Zuzana Lošáková, ředitelka pro firemní záležitosti společnosti Mars pro střední Evropu: Každý den pomáhám talentovaným ženám se rozvíjet
Znáte jistě fenomenální ani snad ne klišé, ale spíše obecně užívané a poměrně zajímavým obsahem naplněné moderní rčení: „Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše…“
Možná je to k nevíře, ale my známe i několik žen z Marsu a můžete mi věřit, že jsou to dámy na svém místě a vůbec nepřistály na nesprávné planetě, naopak. Několik jich můžete potkat v dubnu na letošním jubilejním 15. ročníku českého Equal Pay Day. Než se tak stane, máme štěstí jednu z žen z Marsu vyzpovídat.
Zuzana Lošáková sice neřídí kosmické mise, ale něco ve své podstatě podobně náročného: ve Střední Evropě má pod palcem firemní záležitosti v rodinné, ale zároveň i nadnárodní, globální a celoplanetární společnosti Mars. Pohovořili jsme spolu nejenom o tom, jestli se její práce někdy podobá tomu, co se děje, když se odněkud z kosmu ozve „Houstone, máme problém!“
Radši se nebudu ptát, jestli jste ve školce chtěla být třeba první slovenskou kosmonautkou, zkusím to jinak: Máte ráda čokoládové tyčinky? A pokud to není taky impertinentní otázka: Jestli máte doma domácího čtyřnohého miláčka, čím ho krmíte?
Čokoládovou tyčinkou samozřejmě nepohrdnu, ale v mojí kabelce nikdy nesmí chybět žvýkačky Orbit. Jsem totiž ráda, když mám nejen svěží dech, ale i svěží mysl.
Život si neumím představit ani bez Huga, mojí čivavy. Žijeme spolu už tři roky a mám velké štěstí, že naše kanceláře jsou pet-friendly, takže Hugo je tam pravidelným návštěvníkem. Baví ho stále mě doprovázet, a navíc si v kanceláři může hrát se spoustou kamarádů.
Krmím ho našimi granulemi Royal Canin, které jsou speciálně vyvinuté pro toto plemeno. Vyváženou stravu mu někdy zpestřím pamlsky Pedigree Dentastix, protože pejsci je milují. Hugovi vždycky udělají radost a zároveň pečují o jeho zuby a dásně.
Český Equal Pay Day vyrostl do krásy a letos slaví již 15. let. Co byste mu k narozeninám popřála, a pokud byste měla neomezené možnosti a moc, jaký dar byste mu nadělila?
Popřála bych, aby se téma dařilo i nadále šířit mezi širokou veřejnost, a aby byl jeho dopad natolik silný, že by téma rovnosti přestalo být tématem. To by bylo zároveň i největším darem, a proto si přeji, aby se letošní ročník opět vydařil.
Nebudu přehánět, když napíšu, že společnost Mars je i vaší zásluhou stabilním partnerem českého Equal Pay Day. Co vás osobně vedlo k tomu, abyste si možná sama pro sebe a poté i na nejvyšších místech vaší společnosti řekla: „Tak toto ale opravdu musíme podpořit…“?
Pro Mars je téma diverzity a inkluze již dlouho velice důležité. Klademe si za cíl mít 100 % všech vedoucích týmů na celém světě genderově vyvážených. Věříme totiž, že když pomůžeme ženám k naplnění jejich potenciálu, prospěje to jim samotným, společnosti Mars i společnosti jako celku.
Myslíme si, že po letech, kdy aktivně vytváříme spravedlivé příležitosti, máme co sdílet. Chceme ostatní podniky inspirovat, podpořit a ukázat jim cestu. Věříme, že společným sdílením zajetých praktik můžeme udělat ze světa lepší místo.
Náš rozhovor právě čtou naše akční čtenářky, které milují to, co dělají a mnohé z nich i obráceně, dělají to, co milují. Je toto podle vás ta správná cesta, abychom se v dnešním světě nezbláznili a byli v něm se svými životy spokojeni, a pak přijde i profesní úspěch? Opravdu je to tak jednoduché a stačí dělat to, co máme rádi?
Určitě, abychom v profesním životě dokázaly být úspěšné, musí nás to bavit a naplňovat – ale je důležité mít nastavené hranice. Člověk by si třeba neměl vybírat mezi soukromým životem a kariérou. Proto je taky důležité, abychom byli obklopeni lidmi, kteří nás na naší životní cestě podporují a jsou připraveni pomoci nám zvládnout všechny životní výzvy. Ať už je to partner, širší rodina, přátelé nebo kolegové.
Je důležité najít smysl v tom, co děláme – v osobním i profesním životě. Mít a cítit poslání, které nás pohání vpřed. A právě pomáhání ostatním k naplnění jejich potenciálu je něco, co mi dává velký smysl. Proto se také aktivně věnuji mentoringu nebo podpoře Equal Pay Day konference.
Předpokládejme tedy, že jste živoucím příkladem toho, co tvrdíte, a jste úspěšná na svém postu i proto, že vás to stále baví, že máte svoji práci ráda a pořád si ji užíváte… Jak velmi krizová je krizová komunikace, která je součástí vaší práce? Je to tak nějak jako v Houstonu, když z nebe hlásí problém?
Myslím si, že v případě výskytu problému je klíčové udržet chladnou hlavu a otevřeně komunikovat. V naší společnosti se neustále snažíme být maximálně transparentní vůči našim spolupracovníkům i ve veřejné komunikaci. Je nezbytné stále klást důraz na kvalitu našich produktů a pečlivě nastavovat interní procesy. Když se objeví problém, musíme být transparentní a připravení k nalezení řešení.
Všem inspirativním dámám, které nám mají co říci nejenom slovy, ale i tím, čím žijí a co dělají, pokládám – sice různými způsoby, ale stejnou otázku: Jak se vám daří řídit a ustát každodenní balancování všech poloh vašeho života? Osobní, rodinné, partnerské, pracovní… Nechala jste se slyšet, že člověk by si neměl vybírat mezi rodinou a kariérou, jak tedy lze nastolit – snad ne utopickou – harmonii?
V Marsu věříme, že každý člověk ze sebe vydá maximum, pokud ve svém životě pociťuje rovnováhu, kterou všichni potřebujeme. Protože pokud nemáme oporu v osobním životě, nemůžeme se odreagovat a užít si klidné zázemí, nepodáme dobré výkony ani v práci.
Ve střední Evropě máme ve vedení téměř polovinu žen. Některé mají malé děti, a přestože je to jistě o určitém nastavení a balancování každodenních povinností, nebrání jim to zastávat vysoké pozice na mezinárodní úrovni.
Já jsem uspěla i díky tomu, že si dokážu najít čas na sebe a pečuji o svou fyzickou i duševní pohodu. Nezapomínám na odpočinek a aktivity, které mi přináší radost. Svou prací sice žiji, ale umím ve správnou chvíli i „vypnout“, a proto mě stále baví.
Musím napsat – a vůbec to nemyslím ironicky, naopak – že jste již „nedílnou součástí“, neřkuli „živým inventářem“ – promiňte, tedy dlouhodobě akční osobností českého Equal Pay Day. Byla to láska na první pohled, anebo jste si s touto výjimečnou akcí musely hledat cestu k sobě tak nějak postupně, krůček po krůčku?
Equal Pay Day podporujeme od počátku mého působení v Marsu, tedy šestým rokem. Předtím jsem tuto aktivitu delší dobu sledovala, a s novým nástupem se naskytla možnost k navázání spolupráce. Téma rovnosti žen a žen v leadershipu je moje srdcová záležitost a je součástí i mého osobního poslání – pomáhat druhým rozvíjet se a růst, aby dosáhli svého plného potenciálu.
Již několik let v řadě na EPD přivádíte vaše kolegyně z různých týmů společnosti Mars. A to nejenom jako spíkerky, mentorky, které mají potenciál potáhnout, vést, inspirovat a být zářným příkladem, ale i jako účastnice této podnětné akce, mentees… Již jste v Marsu zařadili EPD mezi školící programy vašich nových talentovaných kolegyň?
Podpora a rozvoj žen jsou pro nás důležité nejen na Equal Pay Day a talentované kolegyně proto školíme neustále. Podporujeme například Empowering Women Mentoring Program, což je šestiměsíční vzdělávací projekt pro ženy, který je pomáhá připravovat na nové či budoucí manažerské role. Účastní se ho talentované ženy a mentorkami jim jsou úspěšné kolegyně z různých společností.
Hrdou mentorkou jsem i já sama. Myslím, že my všechny se upřímně snažíme, aby se mladé ženy s velkým potenciálem mohly rozvíjet po profesní i osobnostní stránce. Zároveň je to pro ně i skvělá příležitost k navazování kontaktů.
Stejně jako Equal Pay Day, podporujeme tento program už šest let a věřím, že ženám pomáhá se při výkonu práce cítit sebejistější.
Proč si myslíte, že ve vaší společnosti to funguje přímo ukázkově – mám teď na mysli zejména oblast inkluze, diverzity, rovnosti příležitostí a všeho důležitého, čemu se věnujeme i na EPD? Je to i tím, že v Marsu tvoří globálně ženy v top managementu již 40 % a ve střední Evropě tvoří téměř polovinu seniorního managmentu?
V současné době tvoří ženy 43 % všech vedoucích pracovníků společnosti Mars na celém světě. Ve střední Evropě je v seniorních manažerských rolích již více než 45 % žen. Je to výsledek dlouholeté práce se zaměřením se na postupné odbourávání bariér a zajetých stereotypů. Do budoucna si klademe za cíl, aby byly genderově vyvážené úplně všechny naše leadership týmy na celém světě.
Kromě zmíněného mentoringového programu se zaměřujeme také na maximálně objektivní výběrové řízení. Při přijímání nových spolupracovníků anonymizujeme jejich životopisy tak, aby nešlo rozeznat pohlaví, věk či národnost, takže jsme si jisti, že na každou pozici nalezneme vhodného kandidáta na základě schopností a zkušeností a že všichni uchazeči budou mít stejné podmínky.
Důsledně dbáme na rovné odměňování všech členů našich týmů a nabízíme širokou paletu benefitů, jako je flexibilní pracovní doba, práce na dálku nebo různé formy zkrácených úvazků. Ty pomáhají především matkám malých dětí. V neposlední řadě máme okolo sebe spoustu skvělých mužských kolegů, kteří rovné příležitosti aktivně podporují.
Snaha zbořit stereotypy se promítá i v naší veřejné komunikaci, kde se snažíme využívat naše značky k boji proti diskriminaci a negativním předsudkům o ženách.
Nedávno redefinované purpose společnosti Mars je dnes veskrze aktuální: „Svět, který chceme zítra, začíná tím, co děláme dnes…“ Daří se vám to „udržovat pořád horké“ a motivovat vaše – zdůrazňuji, že ne zaměstnance, ale spolupracovníky – aby to nebrali jako frázi, nebo možná mantru, ale spíše běžnou součást svého pracovního a snad i osobního života?
Věřím že ano. Moji úžasní kolegové ročně odpracují tisíce hodin jako dobrovolníci, aby přispěli k pozitivním změnám pro lidi, domácí mazlíčky a planetu v našem regionu. Za všechny naše dobročinné projekty, kterých je mnoho, mohu jmenovat Mars Volunteer Program, díky němuž podporujeme lokální komunity. Já sama jsem dostala v loňském roce možnost jet pomáhat do Indonésie a podpořit tam neziskovou organizaci Save the Children při tvorbě jejich komunikační strategie. Tato aktivita mi byla umožněna skrze Mars Ambassador Program, díky kterému každoročně pomáháme na mnoha místech světa.
Vedení rodinné a zároveň globální firmy Mars přemýšlí v horizontu generací… Zkusme našim akčním čtenářkám přiblížit rozsáhlý a důležitý projekt Generační udržitelnost.
Mars spustil svůj plán udržitelného rozvoje již v roce 2017. Stanovili jsme si ambiciózní cíle založené na vědeckých poznatcích, které jsou zároveň v souladu s cíli udržitelného rozvoje Organizace spojených národů.
Náš plán má tři základní pilíře, které lze do češtiny přeložit jako „Zdravá planeta, Spokojení lidé a Výživa pro životní pohodu“. Usilujeme o zlepšení života v komunitách, odkud získáváme své suroviny, a také o zvýšení kvality života našich spolupracovníků, spotřebitelů i jejich domácích zvířat. Jednotlivé postupy sice neustále přizpůsobujeme rychle se měnící době, ale jádro zůstává stejné.
Společnost Mars se pravidelně umisťuje na předních příčkách různých globálních žebříčků, třeba prestižní soutěže Great Place to Work. Zajímavým příkladem, že to například s diverzitou nejen ve smyslu „ženy a muži“, ale i národnostní diverzitou myslíte opravdu vážně, je i „národnostní složení“ vaší pražské centrály. Před čtyřmi lety jste měli spolupracovníky 15 národností…jak je tomu dnes, a proč je to tak pestré? Mimochodem, i vy jste přece Slovenka…
Jsme zastánci toho, že rozmanité týmy a s tím i různé perspektivy přispívají k silnějšímu a lepšímu podnikání. Ve společnosti Mars jsme na cestě k tomu, aby diverzita byla více než jen cílem – je základním aspektem naší firemní kultury. V současnosti máme v naší kanceláři kolegy 11 národností.
Ve vaší firmě – ostatně podobně jako na EPD – jste mentorkou mladých talentovaných kolegyň a kolegů. Dělají vám radost a máte pocit, že když jim dáte vše, co potřebují, budou si toho i vážit a s radostí někdy v budoucnu předávat své zkušenosti dál? Protože měli v Marsu mentorku, na kterou s láskou a rádi vzpomínají?
Ve sdílení a vzájemné podpoře je síla. A nesmírně si vážím toho, když obdržím pozitivní zpětnou vazbu na svůj mentoring. Vždy se snažím být pro své mladé talentované kolegyně a kolegy příkladem, inspirovat je a předat jim to nejlepší ze sebe. Zároveň mám radost, když vidím, o jak obrovský kus se v rámci mentoringu dokážou posunout.
Taktéž mě těší, že se mi do konference Equal Pay Day podařilo zaangažovat i spousty kolegů a kolegyň z leadership týmu, kteří se se mnou již pravidelně konference účastní a také aktivně mentorují – nehledě na to, zda se jedná o ženy či muže. A to vnímám jako svůj velký přínos. To, že téma a celkově mé nadšení pro tuto oblast strhlo a inspirovalo ostatní.
Možná existuje otázka, kterou vám ještě nikdo nepoložil – snad neměl odvahu, anebo ho nebo ji to vůbec ani nenapadlo, nebo z jakéhokoliv jiného důvodu… Co jsem se tedy nezeptal a měl jsem, respektive co byste se optala sama sebe, když už to nikdo jiný neudělal?
Já se neustále sama sebe ptám, co ještě mohu udělat, abych podpořila rovnost mezi muži a ženami… Myslím si, že je klíčové si znovu a znovu pokládat otázku: Co všechno se musí změnit, aby ženy mohly naplno využít svůj potenciál?
A jaká by byla odpověď?
Na to jsme se v rámci naší kampaně #HereToBeHeard zeptali samotných žen. Vyšlo nám, že nejdůležitější je najít balanc mezi osobním a pracovním životem. Přála bych si, aby už žádná žena neměla pocit, že si musí vybírat mezi rodinou a kariérou. Proto považuji podporu žen v návratu z mateřské dovolené a různé formy flexibilních úvazků za tak důležité. Každý z těchto na první pohled možná detailů nám totiž umožňuje si vždycky mimo povinností najít čas i na sebe a žít ve větší rovnováze.
Naše akční čtenářky se již jistě těší na odpověď na tradiční závěrečnou Míšinu klíčovou otázku: Co vám v poslední době udělalo radost?
V první řadě mi dělá velkou radost to, že letos bude na konferenci Equal Pay Day prezentovat naši společnost muž, můj kolega Marian Bogdány. A že téma rovnosti už není pouze tématem žen, protože bez mužů to nepůjde. Nemohu také opomenout můj tým. Mám okolo sebe neuvěřitelně šikovné a mladé talenty, které se posunují vpřed mílovými kroky. Z jejich rozvoje mám velkou radost. V neposlední řadě, z materiálních radostí, mi dělá radost i naše čokoláda.
Za rozhovor srdečně poděkoval Ján Schneider
foto: archiv Zuzany Lošákové