Víme, jaká je úloha žen v čajovém sektoru?

Jistě není pravidlem, že bychom slavili všechny svátky, nebo spíše světové či mezinárodní dny, které na nás červeně blikají a svítí v kalendářích preventistů, lékařů a zdravotníků. V běžných kalendářích nám totiž běžně neblikají a nesvítí. I proto se usilujeme na našem webu o těchto dnech pravidelně psát, protože je to potřebné. OSN, UNICEF, Světová zdravotnická organizace a další kompetentní instituce vyhlašují tyto svátky z důležitých důvodů. A během nich preventisté, lékaři a všichni, kteří mají z titulu své odbornosti profesionální povinnost a taky poslání šířit zdravotní osvětu, dělají všechno, co je třeba, aby byla veřejnost odborně informována o konkrétním tématu, týkajícím se konkrétního svátku, nebo světového, mezinárodního či evropského dne. A to jsou důvody, proč o těchto svátcích píšeme i my.
Z pohledu OSN jsou mezinárodní či světové dny a týdny příležitostí ke vzdělávání veřejnosti o problémech, které vyvolávají obavy, k mobilizaci politické vůle a zdrojů k řešení globálních problémů. A taky k oslavě a posílení úspěchů lidstva.
Dnes slavíme Mezinárodní den čaje.
Dejme si dnes tedy, milé akční dámy a pánové takový menší čajový dýchánek, vždyť tento pro mnohé lahodný odvar lístků nenápadného keříku je právem celosvětovým fenoménem. A ne náhodou jsme ho v našem super seriálu zařadili mezi superpotraviny. Dnes se na tento nápoj, který znají, vaří a pijí lidé zřejmě na všech kontinentech naší planety mrkneme z poněkud ženštějšího úhlu pohledu.
Proč úloha žen a proč v čajovém sektoru?
Absolutně na padrť polopatisticky: protože nebýt hbitých prstíků žen pěstujících a sbírajících čaj na čajových plantážích naší planety, celý čajový sektor by se nám zřejmě vcelku rychle sesypal, zhroutil, padl ke dnu. A byli bychom po čajovém blackoutu odkázáni na „bylinkové“ čaje, které čaji tedy vůbec nejsou…
Tento fakt si uvědomuje i OSN a její Agentura pro výživu a zemědělství FAO a letošní Mezinárodní den čaje akcentuje právě roli i významný přínos žen v čajovém sektoru.
„Ženy hrají klíčovou roli v čajovém průmyslu a významně přispívají k jeho udržitelnosti, produktivitě a rozvoji komunity. Jejich příspěvky jsou základem ekonomické životaschopnosti, sociální struktury a udržitelného rozvoje tohoto odvětví,“ řekl generální ředitel FAO Qu Dongyu.
Přínos žen v celém dodavatelském řetězci a produkci čaje „z pole do šálku“ je vskutku rozmanitý. V tomto kontextu se ženy potýkají s mnoha omezeními včetně nízkého přístupu k úvěrům a vhodným technologiím, slabých poradenských služeb, omezeného přístupu na trh a nestálých cen.
Překonávání čajových výzev
Letošní zaměření Mezinárodního dne čaje poskytlo příležitost potvrdit závazek podporovat ženy při překonávání výzev, které přímo ohrožují jejich živobytí, potravinovou bezpečnost a pokračující účast v čajovém sektoru. Zároveň jde o apel naléhavé potřeby posílit převládající obchodní modely a řešit ekonomické, sociální a environmentální rozměry udržitelnosti globálního čajového sektoru.
Pití čaje má více než 5 000letou historii a jeho přínos pro zdraví, kulturu a sociálně-ekonomický rozvoj je stejně relevantní i dnes. Čaj se dnes pěstuje ve značně lokalizovaných oblastech a jeho pěstování a sběr živí více než 13 milionů lidí, včetně rodin drobných pěstitelů. Jejich živobytí je doslova závislé od čajového sektoru a je to i obráceně: tito lidé jsou zodpovědní až za 60 % celosvětové produkce čaje.
Proč máme čaj tak rádi
Není to jenom jeho lahodná chuť a vůně, pro mnohé i rituál samotné přípravy a vychutnávaní tohoto druhého – po vodě – nejvíce konzumovaného nápoje na naší planetě. Čaj má taky prokazatelné zdravotní benefity, protože je i zdrojem:
- antioxidantů, které zlepšují kognitivní funkce, odbourávají tuky, snižují rizika kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny
- polyfenolů pomáhajících zmírňovat zánět
- kofeinu a L-theaninu se stimulačními a dalšími pozitivní účinky zejména na mozkové funkce
- katechinů snižujících riziko neurodegenerativních onemocnění i zápachu z úst
Pravidelné a dlouhodobé pití zeleného čaje je považováno za skvělý způsob prodloužení života. Protože mírné snižování hladiny cukru v krvi a zlepšování citlivosti na inzulín, které dosáhneme pitím čaje, jsou faktory snižování rizika cukrovky. Kromě toho zvyšování rychlosti metabolismu vlivem pití čaje může pomáhat při hubnutí.
Dejme si tedy s radostí další šálek čaje a vychutnávejme ho s vědomím, co všechno se děje předtím, než se dostane z plantáže do našeho šálku. A s uvědoměním si, že takto podporujeme jedinečnou práci lidí – a zejména žen – beze kterých by celý čajový sektor nepřežil stovky generací až dodnes.
Připijme si s díky na jejich zdraví a svým každodenním šálkem čaje se trošičku přičiňme o to, aby přínos jejich práce pro lidstvo naší planety pokračoval dál.
Ján Schneider
Foto: FAO, pixabay