Zadejte hledaný výraz

ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN DOPORUČENÉ INTERIÉR TRENDY ŽIVOTNÍ STYL

Interiérové styly od Art deco po Zen: Moderní statek, téměř oxymóronový styl

Každý, kdo chce pohodově bydlet, si chce svůj domov zařídit tak, aby se v něm předně cítil jako doma. Pohodlně, útulně, ale také krásně, esteticky. Někdo intuitivně, jiná s jedinečným stylem a další s vytříbeným vkusem zařizují a zabydlují své oázy pokoje, své domovské přístavy. Pokud se zadíváme na prostředí, kde trávíme nejvíce času – domov – přes fokus psychologie, najdeme jistě vztah mezi osobností toho, kdo v interiéru bydlí a toho, jak interiér vyhlíží, působí, vypadá. A jaký má styl – i interiér i jeho obyvatel. Ideální interiér doslova zrcadlí osobnost jeho majitele a mistrovské umění interiérového designéra, nebo architekta.

Těmito slovy jsme před dvěma léty začínali náš seriál článků o stylech interiérového designu, v prvním dílu jsme se věnovali stylu Art Deco. Pak jsme dali abecedně Boho, Glamour, Hygge, Industriál, Minimalismus, Modernu, a to všechno s pomocí naší dvorní odborné konzultantky, architektky Jany Stachové. V dnešním osmém pokračování našeho nepravidelného seriálu zajdeme na statek.

Styl téměř oxymóronový

Z hodin literatury možná pamatujete na divné slůvko oxymóron, které pro někoho snad může znít jako jméno některé divné mimozemské bytosti z hvězdných válek. Je to ale poněkud jinak, termín oxymóron pochází z řečtiny a jde o spojení slov „ostrý“ a „tupý“. Jde o pojmenování poetického přirovnání, kdy je význam přídavného jména v logickém rozporu s významem podstatného jména, ke kterému se váže. Typickým příkladem oxymóronu, nebo hezky česky protimluvu je „zdravý nemocný“, nebo „ohlušující ticho“…A dle mého názoru je téměř knižní oxymóron i „moderní statek“.

Pojďme ale od jazykovědy k interiérovému stylu, který dostal toto protimluvné pojmenování.

Moderní statek je zřejmě trendy

Jde totiž prý o interiérový styl řadící se mezi nejoblíbenější nejenom na našem kontinentu, ale i za velkou louží v severní Americe a dalších koutech naší planety, ovlivněných evropskou kulturou.

Základní prvky tohoto stylu nostalgicky připomínají útulný, domácký půvab farmářských, chcete-li statkářských domků usazených v lůně přírody někde v západní nebo severní Evropě. Nejde ale o typický rustikální kýč, ale přehledně, funkčně, prakticky uspořádaný interiér, který je zároveň útulným domovem a místem k žití.

Přírodní materiály a tradiční dekory jsou samozřejmostí a dům zařízený v tomto stylu nám klidně může připomínat domek naší prababičky s muškáty v oknech a džbánky na plotě, kam jsme jako děti rádi chodili.

Jak zařídit statek?

Zkusme si teď představit, že zdědíme asi 200letý statek po prastrýci a rozhodneme se v něm žít. Jak si ho zařídíme? Ve stodole klidně i bazén, na palouku golfové hřiště a na záhumenku heliport, co ale uvnitř, v domě, v obytných prostorách statku? Zachovat vše původní, co se zachovat dá a nějak to zkombinovat a sladit s tím, co považujeme za nezbytné v útulném domově ve 21. století?

Jak to vidí naše dvorní poradkyně, architektka Jana Stachová z ateliéru boq architekti? Je Moderní statek jenom jeden z dalších „trendy“ interiérových stylů? Nebo je to v podstatě z nouze cnost kupříkladu pro všechny, kdo se rozhodli žít na venkově a jít poněkud složitější cestou k pohodovému bydlení? Tedy nestavět další „byt na pozemku“ s výhledem do sousedovy ložnice někde v bungalovovém příměstském satelitu, ale zrekonstruovat starší venkovskou usedlost, statek či dům, a vytvořit si tak pohodový domov?

Moderní statek očima Jany Stachové

Je potřeba si uvědomit, že i statkáři před 200 lety si postavili dům nejlépe, jak mohli a jak jim tehdejší podmínky dovolovaly. Proto to vnímám tak, že i my si můžeme dopřát veškerý možný komfort, který nám naše doba nabízí.

Na rekonstrukcích je skvělé, jak promlouvají do výsledné podoby interiéru. Během stavby většinou objevíme prvky, které chceme zachovat a které nesou charakter budovy. Typicky je to starý trámový strop, pokud je v dobrém stavu. Cihlové zdivo nebo vrstvy lety nanesené barvy, které lze oškrábat, zafixovat, a v určitém místě nechat přiznané.

Pro mne je to vždy o určitém vrstvení. Důkladně zhodnotit původní stavbu, očistit ji od nežádoucích nánosů (přístavků, přílepků, které už pro nás nedávají smysl), a potom vnést současnou vrstvu, kterou přizpůsobím potřebám klientů.

Určitě můžeme pracovat se současnými prvky, díky kterým budeme žít v pohodlí.  Kuchyně plná moderních spotřebičů, chytré elektroinstalace v celém domě, bidetovací toalety, sauna…

Dnes více než kdy jindy lidé začínají přemýšlet o upcyklaci, tedy jak dát starým věcem novou šanci. Některé věci mohou pro majitele mít citovou hodnotu, a pokud to lze, rádi je znovu použijeme.

Staré odbíjecí hodiny se budou skvěle vyjímat i v úplně minimalisticky zařízeném interiéru. Velká šatní skříň, kterou stačí nechat repasovat, poslouží zase dalším generacím. Houpací křeslo nejen že bude zřejmě kvalitnější než většina nábytku na trhu, ale bude i skvělým designovým doplňkem u knihovny. Nepoužitelnému trámovému dřevu lze dát druhou šanci v zahradě, například na výrobu lavic k sezení. Těch možností je opravdu spousty.

A co se týče vzhledu výsledné podoby interiéru? To je opravdu individuální. Hřejivý „babičkovský“ styl s funkčními krbovými kamny v kuchyni si jistě najde své srdcaře stejně tak, jako minimalisticky pojatý prostor, ve kterém se rodina sejde u repasovaného jídelního stolu po prastrýci a pak se zahřeje u nově vybudovaných kachlových kamen a bude se kochat výhledem velkými okny do zahrady.

Za odborný vhled Janě Stachové ze srdce poděkoval

Ján Schneider

Foto: pixabay, pexels, usplash

 

 

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *