Zadejte hledaný výraz

ROZHOVORY

Jak se starat o dětské oblečení a jak zapojit do domácích prací i děti?

Rodiče se často bojí, že praní dětského oblečení je komplikovaný proces, který vyžaduje mnoho, protože dětská pokožka je velmi jemná a citlivá. Oblečení by mělo splňovat určité požadavky na kvalitu a nemělo by dítěti způsobovat problémy. 

Tip pro mámy: Stejně jako vaše děti, i vy si zasloužíte kvalitní oblečení. Víte, jak si kupovat kvalitní dámské oblečení, které dlouho vydrží? 

Věřte ale, že péče o dětské oblečení není nikterak náročná. Stačí jen vědět, jak na to. Navíc pokud máte doma malé pomocníky, práce vám může jít ještě rychleji od ruky. 

Jak na praní dětského prádla

Výběr čistícího prostředku 

Předtím, než se dostanete k samotnému praní oblečení, musíte najít nejprve správný prací prostředek. Existuje mnoho značek, z kterých můžete vybírat. Některé děti mohou být citlivé i na různé navoněné produkty, potom vybírejte z produktů bez vůně. 

Mnozí rodiče se rozhodnou vyrobit si také vlastní prací prostředky, protože se jedná o levnější variantu pracích prostředků. Když si navíc vyrobíte prací prostředek doma, můžete si být jistí jeho složením. 

TIP: Nové oblečení je nejlepší vyprat ještě předtím, než si ho dítě poprvé obleče. 

Na internetu najdete množství domácích receptů. Většina z nich obsahuje jen několik přísad. Ať už si ale vyberete značku z obchodu nebo domácí verzi, vždy mějte prací prostředek umístěný mimo dosah dětí. 

Prát dětské oblečení odděleně? 

Někteří rodiče perou oblečení dítěte odděleně od zbytku oblečení ostatních členů rodiny. Důvodů může být více. Pokud však změníte prací prostředek pro celou domácnost, může prát všechno oblečení dohromady. 

Důvody, proč byste neměli prát svoje oblečení spolu s tím dětským mohou být následující: 

  • dítě má ekzém nebo velmi citlivou pokožku
  • někdo ve vaší domácnosti pracuje s nebezpečnými chemikáliemi
  • upřednostňujete silně vonící prací prostředek 

Odstraňovače skvrn 

Prvním krokem k odstranění skvrn je namočení oděvu do vlažné vody. Nejlepší je posypat oblečení sodou bikarbonou, nechat působit 5-10 minut a následně očistit jemným kartáčkem. Potom můžete oblečení vyprat jako obvykle. 

Případně můžete k  odstranění skvrn použít žlučové mýdlo, které taktéž nanesete přímo na skvrnu, necháte působit a následně vyperete. Bělidla a chemické odstraňovače skvrn jsou pro dětské oblečení nevhodné. 

Čas na pračku 

Photo by PlanetCare on Unsplash
  • Před vhozením oblečení do pračky zkontrolujte štítky. Některé dětské oděvy mohou mít specifické pokyny pro praní, hlavně pokud perete speciální kusy jako například dětské softshellové oblečení.
  • Některé typy oděvů je možné prát pouze ručně. Dejte si na to pozor a opravdu takové kousky perte jen v rukách, nebo oblečení zaneste do čistírny.
  • Dalším způsobem, jak udržet věci jako nové, je používat jemný cyklus praní. I když jemné praní nemusí být nejlepší na praní látkových plen, mělo by stačit pro praní každodenního oblečení, bryndáků a přikrývek. 
  • Pokud má vaše dítě extrémně citlivou pokožku nebo trpí ekzémem, může být dobré pouštět cyklus máchání dvakrát. Dodatečné máchání by mělo zabránit tomu, aby jakýkoliv prací prostředek zůstával ve vláknech tkaniny. 

Teplota praní 

Visačka na oblečení vám napoví, na jaké teploty můžete oblečení prát, aby nedošlo k jeho poškození. Většina běžných bakterií, plísní a jiných choroboplodných zárodků nepřežije praní při teplotě  40°C. Roztočů se potom zbavíte při teplotě okolo 60°C. 90°C používejte na praní spodního prádla a látkových plen, aby jste zahubili fekální bakterie.  

Sušení 

Oblečení dítěte můžete sušit úplně stejně jako jakékoliv vaše oblečení. Svetry sušte na plocho, aby se neroztahovaly. Většinu ostatních oděvů je však možné nechat viset. 

Žehlení 

Dětské oblečení byste měli žehlit alespoň prvních pár měsíců. Žehlení také pomáhá zbavovat se bakterií a po žehlení bude oblečení jemnější a příjemnější na dotek. Žehlení se dá poměrně zásadně ulehčit pořízením kvalitní žehličky, takže při výběru pečlivě nastudujte parametry.

Skládání a úschova oblečení 

Některé věci je lepší poskládat jiné pověsit. Do skříní ukládejte jen dobře vyčištěné a vyžehlené oblečení. Svetry je lepší poskládat, lněné a bavlněné kousky naopak pověsit a nechat mezi nimi drobné prostory, aby se nepomačkaly. Věci, jako je spodní prádlo, ponožky a punčocháče, je dobré ukládat na jedno místo, nejlépe do šuplíku v komodě.

Jak prát prádlo ekologickým způsobem? 

Photo by Giovanna Karla (givi) on Unsplash

Průměrná pračka spotřebuje několik litrů vody na jednu náplň a i sušička přispívá k vyšší roční spotřebě energie v domácnosti. Pokud chcete pomoci snížit toto zatížení životního prostředí, snažte se prát více ekologicky a vštěpujte stejné hodnoty i vašim dětem. 

  • Vždy dbejte na to, abyste prali plnou pračku a nemuseli tak prát několikrát v týdnu úplně zbytečně. 
  • Vždy, když můžete, využijte pěkného počasí a místo sušení prádla v sušičce pověste prádlo venku. 
  • Můžete také investovat do inteligentních spotřebičů, abyste ušetřili peníze a zároveň pomohli snížit množství vody a energie spotřebované na praní.

Co můžete udělat ještě navíc? Přečtěte si i další tipy pro ekologické praní.

Výhody inteligentních praček 

Koncept smart domácnosti se stává stále více a více populární. Pokud i vy zvažujete nad postupným zařizováním inteligentní domácnosti, potom je inteligentní pračka pro vás tou nejlepší volbou. 

Inteligentní pračka vám ulehčí praní a o všechno se postará. Dokáže totiž optimalizovat spotřebu vody i elektrické energie. Navíc ji můžete zapnout odkudkoli prostřednictvím aplikace v tabletu nebo telefonu a praní si tak můžete naplánovat tak, abyste se po příchodu domů vrátili k čerstvě vypranému prádlu. 

Proč chtít, aby se dítě zapojilo do domácích prací? 

Zapojovat děti do domácích prací od útlého věku rozhodně není žádná tyranie ani dětská práce. Naopak se jedná o skvělou možnost, jak dát dětem dobré základy do jejich budoucího života. Navíc rozdělením domácích prací mezi všechny členy domácnosti vzniká více volného času pro všechny! 

Naučit děti pomáhat v domácnosti může být někdy náročný úkol, hlavně v prvních letech života, kdy se zdá, že děti udělají více nepořádku, než by kdy dokázali uklidit. Pokud však použijete trochu strategie a představíte jim uklízení správným způsobem, bude pro děti uklízení zábavné a zajímavé. 

Pojďme se ponořit do této problematiky a prozkoumat několik tipů, jak naučit děti, aby vám pomohli v domácnosti a naučili se troše zodpovědnosti. 

Proč je důležité dávat dětem úkoly?

  • Úkoly je učí životní zručnosti a připravují je na úspěch v mnoha oblastech života
  • Dávají dětem pocit, že jsou důležitými členy rodiny, což zvyšuje jejich sebeúctu 
  • Naučí děti, že každý musí dělat i to, co ho nebaví a úkoly tak podporují dobrou pracovní morálku 
  • Úkoly podporují v dětech smysl pro zodpovědnost, učí je se zapojovat do běžného režimu rodiny a schopnost pomáhat se tak stává více přirozenou 

Děti a praní prádla 

Photo by cottonbro

Praní prádla patří k jednodušším domácím pracem a tak je možné vést k ní děti jakéhokoliv věku. Učením dětí prát prádlo, můžete dosáhnout hned několika věcí naráz. Praní: 

  • učí děti zručnosti, kterou budou potřebovat v dospělosti 
  • učí děti samostatnosti a zodpovědnosti, která jim bude užitečná ve škole, v sociální interakci, ale i později v jejich kariéře 
  • znamená méně práce pro vás 

Kdy byste měli děti učit prát? 

Do procesu praní se mohou zapojit děti všech věkových kategorií. 

  • Děti ve věku 2 nebo 3 let můžete naučit třídit oblečení podle barev a zároveň z toho udělat vzdělávací hru, která děti naučí základy barev 
  • Děti ve školním věku už mohou začít pomáhat i se skládáním a uklízením oblečení. Pod vaším dohledem se děti v tomto věku mohou také začít učit dávat oblečení do pračky a vyndávat jej z pračky ven
  • Děti kolem 10 let už mohou samostatně ovládat celý cyklus praní. Jsou dostatečně zralé na to, aby pochopili, jak spotřebiče fungují a jak je používat opatrně bez toho, aniž by je poškodili nebo se zranili 
  • Teenageři už mohou mít plnou kontrolu nad vlastním praním prádla

Jak naučit děti prát a starat se o svoje oblečení? 

Pokud chcete, aby dětské oblečení vydrželo co nejdéle, je nevyhnutelné, abyste se o něj důkladně starali a naučili i děti oblečení prát správně. Děti vám s touto činností mohou dokonce pomoci a postupně se ve skládání a třídění věcí stále více osamostatňovat. 

Třídění oblečení 

Děti vám mohou pomoci s třídění prádla. Na začátku stačí oddělit trička od spodního prádla nebo kalhoty od ložního prádla, opravdu špinavé kousky od těch méně špinavých. Později můžete zakomponovat i efektivní a náročnější třídění jako: 

  • seřadit oblečení podle barev na bílé, černé, světlé a barevné 
  • bílé oblečení perte odděleně 
  • námořnickou modrou a tmavé barvy můžete prát společně s černým prádlem 
  • denim perte odděleně 

Ukažte dětem, jak použít pomůcky k praní  

Vyhraďte si čas na to, abyste dítěti ukázali, jak používat pračku a popř. i sušičku. Tato práce je pro vaše dítě úplně nová a může si žádat vaší trpělivost. 

Čtěte štítky 

Dalším krokem, který musí děti pochopit, je důležitost čtení štítků na oblečení. Štítky totiž o látce mnoho prozradí – jak ji prát, při jaké teplotě, jestli se může daná látka prát s jinými látkami v pračce nebo jak oděvy sušit.

Také je důležité, aby děti pochopili, že některé látky, jako je hedvábí, satén a další jemné látky, je potřeba očistit chemicky. I když tyto látky děti ještě nerozpoznají sami, štítek by jim měl pomoci. 

Některé štítky naznačují, že oděvy z vlny, s potiskem, s nažehlovacími záplatami nebo z jemných látek, by se měly prát ručně v umyvadle. 

Vysvětlete, jak odstranit skvrny 

Každý rodič ví, že pokud se na oblečení objeví velké skvrny nebo jiné znečištění, je potřeba je odstranit ještě předtím, než oblečení hodíte do pračky. To by měly vědět i vaše děti. Vysvětlete dětem, že pokud je jejich oblečení zašpiněné od jídla, bláta, trávy nebo jiné látky, čištění vyžaduje více než jen vložit oblečení do pračky. 

Proveďte děti procesem odstraňování skvrn tak, že jim ukážete, jak používat odstraňovače skvrn. Pokud je vám nepříjemné, aby vaše dítě používalo chemické prostředky, odstraňte skvrny sami, popř. používejte přírodní odstraňovače skvrn, jako je ocet a voda, citronová šťáva s vodou nebo jedlá soda s vodou. 

Vložte oblečení do pračky a nalijte prací prostředek 

Photo by No Revisions on Unsplash

Vysvětlete dětem, kolik oblečení by se mělo dát do pračky, aniž by byla příliš naplněná. Po dokončení tohoto kroku jim ukažte, jak odměřit správné množství pracího prostředku, který budou potřebovat – ať už práškového nebo tekutého. 

Pozor! V tomto kroku je nutné pečlivě zvážit věk a zralost dítěte. Chemické prací prostředky dětem do určitého věku do rukou rozhodně nepatří. 

Sušení oblečení 

Po ukončení pracího cyklu je čas na sušení oblečení. Ale ne všechno oblečení může přijít do sušičky. Nezapomeňte dětem vysvětlit, že všechno, co je elastické nebo vyrobené z jemných látek, je nejlepší sušit na čerstvém vzduchu. Opět vám může pomoci čtení štítků na oblečení. 

Naučte děti oblečení skládat 

Prvním krokem je naučit děti, že skládáním prádla se omezuje jeho zmačkání se, takže je lepší to udělat hned. Nejjednodušší způsob, jak naučit děti skládat oblečení je dělat to s nimi tak dlouho, dokud se to nenaučí. 

Ukažte jim různé techniky skládání oblečení, jak věšet oblečení na ramínka do jejich skříně a případně jak uložit oblečení do šuplíků a polic. 

Udělejte z praní zábavu 

Hry a aktivity jsou to, co pomáhá děti udržet zapojené a motivované při různých činnostech, a to včetně domácích prací. Pak si děti ani neuvědomují, že pracují. 

Učte děti pořádku 

Být čistotný by měl každý rodič učit děti od dětství. Čím dříve to své děti naučíte, tím rychlejší a jednodušší bude uklízení. Skvělým způsobem, jak začít, je naučit dítě pečovat o svoje oblečení. 

Bezpečnost při praní 

Je důležité naučit děti nejen prát, ale zdůraznit, aby byli během praní děti opatrné. Povězte jim, aby nelezli po spotřebičích. Označováním lahví s bělícími nebo čistími prostředkami můžete své děti odmalička vést k tomu, aby se takto označených lahví nedotýkali a nepoužívali je. 

Použít můžete různé samolepky, které budou pro děti odmalička symbolem pro nebezpečné prací prostředky, s kterými se musí zacházet opatrně. Pokud je to možné, měly by být takové prací prostředky umístěné na vysokých policích mimo dosah dětí nebo v uzamčených skříňkách. 

Tip: Pokud máte tu možnost, vytvořte dětem vlastní koutek a poskytněte jim prostor, kde se mohou o své oblečení bezpečně starat a třídit ho. Taková dětská pracovna může zůstat čistá a daleko od chemikálií a to až do doby, než děti povyrostou a zvládnou celý proces praní a péče o oblečení samostatně. 

Další domácí práce vhodné pro děti podle věku

Poznat, kdy začít s domácími pracemi, může být výzva, stejně tak jako snaha určit, na které úkoly už jsou děti připravené. Žádný rodič přece nechce odradit svoje děti tím, že mu zadá práci, která přesahuje schopnosti dítěte. 

1-3 roky  

I když se vám možná v tomto věku mohou zdát batolata příliš nezralá na to, aby pomáhala v domácnosti, právě tento věk je ideální pro to, aby se děti začaly učit pomáhat. Batolata jsou zvídavá, touží zkoušet nové věci a jsou ochotná pomáhat. 

