
- naberte plnou dlaň dezinfekčního prostředku a naneste na celý povrch rukou,
- pokračujte přeložením dlaně pravé ruky na hřbet levé ruky s čištěním vnitřních stran prstů a poté opačně,
- dále si čistěte třením spojené prsty pravé ruky proti levé ruce a obráceně,
- prsty jedné ruky uzavřete do druhé dlaně a potírejte proti druhé dlani,
- krouživým pohybem si čistěte levý palec pravou rukou a opačně,
- spojenými prsty pravé ruky čistěte krouživým pohybem levou dlaň a poté obráceně,
- jakmile ruce vyschnou, jsou vydezinfikovány.
Když se výše popsaný postup mytí nebo dezinfikování rukou naučíte a začnete ho aplikovat v každodenní praxi, klíčově důležité je správný postup naučit i děti nebo vnoučata. Bez ohledu na to, že je to učí od mateřské školy. Kovidová pandemie totiž jednoznačně ukázala, že si neumíme mít ruce správně, a když to nedovedeme my dospělí, nemůžeme čekat zázraky a vyžadovat správné mytí rukou od našich ratolestí.
Ján Schneider
foto: pexels