Víte, co je to tinnitus?

Musím se s vámi podělit, milé akční dámy a pánové o osobitý a milý projev skandinávského humoru. Naše švédská lednička má v manuálu takové veselé ikonky znázorňující různé možné a spíše i nemožné zvuky, které bude vydávat.
Tato opravdu překvapivé, milé a vtipné upozornění, že v naší lednici opravdu nekňourá zavřená kočka nebo nevydává zvuky jiné skryté zvířátko, nás vystříhaly před zvuky, které bychom od lednice asi nečekali. A na tuto bílou elektrickou chladící skříň jsou to zvuky až nepatřičné…
Jiná skupina nepatřičných zvuků nevychází z útrob našich ledniček, ale je můžeme slyšet vevnitř našich uší a zjevně nepřicházejí z venkovního prostředí. Všechny je nazýváme obecně tinnitus a mohou být opravdu různé – od pískání, pukání, hučení, zvonění, přes praskání, šumění či syčení až po klepání. Bylo by celkem fajn vědět, proč je někdy můžeme slyšet a co s tím naděláme.
Tinnitus je, když…
…nepatřičné zvuky nepocházející ze žádného zdroje slyšíme „ve své hlavě“. Tinnitus aurium, v doslovném překladu zvonění v uších nebo ušní šelest může být přerušovaný, rytmický, pulzující – společně se srdečním tepem – i nepřetržitý. Může jít o dočasný, ale i přetrvávající nebo trvalý stav.
Nedávno, když jsme slavili Mezinárodní den boje proti hluku, jsme tinnitus popsali jako běžnou záležitost, která se nám děje při nebo po vystavení nadměrnému randálu.
Tinnitus ale může mít několik dalších příčin, známy jsou i zdravotní faktory, které ho mohou způsobit. Kromě nejčastější příčiny – traumatu z hluku – to jsou zejména:
- metabolické onemocnění, například diabetes mellitus
- nemoci nebo poruchy sluchového aparátu
- hypertenze a další kardiovaskulární onemocnění
- problémy se štítnou žlázou
- hormonální změny
- skleróza multiplex
- onkologické onemocnění mozku
- poranění hlavy
- svalové napětí v krku nebo čelisti
- cizí předmět v uchu
- užívání některých léků
- úzkost nebo deprese
Tinnitus je poměrně běžný
Zřejmě neexistuje na naší planetě člověk, kterému by alespoň raz nezvonilo v uších. Vědkyně a vědci tvrdí, že tímto nepříjemným stavem trpí v Evropě až 14,7 % dospělé populace, což je kolem 65 milionů dospělých lidí. Prevalence významně roste s rostoucím věkem a zhoršováním sluchu.
Poměrně vysoký výskyt tinnitu je zaznamenán zejména v souvislosti se sluchovým traumatem, kupříkladu v mnoha hlučných průmyslových provozech. Tinnitem jako „pracovním zdravotním stavem“ ale trpí kupříkladu i mnoho mužů i žen, kteří se živí hudbou.
Podle statistik při až 99 % všech hlášených případů jde o subjektivní tinnitus, vnímán jenom konkrétním člověkem, který jím trpí. Opravdu výjimečným a zřídkavým je objektivní tinnitus, slyšitelný kupříkladu i lékařem, při těchto ojedinělých případech – jedno procento ze všech – ale jde obvykle o zvuky produkovány vnitřními funkcemi těla. Kupříkladu průtokem krve nebo svalovými kontrakcemi.
Možné komplikace a žádná medikamentózní léčba
Tinnitus se projevuje zejména v noci, v době klidu a absence rušivých hlukových vlivů. Tento nepříjemný stav může generovat několik komplikací souvisejících se zdravím a pohodou.
Zejména jde o změny nálady, úzkost, pocity nejistoty a beznaděje, ale i deprese, pocity bezmocnosti, problémy se spánkem, těžkosti se soustředěním a taky bolest.
Tinnitus může v některých případech vést až ke ztrátě sluchu, anebo může být symptomem onemocnění nejenom sluchového aparátu, ale kupříkladu i kardiovaskulárního systému.
Neexistuje žádný lék na tinnitus, ve většině případů z těch, které jsou způsobeny zvukovým traumatem, tinnitus jednoduše „odezní“. Navzdory absenci kauzální léčby jsou známy některé způsoby, postupy a strategie, jak můžeme tinnitus zvládnout:
- léčba onemocnění, které jej způsobuje
- neuromodulace
- odstranění cizího předmětu z ucha
- vysazení léků, které jej mohou způsobovat
- snížení stresu, který může stav zhoršit
- kognitivně-behaviorální terapie – čím více pacient rozumí tomu, co tinnitus je ale i není, tím méně bude příznakům připisovat akutní důležitost
- zvuková terapie, „maskování“ podobnými, ale i změněnými či příjemnými zvuky nebo hudbou
- zlepšení kvality spánku
Klíčovou prevencí tinnitu je eliminace jeho základní příčiny: vystavení nadměrnému hluku.
Pokud ale slyšíte divné zvuky a nejsou to halucinace, navštivte svého lékaře. Urgentní pomoc vyhledejte, pokud se tinnitus začne ozývat po poranění hlavy, nebo pociťujete spolu s tinnitem i závratě, ztrácíte rovnováhu, cítíte slabost svalů tváří nebo neslyšíte. Vaše lékařka nebo lékař by měli o vašem tinnitu vědět i v případech, kdy trvá déle než tři měsíce, anebo negativně ovlivňuje kvalitu vašeho života.
Ján Schneider
Foto: pixabay, pexels, unsplash