Finanční gramotnost od 0 do ∞: jak to dělá Česká národní banka
„Snaž se mít dostatek peněz, ale nezblázni se do nich…“ pravil velmistr sci-fi Robert A. Heinlein.
Snad by se potěšil, pokud bychom tento jeho výrok zařadili mezi pravidla a přidali jej k dovednostem, zručnostem, ověřeným a správným informacím a faktům, vědomostem, klidně i postupům a algoritmům, zkrátka a dobře ke všemu, co obnáší finanční gramotnost.
Když finanční a chcete-li i ekonomickou gramotnost zkusíme v této linii definovat, snad by nám vyšel komplexní soubor všeho, co bychom měli nejenom vědět a poznat, ale i aplikovat v zájmu toho, abychom peníze nejenom měli, když je potřebujeme, ale aby se nám náš vztah k nim nevymkl racionální kontrole.
I když se finanční gramotnosti na našem akčním webu věnujeme z různých úhlů pohledů, pokud se kriticky zadíváme do archivu, není to vůbec tak často, jak by si toto téma zasloužilo. A vlastně jak bychom si zasloužili všichni a byli tak ve sféře financí jaksepatří více a lépe informovaní, zběhlí, a snad i gramotnější. Rozhodli jsme se to tedy změnit, přiložit více polínek a přičinit se tak o rozplápolání vatry snah o zvyšování finanční gramotnosti v zemích českých, moravských a slezských.
V první části našeho seriálu s názvem Finanční gramotnost od 1 do ∞ jsme se vás pokusili zasvětit do problematiky. Dnes se společně podíváme na to, jak pracuje na zvyšování naší finanční gramotnosti Česká národní banka.
Proč právě Česká národní banka?
Tak schválně – berte to jako hypotetický příklad: chcete se zhostit zodpovědné úlohy pomoci svému dítěti nebo vnoučeti s domácím úkolem z finanční gramotnosti. Který zdroj informací byste mu doporučili jako respektovaný, správný, ověřený a neprůstřelný, z kterého nemáte strach čerpat informace ani vy?
Musíme vzít potaz, že sice se ještě vyrábějí knihy z mrtvých stromů a existují i nevirtuální, bytelně kamenné, nejčastěji cihlové nebo panelové budovy s názvem knihovny, kde se tyto artefakty dají půjčit. Tam vás ale posílat nebudeme.
Předem dejme taky bokem Ing. Meta, doc. Tiktoka a jejich další sociálkově – asociální klony. Zapomeňme i na všechny vlky, šakaly, kojoty a jinou havěť ne z Wall Street, ale z virtuálních prérií a pouští, kteří se pasují za finanční mágy. Tak nám ta studnice zdrojů informací pěkně prořídla, že ano?
Pokud v této fázi zadáme do internetového vyhledávače ta správná klíčová slova odignorujeme sponzorované odkazy a obsah podsouvaný nám aiboty, na prvních příčkách spatříme i web České národní banky. A to je dobře, protože dámy a pánové z této instituce opravdu vědí, co dělají a týká se to i finanční a ekonomické gramotnosti.
Samozřejmě autor tohoto článku nemá mandát a ani se nemíní situovat do role hodnotitele hloubky a kvality brázd, které naše banka bank na polích finanční a ekonomické gramotnosti již vyorala. Je ale dobře o těchto aktivitách vědět, protože opravdu stojí za to. Pojďme tedy na to.
Peníze na útěku
Nejde jenom o kreativní název, celá koncepce tohoto projektu je prostě skvělá. Vždyť posuďte sami, začít můžete zvolna třeba kvízem, máte dokonce na výběr level začátečnice, pokročilé nebo expertky. Pokud si nejste jista, do které kategorie patříte, autoři kvízů vám pomohou se správně zařadit.
Snad smím doporučit: proklikejte se poctivě postupně otázkami všech tří levelů a možná budete nevěřícně kroutit hlavou, kolik mezer má vaše finanční gramotnost a kolika různých oblastí se může týkat. A pokud třeba ne a projdete bez ztráty kytičky i expertním levelem, tak smekám. A taky smekám před autorkami a autory otázek kvízu, protože ukázali, že to jde i ne tak nějak bankéřsky suchopárně, ale i vtipně. A mimochodem, všimli jste si, že každá otázka je rozcestníkem do různých sekcí Peněz na útěku? V nich naleznete kompletní odpovědi v souvislostech.
