Zadejte hledaný výraz

RODIČOVSTVÍ ZDRAVÍ

Výlučně mateřským mlékem je krmeno pouze 60,1 % novorozenců, zjistila analýza dat z Průvodce porodnicemi

Průvodce porodnicemi Aperio dlouhodobě sleduje trendy v českém porodnictví i ve výživě novorozených dětí. Unikátní analýza dat z 5 201 dotazníků od žen, které v letech 2017 až 2021 porodily v některé z českých porodnic, ukázala, že 49 % dětí je v porodnici dokrmováno a při propuštění z porodnice je „plně“ kojeno 76 % novorozenců.

„Kojení není jen výživou miminka, je nesmírně důležité i pro budování citové vazby. Na zahájení a další průběh kojení má vliv jak péče v těhotenství, během porodu a v prvních chvílích po narození dítěte, tak i následná poporodní péče. Kojení zasluhuje systémovou podporu, proto tématem letošního Světového týdne kojení* je vzdělávat a podporovat,“ upozorňuje Miloslava Kramná, koordinátorka Aperio Průvodce porodnicemi.

Data z analýzy ukazují pozitivní změny na porodním sále bezprostředně po porodu, které usnadňují poporodní adaptaci novorozence. Ve sledovaném období bylo u narůstajícího počtu porodů položeno dítě na tělo matky ihned po porodu, tzv. kontakt skin to skin (77,5 % v r. 2021 oproti 66 % v r. 2017), umožněno samovolné přisátí (63,1 % v r. 2021 oproti 53,6 % v r. 2017), přestřižení pupeční šňůry až po jejím dotepání (46,6 % v r. 2021 oproti 28,9 % v r. 2017) i příp. umožnění kontaktu kůže na kůži s otcem nebo doprovázející osobou, když byla matka indisponovaná (21,2 % v r. 2021 oproti 16,2 % v r. 2017).

Častý plošný požadavek, aby matky své novorozené dítě zvážily před a po každém kojení, nemá oporu v žádných odborných doporučeních pro podporu kojení. Naopak narušuje kojení, péči o dítě a matky zatěžuje: „Jako prvorodička jsem kojila, jak řekli… Nejprve po třech hodinách, poté po dvou a pak po 2,5. Já se tedy rozkojila a kojím i teď, ale vadilo mi tam neustálé kojení spojené s vážením a ten tlak na to, že musíte nakojit tolik a tolik.“ O tomto požadavku ze strany zdravotníků sice referuje snižující se podíl žen (49,3 % žen v r. 2021, oproti 69,6 % v r. 2017), přesto jde téměř o polovinu všech donošených dětí narozených v porodnicích v ČR. 

Dle zjištění Aperia klesl podíl dětí, které byly během pobytu v porodnici dokrmovány, a to z 50,8 % (v r. 2017) na 44,8 % (v r. 2021). V celém sledovaném období nejčastěji jako dokrm děti dostávaly umělé mléko (68,8 %), pak cizí mateřské mléko (18,9 %) a glukózový roztok (12,4 %). Nejvíce dětí bylo dokrmováno stříkačkou (87,7 %), výrazně méně pak cévkou po prsu (7 %) a kalíškem/zkumavkou (5,3 %).

Při propuštění z porodnice odchází tzv. plně kojených 76 % novorozenců. Dětí, které jsou při propuštění z porodnice kojeny a zároveň dostávají nějaký dokrm, je zhruba 19 %. A podíl novorozenců, kteří dostávají při propuštění pouze umělé mléko, se pohybuje okolo 5 %.

Z našich zjištění tedy vyplývá, že mezi donošenými novorozenci bylo ve sledovaném období výlučně kojeno 60,1 % dětí. Z dětí, které byly krmeny výlučně mateřským mlékem, bylo 48,9 % dětí krmeno pouze mateřským mlékem matky a 9,2 % dokrmováno mlékem od dárkyně. Výlučné kojení sleduje např. WHO, které doporučuje jako žádoucí způsob výživy kojenců a batolat výlučné kojení do šesti měsíců a kojení s postupným zaváděním příkrmu do 2 let.

Z analýzy také vyplynulo, že spokojenost žen s péčí a přístupem zdravotníků na poporodním oddělení je nižší než na porodním sále. „Co mě ale zklamalo bylo oddělení šestinedělí, bylo málo péče v počátku kojení. Samozřejmě chápu velké množství práce v porodnici, ale pomoci jsem se nedočkala opakovaně. Z porodnice jsem odjížděla nerozkojená a s obrovským trápením při přiložení miminka k prsu. Naštěstí jsme to ale doma zvládly,“ vzkázala jedna z matek své porodnici. 

Průvodce porodnicemi Aperio

„Aperio má k dispozici unikátní data týkající se porodní a poporodní péče v Česku. ČSÚ a ČGPS sledují pouze několik ukazatelů, ÚZIS vydal ročenku Rodička a novorozenec naposledy za rok 2015,“ vysvětluje Miloslava Kramná, koordinátorka Průvodce porodnicemi.

Jak vypadá české porodnictví, sleduje webový Průvodce porodnicemi dlouhodobě. Díky příspěvkům svých dárců ho provozuje Aperio – Společnost pro zdravé rodičovství. Průvodce porodnicemi mimo jiné porovnává, jak je nastavena standardní péče v českých porodnicích a to, jak porod zažívají rodičky. Analýza vychází ze 5 201 dotazníků od žen, které porodily v letech 2017–2021 v některé z porodnic v ČR mezi 38. a 42. týdnem těhotenství.

Foto: Pexels

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *