Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY DOPORUČENÉ KARIÉRA PODNIKÁNÍ PODNIKÁNÍ ŽEN POSTAVENÍ ŽEN

Tereza Všetečková, zakladatelka Akademie podnikavých žen v CzechInvestu, předsedkyně spolku „pardubických Podnikavek“ a nově Sféřanka v Automatických mlýnech: každá podnikatelka je mistryně ve svém oboru

Představte si situaci, kdy se redaktor ocitne na největší československé akci věnované rovnosti příležitostí žen Equal Pay Day s cílem udělat co nejvíc zajímavých rozhovorů s dámami, které nám všem mají co říci. Byl by to možná poměrně prekérní zážitek s pocity kapra v rybníčku plném štik, ale bylo to naštěstí jinak, díky jedné agilní, pozitivní a usměvavé ženě. Tereza Všetečková nejenom že zabezpečovala logistiku rozhovorů a v nabitém programu konference mi průběžně vodila na rozhovory dámy a pár pánů, se kterými jsem chtěl hovořit, ale neměla problém i tlumočit rozhovor s izraelskou velvyslankyní. Tereza nebyla jenom jednou z dobroholek, pomáhajících zdárnému průběhu EPD, která se po skončení své neskutečně přínosné práce vybrala s batůžkem domů do Pardubic. Ne, tato sympatická dáma má poměrně hodně za sebou a je akční v mnoha aktivitách, které opravdu stojí za to, abychom o nich prohodili pár stovek slov a vět.

Terezo, jste „markeťačka i projekťačka“, zakladatelka Akademie podnikavých žen a vůdčí osobnost spolku Podnikavých žen, kromě toho se věnujete i copywritingu a social media managementu. Jak to všechno stíháte?

Přiznám se, že v posledních měsících už to nestíhám. Některé věci jsem osekala, neboť jsem se vrhla do jedné velké výzvy! A tou je nově otevřené špičkové Vzdělávací centrum SFÉRA v pardubických Automatických mlýnech, kde mám na starosti marketing a komunikaci. Je to tak velký shon, nestíhám vůbec nic. Snoubí se tam spousta věcí, které jsem se za posledních 6 let naučila. Tak bych řekla, že skládačka se složila dohromady😊. V tomto projektu se potkává krásná architektura, genius loci místa, vzdělávání, kreativita, technologie, řemesla a to, že naše generace dětí připravujeme na budoucnost, která nevíme, jaká bude.

Na EPD jsem všem ženám, se kterými jsem s vaší pomocí měl možnost a čest hovořit pokládal – mimo jiné – i otázku, jak se jim daří balansovat osobní a profesní život, jak to jde všechno zvládat bez újmy na zdraví. Jak se to daří vám?

Jak kdy. Je doba, kdy si říkám, že to jde všechno skvěle a pak je doba, kdy si připadám, že to nezvládám. Újmy na zdraví znám a měla jsem jich v životě spoustu. Snažím se pořád hledat balanc a vyrovnávat tlaky okolo. Práci vyvažovat procházkami do lesa, koukat do zeleného. Pořídili jsme si Italského vodního psa Tondu, který čeká, kdy se už zvednu ze židle. Také jsem si před rokem pořídila nordic walking hůlky a je to překvapivě dobrý. Chodím na masáže, mám ráda aromaterapii a mám osobní koučku. A je to skvělý, protože spoustu mých divno pocitů a myšlenek pravidelně každý měsíc společně odkloníme. A musím také říct, že mám skvělou komunitu žen podnikatelek okolo sebe. Každá je mistryně v jiném oboru a já jejich služeb ráda využívám. Například od Hanky Binkové si kupuji bylinkové čaje, k Vendy Vrbové jezdím na fyzioterapii a takto bych mohla pokračovat dál.

Zkusme ještě poněkud více osobněji: netajíte se tím, že jste milovníčka Itálie a duchovna, pojďme to našim čtenářkám nějak vysdílet, popsat, rozměnit na drobné, možná objasnit…

Itálie nabíjí celou naši rodinu! Jsem vděčná, že tam mohu být několikrát do roka, i když jsem měla sen tam být třeba měsíc až dva v roce. To se zatím odsouvá. Baví nás to tam v zimě, protože jsme lyžařská rodina, ale samozřejmě i v létě. No a duchovno asi nejlépe vystihuje to, že chodím do „speciální“ školy od firmy Hanna Maria Therapy. Každý měsíc se učíme 8 hodin o čínské medicíně, ajurvédě, orgánových hodinách, čakrálních systémech aj.. Jsme třída 12 holek a jsme na jedné vlně. Nazýváme to spíše školou života, tedy získáváme znalosti a nadhled, které se nám budou hodit všude, kde budeme.

Pojďme na všechny vaše aktivity popořadě: založila jste v rámci Regionální organizace CzechInvest v Pardubicích Akademii podnikavých žen. Vo všechno tento projekt obnáší a jak se vám daří podporovat ženy, které mají vůli, píli a odvahu podnikat?

