Zadejte hledaný výraz

CESTOVÁNÍ

Víte, jak se připravit na stanování s dětmi, aby bylo stanování dobrodružným a krásným zážitkem?

Letní prázdniny se kvapem blíží a je na čase začít přemýšlet o tom, kam se s dětmi vydáte na dovolenou. Chcete dětem dopřát nový dobrodružný zážitek a naučit je nejen lásce k přírodě? Vyrazte společně pod stan! 

Proč vyrazit s dětmi pod stan? 

Stanování, kempování nebo spaní pod širákem – to vše přináší celé rodině nezapomenutelné zážitky. A proč vyrazit s dětmi pod stan? Přinášíme několik důvodů, proč takovou dovolenou zvážit.

Děti si vybudují vztah k přírodě 

Většina dětí dnes bohužel tráví volný čas doma, u televize, počítačů a mobilů. Hřiště často zejí prázdnotou. Nebo alespoň nejsou tak plná jako před desítkami let, kdy internet neexistoval. 

Přitom pobyt v přírodě přináší pro život mnoho benefitů. Lidé mající kladný vztah k přírodě žijí zdravější život, mají lepší imunitu. Věděli jste, že pobytem v přírodě můžete podpořit rozvoj kreativity u dětí? Navíc mnoho studií potvrzuje, že pobyt venku pozitivně ovlivňuje  rozvoj kognitivních dovedností. 

Stanováním ku zdraví 

Pobyt v přírodě přináší také mnoho benefitů pro zdraví. Čerstvý vzduch pomáhá:

 • k lepší regeneraci
 • k lepší činnosti imunitního systému
 • udržení si pevného duševního zdraví

Noví přátelé 

Pokud se rozhodnete vyrazit pod stan do některého z českých kempů, určitě narazíte i na další rodiny, které vyrazily na podobnou dovolenou jako vy. Pro děti je příležitost stanování také příležitostí najít si nové přátele.  

Samostatnost 

Stanování přináší také mnoho příležitostí pro rozvoj samostatnosti dětí. V přírodě totiž není takový komfort jako doma a všichni se musí zapojit do prací – zajít do lesa pro dřevo na večerní táborák, umýt si po sobě nádobí nebo dojít pro vodu? Žádný problém! 

Přečtěte si i další tipy, jak můžete vést děti děti k samostatnosti a zodpovědnosti.

Photo by Bambi Corro on Unsplash

Než pod stan vyrazíte… 

Než s dětmi pod stan vyrazíte, je dobré vyzkoušet si, zda je to pro vás a hlavně pro vaše děti to pravé. Některé děti si cestu ke stanování najdou až v pozdějším věku, některé spaní ve stanu bohužel nechytne nikdy… 

Proto doporučujeme předtím, než se vydáte někam dál, vyzkoušet si spaní ve stanu například na zahradě, 1 nebo 2 noci. Pokud děti noc ve stanu hravě zvládnou, můžete sbalit a vyrazit za dobrodružstvím! 

Kam vyrazit pod stan? 

Možností, jakou dovolenou pod stanem zvolit a na jaká místa vyrazit, máte hned několik. Místo vybírejte také s ohledem na své děti. Je dobré, když se v kempu nachází například dětské hřiště nebo jiné vyžití. 

A kam vyrazit pod stan? Nabízí se dovolená v kempu i mimo něj – v případě, že se rozhodnete stanovat mimo kemp, dejte pozor, aby stanování bylo ve vámi zvoleném místě povoleno. 

Tip pro tatínky: Jak skloubit zálibu v rybaření s rodinnou dovolenou? 

A jakou dovolenou zvolit? To záleží na vás. Utábořit se můžete v kempech u přehrad a rybníků, kde můžete využívat možnost koupání či rybaření. Ve větších kempech je většinou možnost i vodních sportů a dalšího vyžití pro děti i dospělé. 

Další možností je například aktivní dovolená na kolech, kdy můžete s batohem na zádech přejíždět z kempu do kempu nebo táboření v horách, kde můžete pravidelně vyrážet na různé túry. 

Krásná místa pro kempování naleznete po celé republice. Pokud se chystáte vyrážet na túry nebo vykonávat různé sporty, nezapomeňte ani na cestovní pojištění a popř. i připojištění. 

Jak vybrat stan pro rodinu? 

Pokud si chcete dovolenou pod stanem užít, je třeba vybrat co nejvhodnější stan pro vás a vaši rodinu. 

Pokud vyrážíte v počtu například 4 lidí, dva rodiče a dvě děti, určitě se vyplatí stan alespoň s 2 ložnicemi, tedy stan prostornější a větší. Pokud má stan prostornou předsíň, můžete do ní umístit například i kola. Záleží tedy hlavně na tom, co od stanu očekáváte. 

Při výběru stanu se ale zajímejte i o další parametry, ne jen o velikost stanu, a to: 

 • nepromokavost stanu, tzv. tropiko, doporučujeme vybírat alespoň ty s tolerancí 3 000 mm vodního sloupce 
 • podlážka stanu by měla být taktéž nepromokavá, alespoň 5 000 mm vodního sloupce 
 • konstrukce stanu 
 • záruka stanu 

a další 

Znáte tyto tipy na rodinné výlety se psem? 

Co všechno sbalit na dovolenou pod stan? 

Aby byla dovolená pod stanem opravdu krásným a dobrodružným zážitkem, musíte se hlavně cítit dobře. K tomu je potřeba nezapomenout sbalit spousty věcí, které zajistí vaše potřeby i zpříjemní váš pobyt. 

Napište si seznam 

Abyste na nic nezapomněli, doporučujeme napsat si už doma seznam věcí, které si pod stan chcete víc. Balení věcí na dovolenou tak může proběhnout v klidu. Pro větší přehlednost můžete věci rozdělit do kategorií jako: 

 • bydlení a spaní 
 • výbava kuchyně
 • oblečení a obuv na dovolenou
 • drogerie, lékarnička a hygienické potřeby 
 • zábava pod stan 

a další 

Bydlení a spaní pod stanem 

Kromě stanu budete pro kvalitní spánek potřebovat i další věci, patří mezi ně: 

 • Deky 
 • Spacák 
 • Karimatka, popř. nafukovací matrace
 • Polštářky  

Pro větší požitek z pobytu v přírodě můžete přibalit také hamaku. Víte, co je to hamaka a k čemu slouží? 

TIP: Při bydlení ve stanu se neobejdete ani bez dalších věcí, jako je například baterka a campingový nábytek.

Photo by 🇸🇮 Janko Ferlič on Unsplash

Výbava do kempingové kuchyně  

Chybět by nemělo také vybavení pro vaření v přírodě, tedy pokud se nechcete stravovat po celou dobu v restauracích. Potom budete potřebovat také plynový vařič a základní kempingové nádobí. Jídlo z ešusu navíc chutná úplně jinak než to uvařené doma, takže doporučujeme vyzkoušet. 

V kempingové kuchyni určitě kromě vařiče využijete také cestovní gril, pánvičky, hrnce, ešusy, příbory, vařečky, nože, otvírák, cestovní rychlovarná konvice, termoska, houbičky na nádobí, utěrky a další. 

Oblečení pod stan 

Oblečení pod stan vybírejte hlavně podle aktivit, které se chystáte dělat a zohledněte také předpověď počasí. Hodit se bude určitě outdoorové a sportovní oblečení. V létě do kempu nezapomeňte sbalit také plavky, pokrývku hlavy a mikinu či nepromokavou bundu pro chladné večery. 

TIP: Při balení myslete také na bezpečnost a přibalte oblečení s reflexními prvky. Zajistíte tak vaši větší bezpečnost na cestách. 

Hygienické potřeby 

Hygienické potřeby doporučujeme sbalit jako na každou jinou dovolenou, nezapomeňte na: 

 • kartáčky a pastu na zuby 
 • sprchové gely
 • deodorant
 • hřeben a gumičky
 • toaletní papír
 • kapesníky, ručníky 

a další

Hodit se vám může také prací prášek a šňůra na prádlo. 

Zábava pod stan 

A co nesmí chybět v žádném případě, zvlášť pokud cestujete s dětmi? Zábava! Přibalte karty a společenské hry, knížky, vybavení na badminton nebo míč pro plážový volejbal. Nezapomeňte ani na nafukovací hračky do vody a potápěcí brýle. 

TIP: Pro děti můžete přibalit jejich oblíbené hrací dětské stany, které využijete s dětmi například na pláži jako úkryt před sluncem. 

Další vybavení 

Pokud se chystáte věnovat na dovolené nejrůznějším aktivitám, které vyžadují specifické vybavení, nezapomeňte si sbalit ani to. 

Zároveň se na žádné dovolené samozřejmě neobejdete bez peněz, dokladů a fotoaparátu pro zaznamenání vzpomínek do rodinného fotoalba. 

Aktivity vhodné na dovolenou pod stan 

A na závěr to nejdůležitější. Neumíte si představit, že by například týden pod stanem mohl vaše děti bavit? V tom případě si přečtěte naše tipy, jak děti pod stanem zabavit a jaký program pro ně vymyslet. 

 • Základem je opravdu nezapomenout vzít zábavu pro děti – dny i večery pak můžete trávit hraním her, čtením knížek či kreslením. Takové aktivity na dovolené oceníte hlavně během upršených dní 
 • Pokud se chystáte přes den vyrážet na túry nebo na cyklistické výlety, máte vyhráno a o zábavu přes den je také postaráno 
 • Zabavit děti (i vás) můžou u vody také vodní sporty – a pokud vás nelákají zrovna vodní sporty, existuje spousty dalších způsobů, jak se u vody zabavit. Můžete stavět hrady z písku, potápět se nebo uspořádat vodní bitvu 
 • Vyrážet můžete i do blízkých lesů, kde určitě vymyslíte také zábavu. S malými dětmi můžete stavět domečky pro lesní skřítky, pro starší připravit třeba honbu za pokladem 
 • Plánovat můžete také různé výlety po okolí nebo si vyjet na šlapadle či lodičce 
 • Večerní zábavou může být i opékání buřtů nebo zpívání u táboráku. Pokud vyrážíte pod stan i s jinými rodinami, můžete pro děti nachystat i noční bojovku nebo stezku odvahy 
 • Využít přírody můžete také pro vytvoření herbáře. Víte, jak si s dětmi vytvořit pěkný herbář z rostlin? 

Pokud vás tedy láká vyrazit s dětmi pod stan, nebojte se toho! Odvážnému štěstí přeje. Věříme, že s našimi tipy už se není čeho bát. Vyzkoušejte si na zahradě, zda pro vás a vaše děti je stanování to pravé a pokud vše vyjde jak má nanečisto, nezbývá než v létě vyrazit za dobrodružstvím! 


Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *