Zadejte hledaný výraz

MARKETING PODNIKÁNÍ TIPY

Využijte Velikonoce k propagaci

Velikonoce a marketing

Každý podnik potřebuje nějakou formu marketingu, aby prosperoval. A Velikonoce jsou z marketingového hlediska na tom podobně jako jiná fungující marketingová období – Vánoce, Valentýn, Back to school apod. Velikonoce mají navíc jednu výhodu, která se nám zejména v tomto nelehkém období hodí, a to, že jsou veselé, pozitivní… Zkrátka evokují příchod jara, které je obecně vnímaně pozitivně.

Jak můžeme využít Velikonoce k propagaci?

Možností je spousta. Určitě je dobré vytvořit nějaký velikonoční design pro vaše prezentační materiály. Není na škodu připravit něco jako velikonoční kolekci, tedy výběr produktů nebo služeb, které navážete na Velikonoce. Při troše kreativity na ně napasujete i nenapasovatelné. Navíc většina z nás si doma tvoří velikonoční výzdobu, takže udělat nějaké velikonoční aranžmá pro váš produkt nebo službu by mělo být vcelku jednoduché a ani nijak drahé.

Možností je poslat newsletter nebo vytvořit reklamní kampaň s velikonoční akcí, popř. uspořádat soutěž s velikonoční tématikou. Nezapomínejte ani na optimalizaci cílových stránek na velikonoční tématiku.

Tradice a původ

V těžkých dobách lidé tíhnou a vrací se ke svým kořenům. Jeden z možných způsobů, jak vést svou velikonoční marketingovou strategii, je přes původ Velikonoc a jejich původní význam. Obecně začíná být trendem vracet se k původním tradicím, např. vejce se začínají barvit tak, jak se to dělávalo v dřívějších dobách, tedy přírodně (červenou řepou, slupky od cibulí atd.).

Pokud byste se chtěli vydat touto cestou, vyhledaly jsme za vás několik informací o Velikonocích, které je možné dle vašeho předmětu podnikání využít. Tady je máte.

Velikonoce jsou složením dvou slov – velká a noc. Velikonoce se slaví, protože křesťané uctívají památku smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista a ateisté oslavují porážku zimy a příchod jara.

Podle křesťanského kalendáře nejsou Velikonoce jen tři hlavní dny, ale začínají již 50 dní před Velikonočním pondělím. V tuto dobu začíná půst. Týden před Velikonocemi se jmenuje Svatý a začíná v neděli (letos to byla neděle 5.4.) a končí v sobotu (letos to bude 11.4.). Každý den v tomto týdnu měl nějaký svůj význam:

Květná neděle, Květnice, Beránkova neděle, Palmová neděle (5.4.) – tento den připomíná příchod Ježiše Krista do Jeruzaléma a je symbolizován všemi jarními větvičkami, které se v křesťanské společnosti světí v kostelích. Barvou tohoto dne je červená, která symbolizuje krev Ježíše Krista. Co se tradic týče, nemělo by se nic péct, protože se jinak zapečou i květy na stromech a nebude tedy žádná úroda, neměl by si na sebe člověk oblékat nové šaty a dům by měl být vymeten zelenými ratolestmi, aby byly vyhnány všechny neřesti a nemravnosti.

Modré pondělí, Velké pondělí (6.4.) – tento den je sice spjat s modrou barvou, ale pravděpodobně proto, že došlo ke špatnému překladu z německého slova. Kostely se zdobí do modra a lidé by neměli pracovat. To ale neplatí o hospodyňkách – v tento den měl začít velký jarní úklid.

Šedivé úterý (7.4.) – tomuto dni se říká šedivé pravděpodobně proto, protože v tento den měly hospodyňky ze všech zákoutí vymetat prach a pavučiny, dokončoval se úklid započatý v pondělí a myly se okna a podlahy.

Škaredá středa, Sazometná středa (8.4.) – v tento den se nemáte škaredit (škaredil se prý Jidáš na Ježíše před tím, než jej zradil) a naopak měli byste vyčistit komíny a upéct Jidáše, které se jí na Zelený čtvrtek ke snídani.

Zelený čtvrtek (9.4.) – je to jeden ze tří nejdůležitějších dní Velikonoc podle liturgie, v tento den byla Ježíšova poslední večeře. Je to den milosrdenství a obdarovávání. V tento den lidé na vesnicích chodili převlečení za Jidáše s řehtačkami a k jídlu bylo něco zeleného, což mělo zajistit zdraví na celý rok.

Velký pátek (10.4.) – tento den je také jedním ze tří nejdůležitějších dní o Velikonocích a je spojen se zákazy – nemělo by se jíst maso, nemělo by se nikomu nic půjčovat (aby danou věc neomámily zlé magické síly), nemělo by se prát (pralo by se v Ježíšově krvi). Jediná veskrze pozitivní věc tohoto dne je, že se lidé chodili umývat hned po probuzení do potoka, aby své tělo očistili před nemocemi.

Bílá sobota, Svatá sobota, Světelná sobota (11.4.) – poslední nejdůležitější den Velikonoc, který má být Dnem ticha a rozjímání, které má připomínat zmrtvýchvstání Ježíše Krista. V tento den se děvčata před prvními slunečními paprsky chodily umýt do potoka, aby jim nenaskákaly pihy. Domy se vymetaly novými košťaty, nosilo se nové oblečení, pletly se pomlázky a ve velkém se peklo – beránci a mazance.

Boží hod Velikonoční, Velikonoční neděle (12.4.) – v tento den lidé nosili beránky a mazance do kostela k posvěcení. Kdo pak kousek takového beránka v tento den snědl, vždy našel cestu domů. Hospodyňky měly v tento den volno – nesmělo se uklízet, prát prádlo ani mýt nádobí.

Velikonoční pondělí (13.4.) – pro většinu z nás Velikonoce znamenají vlastně oslavu tohoto dne. Tradice se různí, ale většina z nich je soustředěna k vejcím, které symbolizují nový život. Vejci jsou obdarováni chlapci, kteří chodí koledovat, a během koledování vymrskají děvčata pomlázkou, aby zůstala krásná, zdravá, pilná a veselá po celý další rok. Někde kromě vajíček dávala děvčata chlapcům po vyšlehání i pentličku – chlapec pak podle barvy poznal, jaké city k němu dívka chová.

Velikonoční marketing z hlediska barev

V marketingu je již dlouhou dobu známo, že barvy hrají v psychologii obecně, tedy i v psychologii nakupování, svou velice důležitou roli. 60-90 % úsudku je založeno na barevném vnímání. Pojďme se podívat, co znamenají barvy spojené s Velikonocemi, abyste je mohli správně využít:

Červená – jak již bylo zmíněno, červená barva asociuje krev, ale také podporuje chuť k jídlu, asociuje pohyb, vzrušení, vášeň a lásku. Používá se ve výprodejích.

Modrá – znamená mír, vodu, spolehlivost, důvěru, bezpečnost, proto ji používají spíše konzervativní značky a značky pro kancelářské potřeby. Stimuluje produktivitu a zmírňuje chuť k jídlu.

Šedivá – je spojena se staršími lidmi, symbolizuje praktičnost, nadčasovost a solidaritu.

Zelená – symbolizuje zdraví, klid, přírodu, proto je používána pro ekologické výrobky a relaxační služby. Podle některých má sexuální podtext.

Bílá – představuje čistotu, mír, bezpečnost a podněcuje smysl pro kreativitu.

Věříme, že vás při čtení těchto informací napadne spousta kreativních nápadů, jak na ně napasovat své produkty či služby a že budou úspěšné. Veselé Velikonoce a bohatou pomlázku přeje tým Akčních žen.

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Související články