Využijte tuto fázi vývoje tím, že dítěti umožníte pomáhat. Mezi vhodné činnosti pro batolata patří: 

  • Dávání prádla do pračky nebo jeho vyndávání z pračky 
  • Podávání kolíčků či první pokusy o věšení prádla 
  • Uklízení hraček po sobě 
  • Pomoc při vaření 
  • Pomoc na zahradě s hrabáním listí, zaléváním, sběrem ovoce a zeleniny 

a další 

4-5 let

Když se děti stanou předškoláky, jejich motorické dovednosti dozrávají a děti jsou schopné projevovat větší zodpovědnost. Takto staré děti jsou také schopné začít vykonávat každodenní práce. K těm předcházejícím se nově přidávají činnosti jako: 

  • stlaní si postele 
  • vkládání nádobí do myčky 
  • vybírání pošty 
  • krmení domácích zvířat 
  • pomoc s nákupem 

a další 

6-10 let 

Photo by cottonbro

Když děti nastoupí do základní školy, jsou schopné převzít na sebe mnohem více zodpovědnosti a začít dělat úkoly, které předtím dělali rodiče. V tomto věku je poměrně jednoduché začlenit do dětské rutinny i další domácí práce, jako jsou: 

  • základní úklid koupelny
  • vytírání, vysávání 
  • příprava svačiny do školy 
  • uklízení vlastního pokoje 
  • vynášení odpadkového koše 
  • umývání nádobí 
  • skládání si prádla 

Tip: Víte jak pomáhat dětem budovat si zdravé sebevědomí?

11 a více let  

Děti v tomto věku jsou také schopné naučit se životní dovednosti, jako je praní prádla od začátku až do konce stejně jako třeba přípravu jednoduchého jídla pro celou rodinu. Mějte na paměti, že když děti vstoupí do puberty, jejich život je víc zaneprázdněný a najít si čas na uklízení a pomoc v domácnosti může být pro ně náročnější. 

Samozřejmostí by měla být samostatnost dětí v tomto věku – osobní hygiena, schopnost oblékání, péče o domácí mazlíčky. Starší děti mohou pomáhat také se sekáním trávy, mytím oken, žehlení. 

Jak naučit děti, aby začali s domácími pracemi a následně udržet jejich motivaci? 

Začít s pomocí v domácnosti si vyžaduje trochu počáteční práce. Pokud se k tomu přistupuje se správným přístupem a tónem, děti se pravděpodobně zhostí domácích úloh s lehkostí. A čím dál víc budou domácí práce jednoduše běžnou součástí vaší každodenní rutiny. 

Začněte s domácími pracemi co nejdřív 

Když je vaše dítě ještě malé, máte tu výhodu, že batolata i děti předškolního věku mohou být zvědavými pomocníky. Pokud začnete děti zapojovat už v útlém věku a budete k domácím pracem přistupovat správně, děti v jakémkoli věku si na ně zvyknou, což jim bude velkou výhodou v dospělosti. 

Nastavte prostředí pro úspěch 

Upravte prostředí domácnosti pro dítě tak, aby dokázalo věci udělat samo. Umístěte kolíčky na prádlo tak, aby si dítě mohlo samo pověsit bundu, pyžamo nebo utěrky. Umístěte věci do zásuvek nebo poliček v kuchyni tak, aby na ně dítě dosáhlo. Vyberte kvalitní zařízení do dětského pokoje a to samé udělejte s oblečením, hračkami, knížkami a čímkoliv, co vás napadne. 

Hledejte příležitosti a čas na učení 

Samozřejmě, že je často mnohem rychlejší a jednodušší udělat všechnu práci za děti a uklidit si po svém, než čekat dvojnásobek času a pak po dětech často ještě práci předělávat. Pokud ale máte v úmyslu vychovávat děti zodpovědné, je třeba jim kus zodpovědnosti za domácnost přenechat. 

I když jsou děti často chaotické, nekoordinované, hledejte příležitosti, kdy je zahrnout do domácích prací v jakémkoli věku. Můžete pořídit dětskou stoličku s bezpečnostním zábradlím a nechat dítě oplachovat zeleninu v dřezu, něco zamíchat nebo přesypat suroviny na bábovku z jedné mísy do druhé. Dítě může v obchodě skládat nákup do košíku a na pás. Věřte, že děti se těší z každé příležitosti pomáhat. 

Buďte trpělivý, vyhraďte si na dětské pomáhání dostatek času a naučte se i vy zpomalit. Některé děti potřebují více času než vám ukážou, co všechno dokáží.  

Začněte rodinným setkáním 

Zorganizujte rodinné setkání, abyste prodiskutovali rozdělení prací ve vašem domě. Zdůrazněte, že každý v rodině pomáhá, včetně dětí a je v zájmu každého udržovat čistý a uklizený domov. 

Promluvte si o tom, které úkoly v domácnosti je třeba dělat a kdo je dělá. Během diskuze je důležitý vytvořit smysl pro tým. Děti budou více motivované pomáhat, pokud se budou cítit jako součást rodiny, která společně pracuje pro společné dobro. 

  • Najděte si čas na to, abyste děti naučili dělat domácí práce. Děti se budou cítit motivovanější, pokud jim svěříte kompetence. Proto je důležité učit je dělat přidělenou práci a vytvořit jim doma kreativní prostor.
  • Používání vysavače nebo vyklízení myčky můžete považovat za samozřejmost. I když se tyto úlohy zdají být jednoduché, děti obvykle potřebují i u těchto činností trochu vysvětlení, aby věděli, jak tyto práce dělat dobře.
  • Při uklízení mohou pomoci různé kontrolní seznamy, které pomohou nejen vám, ale i dětem sledovat, co je třeba udělat a v jakém pořadí. 

Držte laťku vysoko a budete překvapení 

Fotka od LaterJay Photography z Pixabay

Rodiče často dělají pro svoje děti věci, které by děti zvládly i samy. Jaká je nevýhoda? Nepodporujete jejich nezávislost, což nakonec může vést k nevoli z jejich strany pomáhat vám. Pro děti je dobré, když mohou převzít zodpovědnost za úkoly, které jsou schopny udělat. 

Čemu se při učení dětí domácím pracem vyhnout? 

Nespojujte domácí práce s odměňováním 

Pro mnoho rodičů je přirozené spojovat domácí práce s odměnami, aby motivovali děti. Tento systém odměňování však může ve skutečnosti demotivovat a neúmyslně vysílat kontraproduktivní signály. 

V určitém okamžiku se vaše dítě může rozhodnout, že už nechce odměny, které poskytujete a začne odmítat dělat domácí práce. Nebo co hůř – začne o odměnách smlouvat a vy ho bez systému odměňování nepřimějete udělat nic samo od sebe. Dítě musí vidět smysl v tom, co dělá. 

Nesnažte se o dokonalost 

Nesnažte se o dokonalost. Pro děti je uklízení zpočátku novou činností a ne vždy si uvědomují, co všechno domácí práce obnáší. Děti se neustále učí a možná budou potřebovat vedení po delší čas. 

Nejlepší způsob, jak jim ukázat, kde je potřeba přidat, je poukázat na jednu věc, kterou dítě udělalo dobře a potom se zeptat, jestli můžete dát radu pro příště a následně poukázat na to, co udělat příště lépe. Děti jsou potom otevřenější vašim návrhům. 

Dávejte pozor, abyste děti nekritizovali ani neodsuzovali 

Cílem je, aby se vaše děti cítily kompetentní a zodpovědné, ne neschopné nebo líné, když chcete, aby dělaly domácí práce. Pokud vaše dítě projevuje známky lenosti nebo nedokončuje práci dobře, vyhněte se kritizování. Neustále poslouchat rodičovskou kritiku může být demotivující. Snažte se být v klidu a dál se soustřeďte na váš cíl. 

Závěr 

Pokud dokážete děti přivést k myšlence pomáhat vám prát nebo uklízet už v mladším věku, stane se to standardní součástí vašeho rodinného života. Není pochyb o tom, že je důležité, aby se děti soustředily na učení, studium a růst, ale je také důležité, aby se naučili, postarat se o sebe. 

Při správném přístupu může být praní i uklízení pro děti zábava. Vy jako rodič můžete udělat tento proces zábavným a dokonce zajímavým. Je důležité dát dětem práci okolo domu jako způsob, jak podpořit jejich celkový rozvoj. Nebojte se povzbudit děti, aby vám pomáhaly nejen s praním, ale i jinými domácími činnostmi. Chce to jen trochu kreativity. Nakonec budete rádi, že jste tak udělali. 


Dominika Blchová, SEO, Optimalizace webu pro vyhledávače

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *