Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ FINANCE FINANČNÍ GRAMOTNOST KARIÉRA PODNIKÁNÍ PODNIKÁNÍ ŽEN PODPORA A POMOC PODPORA ŽEN ROZHOVORY

Facilitátorka Akademie pro začínající podnikatelky AWE Lucie Krausová: Každý úspěch mých klientek je pro mě potvrzením, že to, co dělám, má smysl

Náš akční portál s radostí a respektem pomáhá zvyšovat věhlas přestižního vzdělávacího projektu  Akademie pro začínající podnikatelky – Academy for Women Entrepreneurs (AWE).

Cílem Akademie je ženám, které podnikají méně než 3 roky, nebo mají podnikatelský nápad, poskytnout potřebné know-how a kontakty, aby mohly svůj podnik rozjet, zlepšit nebo posunout na vyšší úroveň.

Akademii již počtvrté v naší zemi pořádá Business & Professional Women CR (BPWCR), nezisková organizace dlouhodobě podporující ženy v jejich ekonomické nezávislosti. Za programem stojí již druhým rokem koordinátorka Michaela Melicher. Program je veden skvělými facilitátorkami, mezi které patří Julie Válková, Šárka Jiřičná a Lucie Krausová, sama absolventka Akademie. Tato výjimečná iniciativa je pořádána za podpory Velvyslanectví USA v České republice.

S potěšením jsem položil pár otázek Lucii Krausové.

Jste absolventkou AWE a v aktuálně běžícím ročníku jste se ujala role facilitátorky. Předpokládám, že když jste byla studentkou akademie, měla jste štěstí na facilitátorky? Zřejmě nemůžeme očekávat, že každé studentce sedne každá ze tří facilitátorek, anebo se mýlím? 

Všechny tři facilitátorky byly loni skvělé, jsem ráda, že jsem je v programu potkala a moc si vážím toho, že se letos to týmu můžu přidat i já. 

Každá z nás letošních facilitátorek má svůj vlastní přístup, zkušenosti a způsob, jak věci vysvětlit. A to je perfektní, protože se vzájemně doplňujeme a můžeme pokrýt různé potřeby a otázky, které podnikatelky mají. To, co neosloví jednu, může být přesně to, co jiná potřebuje slyšet. Díky tomu si každá účastnice najde to, co jí pomůže na její podnikatelské cestě.

Hlavní je mít otevřenou hlavu a chtít se učit od různých lidí. Jako facilitátorky se snažíme především vytvářet bezpečné prostředí, kde se každá žena může bez obav na cokoli zeptat nebo posdílet svoje úspěchy i nezdary. 

Vaší motivací přihlásit se do loňského ročníku AWE nebylo zřejmě to, že byste nevěděla ve vašem podnikání kudy-kam, vždyť podnikáte již léta a školíte podnikatelky a podnikatele, jak ekonomicky na to. Navzdory tomu jste do toho šla – potřebovala jste restart, možná oprášit angličtinu, nebo snad změnit úhel pohledu? 

Do AWE jsem se přihlásila v době, kdy jsem byla na takovém podnikatelském rozcestí. Opouštěla jsem oblast účetnictví a připravovala jsem nové zaměření na podnikatelské koučování. S klientkami běžně pracuji na jejich byznysech, pomáhám jim zastavit se, přehodnotit a třeba i přeskládat jejich podnikání. Najít si čas sama na sebe a svoje vlastní podnikání je ale mnohem těžší.

Právě proto jsem se rozhodla přidat se do AWE – chtěla jsem si vytvořit prostor, kde se můžu soustředit na svůj vlastní byznys a dát mu novou energii. Navíc, jako bonus, jsem si procvičila angličtinu, a to se vždycky hodí. 

Lucie Krausová mezi studentkami AWE 2023

Kromě toho, že učíte na vašich kurzech a seminářích, jak podnikat a nezkrachovat, jste i mentorkou, konzultantkou…Jak z pohledu profesionálky hodnotíte úroveň akademie AWE? 

Líbí se mi, jak je vzdělávací systém AWE postavený na konkrétních příkladech a podnikatelských příbězích. Díky tomu je srozumitelný a nejsou to jen motivační nebo naopak příliš odborné řeči.

Vzdělání v AWE jde pěkně od základů a pokrývá podnikání v celé jeho šíři – od vlastních silných stránek přes poznání konkurence, zákazníků, cenotvorbu až po prodej a finance. I když obsahuje i složitější tabulky a analýzy, pokud je ve svém byznysu nebudete (zatím) potřebovat, můžete si tuto část hodně zjednodušit. To je na programu skvělé – přizpůsobí se vašim aktuálním potřebám a úrovni.

Všechny dámy, které mají AWE již za sebou – absolventky i facilitátorky, se kterými jsem měl potěšení hovořit, mi sice každá trošičku jinak, ale v podstatě jednohlasně líčily jedinečnou atmosféru akademie. Nazval bych ji možná „sdílecí“ s intenzivním nádechem ženské energie, vstřícnosti, s možná až neuvěřitelně přejícnou ochotou podporovat se navzájem…Jak jste tuto unikátní atmosféru navnímala vy? 

Atmosféra v AWE je opravdu hodně podpůrná. Účastnice se vzájemně povzbuzují a sdílejí své zkušenosti. Kromě toho, že jsem loni v programu pracovala na svém vlastním podnikání, vždy jsem se těšila na další setkání se “spolužačkami” a jejich pokroky a úspěchy. To, že jsme v tom společně, vytváří silnou komunitu nejen přímo během programu, ale kontakty a vztahy nám vydržely i po tom, co náš ročník oficiálně skončil. 

Jednou z velkých výhod AWE je, že během programu často vznikají nové spolupráce. Nejde jen o vzájemnou podporu, ale i o skutečné byznys spolupráce, společné projekty. Někdo si našel mezi spolužačkami svoje první klienty, někdo „jen” byznys kamarádky, všechno z toho je ale cenné. 

Letos jste na 4. ročníku AWE členkou tria facilitátorek, průvodkyň, zasvěcovatelek, rádkyň, které jsou během celé akademie studentkám k dispozici. Jedna z definic facilitace tvrdí, že jde o řízený proces hledání způsobů, jak lze dělat věci jednodušeji. Dovolím si tvrdit, že v tomto jste expertka, vždyť jako lektorka a finanční mentorka podnikatelek a podnikatelů je učíte, jak co nejefektivněji využít běžné nástroje, které bychom měli znát a ovládat všichni…Jaký jste zvolila model facilitace na AWE?

Letošní ročník naostro začne až na podzim, můžu tedy zatím mluvit jen o svých plánech. Mám představu, že jako facilitátorka využiji hlavně to, co používám jako podnikatelská koučka a mentorka. Podporu při podnikatelských rozhodnutích a díky ekonomickému a účetnímu zázemí i náhled na finanční a daňové dopady těchto rozhodnutí. Mám bohatou poradenskou a lektorskou praxi, do hloubky jsem poznala mnoho podnikání hlavně v oblasti služeb, takže tam můžu být účastnicím nejužitečnější.

Zkusme to trošičku genderově obrátit: proč ženy potřebují akademii pro začínající podnikatelky a muži asi ne? Anebo ji potřebují stejně, jenom se to stydí přiznat? Umíte si představit akademii pro začínající podnikatele-chlapy?

To je dobrá otázka. Myslím, že ženy čelí specifickým výzvám a překážkám v podnikání, které muži nemají. Ženy se například častěji setkávají s předsudky a stereotypy, mají omezenější přístup k financování a investicím, a mnohdy musejí skloubit podnikání s rodinnými povinnostmi. Ve většině rodin je obvyklé, že o rodinu a domácnost pečuje více žena.

Je proto dobře, že existují programy, které se zaměřují na podnikání žen.

To ale neznamená, že muži by podobnou podporu v podnikání neocenili. Možná se jen méně často přiznávají, že potřebují pomoc. Umím si představit akademii pro začínající podnikatele – muže, která by nabízela podobné výhody – praktické rady, mentoring a prostor pro sdílení zkušeností. Proč ne. :-)

Když jako muž-feminista vnímám podobně mírně antonymně úděl-poslání žen žít a utáhnout nejenom svůj osobní, rodinný, sociální, ale i kariérní život, připadá mi to nefér…vůči ženám od nás, mužů… Nebudu se radši ptát, jak to všechno jako maminka tří dětí zvládáte a radši to zkusím jinak: jak tedy můžeme my chlapi více ne asi pomáhat, ale aktivně se přičinit o to, aby naše ženy toho neměly tolik naloženo?

Já jsem ve svém muži měla vždy ohromnou podporu. Doma mi nepomáhá, péči o domácnost spolu sdílíme. A v podnikání je mým největším fanouškem. Byl vždy jeden z prvních, od koho mi na začátku podnikání přistávaly reakce na sociálních sítích a odpovědi na newslettery. 

O svém podnikání mu můžu vyprávět, chlubit se a stěžovat. A on si vše trpělivě vyslechne, i když mému oboru podnikání vůbec nerozumí. Ale to nevadí, od něj chci hlavně porozumění a podporu. Na odborné rady a názory mám svoje podnikatelské kruhy.

Totéž bych přála všem ženám, aby je jejich okolí podporovalo, fandilo jim a pomáhalo. A aby si o podporu uměly říct. 

Jste vysokoškolsky vzdělaná a praxí prověřená ekonomka, účetní a učitelka ekonomických předmětů. Co podle vás musíme v Česku změnit, abychom byli více finančně a ekonomicky gramotní?

Určitě začít vzdělávat už děti. Finanční gramotnost se do rozvrhů hodin po kapkách dostává, ale jsou zatím skutečně jenom kapky. Existují pak i vzdělávací projekty pro dospěláky, koukněte třeba na Nekrachni, skvělý projekt o financích pro mladé. Existují nezávislí finanční poradci, kteří vám umí pomoci s osobními financemi skutečně tak, aby to bylo pro vás co nejvýhodnější.

Já se ale bohužel často setkávám s neochotou se financemi zabývat, s odmítnutím “já tomu stejně nebudu rozumět” anebo “já na matematiku nemám buňky”. Vidím, že tady je velký prostor pro mě a ostatní, kteří chtějí motivovat a vzdělávat širokou veřejnost. Mé místo je u podnikatelských financí, ty osobní nechávám jiným odborníkům. Proto rozšiřuji povědomí o tom, že spravovat svoje podnikatelské finance vědomě nemusí být žádná věda. Stačí používat rozum a kalkulačku. 

Změnit proto musíme hlavni sami sebe a svůj přístup. Otevřít svou mysl i tématům, která nám připadají složitá. Snažit se. Jak říkala Pipi Dlouhá punčocha: „To jsem nikdy nedělala, to mi určitě půjde”.

Náš rozhovor právě čtou všechny akční ženy na našem akčním portálu Akční ženy. Do jaké míry se vy osobně cítíte být akční ženou? Pokud byste se měla ohodnotit v pomyslné škále akčnosti dejme tomu od 1 do 10, přičemž 0 znamená rezignovaný apatický nihilismus a 10 úroveň trefně pojmenovaná Fedorem Gálem: „Mít vrtuli v zadnici?“

Já jsem vlastně docela líná a snažím se nepřidělávat si práci. Jenomže pak se přistihnu, že se snažím stíhat milion věcí najednou. Baví mě pořád hledat nové výzvy. Takže jo, cítím se být spíš dost akční, i když si taky občas potřebuju dát pauzu a trochu si odpočinout.

Dala bych si asi osmičku. Když zvážím podnikání, rodinu, zahradu, dobrovolničení, psa… Ono se to nasčítá.

Zkusme si to teď prohodit: co byste se na mém místě zeptala Lucie Krausové? A jaká bude odpověď?

Díky za tuhle zajímavou otázku! Kdybych byla na vašem místě, asi bych se zeptala: „Lucie, co tě nejvíc motivuje v tom, co děláš, a co ti pomáhá vydržet?“

A moje odpověď? Nejvíc mě motivuje vidět, jak moje práce pomáhá ostatním ženám růst a dosahovat jejich podnikatelských cílů. Když vidím, jak se moje klientky díky mým radám a podpoře posouvají dopředu, rozjíždějí nebo vylepšují své podnikání, to mě naplňuje obrovskou radostí a energií.

Každý úspěch mých klientek je pro mě potvrzením, že to, co dělám, má smysl. Když mi pak někdo napíše, jak mu pomohla konkrétní rada nebo školení, je to skvělý pocit. 

Tradiční závěrečná Míšina klíčová otázka: Co vám v poslední době udělalo radost?

Určitě sluníčko a kvetoucí zahrada. Momentálně se těším zpětnými vazbami ke kurzu, který mi před pár dny skončil. Moc ráda si je pročítám. V osobním životě mě pak hodně potěšil velký úspěch jednoho z mých dětí. Podrobnosti si tady s dovolením nechám pro sebe. 

Za rozhovor srdečně poděkoval Ján Schneider

Foto: archiv Lucie Krausové

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *