Zadejte hledaný výraz

CESTOVÁNÍ TECHNOLOGIE

10 vybraných kontrolek: Víte co signalizují výstražné kontrolky v autě a jak řešit problémy s nimi spojené?

To si jedete autem a najednou se na palubní desce rozsvítí kontrolka. Co asi znamená? A můžete pokračovat v jízdě? To jsou otázky, které vám pravděpodobně naskakují v hlavě a je důležité je vyřešit. 

Pokud jste dosud nevěnovali významu kontrolek v autě větší pozornost, doporučujeme při čtení článku zpozornět. Svítící kontrolky nás totiž informují o stavu auta a problémech, které je potřeba vyřešit, někdy i okamžitě. 

Barvy kontrolek jako na semaforu: zelená, oranžová, červená 

Ještě než se podíváme na některé konkrétní kontrolky a vysvětlíme si, co znamenají, vysvětlíme si barevné rozlišení kontrolek. Některé svítí zeleně nebo oranžově, jiné zase červeně. Co to znamená? 

Zelená kontrolka = vše je v pořádku 

Zelená kontrolka má spíše informační charakter a značí, že vše funguje, jak má a vy můžete vyrazit na vaše cesty bez starostí. 

Některé kontrolky se mohou rozsvítit také modře nebo bíle – i tyto barvy znamenají, že můžete zůstat v klidu a nejedná se o žádné poruchy.  

Zeleně svítí například kontrolka tempomatu v okamžiku, kdy jej aktivujete. Kontrolka světel, pokud svítíte nebo kontrolka dálkových světel, která svítí právě modrou barvou. 

Oranžová kontrolka = problém na obzoru

Pokud se vám rozsvítí oranžová kontrolka, zbystřete. Značí většinou problém nebo hrozící nebezpečí. Ve většině případů si oranžová kontrolka nežádá okamžité zastavení, ale bude potřeba navštívit autoservis, nebo, pokud jste šikovní automechanici, poradit si s problémem ve vlastní dílně či garáži. 

TIP: Víte jak si postavit a zorganizovat vlastní garáž na míru

Červená kontrolka = čas zastavit 

Červená kontrolka upozorňuje na závažný problém vašeho auta a je na místě zastavit. Pokračování v jízdě je totiž nebezpečné a bezpečnost v dopravě by pro vás měla být vždy na prvním místě. Doporučujeme proto vypnout motor a svítící kontrolku řešit s odborníky autoservisu, kteří vám poskytnou i potřebnou pomoc. 

Některé červené kontrolky však zvládnete vyřešit i sami. Jedná se o výjimky jako je červená kontrolka zatažené ruční brzdy. Ta svítí, pokud jste nedostatečně uvolnili ruční brzdu. Podobně banální situací je i rozsvícená červená kontrolka otevřeného zavazadlového prostoru nebo otevřených dveří, které zůstaly nedovřené a stačí je ještě jednou otevřít a zase zavřít. 

Co dělat v případě, že svítí tyto kontrolky?

  1. Brzdový systém 

Kontrolka brzdového systému svítí červeně běžně v okamžiku, kdy máte zataženou ruční brzdu. Problém nastává v okamžiku, kdy kontrolka bliká – upozorní vás na nedostatek brzdové kapaliny. V takovém případě je potřeba zkontrolovat její množství a dolít ji. 

  1. Dobíjení 

Kontrolka dobíjení má tvar autobaterie a pokud svítí červeně upozorňuje na problém s dobíjením. Je potřeba vypnout rádio, klimatizaci nebo topení a vyrazit do nejbližšího autoservisu. Okamžitě zastavte ve chvíli, kdy se rozsvítí i kontrolka chladící kapaliny. To přerušte jízdu a zavolejte do servisu okamžitě. 

V případě rozsvícení obou kontrolek, dobíjení i chladící kapaliny, při zastavení vozidla z něj taky vystupte! Hrozí nebezpečí cestujícím. 

  1. Kontrolka chladící kapaliny 

Pokud se rozsvítí kontrolka chladící kapaliny, informuje nás o přehřátí nebo nedostatku chladicí kapaliny. Když se kontrolka rozsvítí, zastavte a vypněte motor, aby vychladl. Potom zkontrolujte, zda hladina není pod ryskou – pokud je, potřebuje dolít. 

Nemáte po ruce chladicí kapalinu? Nevadí. V případě nouze můžete dolít i obyčejnou nebo destilovanou vodou. 

  1. Tlak motorového oleje 

Rozsvícení této kontrolky červenou barvu může znamenat ty nejzávažnější problémy vašeho auta, a to problémy s poškozením motoru. Je třeba zastavit, vypnout motor, zkontrolovat hladinu oleje v nádrži a zavolat do autoservisu nebo asistenční službě. 

  1. Tlak v pneumatikách 
Fotografie od uživatele Andrea Piacquadio ze služby Pexels

Může se vám rozsvítit také kontrolka upozorňující na nízkých tlak v pneumatikách. Většinou svítí oranžovou barvou. V takovém případě dojeďte k nejbližší čerpací stanici a zkontrolujte huštění pneumatik, popř. jej doplňte.

TIP: Pokud vyrážíte s vaším autem na pravidelné cesty, nejsou kontrolky to jediné, co byste měli pravidelně kontrolovat. Máte například sjednané havarijní pojištění a PZP

  1. Žhavení 

Kontrolku žhavení naleznete jenom v autech se vznětovým motorem a běžně svítí bílou barvou, pokud ale začne blikat během jízdy, je potřeba zamířit si to rovnou do autoservisu.  

  1. Filtr pevných částic 

S kontrolkou filtru pevných částic se můžete setkat u aut s dieselovým motorem a znamená, že je filtr pevných částic zanesen. Pokud se tato kontrolka rozsvítí oranžovou barvou, nebojte se sešlápnout plyn. Filtr vám mohou vyčistit také v autoservisu.

  1. ABS

Rozsvícená kontrolka ABS znamená nefunkční protiblokovací systém brzd. Jednoduše řečeno, brzy nejsou v pořádku. Může jít o vadné čidlo nebo řídicí jednotku systému. Dojeďte do nejbližšího autoservisu a nechce si auto zkontrolovat. Systém ABS může ale občas probliknout i v případě, že se dostanete do smyku. Většinou jde jen o pozdější reakci a systém se po chvilce chytí. V takovém případě, není návštěva servisu nutná. 

  1. Posilovač řízení 

Pokud se vám na palubní desce rozsvítí oranžový volant, jde o kontrolku posilovače řízení a znamená jeho omezenou funkčnost. Pokud svítí červeně posilovač řízení je mimo provoz úplně a vy se při řízení namakáte možná víc než s činkami. 

  1. Airbag 

Pokud svítí kontrolka airbagů, jde o signál, že je něco v nepořádku. Měla by vždy po nastartování sama zhasnout. Airbagy patří k bezpečnostním prvkům auta a při nárazu by měly být aktivovány. V případě svítící kontrolky se nemusí aktivovat správně. 

Pokud kontrolka svítí je třeba navštívit autoservis, odhalit příčinu a odstranit ji. 

Závěrem 

Výstražných kontrolek existuje opravdu mnoho, dokonce některé jsou specifické jen pro určitou značku aut, a tak není žádná ostuda přiznat si, že rozsvícenou kontrolku nepoznáte a zavolat si o pomoc. V případě nouze je tu Google, který má dnes už po ruce téměř každý. Můžete si tak najít, jak závažný problém svítící kontrolky je.


Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *