Zkusili jste někdy western diet?
Napadlo vám někdy, co vlastně jedli hrdinové Mayovek nebo Cooperovek, na čem si pochutnávali všichni ti indiáni, zálesáci, mohykáni, kovbojové, lovci, šerifové, kladňáci, zlosynové i psanci, když měli polední pauzu mezi všemi těmi lovy a boji, kterým se věnovali?
Dnes bychom asi ohrnovali nosíky nad sušeným bizoním masem, tuhém jako kůže sedel, na kterých museli muži Divokého Západu denně prosedět hodiny a které bylo třeba intenzivně žvýkat celý den. A večer to celé zajíst vařenými fazolemi, na jižnějších texaských prériích třeba i chili con carne, zapít ohnivou vodou a zadymit dýmkou míru.
Ale tato dieta zřejmě měla něco do sebe, vždyť po prériích a lesích Nového Světa se určitě nepřeháněli na divokých ořích a často i po vlastních obézní drsní zálesáci, nebo obtloustlí původní obyvatelé.
Nebudeme pátrat, kolik má „western diet“, jak ji známe dnes reálně společného s často divokými recepty Divokého Západu a nahlédněme rovnou pod pokličku, ne však zálesáckého kotlíku. Protože western diet má s Divokým Západem a westerny společného – kromě podobného názvu asi tolik, co burizony s Arizonou.
Proč western diet?
Možná už správně tušíte, že to není žádná možná divoká, ale přece jenom dieta, jejíž cílem by mělo být tak, jako u všech diet: zhubnout, shodit ta nadbytečná kilečka a zbavit se přebytečného tuku, který se nám v našich tělech ukládá tam, kde nechceme.
Je to úplně obráceně: western diet je souhrn nezdravých stravovacích návyků, kterým dietologové dali nepříliš invenční název: západní strava – western diet, nebo standardní americká strava – Standard American Diet (SAD).
Je to tak, jsou to všechna ta mletá masa v houskách, párky v rohlících s kečupem, hořčicí a jinými dresinky, k tomu mastné hranolky, propečené steaky a řebírka, okrouhlé sladké koláče s dírami, lívance s javorovým sirupem, másla s buráky, chipsy, slazené cereálie… A to vše vydatně zalívané slazenými nápoji, případně i alkoholem.
Proč je western diet nezdravá
Inu protože má vysoký obsah nasycených tuků, cukrů, rafinovaných uhlohydrátů, soli, nízký podíl ovoce a zeleniny a nedostatečné úrovně životně důležitých nutrientů a mikroživin.
Vědci, lékaři a dietologové sice bijí v souvislosti s western diet na varovní tamtamy již léta, ale zatím zřejmě marně, shrňme si tedy základní fakty:
- nezdravá strava je v USA zodpovědná až za 45 % všech úmrtí na kardiometabolické onemocnění
- většina Američanů nekonzumuje zdravou stravu, ale potraviny s vysokým podílem nasycených tuků, cukru a sodíku
- SAD je známá tím, že je vyskládaná ze ultra-zpracovaných potravin plných nasycených tuků, sacharidů, soli a aditiv
- každý druhý dospělý Američan nebo Američanka má nadváhu a každý 3 z pěti trpí obezitou
A proč o tom píšeme uprostřed Evropy a nenecháme Američany, ať si dopřejí, jedí a pijí, co chtějí a co jim hrdla a žaludky ráčí?
Protože negativem globalizace je i „export“ SAD do všech koutů světa s neblahými důsledky, které zaznamenala i Světová zdravotnická organizace v souvislosti s globální pandemií obezity.
Alarmující a na vážné zamyšlení je – kromě mnoha jiných – i fakt, že v průběhu 41 let stoupl globálně výskyt obezity u dětí a mladých lidí od 5 do 19 let až pětinásobně, ze 4 % v roce 1975 na téměř neuvěřitelných 18 % v roce 2016.
Proč ještě není western diet zdravá
Každý, kdo konzumuje SAD se vystavuje riziku nadměrného či vysokého příjmu sodíku, červeného a zpracovaného masa, nasycených a trans-tuků, rafinovaných zrn, mléčných výrobků s vysokým obsahem tuku. Nejsou to jenom zdraví škodlivé ultra-zpracované potraviny, ale i cukrem slazené nápoje a alkohol.
SAD tedy v žádném případě nemůžeme – protože nemáme proč – považovat ani za zdravý, ani vyvážený stravovací vzorec, naopak. Kromě výše popsaného má také nízký obsah některých životně důležitých mikroživin, zejména vitamínů A, C, D, E a zinku.
Dlouhodobá konzumace SAD může vést k rozvoji těchto zdravotních stavů, spojených s mnoha komplikacemi:
• nadváha a obezita
• kardiovaskulární onemocnění včetně náhlé mozkové cévní příhody – mrtvice
• diabetes 2. typu
• určité typy onkologických onemocnění
Western diet, nechvalně známá i jako SAD určitě to není ta správná stravovací strategie a nejlépe uděláme, když se jí jednoduše, ale nekompromisně budem vyhýbat. Zdravou a správnou cestou v žádném případě není ani to, že souběžně s konzumací SAD se budeme snažit deficit mikroživin „vykrýt“ suplementací koňských dávek doplňků výživy.
Výhodou dnešního globalizovaného světa je kupříkladu i to, že všichni máme k dispozici dostatek informací vycházejících z vědecky, medicínsky i dietologicky ověřených faktů o tom, jak se zdravě stravovat. Tyto informace postačí akceptovat, překlopit do svého životního stylu a v zájmu zachování fyzického a duševního zdraví se jimi začít každodenné řídit. Je to vážně tak jednoduché, nestačí ale jenom chtít, ale to i reálně udělat.
Ján Schneider
foto: pixabay, pexels, unsplash