Která menstruační pomůcka vás zachrání na meetingu a kterou si nechat „na doma“?
Znáte to, někdy by měl člověk největší chuť zalézt do „červeného stanu“ a jen být, ale málokteré z nás je taková možnost v čase menstruace dána. Takže menstruujeme doma, na pracovišti, na sportovišti, na dovolené. Jak to zvládnout sebejistě, s grácií a zdravě? Na trhu je spousta praktických menstruačních pomůcek, které dovedou usnadnit ženám život.
Zásada č. 1
Menstruační pomůcka musí být pohodlná, aby se žena i během menstruace cítila dobře a mohla se věnovat aktivitám, kterým se věnovat chce.
Zásada č. 2
Menstruační pomůcka musí být také praktická – tedy například nám nesmí způsobovat nějaké potíže při výměně na toaletách v práci…
Jdeme do kanceláře
Menstruační kalíšek asi netřeba představovat, na českém trhu je skoro dvacet let a svou geniální praktičností, pohodlostí a bezkonkurečním poměrem cena-výkon si získal spoustu žen. Při správně zvolené velikosti menstruačního kalíšku ani nevíte, že jej v sobě máte. Na cestách nepotřebujete nic než trochu vody, s kterou kalíšek vymyjete.
Výhoda kalíšku je v tom, že má poměrně velký objem. Řadě žen tak stačí ho ráno zavést – a vylít až po návratu z práce domů.
Kdo však má silnější menstruaci, potřebuje kalíšek omýt častěji. Ideální je v takovém případě toaleta, jejíž součástí je i umyvadlo, ale řešitelné je to i bez něj. Stačí vzít si s sebou do kabinky malou pet lahev s vodou a vypláchnout kalíšek nad záchodovou mísou. Dá se také použít skládací kelímek, do nějž napustíte vodu, než jdete na toaletu. Případně některé ženy preferují střídat dva kalíšky. Použitý uloží do nepropustného pytlíčku nebo uzavíratelného kelímku, čistý zavedou na místo určení. :-)
Nevhodný do práce je kalíšek v tom případě, že si s ním ještě nerozumíme, nemáme ho ozkoušený, neumíme ho spolehlivě zavést, netěsní apod. V takové situaci je samozřejmě nejlepší trénovat a sžívat se s kalíškem co nejvíce doma a do práce ho vzít, až když vás nebude mučit neustálou nejistotou, zda zase proteče. Praxe dělá mistra.
Nekonečná porada? Kalhotky to jistí
Vždy jde kalíšek kombinovat s menstruačními kalhotkami jako pojistkou. Menstruační kalhotky poslouží jako pojistka i v případě, že sice máte zavádění kalíšku v malíčku, ale jednání či porada se nečekaně protáhnou a není dost dobře možné vymýt kalíšek včas – a proteče. S kalhotkami je to stále bez nehody.
Menstruační kalhotky jsou skvělé i jako samostatná menstruační pomůcka. Pro všechny, kdo si nepotrpí na „pomůcky dovnitř“, jsou božím vynálezem. Jsou totiž mnohem pohodlnější a příjemnější než běžné vložky (obzvlášť v letních vedrech!). První zkušenost je asi trochu „o hlavě“, je potřeba překonat silně znejisťující pocit „pomoc, nemám vložku!“, ale člověk si na kalhotky rád a rychle zvykne.
Nevýhodou menstruačních kalhotek je to, že je třeba při jejich výměně vysvléct celou dolní polovinu těla, i když i to (ne)jedna značka vyřešila!. S nerozepínacími menstruačními kalhotkami je tedy potřeba domyslet vhodné oblečení. Transport použitých kalhotek řeší nepropustná taštička.
Akční tip: Modibodi
Na cestách mimo domov stačí kalhotky vyprat v ruce, to není na škodu, důležité je ale pohlídat hlavně jejich důkladné proschnutí.
Co pod bílé pracovní oblečení?
Říkáte si fajn, menstruační kalhotky, ty jsou určitě černé – a to by pod bílým pracovním úborem vypadalo děsně. Menstruační kalhotky se však dělají i v řadě tělových odstínů, dokonce bezešvé, takže nejen s bílým, ale i přiléhavým oblečením jsou kompatibilní.
Samovyšetření prsou, obličejová jóga, burleska? Zajděte na akci Pro zdraví ženy, bude zdarma
Chci pojistku, nechci kalhotky – látkové vložky
Jako pojistka ke kalíšku či samostatná menstruační pomůcka poslouží také látkové vložky, které jsou ekologičtější a zdravější alternativou běžných jednorázových vložek. Otázka zdraví se samozřejmě odvíjí také od toho, v čem vložky perete.
Vložky si můžete vybrat podle materiálu, velikosti, savosti či barev. Pro začátek se doporučuje koupit několik různých typů, vyzkoušet je a pak výbavu doplnit podle toho, které nejvíc vyhovují. Počet záleží na tom, jak dlouhou a silnou máte menststruaci a zda používáte jen látkové vložky nebo je kombinujete s jinou menstruační pomůckou. V neposlední řadě slouží látkovým vložkám ke cti, že jde o menstruační pomůcku ekonomicky výhodnou, protože vydrží roky.
Nezdravé návyky, které jsme si osvojili během pandemie, a jak na ně
S houbou do práce i na rande
Již delší dobu jsou na trhu k dostání přírodní mořské houby pro intimní hygienu. Fungují jako tampon, s tím rozdílem, že nejsou na jedno použití. Jen se vymyjí, vymačká se z nich přebytečná voda a znovu se zavedou. Na konci dne – doporučujeme střídat dvě houbičky – a na konci cyklu je snadno ošetříte: uděláte jim lázeň se solí, pak důkladně usušíte a uložíte do látkového pytlíčku.
Zajímavá menstruační pomůcka je to rozhodně pro všechny ženy, které:
- mají rády volnost a pohodlí – o houbičce prakticky nevíte, netlačí, ničemu nevadí a na rozdíl od tamponu nemá ani žádnou otravnou šňůrku;
- hledají udržitelné menstruační řešení – jedna houbička vydrží cca půl roku a ze svých služeb ji jakožto ryze přírodní materiál můžete propustit rovnou na kompost;
- se nezříkají myšlenek na sexuální radovánky, i když mají své dny – houba je v tomhle velmi nápomocná a diskrétní, zachytí menstruační krev, ale ani jednoho z partnerů netlačí. (Nezapomínejte ale, že nenahrazuje antikoncepční prostředky ani nechrání proti pohlavně přenosným chorobám.)
Po vyjmutí z pochvy je před dalším použitím nutno houbu propláchnout pod chladnou tekoucí vodou. Opět je tedy na stole problematika toalety s umyvadlem. Na propláchnutí houbičky je potřeba víc vody než na omytí kalíšku a je to celkově o něco víc „špinavá práce“ než s kalíškem.
Podle síly menstruace je opět na zvážení, zda houbu používat samostatně, nebo s pojistkou v podobě menstruačních kalhotek či látkové vložky. Doporučujeme důkladné sebepozorování a testovat, jak který den vaší menstruace houba zvládá.
Ilona Bittnerová