Víte, proč vám ve skvělém edukačním projektu Peníze na útěku ČNB poradí lépe, než kdokoliv jiný? Protože je to banka všech bank a její expertky a experti jsou si jisti, že nikdo nerozumí finančnímu trhu lépe než oni. Kromě toho ČNB nic neprodává, a tudíž vám může bez jakýchkoli postranních úmyslů na rovinu říct, co se vyplatí a co ne. A nakonec: ČNB záleží na vašich financích, protože její expertky a experti vědí, že rodinné finance určují finanční kondici celého státu.
Ota Negramota a další
Penězi na útěku ale edukační činnost ČNB na polích finanční a ekonomické gramotnosti zdaleka nekončí, je toho podstatně více. Naše banka bank si plní svou vzdělávací povinnost více než vzorně, vycházejíc z toho, že má potřebné informace i know-how, aby přispěla k posilování finanční a ekonomické gramotnosti. Kromě toho je pro ČNB důležité mít na své straně informovaného občana, co jí usnadňuje provádění jejího mandátu a zároveň pomáhá předcházet případným nekalým praktikám na finančním trhu. A ČNB samozřejmě vychází i z faktu, že zdraví ekonomiky závisí na finančním zdraví obyvatel.
ČNB se jako nestranný strážce férové soutěže a stability finančního trhu zaměřuje svými aktivitami na podporu finanční a ekonomické gramotnosti zejména na žáky, ale i učitele základních a středních škol a širokou veřejnost. Na webu ČNB jsou k dispozici nejenom výukové materiály, ale i outreech programy, užitečné odkazy a mnoho dalšího podnětného a zajímavého.
Za všechny si vzpomeňme třeba na první seriál ČNB o penězích a finanční gramotnosti, věnován žákům 2. stupně základních škol a prvních ročníků středních škol Finanční trampoty Oty Negramoty. V roli učitele v něm před 2 lety vystupoval tehdejší člen bankovní rady a současný guvernér ČNB Aleš Michl.
ČNB kromě svých vlastních aktivit a projektů podporuje i další edukační počiny, rozšiřující naše obzory v oblasti financí a usilující se zvedat výš niveau naší finanční a ekonomické gramotnosti.
- projekt České společnosti ekonomické Experti do škol seznamuje studenty středních škol s aktuálním ekonomickým děním z pohledu uznávaných českých ekonomů z řad vysokoškolských pedagogů a finančních odborníků
- vzdělávací podcast Kapesný je společným dílem Českého rozhlasu a ČNB, na zvídavé otázky v deseti dílech odpovídá Luboš Komárek, autor vzdělávacích materiálů ČNB
ČNB oceňuje
Aktivity naší centrální banky v oblasti finanční a ekonomické gramotnosti musíme pozitivně ocenit a přidat i několik odstavečků chvály za to, jak ČNB oceňuje ty, kteří se o zvyšování finanční gramotnosti taky usilují.
Před necelým týdnem si do Návštěvnického centra ČNB přišli po ocenění vítězové již 16. ročníku soutěže o nejlepší esej v oblasti finanční gramotnosti. Projekt Katedry financí a účetnictví Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity dlouhodobě podporuje právě ČNB.
Nejlepší esej na téma „Možnosti a hrozby využití umělé inteligence ve financích“ napsal Daniel Semotan z Gymnázia PORG v Praze 8 – Libni. Za ním zabodoval se svou esejí Michal Szarovsky ze Středního odborného učiliětě DAKOL v Petrovicích u Karviné a třetí příčku obsadil Martin Kylar z Obchodní akademie Heroldovy Sady v Praze 10.
Studenti převzali diplomy a finanční ocenění v Návštěvnickém centru ČNB od viceguvernérky ČNB Evy Zamrazilové, proděkanky Obchodně podnikatelské fakulty Ivety Palečkové a bývalého ředitele pobočky ČNB v Ostravě Ilji Skaunice.
Vítězné eseje si můžete přečíst – vřele doporučuji – na portálu Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity.
Cena guvernéra ČNB za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti letos zapíše do historie svůj 2. ročník. Ocenění předá guvernér Aleš Michl v rámci oslav 2. narozenin Návštěvnického centra ČNB již 2. června. Vítězkou 1. ročníku se loni stala učitelka Jana Doležalová ze Základní školy Smetanova 405 ve Vimperku.
Ján Schneider, člen odborné poroty soutěže Zlatá minca
foto: ČNB