Zadejte hledaný výraz

INSPIRACE JINÉ ROZHOVORY

Jana Svobodová: Jak zvládnout 4 děti, bydlení na samotě a úspěšné podnikání

Jana Svobodová rozhovor

Jana Svobodová si plní své sny o podnikání, velké rodině a bydlení na místě s výhledem do přírody. Zvládá péči o čtyři syny i úspěšný byznys. Pomáhá ženám s online marketingem i nízkým sebevědomím a nesprávným mentálním nastavením. Co má nejraději na své práci a proč právě ženy a online marketing?

Jak jste se dostala k poradenství v oboru online podnikání?

Tak nějak samospádem. Když mi končila čtvrtá mateřská, intenzivně jsem řešila, jak spojit čtyři děti, bydlení na samotě a práci. V té době mě oslovila kamarádka, jestli bych jí pomohla s jejím e-shopem. Úžasně se to rozběhlo. Rychle přišla objednávka na další e-shop, weby… a mně došlo, že web nebo e-shop bez marketingu nemá žádnou hodnotu. Tak jsem začala řešit online marketing, nejdříve pro e-shopy, teď pro podnikatelky ve službách. Takže teď ve své práci propojuji své zkušenosti z copywritingu, webdesignu a online marketingu, což se opravdu skvěle doplňuje.

„Ženy v podnikání mají největší problém se sebevědomím, nastavením ceny a vůbec s udržením zdravých hranic mezi sebou a svými klienty.“

Specializujete se na ženy podnikající ve službách. Proč právě na ně?

Na marketingu pro e-shopy mi vadil vlastně celý obor (klienti byli fajn) – tahání množství zboží přes celý svět, kamiony na silnicích, zbytečný tlak na prodej zbytečných věcí. A bylo mi jasné, že čím lepší budu ve své práci, tím horší bude svět kolem mě. Takže jsem přešla do služeb. Mám tam celkově pocit, že podporuji něco smysluplného, že svou prací ovlivňuji chod světa směrem, který je v souladu s mým osobnostním nastavením. Má práce je extrémně ekologická jak z mé strany, tak ze strany mých klientek.

A ženy – důvodů je hned několik. Ženy v podnikání mají největší problém se sebevědomím, nastavením ceny a vůbec s udržením zdravých hranic mezi sebou a svými klienty. Vůbec s prezentací své vlastní práce. Takže přestože jsou podnikatelky, jsou udřené a podhodnocené. Úplně zbytečně. U žen většinou stačí změnit způsob myšlení, vylepšit marketing a dojde k obrovskému posunu jak v příjmech, tak celkově v míře uspokojení ze své práce.

Také hodně silně vnímám sociální nespravedlnost ve vnímání a ohodnocení ženské a mužské práce. V podnikání vidím ideální řešení pro ženy. Tam je to opravdu na nich, jaké si to udělají, takové to mají. Úspěšná žena může dávat práci dalším ženám.

A jeden soukromý – mám čtyři syny, více mužské energie ve svém životě neunesu.

Jaká vlastnost je podle Vás pro úspěšné podnikání stěžejní?

To samozřejmě není jedna vlastnost. Primární je samozřejmě kvalita samotné práce, ale s tím většina žen nemá problém. Jejich práce je kvalitní. Další je profesionalita a touha opravdu chtít zákazníkovi pomoct. To mají ženy obvykle zvládnuté na 150 %. Ale k tomu bych přidala sebevědomí, asertivitu, schopnost nastavit si cíle, odvahu. A patřičná dávka drzosti.

„Já podnikání vnímám jako něco, co mi umožňuje starat se o děti a zároveň bydlet na vysněném místě.“

Máte nějaký podnikatelský vzor? Inspirujete se v zahraničí?

Samozřejmě! Velice pozorně sleduji vývoj ženského podnikání v anglicky mluvícím světě a je to velké! Ženy tam díky online podnikání vydělávají milióny dolarů ročně, fascinuje mě ta pozitivní podporující energie, která je tam s ženským podnikáním spojená. A konkrétní jména: Marie Forleo – ta je výborná pro začátky v podnikání a marketingu. Pomůže opravdu se soustředit na to podstatné, vybudovat funkční systém. Denise Duffield Thomas – mentální nastavení vůči penězům (přesně tato oblast je u podnikatelek u nás největší slabinou). Amy Porterfield – u té se učím naprosto konkrétní marketingové postupy. Jede hodně ve statistikách a číslech. Její práci vnímám jako nesmírně hodnotnou.

Co se Vám nejvíc líbí na Vaší práci?

Všechno! Pracuji z domova, mám neskutečný výhled z okna své kanceláře. Časová svoboda, takže se můžu přizpůsobit potřebám své rodiny. Nemám šéfa, takže si svobodně rozhoduji, na čem a s kým chci pracovat (přiznám se, že dost zakázek odmítám, protože nejsem v souladu s předmětem podnikání poptávajících). Mám úžasné klientky, se kterými si opravdu rozumím. A samozřejmě marketing i webdesign patří mezi dobře hodnocené obory, takže příjmy jsou také fajn.

Prozraďte Váš tajný trik – jak skloubit podnikání, čtyři děti, velký dům a hospodářství?

Mou odpovědí je právě to podnikání. Já podnikání vnímám jako něco, co mi umožňuje starat se o děti a zároveň bydlet na vysněném místě. Ostatně právě na toto téma jsem sepsala 10denní prográmek zdarma, koho to zajímá více, může se do něj přihlásit.

Jaký je Váš sen, který byste si chtěla splnit?

Jejda, nedávno jsem si dělala takové cvičení „sepište 50 přání“ a 50 mi nestačilo. Ale dobře – chtěla bych žít na funkčním hospodářství. Bydlíme na čtyřhektarovém pozemku, který dosud plně nevyužíváme (nebyl čas se tomu věnovat). Taky chci cestovat. Před dětmi jsem žila čtyři roky v zahraničí a hodně cestovala, teď se k tomu chci alespoň částečně vrátit. A čas na čtení. A víc chodit po lese. A víc cvičit… a tak. ????

Kdybyste mohla dát ženám, které chtějí nastartovat vlastní podnikání, jednu zásadní radu, jaká by to byla?

Hlavně se nebát. Nenechat se vláčet zbytečným perfekcionismem. Zapojit se do nějaké mastermindové skupiny a v ní hledat podporu a inspiraci.

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *