Zadejte hledaný výraz

MÓDA A STYL

Lodičky nejsou jen sexy, ale mohou být i pohodlné: Jak je vybrat a na co si dát pozor

Vysoké podpatky byly odjakživa synonymem přitažlivosti. O módním doplňku, který podtrhuje krásu ženského těla, je však dobře známo, že kromě svůdnosti přináší svým majitelkám jen samé problémy. Má v dnešní době, kdy je kladen důraz na zdraví a pohodlí, vůbec význam je nosit? Poradíme vám, jak si vybrat opravdu pohodlné boty na vysokém podpatku a neztratit přitom pohodlí.

Svět módy se otřásá v základech, odkdy se na trhu stále častěji objevují trendy, které hledí v první řadě na pohodlí, funkčnost a kvalitu. Vysoké podpatky, které ženám způsobují jen nekonečné utrpení, bolesti nohou, otlaky či dokonce problémy s páteří, tak ztrácejí na popularitě.

Samozřejmě ve vysokých podpatcích se nikdy nebudete cítit tak pohodlně jako v teniskách, ale i ty nejvyšší z nich mohou být dostatečně pohodlné pro každodenní nošení, pokud si při jejich výběru vyzkoušíte naše rady.

Jaký je rozdíl mezi podpatkem a podpatkem?

Ze začátku bychom si měli ujasnit terminologii. Lidé často nevědí, jaký je rozdíl mezi slovy opatek a podpatek, nebo se domnívají, že jsou to dvě synonyma pro stejnou věc. Pravdou ovšem je, že je mezi nimi velký rozdíl.

Opatek je ta část boty, která se nachází kolem paty. Slouží k vyztužení boty v patní části. Měl by být pevný a dobře fixovaný.

Podpatek se nachází pod opatkem, respektive pod patou. Je to spodní část obuvi. Známe mnoho druhů podpatků těch nejrůznějších velikostí, od pánských až po ty vysoké, které zdobí elegantní dámské lodičky.

Proč jsou některé lodičky pohodlnější než jiné?

Jde o to, že naše chodidla mají přirozený úhel nártu a podle něj má každá žena svoji ideální výšku podpatku. Můžete si to vyzkoušet i samy. Jděte po domě bez bot a postavte se na špičky. Co je pro vás pohodlnější? Chodit rovnou po špičkách nebo po bříškách chodidel? Podle toho poznáte velikost, která vám bude pohodlná.

Záleží také na pohyblivosti a velikosti dutiny mezi kotníkem a patou (sinus tarsi). V tomto místě se nachází mezikostní vazivo. Proto se ty z vás, které mají tyto vazy méně pohyblivé, cítí lépe v botách s plochou podrážkou, a ty, které je mají pohyblivější, mohou bez problémů chodit na jehličkových podpatcích.

Jak vybrat ideální lodičky na podpatku?

Jak si tedy správně vybrat lodičky, které budou nejen sexy, ale bude v nich také radost chodit? Pokud jste si už vyzkoušeli chůzi na špičkách po domě, zohlednili jste anatomii svých kotníků a navzdory všem úskalím se rozhodli obětovat své pohodlí módě, přečtěte si následující tipy, jak postupovat doma i v obchodě při hledání nových krásek do vašeho botníku.

Začněte měřením doma

 • Vyzujte si boty a posaďte se zpříma na židli. Sedadlo by mělo být vyrovnáno a vaše nohy na podlaze v úhlu 90 stupňů. Záda rovná. Měli byste se cítit pohodlně.
 • Jednu nohu natáhněte před sebe v přímé linii, zatímco druhá zůstává v původní poloze.
 • Nyní nohu a kotník uvolněte. Uvidíte, jak se noha trochu vrátí zpátky, to znamená, že tato výška je pro vás pohodlná. Nebo se vám možná narovná celá noha, což znamená, že ploché boty budou pro vás pohodlnější.
 • Vezměte krejčovský metr a opatrně změřte vzdálenost od okraje paty po špičku palce na noze (pásku držte rovnoběžně s podlahou). Potom si v duchu nakreslete čáru kolmo od bříška nohy k pásce. Počet centimetrů na pásce bude ideální výškou vašeho podpatku.

Jděte nakupovat na konci dne

Nejčastější chybou je jít nakupovat ráno nebo o víkendu. Faktem je, že po celém pracovním dni stráveném na nohou vám kotníky mohou mírně otéct. Právě proto byste si nové lodičky měli zkoušet na konci dne, kdy vaše chodidlo dosáhne maximální velikosti – takto pochopíte, které boty vám budou pohodlné. Nejen na první hodinu, ale na celý den.

Vyberte si správnou velikost

Bohužel, různé značky bot mají různé velikosti. Evropská 38 se může velmi lišit od americké 5,5. Proto byste si měli dávat pozor nejen na skutečnou velikost na krabici od bot, ale také na délku chodidla. Chcete-li rychle vybrat perfektní pár, změřte si nohu předem krejčovským metrem a vyberte model na základě délky.

Boty na vysokém podpatku by měly pevně sedět a bezpečně držet nohu. Příliš volná bota může sklouznout a odírat nohu. V příliš těsných botách se vám bude obtížně udržovat rovnováha, chůze bude nepravidelná, boty budou způsobovat bolesti a nadělají vám puchýře. Proto je třeba si vybrat pár, který bude jako ušitý pro vaše nožky.

Ke každodennímu nošení si vyberte boty, které mají dostatek místa pro prsty. Stlačené prsty způsobí bolest, mozoly, nesprávné držení těla při chůzi či dokonce náběh na artritidu.

Vyzkoušejte si boty v obchodě

Vždy je lepší si takové lodičky nejprve živě vyzkoušet, upřednostněte tedy nákup v kamenném obchodě. Procházejte se v nich po obchodě tak dlouho, jak dlouho budete potřebovat k rozhodování. Možná budete mít ze začátku pocit, že jsou vám boty příliš těsné, nakonec se však každý pár roztáhne. Pokud se vám ale zadní část boty při krátké procházce po obchodě odře, pravděpodobně se na tomto místě časem vytvoří puchýř.

Samozřejmě možností online nakupování je nespočetně a s příchodem stovek pohodlných webových stránek a obchodů s více značkami se nám život zjednodušil. I při nejpřesnějších výpočtech je ale riziko omylu příliš velké.

Avšak díky pandemii, kdy byly všechny obchody zavřené, je již běžnou praxí objednat si více párů bot, vybrat si ty pravé a ostatní vrátit po kurýrovi zpátky. A to i v případě, že jste obdrželi lodičky jako dárek.

Inspirujte se: Víte, jakým dárkem potěšíte každou ženu?

Umístění a tloušťka podpatku

Věnujte pozornost místu, kde se nachází pata. Pokud je od ní podpatek příliš daleko, pata nedostane potřebnou podporu a při chůzi můžete pociťovat nepohodlí. Podpatek by se měl nacházet přesně pod patou, vždyť právě podle toho dostal pojmenování.

Čím širší podpatek máte, tím získáte větší podporu, pohodlí a snížíte riziko podvrtnutí kotníku. Kromě toho je důležitý i úhel podpatku. Při nákupu bot hledejte model, který správně rozloží váhu na celé chodidlo, namísto toho, abyste ji soustředili jen na oblast paty.

Vyberte si výšku podpatku, která je pro vás pohodlná

Ke každodennímu nošení budou pohodlnější modely o výšce 3 až 9 cm. Vyšší podpatky již vytvářejí větší napětí v kříži, kolenou, kotnících a vedou k problémům s rovnováhou. I lodičky s nižším podpatkem však mohou být při dnešní bohaté nabídce pěkné a svůdné.

 • 2–4 cm: Tato výška je pohodlná pro většinu žen. Získáte trochu na výšce, noha bude v pohodlí, chodidlo dostane oporu a s udržením rovnováhy nebudete mít žádné problémy. Samé výhody. Kromě toho vypadají takové podpatky velmi roztomile a žensky, zejména v kombinaci s retro dámskými šaty.
 • 5–6 cm: Elegantní podpatky, které jsou nejuniverzálnější volbou pro váš každodenní šatník. Stále si zachováte stabilitu, získáte však větší výšku a budete působit koketněji. Středně vysoké podpatky vypadají skvěle s otevřenou špičkou, zúženým podpatkem a řemínky na kotníku a patě. Takové boty jsou vhodné do kanceláře a na neformální večírek.
 • 7–9 cm: Vhodné pro téměř každou příležitost: od kanceláře až po červený koberec. Pokud je toto vaše ideální výška, pak máte štěstí. Pokud se v takto vysokých podpatcích už necítíte dobře, noste je krátce na události, kde budete většinou sedět, nebo do kanceláře, kde máte možnost se přezout.
 • 10–11 cm: Lodičky na takovém podpatku jsou ideální volbou pro speciální příležitosti, jako jsou formální večeře a koktejlové večírky.
  Tato výška je šik i absurdní zároveň kvůli nepřirozenému ohybu chodidla. V takových botách snadno dosáhnete image osudové ženy. Ujistěte se však, že ve špičce je dostatek místa pro prsty nebo si vyberte modely s otevřenou špičkou. Vaše prsty vám na konci dne poděkují.
  Vyhýbat byste se ale měli modelům, které nepodporují klenbu chodidel, jinak riskujete, že si zlomíte nejen nohy, ale také krk.
 • 12–16 cm: Těmto typům bot je třeba se zcela vyhnout. Ohýbají nohy do nepřirozené polohy, chybí jim rovnováha a stabilita. Kromě toho vypadají absurdně a na ženskosti ani eleganci nepřidávají, jen vám zaručí spoustu zranění a nemocí. A vaše nohy si přece zaslouží hýčkání.
 • Platformy: Pokud nemůžete žít bez extrémně vysokých bot, nejlepším řešením by byla platforma. Na 3–4 cm platformě vám bude 12 cm podpatek připadat jako 8–9 cm. Budete se cítit pohodlněji, stabilněji a bezpečněji.

Na druhou stranu, nekvalitní platforma vás může vyvést z rovnováhy a snadno se stane, že se vám nohy vykroutí. Boty je proto třeba zkoušet, dokud nenajdete pár, ve kterém snadno udržíte rovnováhu.

Po návratu domů usilovně nacvičujte

Po nákupech si doma nacvičte chůzi v nových botách. Pamatujte, že je můžete kdykoli vrátit, pokud jste jej neměli obuté venku a nijak jste je nepoškodili. Několik dní po práci byste si tedy měli dělat procházky po bytě a teprve potom vyrazit na kratší procházky mimo domov – například na večeři s přáteli nebo na výlet do obchodu.

Pro maximální pohodlí si zakupte ortopedické vložky, které jsou speciálně navrženy tak, aby správně podporovaly vaše chodidla a poskytovaly pohodlí i při chůzi na vysokých podpatcích.

Náš tip: I když si netroufáte na vysoké podpatky, existuje mnoho způsobů, jak zaujmout. Podívejte se na tipy, jak učinit outfit zajímavější.

Malá tajemství

Photo by ONNE Beauty on Unsplash

Abyste se vyhnuli různým deformacím a problémům s chodidly, jako jsou puchýře, boule, mozoly aj., nestačí znát ideální výšku podpatku. Je důležité, aby špička boty byla dostatečně volná a netlačila. Často je tato část velmi úzká, což vede k rozvoji různých onemocnění.

Kromě toho jsou důležitými rovnováha a pohodlí. V nohou byste neměli cítit žádné napětí, abyste se v průběhu dne nevysílili a nespadli. Podpatek by měl být umístěn směrem k přední části chodidla, aby podporoval kotník.

Úzký nárt bot vám pomůže uvolnit napětí a stres z prstů. Podpoří tak klenbu chodidla, zabrání jejímu sklouznutí a způsobení bolesti.

Z dlouhodobého hlediska z chůze na vysokých podpatcích trpí kolena, vazy a klouby. Proto byste měli střídat lodičky na podpatcích s pohodlnou, kvalitní obuví.

Když shrneme všechny výše uvedené skutečnosti, při výběru obuvi zvažte:

 • Vyberte si dobře konstruovaný pár, který podpoří vaši klenbu.
 • Ve špičce by měl být dostatek místa pro prsty, takže výběr správné velikosti bot na podpatku je velmi důležitý.
 • U bot byste neměli ztratit rovnováhu.

Opravdu dobré lodičky, ve kterých se budete cítit pohodlně, s lehkostí v nich prochodíte celý den a možná vám poslouží i několik let, nemohou být levné. Pamatujte, že na rozdíl od bot máte jen jedny nohy, které nelze vyměnit ani vyhodit. Proto o ně pečujte.

Ema Bazhaykin, Obsahový specialista na optimalizaci webů z PoctiveSEO

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *