Zadejte hledaný výraz

ZDRAVÍ ŽURNÁL

Nezdravé návyky, které jsme si osvojili během pandemie, a jak na ně

Kouření, přejídání a nízká fyzická aktivita jsou zdravotní rizika, která všichni dobře známe. Vypěstovali jste si v důsledku pandemie nějaké další každodenní návyky, které se mohou negativně promítat na vašem zdraví? Pokud ano, pak v tom nejste sami.

Podle Americké psychologické společnosti se naše celkové zdraví může v důsledku špatných opatření ke zvládání stresu souvisejícího s pandemií zhoršovat. Neschopnost zvládat stres může mít významný fyzický dopad, včetně chronických onemocnění a problémů v oblasti duševního zdraví.

Abyste mohli s destruktivním chováním skoncovat, důležité je identifikovat, o co se vlastně jedná. Pojďme si proto probrat nezdravé návyky, které jsme si během lockdownů osvojili, a způsoby, jak se jich zbavit.

1.    Pravidelné pití alkoholu

Češi se během pandemie rozpili, a zejména samoživitelky. Byl to pro ně způsob, jak se vypořádat se stresem

Dát si skleničku ve společnosti nebo při zvláštní příležitosti je pro většinu lidí v pořádku, oslavit návrat ke společenskému životu a trávení času s přáteli je také pochopitelné, ale konzumace alkoholických nápojů na denní bázi už může být nebezpečná.

Každodenní pití alkoholu je totiž spojeno s řadou zdravotních problémů, včetně alkoholismu, srdečních onemocnění, onemocnění jater a zhoubných nádorů. Omezte počet večerů, kdy v týdnu popíjíte, a sledujte, jak se začne všechno zlepšovat. Pokud máte podezření, že se potýkáte se závislostí, vyhledejte ve svém okolí bezplatné zdroje, skupiny nebo linky pomoci pro závislé, a zkuste se na ně obrátit.

2.    Online hazard

Během pandemických lockdownů se prudce zvýšilo vyhledávání nejlepších online kasin, protože kamenná kasina nefungovala. Článek v časopise Current Opinion in Psychiatry uvádí, že téměř třetina respondentů průzkumu si během covidu-19 otevřela nový účet pro online sázení a pětina na internetu hrála hazardní hry.

Hráči během covidu-19 zkrátka sázeli častěji, omezené dostupnosti kamenných provozoven navzdory. Počet těch, kteří sázeli čtyřikrát a víckrát týdně, vzrostl z 23 % na 32 %.

Jestli máte pocit, že s hazardem máte potíže, zkuste vyhledat pomoc. Obvykle jsou k dispozici bezplatné linky pomoci, na které můžete zavolat, nebo webové stránky, které nabízejí potřebnou pomoc. Jejich dostupnost závisí na místě vašeho bydliště.

3.    Spaní s telefonem

Světlo vyzařované mobilními telefony může na jedné straně narušovat spánek, ale prohlížení pracovních e-mailů nebo sociálních sítí před spaním či hned po probuzení také zvyšuje napětí a úzkost.

A to zejména v případě, že se přistihnete při tzv. doomscrollingu, resp. procházení znepokojivých materiálů, například příběhů o politických nepokojích či tragických událostech.

Zkuste se naučit dobíjet mobilní zařízení přes noc mimo ložnici a věnujte se každý den před spaním a po probuzení meditaci. Stačí chvilka. Toulky v zákoutích digitální říše totiž můžou vést ke zkáze.

4.    Nesnídání

Snídaně dodává vašemu tělu palivo víc než kterékoli jiné jídlo a skvěle vás na začátku dne nakopne. Výzkum navíc ukázal, že lidé, kteří snídají, mají vyváženější hladinu cukru v krvi a dosahují lepších výsledků v kognitivních testech oproti těm, kteří snídani vynechávají.

Dbejte na to, aby vaše snídaně byla vyvážená a obsahovala bílkoviny, složité sacharidy, zdravé tuky a vlákninu. Benefity nepochybně oceníte.

A když už v tom budete, zařaďte i ostatní jídla tak, aby odpovídala středomořské dietě, která je zdravá pro srdce a která vám může prodloužit život, protože snižuje riziko srdečních onemocnění, rakoviny, Parkinsonovy choroby a Alzheimerovy choroby.

5.    Pití příliš velkého množství kávy

Nic nenastartuje den tak jako šálek kouřící kávy, že? Ale co když kávu a jiné kofeinové nápoje pijete od soumraku do úsvitu? To pak může vést k mnoha problémům, včetně úzkosti, gastrointestinálních problémů, vysoké srdeční frekvence, kofeinového kolapsu, častého močení a nespavosti.

Kofein má bezesporu určité benefity, například zlepšuje náladu, metabolismus a hladinu energie, ale více neznamená vždy lépe.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) považuje za nezávadné množství pro zdravého dospělého člověka 400 mg kofeinu denně, tedy asi čtyři až pět šálků kávy.

Pokud chcete mít víc energie, zvažte cvičení, dodržování pravidelného spánkového režimu, pití dostatečného množství vody a stravu bohatou na celozrnné produkty, zeleninu, ořechy a zdravé oleje.

6.    Přílišné konzumování jídla z rozvozu

To pohodlí je lákavé, ale když budete jídlo z rozvozu konzumovat příliš často, může vám to způsobit vážné zdravotní problémy.

Bez ohledu na to, zda si objednáte jídlo z řetězce rychlého občerstvení nebo z plnohodnotné restaurace, denně zkonzumujete přibližně o 200 kalorií více, než když si jídlo připravíte sami. Navíc budete přijímat nasycené tuky, cholesterol a sůl.

7.    Dlouhodobý nedostatek pohybu

Pokud jste se během pandemie přistihli, že se vaše aktivita omezila na přecházení z postele ke stolu, na gauč a pak zase zpátky, pak jste víc než dva roky neměli dostatečný pohyb.

V důsledku toho máte bohužel větší pravděpodobnost, že onemocníte kardiovaskulárními chorobami, hypertenzí, nadváhou a rakovinou. Přílišné sezení může navíc přispívat ke zkrácení života i u jedinců, kteří cvičí pravidelně.

Sezení po určitou část dne se asi úplně nevyhneme, ale zkuste každých 30 minut vstát a trochu se protáhnout. Postavte se, obejděte blok nebo začněte využívat videa a aplikace pro cvičení. Vaše tělo, mysl i gauč to ocení.

Buďte kreativní a zkuste vymyslet i něco jiného než bagetu, sendvič nebo špagety, které si zvládnete rychle „uklohnit“. Vyhraďte si čas na plánování týdenních jídel a dbejte na to, abyste měli po ruce dostatek čerstvých produktů – ovoce, zeleniny, libového masa a výživných obilovin.

Myšlenky na závěr

Když si k novému návyku vytvoříte pořádný plán, zejména pokud jde o prospěšný návyk, daná činnost vám do krve přejde velmi rychle. Důležité je, abyste se novému návyku mohli věnovat každý den (například cvičení nebo vaření večeře doma místo využívání rozvozu). Zvýšená důslednost nakonec povede k automatizaci a stane se to pro vás rutinou.

Jak by řekl Spock: „Žijte dlouho a blaze.“

Foto: Yves Scheuber on Unsplash

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *