Užíváte často růžové pilulky na bolest?
Bolest je pro všechny živé tvory včetně člověka nepříjemná – snad kromě masochistů – a nedělá nám dobře. I proto lidé od dob, kdy si bolest začali uvědomovat hledají způsoby, jak bolest utišit, zmírnit nebo se jí rovnou zbavit. Mezi těmito snahami bysme nalezli často až i bizarní taktiky, strategie nebo pokusy, které raději nezkoušejte, kupříkladu „probít“ bolest jinou, silnější bolestí. Nebo mozek a celý systém odpovědný za to, že bolest vnímáme a cítíme „ošidit“ tím, že sami sebe sílou svého vědomí přesvědčíme, že nás nic nebolí. Tyto a mnohé jiné šarlatánské praktiky samozřejmě nefungují, vždyť kdyby to tak bylo, nepolykali bysme kila léků proti bolesti a jeden z výnosných segmentů fyrmabysznysu by šel ke dnu.
Ruce na bolavé cokoliv, dámy a pánové: umíme odhadnout, kolik volněprodejných léků na bolest a zápal – růžových, bílých nebo strakatých – jsme schopni ročne sníst? A dokážeme ohlídat míru, která je s přihmouřením všech očí ještě zdraví neškodlivá? Pojďme si společně shrnout klíčové fakty a klidně si k tomu pusťme třeba Růžového kavalíra.
Fakty o nadměrném užívání volněprodejných léků na bolest
NSAID – nesteroidné protizápalové léky určeny na mírnění příznaků zápalu a bolesti neléčí příčinu bolesti. Měli bysme po nich sáhnout jedině v případě akutní mírné bolesti a můžeme je užívat v omezeném rozsahu. V žádném případě však ne dlouhodobě, nebo dokonce denně. Nadužíváním si totiž můžeme přivodit vážné zdravotní komplikace. A pozor, tohle všechno platí pro lidi, kteří jsou zdraví a netrpí zejména hypertenzí, kardiovaskulárními nebo gastrointestinálními onemocněními. Ti by NSAID neměli užívat vůbec, respektive po konzultaci se svým lékařem.
Sice nemáme k dispozici údaje z České republiky, ale kupříkladu v USA to vědci odhadli takto:
- pro gastrointestinální komplikace související s NSAID je v USA ročne hospitalizovaných přibližně 107 000 pacientů
- až 80 % pacientů se závažnými gastrointestinálními komplikacemi v dôsledku užívání NSAID nemělo žádně předcházející varovné symptomy
- u pacientů s artritidou dochází každoročně k nejméně 16 500 úmrtím souvisejícím s NSAID
Údaje zahrnující všechny, kteří užívají NSAID by byli podle amerických vědců ohromující a rozsah tohto problému a jeho dosah na zdraví populace je obecně podceňován.
Potřebujeme užívat NSAID?
To, že sáhneme po NSAID jako první a obecně doporučované volbě při akutní slabé nebo mírné bolesti, je v pořádku. Relativně, protože to není bez rizika. Když jste zdraví a neléčíte se na výše popsané onemocnění, můžete užívat růžovou nebo jinou tabletku proti bolesti nebo zápalu a horečce, ale v omezeném rozsahu. Tyto léky byly totiž vynalezeny na tlumení zápalové reakce, s čím souvisí i mírnění bolesti. Pokud si nechcete pokazit žaludek a přivodit další zdravotní komplikace, neužívejte více než 400-600 miligramů třikrát denně a nikoliv po jídle nebo před ním, ale s jídlem.
To, že tyto léky jsou běžně k dostání v lékárnách bez receptu tedy v žádném případě neznamená, že je můžeme jíst jako lentilky, kdykoliv, jakkoliv dlouho a často a v neomezeném množství, nebo dokonce v kumulativních dávkách. Tak, jako každé léky nebo léčiva mají NSAID v příbalovém letáku popsané vše, co potřebujeme vědět, včetně dávkování i možných vedlejších účinků.
Vedlejší účinky NSAID
Růžové pilulky proti bolesti určitě nemají lákavou „bonbónovou“ barvu náhodou, problém nadužívání NSAID – i těch nerůžových – dokonce denního a pravidelného, je i v něčem jiném. Většina lidí totiž nepovažuje volně prodejné léky – včetně těch na zápal a bolest – za léky. A proto mají absolutně nesprávně nastavený pocit, že si je mohou dát kdykoli, předpokládajíc, že jsou bez vedlejších účinků a tudíž nemůžou mít ani nějaké dlouhodobé následky. A to je fatální chyba, protože tyto léky můžou být potenciálně velmi nebezpečné. Možné vedlejší účinky naleznete podrobně rozepsané v příbalovém letáku, zopakujme si ty klíčové:
- průjem
- zácpa
- plynatost, pocit nafouknutí
- gastrointestinální problémy včetně krvácení
- podrážděný žaludek
- pálení žáhy
- bolest břicha
- nevolnost a zvracení
- žaludeční vředy
- infarkt myokardu
- srdeční zástava
- mozková příhoda
- zvýšení krevního tlaku
- poškození ledvin
- toxicita jater
- snížení hladiny sodíku
- závratě nebo pocit točení hlavy
- problémy s rovnováhou
- potíže se soustředěním
- mírné bolesti hlavy
NSAID a jiné léky
NSAID mohou také interagovat – vzájemně působit s jinými léky, které užíváte, co může vést k vyšší náchylnosti na vedlejší účinky, anebo k některým závažným a nebezpečným vedlejším účinkům. NSAID mohou negativně interagovat zejména s léky k „ředění“ krve, na hypertenzi, kardiovaskulární onemocnění, ale taky s imunosupresivy omezující činnost imunitního systému, léky na záchvaty či jinými léky na bolest a zánět.
Kromě toho může užívání NSAID negativně ovlivnit některé zdravotní stavy. Užívání konzultujte se svým lékařem především, pokud máte gastrointestinální problémy včetně pálení žáhy, problémy se srdcem, problémy s ledvinami a i tehdy, pokud jste těhotná.
Tyto důvody jsou nadmíru dostatečné na to, abysme v zájmu zachování zdraví konzultovali se svým lékařem, případně lékárníkem i užívání takových běžně dostupných léků, jakými jsou NSAID.
Co s tím?
Je životně důležité a i v souladu s něčím, co nemůžeme nazvat jinak, než uvažování zdravým rozumem, abychom měli na paměti tyto zásady vždy, kdy zatoužíme po růžové nebo jiné tabletce ve snaze zmírnit bolest:
- užívání vždy konzultujte se svým lékařem
- kromě pokynů k dávkování se vždy řiďte i specifickými pokyny svého lékaře
- NSAID nejsou „léky na všechno“, můžete je užívat jenom tak a tehdy, jak je třeba a jen k tomu, k čemu jsou určeny
- hledejte spolu se svým lékařem nebo specialistou příčiny bolesti, protože chronické bolesti čehokoli se neléčí NSAID
- existují i alternativní nebo spíše klasické způsoby zmírnění některých bolestí – kupříkladu studené zábaly nebo obklady, určitě však ne homeopatika
- holistické opatření, například cvičení, jóga či masáž můžou být cestou podpory celkové pohody
Skrátka a dobře: měli bysme udělat všchno proto, abychom se nedostali do stadia denního užívání NSAID. Vážně neprospívá našemu zdraví zařadit je k rutinní, každodenní „nezbytné“ dávce multivitamínů – o důsledcích jejich nadužívání budeme psát někdy příště – nejsou to totiž lentilky. Nemáme důvod jíst růžové nebo jakékoliv jiné tabletky zmírňující zánět a tlumící bolest denně, kdykoliv si zamaneme a dlouhodobě. Užívání NSAID má své pravidla a omezení. A nadužívání může mít i vážné zdravotní důsledky.
Ján Schneider
foto: pixabay, pexels