Interiérové styly od Art deco po Zen: Boho – svérázný styl nejenom pro bohémské divoženky
Máte to ráda tak nějak navolno a žijete bohémským životem? Tudíž snad víte o tom, že existuje také interiérový styl pro všechny bohémky i bohémy, inspirován zejména tím, co je pro bohémský život charakteristické? Tedy předně nespoutaností, volností, nevázaností i nesvázaností mainstreamovými pravidly. Pojďme spolu nahlédnout do kouzelného bohémského interiéru v boho stylu.
Pokud bohémství není trendy póza, ale autentický životní styl, každá bohémka i bohém jsou jedinečná, svébytná a unikátní osobnost. Nu a interiér domova bohémek a bohémů zrcadlí konkrétní, jedinečnou osobnost domácí paní nebo pána, nebo klidně i dvě svérázné, ryzí a jiné osobnosti bohémského páru.
Jak praví naši bratři Slováci a sestry Slovenky: Bohémský nebo boho styl je proste „bohovský“. Charakterizuje ho krom jiného uvolněnost a hravost a můžeme ho klidně považovat za protiklad strohého minimalistického interiérového stylu. Dalším příznačným atributem boho stylu je jeho bohatost. Ne ale ve smyslu exkluzivnosti nebo luxusu, ale bohatost prvků, dekorů a všech různých tretek, které nalézají v bohémském interiéru své místečko.
Odborný vhled do interiéru v boho stylu nám poskytla architektka Jana Stachová z ateliéru boq architekti.
„Boho styl lze považovat za styl maximalistický. Je plný doplňků, textilií, suvenýrů z cest či rostlin. Nemá jasná pravidla, ačkoli jeho základ většinou tvoří barevně neutrální interiér plný přírodních materiálů a zemitých barev.
A pak přichází na řadu vrstvení. Ke slovu se dostávají dekorace a doplňky rozličných textur a vzorů. Ať už se jedná o suvenýry z různých koutů světa, o vlastnoručně vyrobené či recyklované kousky, nebo o rodinné dědictví, každý jednotlivý prvek svým způsobem odráží osobnost majitele.
Výsledkem je hravý, vysoce personalizovaný a hřejivý interiér, který i přes velké množství prvků, dokáže zklidnit smysly a vykouzlit dobrou náladu.
Při mé tvorbě mne velmi baví společně s klienty začleňovat do jejich nového domova kousky, které odrážejí jejich charakter či minulost. Například zachraňujeme starý prošlapaný koberec po babičce, repasujeme stoletý šicí stroj, ze kterého bude dominanta ve vstupní hale, nebo hledáme čtecí křeslo ve vintage storech.“
Taky máte chuť s úsměvem přetvořit svůj domov v boho stylu, nebo ho jenom jemně „zbohémštit“? Směle do toho, v tomhle případě se fantazii téměř meze nekladou, vždyť to přímo patří k mnoha kouzlům boho interiérového stylu, jeho typicky bohémské volnosti, nespoutanosti a svébytné, ryzí, neopakovatelné originálnosti.
Ján Schneider
Foto: Unsplash
Článek vznikl díky podpoře medializuj.cz, portálu, který spojuje novináře s odborníky.