Monika Ihnatková, PA manager Danone pro Českou republiku: EPD a Danone je láska oboustranná a navzájem se obohacující
Taky rádi mlsáte jogurty? Nejenom s jogurty, mléčnými výrobky, ale i kojeneckou a jinou speciální výživou je spojen profesní život dámy, se kterou jsem měl čest i radost pohovořit. A věřte nebo ne, budeme mluvit nejenom o zdravé stravě, ale i o společenské odpovědnosti, postavení a spravedlivém ohodnocení žen, neplýtvání s časem a mnoha dalších důležitých tématech. Protože Monika Ihnatková, Public Affairs manager společnosti Danone pro Českou republiku nám má opravdu mnoho co říci.
Moniko, jak jste na tom s jogurty a mléčnými výrobky? Máte je ráda, berete je jako součást svého profesního i osobního života?
Jogurty, konkrétně bílé neslazené mám ráda a stejně jako tvrdé kvalitní sýry nebo Cottage sýr mají čestné místo v mém jídelníčku. V tomto ohledu je můj profesní život v souladu s osobním .
Na českém Equal Pay Day nejste žádná „novicka“ a bez nepatřičné ironie vás snad můžu titulovat i „veteránkou“ této jedinečné akce…Kdy jste se s EPD potkala poprvé a jak na toto setkání vzpomínáte?
Poprvé jsem se EPD zúčastnila v roce 2014, takže tento rok vlastně slavím výročí. V té době jsem cítila, že potřebuji nabrat ten správný vítr do plachet v přístavu zvaném mateřská dovolená, a to ještě před znovu vyplutím do dobře známých pracovních vod. A musím přiznat, že jsem z energie, kterou jsem na EPD zažila, byla dlouho nadšená!
Český EPD vyrostl do krásných jinošských let – co byste mu k patnáctým narozeninám nejraději – kromě své aktivní přítomnosti – darovala?
Víru a naději. Víru, že některá příští konference bude již oslavou rovnosti mužů a žen v pracovní oblasti jako faktu, který platí pro všechny a v celé ČR. A naději, že ten čas se blíží mílovými kroky.
Společnost Danone je stabilním partnerem českého Equal Pay Day a již tento samotný fakt mluví sám za sebe. Jde tedy o soulad, ztotožnění s tím, co tato výjimečná akce znamená, s jejím posláním, dosahem a potenciálem… Co u vás osobně rozhodlo, co vás přesvědčilo o tom, že je potřeba se přičinit o to, aby se vaše společnost stala partnerem EPD?
To, co rozhodlo, byla to moje osobní zkušenost s Equal Pay Day konferencí. Věděla jsem, že k tématům, které na EPD zaznívají, máme v Danone co říct. Nepodělit se o tyto zkušenosti mi přišla jako promarněná příležitost. EPD a Danone je láska oboustranná a navzájem se obohacující.
Mimo partnerství EPD se vaše společnost ve spolupráci s BPWCR zapojila i do projektu Empowering women mentoring VI, určeného talentovaným ženám. Danone byla i hostitelskou společností tohoto mentoringového projektu. Co se vám osobně na něm nejvíce líbí?
Otevřené sdílení osobních zkušeností seniorních mentorek – to je velmi cenná deviza. Můžete si číst desítky příruček, jak uspět v profesní sféře, ale někdy jedno inspirující setkání vás může posunout o mnoho dál než ty desítky knih.
Společnost, ve které působíte, se letos na EPD zapojí do Women´s Empowerment Principles (WEPs) jako signatář. Znamená to kromě jiného i to, že Danone dlouhodobě plní 7 principů WEPs – pojďme tedy popsat, jak konkrétně.
Principy posílení postavení žen ve firmě, tzv. Women’s Empowerment Principles jsou plně v souladu s naší dlouhodobou strategií, proto nám přijde přirozené připojit se k signatářům. Kolegyně v našem regionu si můžou být jisté, že mají stejné platové ohodnocení na stejné pozici jako jejich mužský protějšek. Danone podporuje další vzdělávání zaměstnanců bez rozdílů. Nezáleží na tom, zda jste žena nebo muž, zda jste zaměstnancem rok nebo deset let. Pokud vás to může pracovně posunout, dveře máte otevřené.
Hodně se dbá také na zdraví, pohodu a bezpečnost nás – zaměstnanců Danone. Jako příklad uvedu narozeninové volno. Abychom své narozeniny mohli oslavit a plně si užít se svými nejbližšími, můžeme si v den svých narozenin vzít pracovní volno. V případě, že nám narozeniny vychází na víkend nebo z pracovních důvodů si nemůžeme udělat volno v ten konkrétní den, máme možnost si udělat narozeninové volno v jakýkoliv jiný den v měsíci, kdy slavíme. Myslím, že i takové hezké benefity nám v Danone pomáhají vnímat, že jsme respektovanou součástí společnosti, kde pracujeme.
A ještě jedno číslo na závěr: zastoupení žen ve vedení společnosti Danone Česká republika a Slovensko dosahuje až 62 %. Myslím, že k tomu není víc co dodat.
Ve společnosti Danone zastáváte pozici Public Affairs Manager pro Českou republiku – zkusme pro nezasvěcené čtenářky popsat, co je vaší pracovní náplní.
Kdybych měla práci Public Affairs Managera pojmenovat jedním slovem – bylo by to slovo networking. Mou prací je mít přehled o situaci v regulačním prostředí, vědět, co se chystá, a jak to může ovlivnit naši práci, být v kontaktu s regulačními autoritami. Zároveň být jakýmsi prostředníkem mezi Danone a odbornými společnostmi v otázkách týkajících potravin. Mezi mé povinnosti patří také reprezentace Danone v zájmových asociacích, jako je např. Potravinářská komora ČR nebo Českomoravský mlékárenský svaz. Mám na starosti CSR aktivity, které musí být smysluplné tak, abychom nimi pomáhali v komunitách a prostředí, které je nám blízké. A v neposlední řadě vedu Nadační fond 1000 dní do života, který se soustředí na edukaci v oblasti dětské výživy.
Náplň mé práce rozhodně není stereotypní. A o to víc mě baví a naplňuje.
Jedna z definicí vaší pracovní pozice je i ta, že vaší rolí je neustále plánovat, rozvíjet a řídit zdokonalování a prezentaci poselství a i společenské odpovědnosti vaší firmy. Dá se poselství Danone popsat dejme tomu ve dvou klíčových větách, nebo možná slovech?
Strategii Danone prezentuje krásné heslo: One Planet. One Health. Já v těch slovech nacházím vše, co je důležité pro mě, pro mou práci a okolí, kde žiji a pracuji.
Vaše společnost dlouhodobě pomáhá v různých oblastech různými projekty a aktivitami. Jaké je poslání Nadačního fondu 1000 dní do života, který vedete?
Nadační fond 1000 dní se soustředí na období prvních tisíc dní od početí, kdy výživa dítěte hraje klíčovou roli pro jeho zdraví v dospělosti. Aktuálně se snažíme dostat do povědomí široké veřejnosti praktický online nástroj NutriCheq pro diagnostiku a řešení nedostatků ve výživě batolat. Je to velmi šikovná a užitečná věc a za sebe ji můžu všem rodičům batolat doporučit.
Když jste chodila do školky, snila jste o tom, že budete řídit strategickou komunikaci nadnárodní firmy v naší republice? A pokud náhodou ne, jak se vám to přihodilo, že jste dnes pracovně tam, kde jste a užíváte si to?
Když jsem byla žákyní čtvrté třidy, tak jsem chtěla být prezidentkou, abych odstranila nespravedlnost a války ve světě. Po zjištění, co takové „prezidenství“ obnáší, mě to rychle přešlo, protože jsem pochopila, že ani ta nejúspěšnější prezidentka světa nemá tu moc zastavit všechny války a nepravosti světa. Až později jsem pochopila, že nějakou moc přece jenom mám, a to pozitivně ovlivnit prostředí a lidi kolem sebe tak, aby nám tady bylo lépe.
To, že jsem dnes na pozici PA manažerky, je dílem mého vnitřního nastavení, dílem mého profesního zaměření, dílem náhody a dílem mozaiky zvané život.
Jubilejní 15. ročník EPD je kromě jiného věnován i příležitostem – těm využitým, ale snad i zamyšlení se nad těmi nevyužitými, skýtající nám možnosti poučení…Máte ve svém životě moment, kam byste se chtěla vrátit v čase a udělat něco jinak, možná se chopit příležitosti, nebo naopak nechat ji plavat? A přemýšlela jste i nad tím, jak by to změnilo váš život?
Určitě jsou situace, které bych v minulosti mohla udělat jinak, ale… změnou některého momentu bych zároveň změnila i svou životní dráhu. Všechna ta škobrtnutí, promarněné, ale taky využité příležitosti mě posouvají vpřed a formují. Snažím se do minulosti moc nevracet, protože jediné, co můžu ovlivnit, je dnešek.
Všem dámám, které mají rozběhnutou zajímavou kariéru si považuji za povinnost položit poněkud osobnější otázku: jak lze elegantně a bez újmy na kterékoliv straně zvládat všechny stránky a polohy vašeho života? Osobní, partnerskou, mateřskou, pracovní…
Nevím, zda se dá vše zvládat najednou. Osobně si myslím, že vše v životě má svůj čas a místo a je to potřeba respektovat. Tak, jak se střídají ročná období, tak se střídají období v našem životě. Období, kdy se můžu věnovat víc vzdělávání nebo koníčkům se střídá s obdobím, kdy mě potřebují více moji nejbližší a pak na ně klidně naváže období, kdy má moje práce nejvyšší prioritu. Samozřejmě tato období propojuje linka každodenních povinností a rituálů, jen ne vždy jsou priority stejné.
Letos jste mentorkou EPD a téma toho, co hodláte dámám u mentoringového stolu sdělit je zcela ultimativní: „Neplýtvejte svým časem.“ S mou dcerkou jsme se dobře bavili na španělském animáku, kde se jednou za čas v průběhu děje objeví roztomilí slimáčci, kteří děj popoženou vyzpěvováním písničky s refrénem: „Času je strašně málo…“ Neplýtvejme tedy časem a skusme našim akčním čtenářkám prozradit, jak mají nakládat s časem, kterého je strašně málo…
Někdy může pomoct jednoduchý časový audit – udělat si revizi svého dne nebo týdne, zda vše, čemu věnujeme svůj čas, si zaslouží naši pozornost a kolik té pozornosti to má být. Přeskládat si časové položky z kolonky „musím udělat“ tak, aby nám zbylo místo na kolonku „chci udělat“. Den má 24 hodin, a to je fakt, který nezměníme, ale změnit můžeme to, jak si těch 24 hodin vědomě rozdělíme.
Měla jste ve svém profesním, nebo snad i studijním životě štěstí, že jste potkala někoho, koho můžete nazvat svou mentorkou nebo mentorem?
Měla a těch lidí bylo několik. Jsem člověk, který podvědomě vyhledává lidí, který mě mohou inspirovat a tím si je přitahuje do života.
Co dělá Monika Ihnatková tehdy, když si najde čas jenom sama pro sebe?
Čtu, přemýšlím, dívám se na filmy nebo se nabíjím pohybem v přírodě.
Pokud máte své nejmilejší životní krédo, můžete ho našim akčním čtenářkám prozradit?
Krédo jsem si půjčila od norské herečky a režisérky Liv Ullman: „Můžu být svobodná z vlastní vůle, být svým tvůrcem i vůdcem. Můj růst a vývin závisí na tom, co si v životě vyberu a čeho se vzdám. Ve mně jsou zrnka mého budoucího žití.“
Koho byste ráda o rok, na 16. ročníku EPD potkala?
Moc ráda bych na EPD potkala současnou prezidentku SR Zuzanu Čaputovou. Je nesmírně inspirující a zajímavá.
Na závěr tradiční Míšina klíčová otázka: Co vám v poslední době udělalo radost?
Blížící se jaro – pro mě symbol nového začátku a příslib teplých sluncem zalitých dní.
Za rozhovor srdečně poděkoval Ján Schneider
foto: archiv Moniky Ihnatkové