Jak se po zimě nastartovat i bez jarního detoxu?
Začátkem jara nás pravidelně zahlcují zprávy o tom, že je čas pustit se do jarního detoxu. Ty mají být dle jejích zastánců, složeny převážně z pití ovocných a zeleninových šťáv. Slibují, že tělo se díky nim zbaví toxinů a přibude energie. Jak je to doopravdy? Může nám detox, očista nebo půst pomoci, nebo je vhodnější zvolit si na restart jiné metody?
Proč se vyhnout detoxu a půstu
Detoxy neboli půsty založené na pití šťáv mají údajně vyčistit tělo od přebytečného odpadu. Pravdou ale je, že žádné speciální jídlo nebo pití na tento proces nepotřebujeme.
Naše tělo se detoxikuje pořád. Během dne a také v noci a to i bez toho, abychom mu pomohli. Detoxikuje přes ledviny, játra, dýchací a lymfatický systém, tlusté střevo a kůži. To vše jsou filtrační orgány a systémy, díky kterým dokáže naše tělo detoxikovat úplně přirozeně.
Nevýhody detoxů a půstů založených na šťavách
Zmiňované pokusy o ozdravení organismu mohou mít na naše zdraví neblahý dopad. Drastické snížení kalorického příjmu způsobí mdloby, motání hlavy, ale i ztrátu svalové hmoty a snížení diverzity střevní mikrobioty. Což jak víme, škodí imunitě i trávení.
Ztrácíme vlákninu
Ovoce a zelenina obsahují důležitou vlákninu. Ta zlepšuje peristaltiku střev a vyprazdňování, co je samo o sobě očistou, protože z těla odcházejí nestrávené zvyšky. Vláknina ve střevě také působí jako tzv. kartáč, jednoduše čistí střeva. Když ji ale rozmixujeme do podoby šťávy, neboli popíjíme šťávu rovnou bez dužiny, přicházíme o ní a také o její působení v trávicím traktu. Proto je téměř vždy výhodnější konzumovat ovoce a zeleninu vcelku. Výnimkou může být situace, kdy do sebe chceme dostat co nejvíce vitamínů a minerálů. Ty se z rozmixované podoby jídla vstřebávají lépe. Také je jezení ovoce a zeleniny v celku lepší z hlediska trávení a termického efektu, který vzniká během konzumace.
Nadbytečná fruktóza
Navíc, šťávy obsahují hodně fruktózy, tedy ovocného cukru, což není žádná výhra, obzvlášť pro diabetiky. „Fruktóza je jednoduchý cukr, pro mnoho lidí se hodí akorát ráno, v podobě džusů i to tak jednou sklenici k snídani a ani ne denně. Fruktóza dodá okamžitou energii která ale nevydrží dlouho. Hladina cukru se rychle zvedne, ale stejně rychle i padne a my se pak cítíme úplně bez energie,” uvádí výživová poradkyně z ostravské nutriční poradny Mgr. Kamila Závodská.
Tělu chybí bílkoviny a tuky, můžete přijít o svaly i dobrou náladu
Vyvážené jídlo obsahuje bílkoviny, tuky a sacharidy. Takové jídlo dodá tělu vše, co potřebuje. Šťávy tohle nedokážou. Žádné tuky ani bílkoviny neobsahují. Z hlediska makronutrientů obsahují převážně sacharidy. Tuky potřebujeme kvůli hormonální a nervové soustavě, bílkovinami nakrmíme svalovou hmotu a zvyšuje energetický výdej v klidovém režimu. Když přijímáme jenom sacharidy ve formě šťáv, dochází ke katabolickým procesům a tedy i ke ztrátě svalové hmoty. Nedostatek tuku se může projevit nervovou a hormonální nerovnováhou.
Co dělat místo detoxu, jak se nastartovat i bez něj?
- dopřejte si kvalitní spánek alespoň 6-8 hodin každou noc
- vylučte ze stravy průmyslově zpracované potraviny
- konzumujte technologicky neupravené potraviny
- zaměřte se na barvy, ať je jídlo co nejbarevnější a nejpestřejší
- pijte vodu minimálně 0,3 l na 1 kg celkové váhy
- omezte kouření a alkohol
- alespoň třikrát týdně se věnujte pohybové aktivitě
- hlídejte si příjem kuchyňské soli na maximálně 5 g denně
„Když chceme, aby naše tělo detoxikovalo, měli bychom mu na to vytvořit ideální podmínky. Nezatěžovat ho technologicky upravovaným jídlem, dopřát mu dostatek tekutin i času během noci a omezit konzumaci alkoholu a kouření,” shrnuje výživová poradkyně v Ostravě.
Foto: pexels, Prajzská NUTRI