Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY INSPIRACE JÍDLO ZDRAVÍ

Které ořechy jsou nejzdravější?

Když se mě sedmiletá dcerka ptala, co že to dnes to píši, s radostí jsem s ní konzultoval téma článku a dostal jsem milou, dětsky čirou a logickou odpověď: „Na oříšky se přece mušíš zeptat veverky…“

Veverka v našem lese nejraději chroustá lískové oříšky a na ty vlašské chodí do sousedova sadu.

Neexistuje žádný exaktní řebříček zdravotní prospěšnosti různých a rozmanitých druhů ořechů, zdravé jsou všechny a nejenom dietologové doporučují v rámci zdravého vyváženého jídelníčku konzumovat denně minimálně pět velkých ořechů, anebo 10 menších oříšků. Ne však zabalených ve velké čokoládě nebo zamíchané ve smetanové zmrzlině a taky ne 5 velkých kokosových ořechů…

Pokud na to jdete podobně jako naše veverka a mlsáte ty nejdostupnější, lokální, tedy vlašské a lískové oříšky, děláte dobře. Krom toho, že i veverky vědí, že lískáče a vlašáky jsou u nás nejoblíbenější a nejdostupnější, mají také mnoho blahodárných vplyvů na naše zdraví. No a měli bychom vědět i to, že ořechy jsou biologicky semena stromů ve tvrdých skořápkách – s výjimkou arašidů, jak se můžete dočíst níže.

Vlašské ořechy

Podle expertů pravidelná konzumace vlašských ořechů snižuje riziko náhlé mozkové příhody až o 50%. Je to zejména díky tomu, že obsahují až 70% tuků. Buďte ale bez obav, dominují v nich polynenasycené zdravé tuky včetně omega-3 mastných kyselin s blahodárně ochrannými efekty na náš cévní systém i na snižování hladin „zlého“ LDL cholesterolu. Což je základ prevence kardiovaskulárních onemocnění. Krom toho jsou vlašáky také bohatým zdrojem stopových prvků, minerálů a živin, zejména megnezia, železa, zinku, draslíku, mědi, selenu, vitaminů E a A a také antioxidantů.

Vlašské ořechy skladujte v původním obalu – ve skořápce a louskejte je těsně před konzumací. Tenhle osvědčený babičkovský způsob skladování zaručí, že vám vydrží klidně i rok do příštího zběru. Pokud je budete skladovat vylouskané, mohou se poměrně rychle znehodnotit, zhořknout, žluknout nebo i zplesnivět. Pokud si ořechy vlastnoručně nenasbíráte pod stromy ale je budete kupovat, ideální je najít trh s místními sadaři, nebo ověřené prodejce, kteří vám nemají proč nabízet nesprávně skladované ořechy z předminulé úrody.Jestli koupíte ořechy vyloupané bez skořápek, co nejdříve je zkonzumujte a to, co zůstane, dejte do mrazáku.

Další rady k dobru od zkušených sadařů:

  • nikdy neskladujte nedozrálé ořechy, „omlácené“ ze stromu, sbírejte jenom ty, které samé padnou pod strom
  • původní přírodní obal ořechů – skořápky by měly zůstat neporušené, jenom tak dokáží výborně udržet mikroklima uvnitř důležité pro to, aby se jádro neznehodnotilo
  • předčasně sklizené ořechy nebo ty s prasklou skořápkou neskladujte, co nejdříve je zkonzumujte
  • tajemstvím správného skladování vlašských ořechů je důkladné vysušení
  • čerstvé zralé ořechy s neporušenými skořápkami sušte rozložené na platech v jedné vrstvě na suchém místě ideálně půldruha měsíce
  • vysušené ořechy je ideální skladovat pověšené v prodyšných pytlích na suché větrané půdě
  • pokud nemáte dům s půdou, řešením je nasypat vysušené ořechy do papírových pytlíků a skladovat na chladném, ale suchém místě – například ve spíži
  • ořechy uskladněné ve spíži pravidelně kontrolujte, jestli nenavlhly

Mimochodem, věděli jste že vlašské ořechy dostali svůj název zřejmě proto, že je znali již staří Římané, kteří jim připisovali omlazující účinky? Přídomek „vlašský“ se totiž původně v češtině vztahoval na vše pocházející z Itálie. Vlašské ořechy jsou plody ořešáku královského, pravé jméno vlašáku je tedy ořech královský a pro své blahodárné účinky na naše zdraví nosí tohle jméno zaslouženě a právem.

Lískové ořechy

Popři vlašských patří v zemích českých k nejrozšířenějším a dokážete si je klidně na podzimních vycházkách od září do konce října nasbírat sami. Jsou to plody lísky obecné, která je v naších luzích a hájích běžná, i když pochází z Asie. Lískové oříšky mají podle odborníků ze všech ořechů nejvyšší obsah vitaminu E a jsou lépe stravitelné, jako vlašské ořechy.

Krom toho jsou lískáče bohatým zdrojem fosoru, draslíku, horčíku, vápníku, železa a mědi. Kromě prevence kardiovaskulárních ochoření díky vysokému obsahu omega polynasycených mastných kyselin také zlepšují paměť. Mají i uklidňující účinky na nervový systém, působí jako prevence proti ledvinovým kamenům a celkově posilňují obranyschopnost a imunitu našeho organismu.

Lískové ořechy na rozdíl od vlašáků nesbíráme spadané pod stromem, ale přímo ze stromu. Po setřasení nebo pozbírání z větviček je doma před uskladněním důkladně vysušíme ve skořápkách, v jedné vrstvě na plátu nebo síťce. Po vysušení je skladujeme v plátěných pytlících na suchém, vzdušném a tmavém místě.

Pokud koupíte lískové ořechy loupané, nejlépe je uskladníte zmražené, takhle by měly vydržet i rok. V ledničce ale vydrží jenom pár měsíců, pamatujte na to, že jsou háklivé na vlhko, které je může znehodnotit.

Tak, jako všechny ořechy, i lískovce je nejlepší konzumovat surové, nebo mírně smažené – ale nasucho, ne na oleji.

Další zdravé ořechy, oříšky a arašidy

Mandle, kešu, pistácie, para, makadamové, pekanové, piniové, brazilské či kokosové ořechy si v našich končinách jen tak nenasbíráte, můžete je ale samozřejmě koupit. A také arašidy, burské oříšky, které jsou mylně zařazované pro svou nutriční hodnotu, vlastnosti i podobnost mezi ořechy, ale biologicky vzato jde o hlízy, jsou tedy příbuzné bramborům a ne ořechům. Buď jako buď, při všech ořeších, i těch burských platí, že jsou zdraví prospěšné, ale rovněž i zlaté pravidlo zdravé stravy: nejzdravější je čerstvá, co nejméně spracovaná. Vyvarujte se proto koupi průmyslně ultraspracovaných ořechů, které sice vydrží dlouho, ale se zdravými nutričnými hodnotami čerstvých ořechů mají velmi málo společného.

Příznivý a prospěšný vliv všech druhů ořechů na naše zdraví je nesporný a měly by patřit na náš stůl jako chutné, zdravé každodenní zpestření jídelníčku. Krom všech prokazatelných zdraví prospěšných účinků na naše těla patří ořechy medzi potraviny, které nám dokáží i zlepšit náladu. Mějme ale na paměti pravidla jejich správného skladování, mlsání ne ve velkých množstvech, ale s mírou a také to, že ořechy patří k nejčastějším potravinovým alergenům.

Tak si k luštění a chroustání pusťme překrásný song Jaroslava Wykrenta a Vladimíra Figara pro Marii Rottrovou Skořápky ořechů a zdravě mlsejme.

Ján Schneider

foto: pexels

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *