Víte, jak ve zdraví prožít Vánoční svátky?
Všichni známe takovou tu zaběhanou vánoční klasiku, opakující se v různých variantách snad v každé domácnosti: chvátání na pohotovost se zaseklou rybí kostičkou v hřtánu, shánění sody bikarbony a jiných medikamentů na refluxy a žaludeční nevolnosti, volání záchranky ke žlučníkovým kolikám, nebo ranní trápení s třeštící hlavou po vánočním punči…Nástrah číhajících na nás na Vánoce je ale více, čtěte stručný a praktický manuál na zdravé prožití Vánočních svátků, vždyť si přece na Vánoce všichni vzájemně přejeme především zdraví.
Píšeme o tom sice každoročně, je to v podstatě jeden z vánočních nekoledových evergreenů a vůbec ne proto, že nemáme o čem psát. V případě vánočních rizik je opakování nejenom matkou moudrosti, ale i otcem zdraví.
To, že během vánočního a koncoročního období nehubneme – spíše opačně, přibíráme – není žádná novinka. Děje sa nám to pravidelně, opakovaně a všimli si toho i vědci. Již začátkem tohoto století upozornili, že tento pravidelný sezónní přírůstek hmotnosti má přímý vliv na to, že s přibývajícím věkem přibývají i naše kilečka. Nadměrná a často i nezdravá konzumace všech těch dobrot, kterým prostě nemůžeme odolat je sice klíčové, ale vůbec ne jediné riziko nadcházejících svátků.
Pozor na alkohol
Nejenom doma, ale kdekoli na svátečních návštěvách, večírcích, trzích či jiných příležitostech je k dispozici obvykle více alkoholu, než obvykle a než je běžné a zdravé. Třeba si racionálně uhlídat míru s vědomím všech negativních důsledků. Sváteční pitný režim neznamená, že nebudeme pít i ty zdraví neškodící nápoje, naopak, měli bysme a to pravidelně a v dostatečném množství.
Hýbejte se
Pokud je o svátcích váš jediný pohyb z gauče do spižírny, lednice, ke svátečnímu stolu a zpět, změňte to. Všichni si samozřejmě nejenom chceme, ale taky potřebujeme během svátků odpočinout, ale pozor, aby se nám to nesvrhlo do hedonistického gaučinku, pohovkismu, nebo tak nějak lukulsky i do sofismu. Nemusíte dát mezi svátky ultramaraton, stačí i pravidelná – čti každodenní – procházka, ideálně v přírodě na čerstvém vzduchu. Vemte ven domácí mazlíčky, nebo si zadovádějte venku s dětmi či vnoučenci – klidně i s partnery, pokud budou stíhat – určitě to všichni s radostí ocení.
Jezte i něco zdravého
Většina tradičních vánočních jídel a pochutin nejsou kalorické, tukové a cukrové bomby, je to spíše silná a vydatná baterie nezdravých neřízených střel. Jistě nám všem dělá problém je odmítnout, když jsou všechny tak vynikající, dá se to ale alespoň občas prostřídat třeba malou porcí ovoce namísto dalšího talíře skvělého vánočního cukroví.
Plánujte realisticky
Nezapomínejme na předvánoční a vánoční stres, mimochodem vánoční svátky paradoxně patří spolu dovolenými patří k nejstresujícím obdobím roku. Adventní období vážně nemusí být dokonalé, měly by být přece svátky štěstí a lásky. Nenakládejte si toho tedy příliš – nejenom na talíř a užijte si období roku, které by mělo být nejkrásnějším v pohodě a zdraví – fyzickém i duševním.
Buďte ostražití a opatrní
Kromě nástrah popsaných výše buďte ve střehu i z důvodu zvýšeného rizika úrazů. Venku to klouže, po cestách jezdí i sváteční řidiči, v kuchyni jsou ostré nože a pálící věci, děti pobíhají doma, vánoční stromky jakéhokoli druhu jsou hořlavé a i zimní exteriérové radovánky se mohou zvrtnout. Mimochodem, prostředí, kde dochází v každou roční dobu nejčastěji k dětským úrazům nejsou vůbec silnice, parky nebo tělocvičny, ale domácnosti. Zkuste proto v zájmu zdraví svých dětí či vnoučat nasadit vyšší level bedlivé obezřetnosti.
Buďte laskaví
Myslete taky na svou duševní pohodu a zkuste na Vánoce rozdávat radost a lásku nejen svým blízkým, ale všem lidem dobré vůle. Zaslouží si to stejně tak, jako vy.
Pohodové, klidné a zdravé vánoční svátky přeje Ján Schneider
foto: pexels