Koupali jste se dnes v řece?
„Tenhle způsob léta zdá se mi poněkud…“ – povzdechl by klasik a máme na sta důvodů se přidat. Dnes ale ne, protože slavíme Světový den koupání v řekách a měli bychom si to patřičně vychutnat a užít. Tento svátek každoročně od roku 2002 vyhlašuje v druhou červencovou neděli Eurepean Rivers Network (ERN) se sídlem ve Francii.
Svátek v Evropě známý i jako Big Jump pokračuje v tradici, kterou založili němečtí aktivisté z organizace Deutsche Umwelthilfe v roce 1997 Mezinárodním dnem koupání v Labi.
Každoročně 14. června se v evropských řekách plave od pramenů a ledovců až po jejich ústí, kdekoliv, kde to příroda dovolí. Leitmotivem Světového dne koupání v řekách je touha, aby naše řeky nebyli jenom nevábnými stokami, ale o místem setkávání a odpočinku v přírodě.
Poslání Světového dne koupání v řekách
Open source akce, kterou založil předseda European Rivers Network Roberto Epple v roce 2002 nám všem připomíná proč – a jak moc – milujeme evropské řeky. A vyzdvihuje obrovské přírodné bohatství našich řek, jezer a mokřadů. Tato výjimečná akce se nás usiluje inspirovat, abychom si vzpomněli na silné vazby, které nás spojují se sladkovodními ekosystémy. Zároveň nás i povzbuzuje zapojit se do boje za jejich záchranu.
Obnovením spojení lidí s řekami a jezery se Big Jump snaží vybudovat silnou podporu snahám o ochranu a obnovu sladkovodních systémů v Evropě – což je cílem přední světové rámcové směrnice EU o vodě (WFD). Tato směrnice se nyní přehodnocuje a Big Jump vysílá jasný odkaz tvůrcům rozhodnutí na kontinentě – neoslabujte tyto zákony, implementujte je.
Naše řeky potřebují naši ochranu
Ve 20. století jsme zapomněli na své řeky: sloužily jako smetiště, byly znečištěné a nebezpečné a plavání v nich bylo obvykle zakázáno. Řeky se používali zejména pro říční dopravu a výrobu energie. Četné pláže a místa ke koupání zmizely a Evropané obrátili zády ke svým řekám.
Naštěstí se od 90. let vynaložilo obrovské úsilí na obnovu řek, mnohé řeky, jezera a mokřady jsou v dobrém stavu, ale stále potřebují ochranu. Byl dosažen pokrok, nyní se ale nacházíme na další křižovatce, Evropa se může právě v těchto létech rozhodnout urychlit obnovu říčních ekosystémů.
Není řeka jako řeka
Nevrhejte se do toho po hlavě a neslavte Big Jump skokem do kterékoli české řeky nebo jezera – ne každá z našich řek a vodních ploch je totiž vhodná na koupání. Naši hygienici vědí své a pokud nemáte jistotu, jestli jsou ta vaše říčka, řeka či jezero vhodné ke koupání, obraťte se na odborníky územně příslušné Krajské hygienické stanice.
Ján Schneider
Foto: ERN, pixabay, pexels, unsplash