Znáte benefity otužování?
Navzdory tomu, že rok 2024 byl opravdu nejteplejší v historii meteorologických měření – u nás za 272 let, vždyť pravidelná meteorologická měření na klementinské hvězdárně zahájili již roku 1752 – aktuální roční období s názvem zima v našich končinách zdaleka nekončí. A k té opravdové zimě s teplotami pod nulou patří taky pro mnohé bizarnost, pro jiné životní styl: otužování.
Pojďme si tedy s husí kůží o této disciplíně co-to přečíst.
Bizarní kratochvíle nebo součást zdravého životního stylu?
„Nejsme tuleni ani lední medvědi!“ – by třeba mohlo být heslo tyčící se na vyhřívané barikádě odpůrců otužování. A na druhé straně, na ledové barikádě – zřejmě aby se zahřáli – prudce mávají polonazí vyznavači a vyznavačky otužování prapory s heslem: „Otužování nemoci odhání!“ A ti, kteří se snaží v tomto sporu být neutrální, jenom kroutí hlavou, pořádně si přitáhnou šály, narazí ušanky a myslí si své.
Co na to odbornice a odborníci? Je otužování opravdu zdravé anebo je to našim tělům nepřirozené trápení, které může naopak zdraví ohrozit?
Otužování je forma prevence…
…a nejenom respiračních onemocnění – tvrdí ultimativně expertky a experti, bdící nad veřejným zdravím. A protože žijeme v „postfaktuální“ době a – žel – až zarážejíce vysoké procento lidí má tendenci věřit evidentním bludům – berme s radostí slova odbornic a odborníků podložená vědeckým poznáním jako zlatou bernou minci. A pojďme se spolu s nimi něco o otužování přiučit.
Předtím ale pro jistotu: když uznáme jako fakt, že otužování je preventivní a našemu zdraví prospěšná činnost, nevrhejme se do toho po hlavě, odhazujíc kusy šatstva v běhu k nejbližšímu zamrzlému jezeru. Neskákejme naostro a bez přípravy do díry v ledu, kterou tam vysekali otužilí rybáři. Takhle zhurta to nefunguje, vážně to radši nezkoušejte, protože byste si mohli ublížit.
Jak tedy na to?
Na otužování je třeba jít postupně a pokud chceme dospět k metě: koupání se v jezeře nebo řece s teplotou vody blížící se nule, chce to pečlivou, postupnou přípravu. Otužování je totiž postupné snižování tepelného komfortu, na který jsou naše těla zvyklé. Klíčovými zásadami úspěšného otužování jsou:
- přizpůsobení věku a současné fyzické kondici
- vytrvalost
- postupnost
- pravidelnost
Je to tak, teprve tehdy, když to nevzdáme to na půlcestě a postupně si vytvoříme z otužování návyk, můžeme být úspěšní a těšit se z benefitů otužování. Nejprve ale musíme vědět, jak správně na to jít.
Podle odbornic a odborníků je nejúčinnější formou otužování koupání ve studené vodě. Ta totiž odvádí z těla teplo dvakrát rychleji než vzduch. Tato forma otužování stojí a padá na posloupnosti a dlouhodobosti.
- začněte pomalu, omýváním rukou, nohou, trupu, obličeje pomocí mokré žínky nebo ručníku
- až když se vaše tělo adaptuje, můžete přejít k polévání nebo sprchování studenou vodou
- při přechodu z omývání k sprchování se nezapomeňte ve sprše hýbat a mějte na paměti, že i když vydržíte třeba jenom 10 sekund, je to super začátek
- po otužování je třeba tělo rychle osušit a tepelnou pohodu nejlépe dosáhnete masáží pokožky ručníkem
- když se odhodláte ke koupání ve studené vodě, její teplotu snižujte postupně a časem
- nejefektivnější forma otužování vodou je studená koupel v řece, jezeře nebo moři
- ideální čas pro otužování je krátce po probuzení
- pokud se ale na koupání ve studené vodě necítíte, solidní úroveň otužování dosáhnete sprchováním studenou vodou 2 nebo 3krát týdně
Ostřílení otužilci a otužilkyně vědí, že ke pravidelnému plavání ve studené vodě v zimě se dostali postupně, přibližně po roce nebo dvou letech domácího otužovacícho tréninku. A vědí i to, že s otužováním v přírodě se nezačíná v zimě, ale v létě, postupným plaváním v studenější vodě, přes podzim až do zimy.
A co ty benefity?
Odbornice a odborníci mají jasno i v tom, že otužování bezesporu patří mezi nejefektivnější a zároveň přirozené metody posílení imunitního systému. Prvotní nekomfortní pocity a fyzické projevy organismu související s jeho snahou o zahřátí – husí kůži, drkotání zubů a třes – zásadně kompenzují další výhody a zdravotní benefity, zejména:
- snižování rizika virových onemocnění a lepší odolnost vůči infekcím
- odbourávání přebytečných tuků v těle aktivací hnědého tuku, což přispívá ke spalování bílého podkožního tuku
- snížení rizika hypertenze v důsledku zlepšení krevního oběhu rozšířením cév
- zmírnění bolesti
- snížení alergických projevů
- tendence lépe reagovat na změny počasí
- zlepšení nálady díky uvolňování hormonů štěstí
- posílení a upevnění vůle a pozitivního myšlení
Otužování není pro každého
Otužování je tedy bezesporu zdravé, pokud ho provádíme správně a v souladu s našimi individuálními potřebami. Není však pro každého a není doporučováno zejména:
- lidem s určitými chronickými onemocněními
- všem se srdečními problémy
- lidem s poruchami oběhového systému
Proto je životně důležité konzultovat se svým lékařem rozhodnutí, že chcete začít s otužováním. Když se otužovat výše popsanými způsoby ze zdravotních důvodů nemůžete, určitě vám neublíží kupříkladu pravidelné procházky i v mrazivém počasí. Samozřejmě v adekvátním oblečení.
Krásné a zdravé zimní dny přeje
Ján Schneider
Foto: freepik, stockcake