Akademie vznikla vlastně „díky“ covidu, protože předtím jsme se v regionech setkávaly ve skupinách podnikavých žen osobně. První setkání bylo skutečně v roce 2017 v Pardubicích, bylo nás tehdy přes padesát. Postupně se akce zaměřené na podporu žen dostávaly do všech krajských měst. V covidových letech se ale celý systém přestěhoval do online prostředí a vznikla Akademie. Tu jsme v posledních třech letech skládaly tak, aby ženy bavila a byla užitečná. Po celou dobu jsem byla napojená na pardubickou skupinu a tam jsem čerpala nápady. Z praxe jsem věděla, co ženy v podnikání trápí, co potřebují, na co nemají čas, a jak jim z pozice státní agentury můžeme pomoci. Zároveň ženy podnikatelky obdivuji za to, že jdou pod svou značkou takzvaně S kůží na trh. Musí si to všechno ustát, nacenit, prodat, uživit se. Témat, která jsme za posledních 6 let řešily je velké množství. Od cenotvorby, právních otázek, řízení týmu, marketingu, reklamy, sociálních sítí a podobně. Nakonec online platforma se ukázala jako fajn volba. Nejen že šetříme náklady, ale i k vysílání přilákáme více zájemkyň. Může se připojit maminka, co má doma miminko, nebo když je člověk nemocný, je introvertem nebo zrovna má auto v servisu.

Terezo, jste také předsedkyní spolku Podnikavých žen, co všechno pro ženy a pro vás osobně znamená tento váš důležitý proaktivní počin?

Byla to celé náhoda. Nikdy jsem to neměla v plánu, ale stalo se. Celé ty roky jsem si fakt užila a užívám. Podnikavé ženy jsou skvělá komunita. Pro mě jsou ty ženy osobnosti! Chovají se k sobě vlídně, inspirují se navzájem a jsou i kamarádkami nebo spolu dokonce obchodují. A to mě nejvíc baví sledovat. Jednou se mě jeden muž zeptal, jestli se tam nehádáme a nerveme, když jsme samé ženy a je nás tolik. Dokonce jsem se setkala s názorem, zda-li nejsme sekta. Je nás kolem osmdesáti a v Pardubicích se už nikam téměř nevejdeme. Ale za ty roky jsme už známou značkou, a kromě podpory CzechInvestu máme také silného partnera v podobě Pardubického podnikatelského inkubátoru P-PINK.

Máte za sebou mnoho významných aktivit podporujících ženy v jejich úsilí prorazit v náročném prostředí byznysu a podnikání v České republice. V čem je podle vás v této oblasti největší problém, v čem nám teče do bot?

Potíží je určitě více. Jako první mě napadá, že ženy často pracují v oborech, které nejsou tak dobře placené a ohodnocené. I když už se to mění a třeba holky v IT jedou výborně. Dále také často po mateřské začínají znovu, protože se nechtějí nebo nemohou vrátit na pracovní pozice, kde předtím pracovaly. Což může být samozřejmě výhoda, ale budovat s malými dětmi firmu, i když malou, není legrace. Jsou obecně více odkázané na pomoc rodiny s hlídáním dětí, a pokud nemají podporu partnera a okolí, tak jsou provozními věcmi rodiny a domácnosti ušlapané.

Zkusme našim akčním čtenářkám přiblížit i vaši nejnovější aktivitu, nebo výzvu, které se naplno věnujete – práci ve vzdělávacím centru SFÉRA.

SFÉRA je ambiciózní a inovativní projekt města Pardubic. Je to vzdělávací instituce, která vznikla v areálu Automatických mlýnů na půdorysu bývalého skladu balené mouky. Sídlí zde dvě galerie, Nadace manželů Smetanových, Turistické informační centrum a právě Sféra. Já se starám o marketing a komunikaci. Dopoledne nás navštěvují školní děti a odpoledne a o víkendech máme otevřené kroužky a kurzy pro děti, teenagery i dospělé. V této futuristické budově najdete dílny kovu, grafiky, textilu a dřeva a laboratoře chemie, fyziky/robotiky, přírodopisu a IT/virtuální reality. Je tu špičkové vybavení, krásná architektura, skvělí lidé a každý den je zatím jiný😊.

Terezo, mezi všemi, kteří vás znají jste známá svou pracovitostí, usilovností, multifunkčností, energií, houževnatostí, nadšením, vytrvalostí a obětavostí a taky elánem dělat věci dobře a posouvat je vpřed. Máte pro naše akční čtenářky recept, jak na to můžou jít, kde najít tu neutichající pozitivní energii, která z vás doslova září?

Mockrát děkuji za krásná slova. Těší mě, že to tak vypadá. Já se určitě tak pořád necítím, i když bych moc chtěla. Snažím se energii stále doplňovat, vyrovnávat, myslet na to, nenechat to ujet. Mám svoje berličky. Také mám skvělou rodinu a partnera, takže nemusím řešit špatnou energii doma. Soustředím se pak na zdraví a práci a běháme s mužem kolem dětí. Nejsou už úplně malé, ale velké také ne. Vždycky si říkám, jak to všichni dělají. Ráno spousta povinností, stále se u nás v rodině řeší jídlo, odpoledne kroužky, školní povinnosti, určitě to mají vaše čtenářky všechny v bledě modrém! A v „Podnikavkách“ mám skvělý tým, který mě podrží, když zrovna nic nestihám. Například kolegňka Ivča Beránková, která skvěle vede svoji rodinnou firmu Avantgard a je to pro mě paní podnikatelka, hodně jsem se toho od ní naučila.

Takže na závěr přeji všem hodně energie, pohody a denních radostí.

Na úplný závěr tradiční Míšina klíčová otázka: Co vám v poslední době udělalo radost?

Že byl teplý a slunečný podzim, během kterého jsem zvládla pracovní nápor, který jsem si nemyslela, že bych někdy mohla zvládnout.

Za rozhovor srdečně poděkoval Ján Schneider

foto: archiv Terezy Všetečkové

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *