Zadejte hledaný výraz

JINÉ OSOBNÍ ROZVOJ TIPY ŽURNÁL

10 praktických rad, jak se zbavit trémy

prezentace

Existují dva typy lidí – ti, kteří rádi vystupují na veřejnosti a ti, kterým se už jen při pomyšlení na veřejné vystoupení svírá žaludek. Patříte do druhé skupiny? Máme pro vás dobrou zprávu. Nad trémou můžete zvítězit.

Důležité je si uvědomit, že strach z veřejného projevu je úplně normální a vyskytuje se u mnoha lidí. Máme pro vás několik tipů, jak trému potlačit nebo se jí úplně zbavit.

1. Perfektní příprava je základ

Jak se připravit na vystoupení? Musíte znát dobře vaše téma, zjistěte si všechny potřebné informace a souvislosti. Pokud věříte tomu, co říkáte, nemáte důvod k nervozitě. Pochopení problematiky vám dovolí mluvit přirozeně a s nadhledem. Výhodou je také poznat předem své publikum a připravit se předem na případné otázky a připomínky.

2. Trénujte a získejte zkušenosti

Dokonalá znalost vašeho tématu pomáhá, ale nemusí zákonitě vyřešit problém s trémou. Veřejné vystupování musíte trénovat tak často, jak jen to je možné. Téměř každý řečník měl v začátcích trému, ale díky praxi ji dokázal ovládnout. S veřejným vystupováním je to jako s řízením auta – bez praxe to nejde.

Pro začátek si zkuste svou řeč nahrát na mobil a podívat se, kde děláte chyby. Druhým krokem může být živé vysílání na Facebooku nebo Instagramu. Jako další krok uspořádejte workshop. Využijte každou příležitost v práci i v soukromém životě.

prezentacia

Foto: pixabay.com

3. Využijte sílu pozitivního myšlení

Strach vzniká v naší hlavě a právě tam s ním musíme bojovat. Nejlepší ofenzívou je změna negativních myšlenek na pozitivní. Neříkejte si Co když zapomenu, co chci říct? Místo toho si říkejte Co když budu skvělá? Pozitivní afirmace mají velký účinek a naladí nás k úspěchu.

4. Připravte se na nejhorší

Co nejhoršího se může stát? Zakoktáte se nebo na chvíli ztratíte nit. Pomáhá uvědomit si, že k žádné katastrofě při vašem veřejném vystoupení nedojde. Ani ten nejhorší scénář není takový, abyste musela mít strach. Chcete uskutečnění nejhoršího scénáře předejít? Připravte si tahák nebo slidy, které vám pomohou.

5. Vizualizujte si výsledek

Na chvíli si zavřete oči a představujte si sebe samu při perfektní prezentaci. Zaměřte se na pocity, které při tom vnímáte. Čím častěji si představujete ideální výsledek, tím je pravděpodobnější, že se stane skutečností.

6. Zaměřte se na své publikum

Nemyslete na to, že se vám bude někdo smát, bude vás hodnotit a kritizovat. Soustřeďte se na své publikum a na to, co zajímavého a hodnotného mu můžete předat.

Připravte se na to, že se vždy najde někdo, komu se vaše vystoupení nebude líbit a kdo nebude sdílet vaše názory. Důležité je vědomí, že do svého projevu dáváte maximum, pak si nemusíte nic vyčítat. A i kdyby došlo k nějaké chybě, za týden už si na ni nikdo nevzpomene.

7. Co dělat, když se něco pokazí

Dřív nebo později se něco pokazí. To je život a stává se to i těm nejlepším řečníkům. Může stávkovat projektor nebo mikrofon. Pokud znáte perfektně vaše téma, obejdete se i bez projektoru. Při poruše mikrofonu pokračujte se zvýšeným hlasem a počkejte, až technici závadu vyřeší.

Foto: pixabay.com

8. Zaměřte se na prvních 5 minut

Představte si, že celá vaše prezentace trvá jen pět minut. Taková představa vás nebude tolik stresovat. Zaměřte se na to, že musíte zvládnout prvních pět minut a budete klidnější. Jakmile z vás tréma opadne a zvládnete začátek, získáte sebedůvěru a zbytek vašeho projevu už půjde snadno. Doporučujeme si začátek dobře připravit. Nacvičte si úvod a pár vět o sobě.

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zaujmout na první pohled a vytvořit dobrý první dojem, je dát si záležet na pozdravu a uvítání publika, k tomu se přátelsky usmívat. Získáte tak body k dobru, protože si vás publikum oblíbí hned na začátku.

Foto: pixabay.com

9. Nikdy se neomlouvejte za to, že jste nervózní

Můžete cítit strach a vnímat, že se trochu třesete, ale vaše publikum si toho vůbec nemusí všimnout. Proč na své obavy upozorňovat? Proto se o vaší trémě vůbec nezmiňujte. Pokud to uděláte, vaše publikum zpozorní a vy ztratíte důvěryhodnost.

auditorium

Foto: pixabay.com

10. Dýchejte

Nervozitu provází rychlé a krátké dýchání, což vás přivede ještě k větší nervozitě. Snažte se dýchat pomalu a hluboce, dýchejte tzv. do břicha. Správné dýchání umí dělat zázraky. Dostane vás do rovnováhy a krásně zklidní. Vyzkoušejte to.

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *