Může spánek ovlivnit kardiovaskulární zdraví?
Někdy se to tak nějak samo od sebe vyvine, že se zadaří napsat povedený článek na zajímavé téma a po čase se to opět vrátí jako dobře hozený bumerang. Při bádání ve zdrojích zjistíte, že téma je širší, zaslouží si a i snese – z pohledu čtivosti – dalších pár zajímavých odstavců. A aniž byste měli přesný záměr nebo plán, jednoho krásného rána – pokud jste ranní ptáčci, nebo během jedné tiché noci, pokud se práci věnujete jako typická sova v době, kdy ostatní ptáčci spí – zjistíte, že píšete seriál. Mně se to přihodilo s tématem spánku, na konci ledna jsem se vás ptal, jestli spíte dobře a ve druhém dílu to byla dokonce již výzva, abyste poslali svou insomnii spát. Ve třetí části jsem se rozepsal o zvířecí klasifikaci lidských chronotypů. Čtvrtý díl našeho nepravidelného seriálu byl věnován důležitosti kvality spánku pro kvalitu našeho života. V pátém dílu jsme slavili Světový den spánku, v šestém pokračování jsme si posvítili na to, kdy spát a kdy vstát. Sedmou část našeho seriálu jsme věnovali několika méně známým způsobům, jak rychle navodit spánek, v osmém dílu jsme řešili vliv úplňku na náš spánek. Deváté pokračování bylo cvičením metody 4-7-8. Jubilejní desáté pokračování bylo pátráním po tom, jestli může změna času na zimní ovlivnit náš spánek.
Jedenáctý díl jsme věnovali různým důvodům nespavosti a dnes si posvítíme na to, jestli může mít spánek vliv na naše kardiovaskulární zdraví.
Již víme a máme vědecky potvrzeno, že „míra zdravosti“ spánku stojí a padá na pověstných třech pilířích: délce, kvalitě a pravidelnosti spánku. Ani jeden z těchto signifikantních faktorů zdravého spánku není radno brát na lehkou váhu, přehlížet nebo ignorovat. Můžeme se pilně usilovat spát optimálních 8 hodin nočně a bude nám to platné asi jako smart hodinkám pérka a ručičky, když tak nebudeme činit pravidelně. A nebudeme večer co večer a ráno co ráno ve stejném čase usínat i vstávat. A to všechno soustavně, systematicky v podmínkách, které kvalitnímu a zdravému spánku prospívají.
Víme ale i to, jestli může mít spánek vliv na naše kardiovaskulární zdraví? Víme a patří se poděkovat kardiologu Marekovi Karmanovi ze zdravě dravého slovenského teamu Mladí lekári za další skvělý tip. Ďakujem, Marek.
Počítáním oveček ke kardiovaskulárnímu zdraví?
Tak nějak metaforicky bychom to mohli popsat, ale, prosím, neočekávejme akademické dekly odpalující a na nobelovku sahající vědeckou práci se závěry: 721 poctivě napočítaných oveček před spaním = o 7,21 % nižší riziko infarktu. Takto prvoplánově jednoduché to věru není.
Pravidelnost spánku a závažní nežádoucí kardiovaskulární příhody je přímočarý název studie kanadsko-austrálsko americký vědecký týmu, která věru stojí za pár odstavců.
Prospektivní kohortová studie publikovaná v Journal of Epidemiology & Community Health měla za cíl zkoumat souvislosti mezi pravidelností spánku a rizikem závažných nepříznivých kardiovaskulárních příhod. Vědkyně a vědci z kanadských, amerických a australských univerzit, nemocnic a vědeckých pracovišť se rozhodli přijít na to, jestli dostatečné trvání spánku zmírňuje nebo eliminuje účinky nepravidelného spánku na riziko závažných nepříznivých kardiovaskulárních příhod (MACE). Tedy infarktu myokardu, srdečního selhání a náhlé mozkové příhody.
Prospektivní kohortová studie znamená, že je v různých skupinách porovnávána incidence nemoci jako následku rizikového faktoru. Postupuje se od příčiny – vystavení suspektnímu, tedy zatím nepotvrzenému rizikovému faktoru – k následku: nemoci. Takto designovaná studie je hledáním odpovědi na otázku, zda vystavení suspektnímu faktoru – příčině – vyvolá následek, tedy nemoc.
V této studii pracovali vědkyně a vědci s údaji celkem 72 269 dospělých žen a mužů ve věku 40-79 let z Biobank Spojeného království. Lidé začlenění do studie nosili smart zařízení připevněné na zápěstí během 7 dní a jejich údaje byly sledovány v běhu času 8 let. Všichni neměli před zařazením do studie ani během prvního roku studie žádnou událost MACE.
Skóre indexu pravidelnosti spánku SRI bylo pro každou účastnici a účastníka vypočítáno pomocí ověřeného algoritmu a kategorizováno jako:
- nepravidelné – SRI <71,6
- středně nepravidelné – SRI 71,6-87,3
- pravidelné – referenční skupina se SRI >87,3
Informace o MACE byly získány z údajů z hospitalizace v nemocnici a záznamů o úmrtí.
Závěry a výsledky studie
Beze bombastického přehánění si dovolím tvrdit, že vědkyním a vědcům se nejenom podařilo splnit cíle své výzkumné práce, ale dospěli i k závěrům a výsledkům, které jdou dál za jejich vytýčené mety.
- lidé, kteří spí nepravidelně nebo středně nepravidelně měli vyšší riziko MACE ve srovnání s běžnými – čti pravidelně spícími – spáči
- index pravidelnosti spánku SRI byl spojen s rizikem MACE téměř lineárním způsobem, se strmějším snížením rizika MACE při lepších skóre SRI
- společné analýzy SRI a délky spánku ukázaly, že splnění doporučení délky spánku specifické pro daný věk kompenzuje riziko MACE u středně nepravidelných spáčů, nikoliv však u nepravidelných
Přeloženo do běžné řeči:
- nepravidelný spánek má významnou spojitost s rizikem MACE
- adekvátní trvání spánku nebylo dostatečné na vyrovnání těchto nepříznivých účinků u nepravidelně spících
- lidé s nepravidelným spánkovým režimem mohou mít vyšší riziko MACE, tedy infarktu, náhlé mozkové příhody a srdečního selhání
- i při dostatečné délce spánku právě nepravidelný spánkový rytmus, tedy variabilita doby usínání a probouzení narušuje biologické rytmy, co může negativně ovlivňovat kardiovaskulární zdraví
Co s tím?
Každá vědecká studie se vždy končí doporučeními nebo návrhy, co dál. V tomto případě autorky a autoři ultimativně tvrdí, že jejich vědecká práce podporuje zahrnutí pravidelnosti spánku do směrnic veřejného zdraví a klinické praxe jako rizikového faktoru kardiovaskulárních onemocnění.
A co si ze studie můžeme odnést my, běžní spáči a spáčky? Kromě zdravého životního stylu je klíčem k minimalizaci rizika infarktu, náhlé mozkové příhody a srdečního selhání dodržování pravidelného spánkového rytmu.
A to i v případě, že máme v pravidelném čase problém usnout – tady si můžeme pomoci některou z technik ulehčujících usínání. Dopřejme si tedy nejenom dostatečně dlouhý, ale i pravidelný spánek, nastavme si a dodržujme spánkovou rutinu v zájmu svého zdraví, to kardiovaskulární nevyjímaje.
A pořád platí obecné „spánkologické“ doporučení: pokud se v zájmu svého fyzického i duševního zdraví usilujeme dodržovat zdravou spánkovou rutinu a máme přetrvávající problémy usnout, konzultujme příčiny insomnie s odborníky.
Zdravé noci a kvalitní spánek přeje
Ján Schneider
Foto: pexels