Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ DUŠEVNÍ ZDRAVÍ PSYCHOHYGIENA SPÁNEK ZDRAVÍ ŽIVOTNÍ STYL

Proč nemůžeme spát?

Někdy se to tak nějak samo od sebe vyvine, že se zadaří napsat povedený článek na zajímavé téma a po čase se to opět vrátí jako dobře hozený bumerang. Při bádání ve zdrojích zjistíte, že téma je širší, zaslouží si a i snese – z pohledu čtivosti – dalších pár zajímavých odstavců. A aniž byste měli přesný záměr nebo plán, jednoho krásného rána – pokud jste ranní ptáčci, nebo během jedné tiché noci, pokud se práci věnujete jako typická sova v době, kdy ostatní ptáčci spí – zjistíte, že píšete seriál. Mně se to přihodilo s tématem spánku, na konci ledna  jsem se vás ptal, jestli spíte dobře a ve druhém dílu to byla dokonce již výzva, abyste poslali svou insomnii spát. Ve třetí části jsem se rozepsal o zvířecí klasifikaci lidských chronotypů. Čtvrtý díl našeho nepravidelného seriálu byl věnován důležitosti kvality spánku pro kvalitu našeho života. V pátém dílu jsme slavili Světový den spánku, v šestém pokračování jsme si posvítili na to, kdy spát a kdy vstát. Osmou část našeho seriálu jsme věnovali několika méně známým způsobům, jak rychle navodit spánek, v devátém dílu jsme řešili vliv úplňku na náš spánek. Desáté pokračování bylo cvičením metody 4-7-8. Jubilejní desáté pokračování bylo pátráním po tom, jestli může změna času na zimní ovlivnit náš spánek.

Dnes dostanou prostor různé důvody nespavosti.    

Nedávno jsem v jednom skvělém rozhovoru četl vcelku zásadní větu: „Za to, že nemůžeme usnout nemohou naše myšlenky, ale emoce…“ Je to tak, ale určitě to není jediný důvod toho, že nemůžeme usnout. Anebo toho, že i když po čase zabereme, probudíme se neodpočatí, vyždímaní jako citron, případně rozbití jako starý zetor v JZD…A proč se tak dokonce cítíme i po noci, kterou jsme strávili spánkem, podle běžných standardů dostatečně dlouhým, tedy 7-9 hodin?

Pojďme si maličko shrnout známé i méně známe důvody, proč se nám to děje a snad i nalézt odpovědi, co s tím. Protože již víme, že není důležité jenom to, jak dlouho spíme, dostatečná – ale pozor, ani kratší, ani delší, ale ta optimální – délka spánku je pouze jedním z parametrů kvalitního a zdravého spánku.

Je to porucha spánku?

Prvním směrem, kam povede pátrání vaší lékařky a vysoko pravděpodobně i specialisty na spánek – somnologa, ideálně ve spánkové laboratoři, je hledání, nebo potvrzení některé z poruch spánku. O těch nejznámějších či nejběžnějších jsme zřejmě již slyšeli všichni. Ne každý z nás ale na prvou dá i to, jaký je mezi nimi rozdíl:

  • insomnie – nespavost, nedostatečný nebo nekvalitní spánek
  • spánková apnoe – dočasné zastavení dýchání při chrápání
  • narkolepsie – porucha kontroly cyklů spánku a bdění
  • hypersomnie – neschopnost zůstat bdělý navzdory dostatečné délce spánku
  • syndrom neklidných nohou

Je to příznak nemoci?  

Příčinou únavy po probuzení i během dne navzdory dostatečně dlouhému spánku mohou být i problémy se štítnou žlázou. Hypotyreóza – nedostatečná činnost štítné žlázy zpomaluje metabolismus a může být příčinou únavy.

Permanentní pocity vyčerpání jsou běžným typickým příznakem anémie. Podobně i nedostatek železa může vést k pocitu nízké energie i po dostatečně dlouhém spánku.

Stav duševního zdraví, v tomto případě přesněji to, jak jsme na tom psychicky, když uléháme do lože, je také významným faktorem ovlivňujícím kvalitu spánku. Pokud jsme ve stresu, depresi, bojujeme s úzkostmi či jinými trápeními, určitě se nevyspíme dobře. Deprese a jiné poruchy nálad patří mezi nejčastější příčiny, proč se v noci budíme a máme problém usnout.

A co životní styl?

Těžká jídla, kofein a alkohol před spaním jsou zcela běžné příčiny rozbitého, nevyspalého stavu i po „normativních“ 7 až 9 hodinách spánku. V tomto případě si za nekvalitní spánek můžeme sami, protože naše tělo v noci namísto regenerace a přepnutí do relaxačního módu musí doslova bojovat s tím, co jsme zkonzumovali a vypili. V tomto musíme být na sebe přísní: žádná těžká jídla, alkohol ani kofein 4 hodiny před tím, než se odebereme spát.

K příčinám nespavosti, nebo nekvalitního nezdravého spánku souvisejícím se životním stylem patří i spánkové prostředí. Tedy kde a za jakých – vhodných či méně vhodných – podmínek spíme. Fundamentální „ložnicová“ pravidla zdravého spánku bychom ve vlastním zájmu měli ovládat všichni: klid, ticho, pohodlí, tma, dobře vyvětraná a nepřetopená ložnice, žádné teplé duchny, žádné obrazovky, displeje a žádné zvířata v posteli.

Spánek je pro fungování našich těl i duší klíčově důležitý a když není nejen dostatečně dlouhý, ale i kvalitní, je načase s tím něco udělat. Když máte pocit, že ani po 7-9 hodinách spánku nejste odpočatí, poslouchejte své tělo a hledejte příčiny. A když se vám podaří eliminovat ty, které dokážete ovlivnit a stále se budíte utahaní jako šňůrky od Hurvínka, je třeba navštívit svého lékaře. Určitě vám pomůže nalézt příčiny a způsoby jejich řešení či léčby.

Ján Schneider

Foto. freepik, stockcake

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *