Zadejte hledaný výraz

ROZHOVORY

Největším úspěchem je fungující rodina a to, že máte šanci dělat, co vás baví

architekt, Obchodní dům Zlín, stavba roku, Sakuras Liberec,FIT FOODIE LOUNGE

Tvořivost je osamělý proces. Jeden či dva lidé, pak celý tým, potom stovky lidí, podporované mnoha dalšími, pozvolna tvoří složité objekty dneška. Poznejte architektku Beatu Gistrovou, naší osobnost, která již mnohokrát motivovala nejednu z nás.

Kde a jak začala cesta úspěšné architektky?

Po SPŠ Stavební jsem vystudovala VUT fakultu architektury v Brně. Zhruba v polovině studia přišel konec komunismu, bylo to tak akorát na to, abychom si užili svobodnější studium a zároveň se před námi otevřel takřka celý svět. Měli jsme obrovský handicap – neznalost jazyků, což jsme vynahradili nadšením. Byla to neopakovatelná doba, já jakožto i většina mých spolužáků jsme vyjížděli na kratší či delší pobyty do zahraničí. Nejpřínosnější byl pro mě osobně několikaměsíční pobyt na univerzitě v Kanadském Quebecu.
Po ukončení studia jsem začala pracovat v poměrně velké projekční firmě. Na to, že po škole jste prakticky bez zkušeností, jsme i my mladí dostali šanci pracovat na zajímavých a velkých zakázkách. To je v našem oboru velmi důležité, zkušenosti jsme získávali od starších kolegů.

Jak lze budovat kariéru vedle úspěšného manžela a mimořádně nadaných dětí?

Architektura je tvůrčí činnost, poměrně časově náročná. Není to taková ta klasická práce, která je měřitelná hodinami typu od-do. Život ale samozřejmě není jenom práce, rodina je důležitější, a pokud funguje, dá se zvládnout oboje. Když byly naše děti malé, několik let jsem s nimi strávila přejížděním na různé tréninky, kroužky, často to byla vysoká škola logistiky. Práce byla u mě v té době na vedlejší koleji, ale nelituji toho. Děti rychle vyrostou a věřím tomu, že co do nich dáte, vrchovatě se vám vrátí.

architekt, Obchodní dům Zlín, stavba roku, Sakuras Liberec,FIT FOODIE LOUNGE

foto: archiv Beata Gistrová

Jaké byli začátky podnikání?

Po odchodu ze zaměstnaneckého poměru jsme začala dělat tzv. na volné noze. Což pro nezasvěcené znamená, že máte svobodnou volbu, kdy se práci věnujete –prakticky se vám smaže rozdíl mezi všedním dnem, víkendem, dopolednem nebo nocí…Ale nestěžuji si, mě to takto vyhovovalo, při dětech jsem to velmi ocenila. Záhy přišla nová výzva, se 2 kamarádkami jsme otevřely knihkupectví s galerií. Velké plány, ještě větší nadšení, bohužel výsledky se nedostavily. Knihkupectví bylo sice moc pěkné, ale v době velkých řetězců ekonomická sebevražda. O galerii, která měla být spíše doplňkem, ani nemluvě. Ne všechno se povede, ale je potřeba si z toho něco vzít do dalšího života. Mně například zůstaly kontakty s výtvarníky, ke kterým bych se jinak asi nedostala, naučila jsem se spoustu věcí, které se mi hodí i do mé profese.

Jaké jsou tvoje sny a plány?

Po uzavření galerie jsem se opět začala naplno věnovat své profesi. Projekty přicházely postupně, začínala jsem sama, od začátku, učila se za pochodu. Každá profese se vyvíjí a já jsem měla několikaleté manko. Mezitím děti vyrostly, a v momentě, kdy mladší syn nastoupil na gymnázium do primy, přišla nová pracovní etapa. Svou domácí kancelář jsem opustila a už druhým rokem jsem součástí volného společenství svých kolegů architektů. V současnosti děláme společně na velmi zajímavých projektech, jsem spokojená. Je to časově náročné, ne vždy se podaří teplá večeře, ale v těch chvílích oceníte rodinné zázemí. Mám skvělého manžela, šikovné děti, zajímavou práci, co víc si můžu přát?

architekt, Obchodní dům Zlín, stavba roku, Sakuras Liberec,FIT FOODIE LOUNGE

foto: archiv Beata Gistrová

Co tě nebaví na podnikání?

Architekt není klasický typ podnikatele, je to tvůrčí činnost. Takže nepřekvapí, když řeknu, že to jsou nejrůznější předpisy, vyhlášky, prostě byrokracie, která rok od roku narůstá.

Chcete vědět čím vším se musí poprat naše akční ženy? Čtěte zde

Jak přicházejí nové nápady?

Nedá se to zevšeobecnit, někdy vás to správné řešení napadne hned, jindy se k němu musíte dopracovat. Velmi záleží na tom, jak si padnete s investorem do oka, je to stejné jako v životě.

architekt, Obchodní dům Zlín, stavba roku, Sakuras Liberec,FIT FOODIE LOUNGE

foto: archiv Beata Gistrová

Máš prostor pro odpočinek?

Snažím se 1-2x týdně chodit cvičit, ne vždy se to podaří. Celá rodina rádi lyžujeme, alespoň 2 týdny v zimě trávíme na horách. Dovolenou se snažíme trávit aktivně, pokud to jde tak s přáteli. S dětmi od malička cestujeme, každý rok si naplánujeme nějakou poznávací dovolenou, když se podaří to propojit i s pár dny u moře, ideální kombinace.

Co je tvůj největší životní úspěch?

Fungující rodina a to, že mám šanci dělat práci, která mně opravdu baví.

realizace – RD Kroměříž, interiervizualizace budoucího interieru domu – v tomto projektu jsme se s investorem shodli…

Zveřejnil(a) Atelier BG dne 12. březen 2018

 Co bys poradila ženám, které teprve uvažují o podnikání?

Každé podnikání je krokem do neznáma. Nevíte, co vás potká, na koho narazíte, spoustu věcí nedokážete ovlivnit. Je to neustálá nejistota, na rozdíl od zaměstnaneckého poměru se musíte o spoustu věcí postarat sami. Na druhou stranu, jste pánem svého času, věci si můžete dělat po svém. Všechny klady i zápory je potřeba dát na misku vah, než se rozhodnete jít touto cestou. Ne každý partner vedle sebe snese úspěšnou a sebevědomou ženu, bohužel i v dnešní době se můžete ještě potkat s názorem, že žena patří spíše k plotně. Ale určitě je to lepší než za časů našich maminek a věřím tomu, že v čase našich dcer už tohle opravdu nikoho nenapadne.

Štítky

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *