Aneta Martinek: důležité je, aby na vše lidé koukali s kritickým myšlením
Osobní růst je velmi široký pojem. Je to vlastně nikdy nekončící proces práce na sobě a svém životě. Můžeme navštívit tisíc konferencí, přečíst tisíce zdrojů a poradit se s desítami koučů. Ale ta hlavní práce a změna je jen a jen na nás samotných.
Pokud jste připraveni na sobě pracovat, začněte hned. Třeba na konferenci Osobního růstu, jejíž hlavní pořadatelka Aneta Martinek nám prozradila kam se za 6 let posunul koncept konference i jaký je její pohled na množství samozvaných odborníku, kteří se tématu osobního růstu věnují.
Konference o osobním růstu se koná už pošesté v Praze. Jak jste vybírali řečníky?
Máme několik kritérií, podle kterých řečníky vybíráme. První je, aby jejich know-how bylo něčím podložené. Jak máme i v popisku konference: maximalizovat kritické myšlení a minimalizovat nepodložený motivační bullshit. Prostě chceme, aby řečníci předali našim účastníkům použitelné nástroje a best practices.
Na koho se tešíte Vy osobně nejvíc?
Já se těším na všechny. Každý rok si říkám, že takové složení programu bude hodně složité do příštího ročníku překonat. Naštěstí je okolo nás hodně inspirativních lidí, kteří dělají svou práci dobře. A každý má svůj příběh, každý je z jiného prostředí a tahle pestrost tomu dává tu přidanou hodnotu.
Kam se posunul koncept konference za šest let?
Ten koncept v jádru zůstal stejný – předávat lidem aktuální poznatky z osobního rozvoje a pomoct jim tak růst. Každý rok je pak konference specifická tématy, které vybíráme a o kterých řečníci mluví. Třeba letos budeme mít téma cestování od Ladislava Zibury, to je poprvé, co takové téma na konferenci zazní.
Osobní růst se v poslední době skloňuje už i v negativních konotacích. Je toho „už všude moc“. Jaký je Váš pocit? Je to možná i tím, že o tom hovoří množství lidí/samozvaných odborníku…?
Ta doba, ve které teď žijeme, dává prostor k tomu, aby lidi investovali do sebe a do svého osobního růstu. Možná i proto se na trhu vyskytlo čím dál tím víc koučů a mentorů, kteří to chtějí předávat dál. Důležité ale je, aby se na to lidi koukali s kritickým myšlením. Nevěřit všemu, co slyší a čtou na internetu, ale pečlivě si informace vybírat a sledovat, odkud ti koučové čerpají a zda je to na nějakém vědeckém podkladu.
TIP REDAKCE: Zapracujte i na svém time managementu.
Které téma podle Vás momentálně nejvíc rezonuje ve společnosti?
Jelikož se dá pořád ještě říct, že je nový rok, tak teď samozřejmě frčí téma novoročních předsevzetí a celkově lidé přemýšlí, jak být v tomhle roce, v téhle další dekádě, lepší. Lepší člověk, lepší v práci, lepší sportovec, lepší partner, lepší rodič.
Jaké máte plány do budoucna? (Chtěli byste podobný koncept organizovat i v jiných městech než Praha? Příp. cokoliv jiného…)
Náš plán je jasný – pokračovat v této konferenci každý rok, mít ji vždy v lednu, aby to navazovalo na to téma novoroční motivace a přinášet lidem řečníky, kteří jim můžou změnit život.
A jak vy samy pracujete na svém osobním rozvoji?