Zadejte hledaný výraz

BLOG OSOBNÍ ROZVOJ PSYCHOHYGIENA ROZHOVORY ŽURNÁL

Hana Mezerová: Největší hrozbou je, že se nebudeme vnímat a uvědomovat si naše potřeby

Hana Mezerová

Hana Mezerová je psycholog, certifikovaný kouč a akční žena, která se živí tím, co ji baví a naplňuje. Jak pomáhá lidem, jaký je rozdíl mezi koučem a psychologem, a jak si udržet pohodu i v tyto zvláštní dny – o tom hovoří v dnešním rozhovoru.

Hano, úvodem bych ráda poděkovala za čas, který jste si na náš rozhovor naš Mohla byste se čtenářkám, které Vás ještě neznají, představit, říct jim, čím se zabýváte a jaká je Vaše dosavadní praxe?

Já děkuji za příležitost předat informace čtenářkám. Jsem psycholog a certifikovaný kouč. Psychologii se věnuji více jak 5 let, koučování 4 roky. Ve své kanceláři pracuji s dospělými a to především v oblasti sebedůvěry, komunikace a vztahů (nejen partnerských). Koučuji především lídry a klíčové zaměstnance ve firmách.

Povězte mi, jaký je přesně rozdíl mezi psychologem a koučem?

Koučování se dívá dopředu, tedy na růst, posun, nastavuje s klientem cíle a hledá cestu. Kouč tedy primárně pracuje s budoucností. Kdežto psycholog řeší různé potíže, bolístky, problémy a dívá se primárně do minulosti. Psycholog hledá především příčiny našeho trápení. Proč nám někdo ublížil, co nás blokuje apod.

Kdo jsou převážně Vaši klienti?

Jak jsem uváděla výše, mými klienty jsou dospělí lidé. V některých případech pracuji s dospívajícími. Když mi někdo položí tuto otázku řeknu na ní, že mými klienty jsou odvážní lidé, kteří chtějí v životě něco změnit, ujasnit si atd. Ovšem někdy mám takové klienty, kteří si chodí popovídat a vyventilovat to, co se děje v jejich životě. Záleží, jaké cíle si s konkrétním klientem nastavíme.

Současná doba je výjimečná v mnoha ohledech. Mnoho lidí je odkázáno na home office, péči o děti, jejich výuku, k tomu všemu mají velmi omezené možnosti vyžití. Izolace a povinnosti navíc mohou působit bezesporu jako stresor. Co je v této době největší hrozbou a jak se s ním vypořádat?

Největší hrozbou v této době je podle mého názoru to, že se nebudeme vnímat a nebudeme si uvědomovat naše potřeby. Pokud se něco mění, často nám něco z toho starého chybí a v tomto případě to můžou být třeba zvyky, soukromí, čas pro sebe a mnoho dalšího. Někdy je náročné nepodlehnout situaci, ale pokud to zvládneme a postavíme se jí čelem, stojí to za to.

Co byste celkově doporučila lidem, kteří musí být doma, aby tuto situaci lépe zvládali?

Nejdříve se zamyslete na to, co Vám opravdu chybí a co Vám nevyhovuje. Je dobré udržovat sociální kontakt alespoň po sociálních sítích, najděte si to, co Vám dělá radost i v době, kdy je většina věcí nepřístupná. Chodíte rádi na dobrou večeři do restaurace? Tak si ji objednejte domů, hezky se oblečte a připravte si nevšední zážitek. Myslím si, že často hledáme to, proč věci nefungují nebo proč být nešťastný. Ale někdy pomůže podívat se na to s větším optimismem a s trochou kreativity.

A jak vůbec zvládnout home office, pokud na něj vůbec nejsem zvyklá?

Tohle je velká výzva! Někdo nemá doma ani soukromí, natož pracovní prostředí. Důležité je upravit si prostor tak, abych mě oddělené místo, kde pracuji a místo, kde žiji. Až v době covidové jsem si uvědomila, že vlastně třeba taková cesta do práce je náš rituál. Ranní vstávání, přípravy, cesta atd. To nám teď ze života odpadlo. Doporučuji se snažit tyto prostředí co nejvíce rozdělit. Třeba se do práce obléci tak, jako kdybychom do ní opravdu šli. Udělat si harmonogram na pauzy a oběd. A ještě lépe vymyslet si třeba nějaké potešení na odpoledne – taková káva nebo cvičení o 15 hodině nás dokáže hezky probrat.

Jak z pohledu psychologa vnímáte nastavení dnešní doby? Z médií se na nás každý den valí negativní zprávy o obrovském počtu nakažených, v podstatě nevíme, jaká omezení budou platit příští den, někdo se bojí o práci. To jistě na psychické pohodě člověka nepřidá…

Nastavení dnešní doby vnímám jako velkou změnu, která může být k užitku. Celkově my lidé máme rádi jistotu a bezpečí a tahle doba nám příliš nepomáhá, avšak právě i proto máme tendence vracet se ke klasickým hodnotám a sami k sobě. Je to podle mě výzva vrátit se více sám k sobě a nejbližším. Ačkoliv dokážu si představit, že situace zasáhla některé lidi velmi zásadně a ohrožuje je i existenčně. Ale musím říct, že především na jaře mě velmi mile překvapila solidarita lidí.

S čím za Vámi v této době chodí nejčastěji Vaši klienti? V čem jim pomáháte?

Přijde mi, že témata jsou stále stejná, to především vztahy a komunikace. Často s klienty řeším třeba seznamování a tomu tato doba nenahrává, takže řešíme, jak se posunout v oblasti vztahů i když není tolik možností. A právě možná to je dobře. Ve vztazích pracujeme na tom, že spolu tráví teď mnohem více času a jak toho využít k pozitivním výsledkům. Pomáhám jim najít v sobě balanc a učit se sám sebe více poslouchat.

V čem vlastně může kouč v této době (a nejen v ní) člověku pomoci?

Může jim pomoci najít rovnováhu, podívat se na věci z jiného úhlu, z pohledu výzvy a z pohledu změny, protože změny se mnozí z nás bojí.

Mnoho lidí v mém okolí se stydí navštívit psychologa, protože mají mnoho přesvědčení, že se jedná o něco špatného. Kde podle Vás tento mýtus vznikl? Opravdu je návštěva psychologa něco špatného a automaticky znamená, že je člověk „blázen“?

Myslím si, že vznikl při počátcích psychologie. Psychologie se soustředila na odchylky mimo normy, tudíž na ty, kteří nebyli normální. V minulosti jste jako psycholog měl pacienty a pacient se rovná v našem slovníku nemocný člověk. Nyní jsou to klienti. K psychologovi nemusíte chodit ve chvíli, kdy ve vašem životě něco nefunguje, když něco nezvládáte nebo když máte pocit, že jste divní. K psychologovi můžete přijít kdykoliv se pobavit o tématu, které je pro Vás v životě důležité.

Mnoho našich čtenářek jsou ženy na mateřské dovolené, které se snaží budovat svoji kariéru nebo podnikat. Z pohledu Vaší praxe, co je pro takové ženy nejzásadnější? Kam by měly především věnovat pozornost z hlediska své psychické pohody?

Nejzásadnější je rozdělit si role a určit si v nich, co od dané role čekáme. Udělat si čas na rodinu, práci, ale hlavně i sama na sebe (což je mimochodem velmi často opomínané). Pozornost bych věnovala především tomu, co vlastně chci a nechci. Představte si, že zaměřujete svůj život na kariéru a najednou přijde dítě, které vám vezme velký podíl nejenom času, ale i energie. A ženy pak mají tendenci cítit se nedostatečné. Neuvědomují si svojí vlastní hodnotu jakožto ženy a vlastní individuality.

S čím se vlastně nejčastěji ženy podnikatelky a matky potýkají?

Myslím si, že hlavně s pocitem, že nezvládají všechno na 100 procent, s tím, že je společnost soudí. Víte, naše společnost má ráda často hodnocení druhých. Je nám to do jisté míry přirozené.

Jste součástí několika projektů – můžete nám je v krátkosti představit – co dělají, čím se zabývají…

Jeden můj velký životní projekt je má psychologická a koučovací praxe, které se věnuji většinu svého času. Chci ukázat lidem, že psychologie není tabu, ba naopak. Jsem velkou milovnicí psychologické diagnostiky a ráda svoje kolegy učím, jak s ní můžou pracovat. Jak sem uváděla výše, zabývám se především sebedůvěrou, vztahy a komunikací.

Druhým projektem je projekt Život jako hra, což je komunita, která sdružuje profesionální kouče. Nabízíme koučování jak jednotlivcům, tak firmám.

Donedávna jsem působila v projektu Seniorem s radostí, který se věnuje seniorům a tomu, aby žili plnohodnotně i ve vyšším věku. Propojuje generace. Tento projekt jsem však opustila a nyní si domlouvám spolupráci s jedním velice zajímavým projektem podporující psychické zdraví, ale zatím si nechám pro sebe s jakým (smích).

Děkuji za Váš čas, Hano. Mohla byste nám závěrem říct, kdyby čtenářky chtěly začít využívat služeb kouče nebo psychologa, kde je najít a jak si vybrat?

Někdy stačí do vyhledávače zadat kouč nebo psycholog a projít si reference. U kouče bych si dala pozor na to, zda má absolvovaný akreditovaný kurz ICF (Mezinárodní federace koučů).

Psychologa můžete najít pomocí hezkého projektu Nevypusť duši, případně se poradit na Instragramovém profilu kpsychologovi nebo napsat přímo mě na Instagramový profil psychokouč a dle problematiky ráda poradím a přesměruji.

Pokud se chcete s Hanou Mezerovou spojit, můžete tak učinit zde:

tel. +420 773 944 450, e-mail: mezerova@icloud.com

V online světě najdete Hanu Mezerovou na Instagramu: https://www.instagram.com/psychokouc/

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

2 komentáře

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *