Jak je na tom vaše cestovní lékárnička?
Vypadá to tak, že nejteplejší léto v historii meteorologických měření zatím vůbec nemá v úmyslu končit. A pokud se – opět nebo až teď – chystáte vyrazit za hranice, možná i tam, kde vládnou ještě větší tropická vědra, pojďme si zopakovat, co byste v žádném případě neměli zapomenout vzít s sebou.
Ano, píšeme o tom každé léto a není to vůbec proto, že nemáme během okurkové sezony o čem psát. Toto je vážně důležité: správně vyskládaná cestovní lékárnička je v dovolenkovém to-do listu v první pětce společně s cestovními doklady, cestovním pojištěním, kreditkou a mobilem s nabíječkou.
Co nesmí v cestovní lékárničce chybět
Odpověď může být zcela lakonická: vše, co na cestách potřebujeme a týká se to našeho zdraví. Takto to ale nesmíme odbít, protože každý – a dovolíme si tvrdit, že i ostřílené travelerky a tropickými větry ošlehaní cestovatelé – minimálně jednou neměli v batohu právě to, co zrovna nejvíce potřebovali. A nemusí jít o adrenalinové pero či něco na dezinfekci nepitné vody, ale o nějakou prkotinu, třeba pinzetu na vytáhnutí klíštěte či trnu v patě.
Samozřejmě všichni víme, že i cestovní lékárničky mohou být různé – co se jejich obsahu týče. Na romantický víkend do Paříže nebudeme s sebou tahat antimalarika a cestovní lékárnička se nám vejde do listové kabelky. A naopak, pokud vyrazíme do tropů, antimalarika, konzultace s odborníky a očkování před cestou jsou povinná jízda.
Obsah cestovní lékárničky
Při všech možných i nemožných cílech naši cest – a nezapomínejme ani na tranzitní země – platí základní pravidlo: obsah cestovní lékárničky je v podstatě kombinací autolékárničky, domácí lékárničky a něčeho nezbytného navíc. To, co v cestovní lékárničce musíte mít závisí i od délky cesty, délky pobytu a v neposlední řadě taky od dostupnosti a kvality zdravotní péče v cíli naší cesty, ale i v zemích, přes které budeme do cíle cestovat.
I způsob cestování je důležitý faktor určující obsah cestovní lékárničky: tříměsíční vysokohorský trek Hindúkušem a cesta tam je jiný level, jako třítýdenní plavba na jachtě středomořím. A samozřejmě, je rozdíl, pokud vyrazíme na cesty sólo, s partou nebo rodinou.
Podle toho jak, kam, kudy a na jak dlouho budete cestovat, nezapomeňte si do cestovní lékárničky přibalit:
- léky na lékařský předpis, které běžně užíváte vy a všichni členové rodinné či jiné posádky, se kterými cestujete
- léky proti kinetóze – nevolnosti v dopravních prostředcích
- dezinfekční prostředek
- prostředky na obvázání: malý, střední a velký obvazový balíček, sterilní obvazové čtverce 10×10 cm, gázový obvaz, pružné obinadlo, leukoplast, nůžky, jednorázové rukavice, lepicí páska
- mast na drobná hnisavá poranění
- léky na popáleniny
- náplast nebo krém proti oparu
- lék na zánět spojivek
- antihistaminika – léky na alergické reakce ze slunce, bodnutí hmyzem, uštknutí hadem a potravin
- antialergický krém k léčbě po poštípání hmyzem
- repelenty, insekticidy
- léky na plísňové infekce nohou
- léky na vaginální mykózu
- léky na průjem, zácpu a pálení žáhy
- léky proti bolesti, horečce a zánětu
- léky na kolikovité a křečovité bolesti
- léky na bolest krku, kašel a rýmu
- antimalarika – cestujete-li do oblasti, kde se vyskytuje malárie
- pro delší pobyt antibiotika po konzultaci a předepsání lékařem
- opalovací krémy s vyšším UV faktorem
- sluneční brýle s UV filtrem
- prostředek na dezinfekci vody
- teploměr, pinzeta
Za odbornou konzultaci nic nedáte
Zlaté pravidlo prakticky při čemkoliv je nestydět se optat a konzultovat, pokud si nevíme rady. Platí to i pro cestovní lékárničky, ale pozor, hledání anonymních „zaručených“ rad někde na virtuálních sociálkách v tomto případě není to pravé ořechové. Vždyť nejde o nic míň, než o zdraví nás a našich blízkých. Pokud cestujete přes cestovku, hledejte odborné rady tam, když se rozhodnete vyrazit na cesty individuálně, obraťte se na neanonymní experty, tedy zkušené cestovatelky a cestovatele. Věřte, že vám rádi poradí.
V případě plánování cesty do jiných oblastí, jako je Chorvatsko a podobně běžně dostupné dovolenkové destinace, které jsou ze zdravotního pohledu prakticky bez rizik, je klíčově důležité: v dostatečném předstihu si vyhledejte, kontaktujte kvůli odborné konzultaci a pokud to bude nezbytné, i osobně navštivte nejbližší Centrum očkování a cestovní medicíny.
Tam dostanete cenné odborné rady nejenom o tom, jakými léky a zdravotnickým vybavením budete muset doplnit svou cestovatelskou lékárničku. Součástí konzultace jsou i odborné rady a doporučení, které se týkají nezbytných očkování, bez kterých vás do mnoha oblastí a zemí ani nepustí.
Portál Státního zdravotního ústavu je ten správný, odborný zdroj všech důležitých informací, rad a doporučení souvisejících s cestovní medicínou, nebo chete-li s naším zdravím v souvislosti s cestováním.
Šťastné a pohodové cesty přeje
Ján Schneider
Foto: pixabay, pexels