Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY PSYCHOHYGIENA PSYCHOLOGIE ZDRAVÍ

Nenechte se rušit při usínání

Vyrušení sousedy nebo členy rodiny vyřešíte poměrně snadno. Co když vás ale od blahodárného spánku odvádí zvuky, které se vypnout nedají a ani špunty do uší vám od nich nepomůžou? Řeč je o tinnitu. Pískání, zvonění, šumění, bzučení a další zvukové fenomény v takovém případě totiž existují pouze ve vaší hlavě. Nemají žádnou vnější příčinu, kterou byste mohli jednoduše vyřešit. Co tedy s tím?

Co je tinnitus?

Nejdříve se podívejme na samotnou poruchu. Tinnitus je nepříjemný stav, který se projevuje subjektivním vnímáním podivných obtěžujících zvuků. Jedná se přitom o velmi rozšířený problém. Chronická forma poruchy, tedy tinnitus projevující se déle než 6 měsíců v kuse, trápí 10–15 % lidské populace. V Česku jím trpí až 700 tisíc lidí. Pouze 5 % všech případů má měřitelnou objektivní příčinu. Tedy fonendoskopem zjistitelný zvuk způsobený mechanickou odchylkou. Zbývajících 95 % případů spadá pod diagnózu subjektivního tinnitu.

Místo sladkého spánku utrpení

S tinnitem se zkrátka musíte naučit žít. V mnoha případech účinná léčba, která by vás zcela zbavila obtěžujícího šumění a pískání, jednoduše neexistuje. Ve dne lidé zvládají tinnitus lépe. Díky okolním ruchům nevnímají vnitřní zvukové fenomény tak výrazně. To nejhorší přichází s večerem a konkrétně se spánkem. Zvuky mohou být tak hlasité, že znesnadňují nebo úplně brání usnutí.

Do té doby, než medicína najde účinnou léčbu, je důležité naučit se s tinnitem alespoň co nejplnohodnotněji žít. A uzpůsobit své návyky tak, abyste si zachovali zdravý spánek. Ten je totiž velmi důležitý pro celkovou regeneraci těla i mozku. Ať už tinnitus způsobilo cokoliv, kvalitní spánek je rozhodně žádoucí a potřebný.

Jak co nejlépe usnout i přes nepříjemné pískání?

Porucha proces usínání rozhodně komplikuje. Proto je potřeba ještě více dbát na vhodnou přípravu.

Buďte přes den aktivní

Pokud jste zvyklí na pravidelnou tělesnou aktivitu, tím lépe pro vás. Když ale zrovna neholdujete cvičení, pohybem může být i svižnější procházka. Večer potom volte relaxační aktivity. Například jógu nebo lehké protahování.

Vypněte obrazovky

Nejen televize nebo počítač, také váš telefon produkuje modré světlo, které narušuje přirozené spánkové biorytmy. Minimálně hodinu až dvě před usnutím se věnujte aktivitám, které nezahrnují vystavení se modrému světlu. Povídejte si se členy rodiny, čtěte knížku nebo třeba meditujte.

Dodržujte spánkovou rutinu

Lůžko využívejte pouze ke spaní. Zvykněte si chodit do postele vždy ve stejnou hodinu a vstávejte také pravidelně ve stejnou dobu.

Hlídejte si jídelníček

Některé nápoje a potraviny byste v odpoledních a večerních hodinách vůbec neměli konzumovat. Třeba takovou kávu s kofeinem si dopřejte jen dopoledne. Večerní jídlo by potom mělo být lehké, s převahou sacharidů. Večeři si dejte maximálně dvě až tři hodiny před usnutím. Později už nejezte.

Na závěr pro vás máme ještě jeden důležitý tip. Pro léčbu tinnitu zatím neexistuje žádná stoprocentní terapeutická metoda. Můžete však ovlivnit to, do jaké míry nepříjemné vnitřní zvuky vnímáte. Pomůže vám hypnoterapie a autohypnóza.

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *