Luštěniny: superpotraviny, které mají svůj světový den
Psát o luštěninách nám káplo do noty hned na dvakrát rovnou do dvou našich občasných seriálů, vždyť luštěniny právem patří mezi superpotraviny. A krom toho jsou pro výživu lidí na naší planetě tak důležité, že jim OSN věnovala Světový den luštěnin. A věřte nebo ne, luštěniny měly dokonce v kalendáři i svůj rok.
Pojďme tedy na to, oslavme společně svátek těchto superpotraviny tak, že jim věnujeme několik důležitých odseků.
Proč právě luštěniny?
No v první řadě proto, že v mnoha zemích naší planety patří luštěniny do běžného jídelníčku již od nepaměti. Ve střední Evropě jsme pěstovali čočku a hrách již předtím, než mořeplavci dovezli z Nového světa fazole. Ve středomoří a na Blízkém východě je základní surovinou hummusu cizrna. Chilli con carne ve střední Americe bez fazolí nejedí. V Indii je hrách nebo čočka základní ingrediencí polévky dal. A takhle bysme mohli pokračovat a vybírat recepty z kuchařek celého světa, snad kromě polárních oblastí.
Abysme ale v tom měli pořádek, všichni známe fazole, čočku, hrách a cizrnu, které jsou globálně nejkonzumovanější druhy luštěnin. Tedy sušených semen rostlin z čeledi bobovitých, které vylouskáme z lusků. Za luštěniny ale nemůžeme považovat sóju, podzemnici olejnou nebo kupříkladu zelené fazolky, které sbíráme ještě v čase, když nejsou zralé.
Od mezinárodního roku k světovému dnu
Již v roce 2013 uznalo Valné shromážděmní OSN hodnotu luštěnin pro globální výživu a přijalo i speciální luštěninovou rezoluci, kterou vyhlásilo rok 2016 za Mezinárodní rok luštěnin. Pod vedením Organizace Spojených národů pro výživu a zemědělství FAO se během tohto roku podařilo zvýšit povědomí veřejnosti nejenom o nutričních, ale i environmentálních benefitech luštěnin jako součásti udržitelné produkce potravin.
V návaznosti na úspěch Mezinárdního roku luštěnin, uznávaje jejich potenciál, Valné shromáždění OSN vyhlásilo v roce 2019 za Světový den luštěnin 10. únor. Letošním tématem Světového dne luštěnin je „Luštěniny: výživa půdy a lidí.“
Známe všechny benefity luštěnin?
Právě na environmentální potenciál a přínos luštěnin upozorňuje téma Světového dne luštěnin 2024.
Kromě nesporných dietologických přínosů luštěnin – budeme se jim osobitně věnovat v našem superpotravinovém seriálu – nám pěstování luštěnin přináší i tyto benefity:
- vážou atmosférický dusík do půdy, čím přispívají k zlepšení půdní biodiverzity a úrodnosti
- zahrnutí pěstování luštěnin do střídání plodin může zlepšit účinnost průmyslových hnojiv a tím pádem snížit jejich používání
- v různých systémech pěstování zlepšují agrobiodiverzitu, odolnost vůči klimatickým změnám a ekosystémové služby
- mají dlouhou trvanlivost a pomáhají zvyšovat rozmanitost stravy a zároveň snižují ztrátu potravin a odpad
- jejich pěstování a zpracování poskytuje pracovní a podnikatelské příležitosti
Luštěniny jsou tedy rostliny, které si jednoznačně zaslouží nejenom svůj mezinárodní rok, ale i světový den. Jsou tady již od nepaměti, rostou a pěstujeme je téměř na celé planetě, žádají tak málo, dávají nám tak moc a poskytují lidstvu výhody, o kterých by mohli jiné rostliny jenom snít.
Ján Schneider
Foto: pixabay, pexels