Zadejte hledaný výraz

BYZNYS INSPIRACE

Inspirace k přivýdělku: prodávejte poklady z vaší zahrady a dvora

Není to jen tak, že se říká jste to, co jíte. Potraviny silně ovlivňují naše zdraví. A i když konzumujete velké množství ovoce a zeleniny, nemusíte mít ještě vyhráno. V kupovaných produktech může číhat různé chemické nebezpečí, např. v podobě pesticidů a dalších chemických látek. 

Nejlepší je proto vědět, co jíme. Proto je dobré zajímat se o původ, složení i ošetření a balení potravin. Naučte se pěstovat vlastní potraviny a pusťte se do pěstování vlastního ovoce a zeleniny. Tak můžete dodat tělu to nejlepší. Pokud máte podnikatelského ducha, přebytky navíc můžete prodávat. Jak na to? 

Seznamte se s pravidly prodeje 

Ať už se rozhodnete prodávat jahody, jablka, brambory, vejce, med nebo maso, je potřeba seznámit se s pravidly prodeje. Nejde totiž jen tak přijít, postavit si stánek a pustit se do toho. 

Prodávat můžete své přebytky lidem na farmářském trhu i přes inzerát z domova. 

Potřebujete si zařídit živnost? 

Tady záleží, jak často a jak moc se chcete do prodeje produktů pustit. Pokud se nejedná o soustavnou činnost, na základě živnostenského zákona živnostenské oprávnění nepotřebujete. 

Pokud se ale chystáte vypravit prodávat své zboží na farmářské nebo jiné trhy například každý týden, živnostenské oprávnění už potřebovat budete. Jeho zřízení však není žádná věda. 

Daně, my víme jak na ně! 

Odvádění daní je často to, co nás přivádí na řadu otázek. S prodejem zahradních přebytků je to jednoduché. Odvádět daně za prodej zahradních přebytků musíte podle zákona o daních z příjmů v okamžiku, kdy výše příjmů z takového prodeje přesáhne 30 000 Kč ve zdaňovacím období. 

Pokud si prodejem vyděláte méně než je stanovený limit 30 000 Kč, nemusíte podávat daňové přiznání. V opačném případě daňové přiznání prodejce podá finančnímu úřadu. 

Tip: Víte, co potřebujete vědět, když chcete prodávat potraviny přes eshop? 

Pravidla prodeje 

Snad nemusíme ani říkat, že na prvním místě by měla být kvalita nabízeného zboží. Sami byste si taky určitě nekoupila například shnilá jablka. Nezávadnost potravin by pro vás jako prodejce měla být na prvním místě. Je na každém prodejci, jak takovou nezávadnost a kvalitu potravin zajistí. 

Photo by Erik Scheel from Pexels

Dobrovolná certifikace potravin jako řešení 

Dobrovolná certifikace vašich produktů vám může pomoci v mnoha ohledech: 

  • Pomůže vám zvýšit důvěryhodnost produktů a potvrdí jejich kvalitu 
  • Garantuje stabilitu vybraných vlastností vámi nabízených produktů 
  • Pomůže vám zvýšit konkurenceschopnost 
  • Váš produkt bude na trhu více vidět 

Pokud podnikáte i v jiné oblasti, doporučujeme věnovat certifikaci výrobků ještě více pozornosti. Na některé výrobky se dokonce vztahuje povinnost mít certifikaci. Patří mezi ně například hračky pro děti nebo zdravotnické výrobky. 

Kontroly 

Na prodej přebytků ze zahrady či dvora se nevztahují povinné kontroly, i tak ale můžete být podrobeni kontrole hygieny nebo jiných orgánů. Obencě ale stačí dodržovat základní hygienická pravidla. V případě prodeje na trzích si vaše zboží může zkontrolovat také provozovatel trhu. 

Jak je to s prodejem živočišných produktů? 

Rozhodli jste se prodávat i maso nebo třeba kvalitní domácí vajíčka? V takovém případě si nastudujte i veterinární zákon. Nejdůležitějším bodem je, že živočišné produkty ze dvora nesmí být dále uváděny na trh. To znamená, že je nemůžete prodávat například do restaurace nebo obchodních řetězců. 

Králičí a drůbeží maso 

V případě, že chcete prodávat králičí nebo drůbeží maso, je třeba, aby bylo vždy čerstvé a neporcované – to znamená, že hlava nesmí být oddělena od těla. Zároveň je třeba k produktům umístit upozornění, že maso není veterinárně vyšetřeno a je určeno ke spotřebě v domácnosti spotřebitele. 

Prodat můžete: 

  • maximálně 2 000 kusů krůt, hus nebo kachen, nebo 10 000 ks ostatní drůbeže ročně, nejvíce ale 10 kusů krůt, 10 kusů hus, 10 kusů kachen a 35 kusů ostatní drůbeže týdně 
  • maximálně 10 kusů králičího masa týdně 

Vejce 

Photo by Jakub Kapusnak on Unsplash

Nesou vám vaše slepičky dostatek vajec? I ty můžete prodávat. Čerstvá vejce ale mohou být prodána nejpozději 21 dnů po snůšce a musíte je uchovávat při stálé teplotě. V okamžiku, kdy máte více než 50 nosnic, musí být vejce i řádně označena. 

Prodat můžete: 

  • Na tržišti maximálně 60 vajec jednomu spotřebiteli 
  • Do maloobchodní prodejny dodat maximálně 600 kusů vajec týdně 

Med 

Jestliže se rozhodnete prodávat med, musíte jej řádně označit a to informacemi o chovateli i medu. Prodat můžeme maximálně 2 tuny medu ročně. 

Dále můžete prodávat také živé ryby, syrové mléko nebo zvěřinu.

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *