Zadejte hledaný výraz

RODIČOVSTVÍ

Kojení: Tipy, triky a vše, co byste o kojení měli vědět

Kojení patří k nejpřirozenějšímu krmení dítěte na světě. Naučit se správnou techniku kojení nemusí být žádná věda a každá maminka si dříve či později najde ty správné polohy při kojení, které budou vyhovovat jí, ale i miminku.

Abychom vám proces kojení usnadnili, připravili jsme si pro vás několik tipů a triků, jak by mělo probíhat kojení, jak se při něm stravovat, ale třeba i to, jak jej správně ukončit.

Výhody kojení

Kojení se považuje za nejpřirozenější výživu dítěte od narození. Kojení oproti umělé výživě přináší mnohé výhody nejen pro dítě, ale také pro matku.

Pro dítě:

  • Mateřské mléko poskytuje dítěti kompletní přirozenou stravu a vše potřebné, co potřebuje k přirozenému i zdravému růstu a vývoji. Kojení se proto považuje za nejlepší způsob, jak dodat miminku všechny potřebné živiny, vitamíny i minerály a podpořit jeho přirozené trávení
  • Mateřské mléko podporuje vývoj imunity a svým složením bojuje proti různým infekcím. V pozdějším věku je kojené dítě lépe chráněno před obezitou, cukrovkou, alergiemi i dalšími onemocněními
  • Kojení má dobrý vliv i na kvalitu spánku a klidnější usínání miminka
  • Kojení má pozitivní vliv na správný vývoj sanice a chrupu a chrání i před vznikem zubního kazu
  • Kromě zdravotních benefitů má kojení pozitivní vliv na budování a posilování vzájemného vztahu a citového pouta mezi matkou a dítětem
  • Mateřské mléko obsahuje mastné kyseliny, které mohou zvýšit IQ
  • Kojení je zároveň skvělým prostředkem, jak uklidnit a utišit dítě nebo překonat stresovou situaci

Pro matku:

  • Kojení je finančně nenáročný a rychlý způsob, jak nakrmit dítě
  • Další z výhod, které maminky jistě ocení, je fakt, že při tvorbě mléka se spotřebovává hodně energie a to usnadňuje rychlejší návrat k původní váze
  • Kojení má vliv i na psychickou pohodu matky. Hormon lásky způsobí, že cítíte příjemný pocit spokojenosti, souzvuk s miminkem a užíváte si každý společný okamžik
  • Kojení se podílí i na pozdějším zdravotním stavu ženy. Kojící ženy jsou obecně lépe chráněny před osteoporózou, řídnutím kostí a také se může snížit riziko onemocnění rakoviny prsu, vaječníků nebo dělohy.

Tip: Znáte speciální přírodní produkty pro matku na podporu mléčných žláz?

Mateřské mléko a jeho výhody

Mateřské mléko obsahuje mnoho bílkovin, tuků, vápníku a vitamínů. Právě tím dítěti poskytuje dostatečný přísun všech potřebných výživných látek, a proto se stává pro dítě cenným zdrojem živin. Další výhody mateřského mléka:

  • je to přirozená strava, která stačí dítěti během prvních 6-ti měsíců
  • chrání dítě před nemocemi, alergiemi a záněty
  • je sterilní a má vždy správnou teplotu
  • je lehce stravitelné a podporuje dobré trávení u dítěte
  • zažene nejen hlad, ale i žízeň
  • pomáhá ke správnému fungování mozku dítěte a psychomotorickému vývoji
  • poskytuje pocit bezpečí a jistoty a tak pomáhá ke správnému sociálnímu vývoji
  • pokud odstříkané mléko nevyužijete do 24 hodin, je možné uchovávat jej v chladničce, popřípadě zmrazit

Tipy jak správně kojit

Autor/ka fotografie: MART PRODUCTION

Jak správně přiložit děťátko na prs

Kojení se může zdát jako poměrně složitý proces, proto se vyplatí osvojit si správnou techniku přiložení miminka na prs co nejdříve, aby vše fungovalo tak, jak má. Důležité je kromě toho zohlednit několik faktorů:

  • Při přisátí a sání mléka by bradavka prsu matky měla být vždy v úrovni úst dítěte
  • Hledací reflex dítěte vyvoláte drážděním okolí úst bradavkou
  • Při kojení by dítě mělo široko otevřít ústa, dolní ret je vyhrnutý ven, jazyk přesahuje dolní ret
  • Důležité je, aby děťátko vsalo i dvorec, ne jen bradavku. Ke spuštění mléka je nutné stlačení mléčných kanálků, které se nacházejí za dvorcem, při sání samotné bradavky se mléko nespustí
  • Dítě by při přikládání nemělo křičet

Pokud se vám přiložení miminka na prs nepodaří na první pokus, určitě nezoufejte a nenechte se odradit. Zkuste to několikrát, dříve nebo později se to povede a techniku si zautomatizujete. Při kojení byste neměla pociťovat bolest a bradavky by měly zůstat po kojení neporušené.

Poloha na kojení

Úspěch kojení bude záviset nejen na správném přiložení miminka na prs, ale také na správné pozici kojení. Každá maminka si v průběhu kojení najde takovou polohu, která jí i miminku bude vyhovovat nejvíc. Když si vy i dítě na kojení zvyknete, zvládnete ho nakrmit téměř v každé poloze. Na začátek si můžete různé polohy vyzkoušet, mezi ty nejčastěji patří:

  • Příčná kolébka
  • Poloha vleže na boku
  • Poloha vsedě
  • Fotbalové boční držení (poloha vhodná pro ženy po císařském řezu nebo pro ženy s většími prsy)
  • Poloha vleže na zádech

Zvolení polohy při kojení, která bude pohodlná jak pro matku, tak miminko, je jedním z klíčů k úspěšnému kojení. Obecně by poloha neměla maminku ani dítě bolet. Dbejte na to, aby kojení bylo pro vás a miminko pohodlné. Nepohodlí může být příčinou stresu, který negativně ovlivňuje tvorbu mateřského mléka.

Oblečenie na kojenie

Aby bylo pro vás kojení co nejpohodlnější a nemuseli jste se neustále svlékat, měli byste si pořídit alespoň několik kousků oblečení ke kojení. Tento typ oděvu je pohodlný a zároveň poskytuje dostatek soukromí při kojení i na veřejnosti. Výběrem vhodné podprsenky tak budou prsa pro miminko dostupné téměř okamžitě.

Dnes již obchodní řetězce nabízejí různé moderní kousky a najdete také oblečení, které odpovídá současným trendům. Velmi pohodlné a oblíbené jsou zejména topy nebo těhotenská trička, která můžete vytáhnout nahoru a kojit. Další praktickou alternativou během teplých dnů jsou vhodné šaty s knoflíky nebo zipem na přední části.

Kojení na veřejnosti

Kojení je skvělé v tom, že vše, co k němu potřebujete, máte vždy s sebou. I když je kojení přirozená součást života, jedná se o intimní setkání matky s dítětem a mnoho maminek může mít zpočátku zábrany. Kojení by mělo probíhat v klidu, bez zbytečných rušivých podnětů, a proto je nejlepší se na kojení venku připravit.

Máte-li z prvního kojení na veřejnosti obavy, vše si můžete v předstihu nacvičit. Nejlépe tak učiníte doma před zrcadlem, abyste viděli, jak vás budou ostatní vnímat.

Co se týče oblečení, možností máte několik. Nejpohodlnější a nejoblíbenější jsou topy nebo volnější trička, která rychle vytáhnete nahoru a můžete kojit. Skvělou možností jsou také šaty na zip nebo s knoflíky nebo zavinovací svetr, který na stranách odvážete.

Inšpirácia: Ani mamičky by nemali zabúdať na seba a na svoj vzhľad. Vylaďte si váš outfit s krásnymi dámskymi hodinkami.

Autor/ka fotografie: Yan Krukov

Strava při kojení

Během kojení, zvláště v prvních měsících, by si maminka měla dávat trošku pozor na to, co sní. Složky ze stravy přecházejí totiž do mateřského mléka a některé potraviny mohou způsobit dítěti koliku, průjem nebo vyvolat alergickou reakci v podobě kožních vyrážek. 

Pokud si všimnete, že miminko je po kojení neklidné, důvodem může být i to, že jste snědli něco, co miminku nesedlo. V takovém případě je třeba popřemýšlet, co jste jedli a pokud se to pravidelně opakuje, je lepší dané jídlo vynechat ze svého jídelníčku.

Strava by měla být vyvážena dostatkem bílkovin, vápníku, železa a vitamínů, aby zajistila přísun živin matce i miminku. Do jídelníčku můžete zařadit více celozrnných potravin, čerstvou zeleninu a ovoce, cereálie, maso, drůbež, ryby a vajíčka, mléčné výrobky a produkty s obsahem vlákniny.

Vyhnout byste se měly kořeněným a štiplavým jídlům a pokrmům, které nafukují. Také omezte konzumaci cukru a sladkých jídel. Potraviny, které mohou vyvolat alergickou reakci a přecitlivělost u dítěte:

  • mořské ryby
  • oříšky, arašídy
  • čokoláda
  • citrusy
  • kiwi
  • sója
  • vejce

Nesmíme zapomínat ani na pitný režim, který je důležitý pro dostatečnou tvorbu mléka. K podpoře tvorby mléka můžete mimo jiné využít i různé čajové směsi, jako například směs z fenyklu, kmínu nebo meduňky. Samozřejmostí je vyhýbání se alkoholu, nikotinu a kofeinu.

Chcete-li stravu doplnit io doplňky a vitamíny, konzultujte vhodnost potravinových doplňků nejprve se svým lékařem.

Při kojení určitě není vhodné začínat s žádnou dietou. Mléko může ztrácet na hodnotě a způsobit hmotnostní úbytek děťátka.

Menstruace během kojení

Menstruace při kojení je individuální záležitostí. U některých maminek přichází hned po šestinedělí, u některých se neprojeví po celou dobu kojení. Někdy může menstruace po porodu zpozdit i několik měsíců. Vše závisí na tom, jak často kojíte a na reakci vašeho organismu na hormony.

Tip: Trápí vás bolestivá menstruace? Víte, jak si můžete pomoci?

Jak ukončit kojení?

Jak jsme již zmiňovali, mateřské mléko je pro miminko ta nejlepší a nejlevnější forma výživy, a tak byste tyto výhody měli využívat co nejdéle. Obecně se doporučuje kojit prvních 6 měsíců. Toto období je opravdu důležité, protože se dítě nejrychleji vyvíjí. Potom pokračovat podle potřeby. Po prvním pololetí můžete dítěti postupně přidávat tuhou stravu, neboť začíná potřebovat vyšší množství určitých živin.

Mezi 1.-2. rokem se z mateřského mléka stává spíše doplněk výživy, který tvoří třetinu nebo polovinu příjmu mléčných výrobků. Druhou polovinu už mohou tvořit sýry, jogurty, kravské mléko, mléčné kaše či zakysané mléčné výrobky. Pokud po 2. roce života dítěte cítíte, že už je čas, můžete začít kojení postupně ukončovat. Přesný věk na odstavení dítěte od prsu neexistuje.

Kdy a jak přestat kojit?

Odpověď na otázku, kdy přestat kojit, pravděpodobně neexistuje. Rozhodnutí, kdy odstavit, je na vás a vašem miminku. Některé děti se chtějí kojit déle, některé se odstaví samy (přirozené ukončení kojení).

Pokud se děťátko mléka nechce vzdát bez boje, je třeba začít zlehka a postupně. Snižováním frekvence mu usnadníte přechod na kojeneckou výživu a příkrmy.

Tipy jak úspěšně ukončit kojení

  1. Aby si miminko na změnu zvyklo snáz, kojení omezujte postupně až do úplného ukončení
  2. Nejlépe se kojení odepírá přes den, mateřské mléko tak můžete nahradit například svačinou
  3. ​Nastavte si nové návyky a rituály a vyhýbejte se situacím, které mohou dítěti připomínat kojení
  4. Jelikož mateřské mléko poskytuje děťátku vše, co k jeho správnému vývoji potřebuje, po ukončení je důležité všechny tyto potřebné živiny zahrnout do jídelníčku.
  5. Důležitá je důslednost. Jakmile dítěti prs odepřete, už mu ho znovu nenabízejte. Účinným způsobem je i odvádění pozornosti od kojení
  6. Věnujte mu dostatečnou pozornost, častěji se s dítětem během dne mazlejte a buďte s ním v blízkém fyzickém kontaktu

Tip: Ukončujete kojení a už se nemůžete dočkat, až si oblečete opět sexy nebo elegantní podprsenku? Než se dáte do nakupování, podívejte se na průvodce správným výběrem podprsenky.

Když maminka nekojí

Foto od Lucy Wolski z Unsplash

Bohužel ne všechny maminky mají možnost kojit. Buď se pro „nekojení“ rozhodnou samy nebo mají jiné důvody. Kojení není vždy možné a to bez ohledu na to, jak své miminko milujete. Důvody mohou být různé:

  • laktační krize, kdy je tvorba mateřského mléka nedostatečná
  • matka nemůže kojit, protože dítě je adoptováno
  • kojení matku bolí
  • matka užívá léky
  • má vpadlé bradavky a podobně

Ani v takových případech však není třeba zoufat, protože kojení má smysl pouze tehdy, vyhovuje-li oběma stranám. Děťátko od hladu a podvýživy zachrání umělá mléka, jejichž výběr je opravdu široký.

Odsávání mateřského mléka

Odsávání mateřského mléka se vám bude hodit zejména tehdy, budete-li potřebovat svěřit dítě někomu jinému a nebudete mít možnost ho nakrmit, bude-li mít hlad. Ničeho se obávat nemusíte, protože existujte několik možností. V případě nepřítomnosti můžete nakrmit miminko odsátým mateřským mlékem. Vše, co potřebujete, je odsávačka mléka.

Pokud víte, že budete odsávačku používat často, dejte přednost elektronické před manuální. Je mnohem rychlejší a není únavná na používání. Odsáté mléko tak můžete pro další potřebu uchovat pomocí zamražení, nikdy nevíte, kdy jej budete potřebovat. Na uskladnění mléka existují sáčky i různé nádoby. Sáčky pro uchovávání mateřského mléka jsou většinou na jedno použití, ale nádoby se mohou po sterilizaci použít opakovaně.

Závěr

Zásadní roli pro klidné kojení má především život bez stresu, zdravá životospráva, ale i vhodné spodní prádlo. Ozdobné gumy by vás neměly nikde tlačit ani škrtit. 

Kojení je přirozená výživa pro vaše dítě, avšak i to je třeba se naučit. Pokud máte jakékoliv pochybnosti nebo potíže ohledně kojení a jeho ukončení, nejlepší bude, obrátíte-li se na laktační poradkyni nebo porodní asistentku.

 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *