Jak ve zdraví prožít tropická vedra?
Již je to něco jako letní hit, obehrávaný dokola do omrzení: letošní léto je nejteplejší v historii meteorologických měření. V důsledku klimatické krize padají teplotní rekordy prakticky od začátku tohoto roku a letošní tropická vedra v našem – zatím – mírném klimatickém pásmu zdaleka nekončí. Proč se to děje a co bude s naším klimatem dál budeme řešit někdy na podzim, když tohle tropické šílenství bude za námi.
K běžným letním „okurkovým“ tématům jsme letos museli leccos přidat, již jsme se věnovali tomu, jak správně připravovat a skladovat v létě potraviny a zopakovali jsme si, co by měla obsahovat letní cestovatelská lékárnička.
Dnes se spolu mrkneme na to, jak můžeme tropická vedra prožít ve zdraví.
Kolaps v důsledku úžehu není žádná brnkačka
Záchranářky a záchranáři by věru uměli vyprávět, jak poměrně lehce může i vytrénovaná sportovkyně nebo namakanej borec zkolabovat. Opravdu stojí za to zopakovat si všechny pravidla, doporučení a jednoduché strategie, jak můžeme ve zdraví prožít tropická vedra bez toho, aby museli kolemjdoucí volat záchranku.
Dodržujte pitný režim
Doporučené množství tekutin, které lidské tělo potřebuje je vskutku individuální. Závisí na hmotnosti, věku, pohlaví, druhu a délce fyzické aktivity, teplotě vzduchu a v neposlední řadě na zdravotním stavu konkrétního člověka.
Opravdu to nelze „zprůměrovat“ na obligátní 2-3 litry tekutin denně. Zlaté pravidlo doporučované lékaři je pít denně minimálně 2-4 decilitry tekutiny na 10 kg hmotnosti, při fyzické aktivitě i více. Důležité je pít ne jednorázově velké množství, ale průběžně, v menších dávkách, častěji a ještě předtím, než pocítíte žízeň.
V létě je ideální pít čistou vodu doplněnou minerální, omezte slazené nápoje, alkohol, kávu a nápoje s obsahem chininu. Nezapomínejme na to, že malé děti ještě nemají vyvinutý mechanismus pocitu žízně, měli bychom jim nabízet pití často, i když necítí žízeň. I senioři často zapomínají pít, měli by si pití rozložit rovnoměrně během dne v pravidelných dávkách a je potřeba, abychom na to dohlídli.
Nepodceňujte riziko úpalu i úžehu
Ne, není to totéž, úpal je přehřátí organismu i bez působení přímého slunečního záření, úžeh je přehřátí slunečním zářením. Oba stavy se projevují:
- bolestí hlavy, nevolností
- závratěmi až mdlobami
- povrchním a zrychleným dýcháním
- rychlým pulzem
- zvýšenou tělesnou teplotou a zvracením
Postiženého úpalem nebo úžehem je třeba přemístit do chladné větrané místnosti a uložit do stabilizované polohy. Ochlazovat přehřátý organismus je nutné postupně – studenými obklady, nikdy ne sprchou či koupelí. Musíme dohlídnout i na to, aby člověk postižený úpalem nebo úžehem nevypil najednou větší objem tekutin. Navzdory tomu, že cítí žízeň, je třeba podávat tekutiny v minimálním množství. Pokud se stav nezlepší, volejte záchranku.
Chraňte si v exteriéru pokožku i zrak před nebezpečným UVA a UVB zářením
Mějte na paměti, že UV záření se nám dostává na kůži i když je zataženo. Proto:
- používejte prostředky s ochranným faktorem minimálně 30
- noste sluneční brýle
- nezapomeňte na pokrývku hlavy
Ochrana dětí je na nás
To, co v tropických vedrech platí pro nás dospělé, tuplem platí pro děti a musíme na to dohlídnout. Schválně: máte doma dítko, které si v létě samo do sebe dá předtím, než vyběhne v létě ven slamáček, sluneční brýle a namaže se něčím s ochranným faktorem? A pravidelně za vámi běhá, že chce dodržovat pitný režim?
Nikdy nenechávejte v zaparkovaném autě ani na krátkou chvíli dítě, zvíře nebo člověka, který z něj nedokáže vystoupit. Nespoléhejte se na pootevřená okna, k přehřátí organismu může dojít rychle a může mít vážné, až smrtelné následky.
Nepřepínejte se a nezapomínejte na vhodné oblečení
Pokud je venku více než je zdrávo – tedy nad 30 ºC, vystříhejte se nadměrné fyzické námaze. Pokud se dá, během veder plánujte fyzickou aktivitu na časné ranní hodiny, pokud to není možné, dopřejte si časté přestávky ve stínu. Omezte pobyt venku mezi 10. – 16. hodinou a nezdržujte se na slunci.
Na zahradě si klidně běhejte i naostro – pozor na spálení zejména partií, které běžně sluníčku nevystavujeme – na veřejnosti noste vhodné letní oblečení, preferujte přírodní materiály podporující odpařování potu. Syntetické materiály v létě opravdu nejsou vhodnou outfitovou volbou. Letní oblečení by mělo být světlé, lehké, vzdušné, volnějšího střihu.
Pohodový závěr léta přeje
Ján Schneider
Foto: pixabay, pexels, unsplash