Zadejte hledaný výraz

GASTRONOMIE JÍDLO RECEPTY RODIČOVSTVÍ TIPY

Rodinné stolování nejen o svátcích: tipy na formální uspořádání stolu i s recepty

Nejenom v období svátků se většině z nás myšlenky obracejí k umění slavnostního stolování. Tento článek vám může posloužit jako průvodce, jak proměnit každé setkání v mimořádnou hostinu. Prozkoumáme elegantní způsoby oblékání, které doplňují tuto příležitost, podělíme se o lahodné recepty, které potěší vaše chuťové pohárky, a nabídneme tipy, jak prostřít stůl tak, abyste vytvořili požadovanou atmosféru. S těmito informacemi se snad již nebudete muset obávat, že by rodinné setkání dopadlo zklamáním či katastrofou. 

Proč je rodinné stolování důležité?

Ve shonu moderního života, kde převládají práce a mimoškolní aktivity, je rodinné stravování často odsunuto na dalekou kolej. Stále více rodičů si však uvědomuje hodnotu společných rodinných chvil u stolu. Pro mnohé je to vzácný okamžik, kdy se celá rodina sejde pohromadě a poskytuje tak vzácnou příležitost ke sblížení.

Výhody nad rámec jídla

Zatímco někteří mohou považovat rodinné večeře jen za další úkol na konci dlouhého dne, některé rodiny si stále více uvědomují, že přínos společně stráveného času při jídle přesahuje výživové výhody.

Studie ukazují, že společné stolování hraje nejen zásadní roli v rodinném životě, ale také pomáhá při regulaci hmotnosti tím, že podporuje zdravější stravovací návyky. Je to čas, kdy si rodiny mohou odpočinout od každodenního tlaku a užít si prostý akt společného života.

Jíst v klidu je totiž pro trávení člověka velmi důležité. Stejně tak najít si chvilku bez stresu a tlaku okolí. A právě to rodinné večeře představují (nebo by aspoň měly).

Pěstování komunikace a respektu

Rodinné večeře slouží k mnoha účelům, které se v jednotlivých domácnostech liší. Mohou být platformou pro výuku dobrých mravů, podporu komunikace nebo vštěpování vzájemného respektu. Děti se nejlépe učí postupným vystavováním sociálním interakcím během jídla, kdy se mohou zapojit do rozhovorů o svém dni a sdílet osobní zážitky.

Společná odpovědnost a budování sebevědomí

Odpovědnost za přípravu jídla a úklid by měly být společným úsilím, neměly by připadat jen na jednu osobu. Tento přístup jednak sbližuje rodinu a také, mimo jiné, učí děti nové dovednosti a vštěpuje informace.

Příprava jídla dohromady navíc nabízí příležitost posílit sebevědomí dítěte tím, že projevíte zájem o jeho myšlenky a činnosti, čímž mu dáte najevo, že je pro rodinu důležitý. Můžete ho nechat rozhodovat o některých věcech. Bude mít velkou radost. 

Tipy pro etiketu rodinné večeře 

Když děti překročí batolecí věk, může se zdát, že opakující se každodenní úkoly jsou nekonečné, zejména pokud jde o jezení. Je to neúprosný aspekt rodičovství, který však představuje příležitost, jak proměnit dobu jídla z povinnosti v příjemný zážitek.

Cíl je dvojí: zlepšit přístup k rodinným večeřím a umožnit dětem, aby se zapojily. To je nakonec povede k tomu, aby převzaly otěže v kuchyni. Jídelní stůl je víc než jen kus nábytku; je to symbol naší společné existence, který ztělesňuje jak citové vazby, tak každodenní realitu rodinného života.

Pěstování respektu u stolu

Rodinný jídelní stůl je místo, kde se stanovují pravidla a pěstuje se pocit úcty. Tato úcta se vztahuje i na zákaz používání telefonů, což je pravidlo platné pro všechny, včetně rodičů, a posiluje tak poselství, že čas jídla je určen k zapojení. Nikoli k sledování obrazovek.

I když některé tradiční způsoby, jako je odkládání ubrousků a etiketa loktů, nemusí být přísně dodržovány, slouží jako připomínka širší zásady ohleduplnosti k ostatním. Obecně věříme, že právě u jídelního stolu se  děti naučí umění konverzace, hodnotě naslouchání a vazbám, které se při společném jídle upevňují.

Tip: Žádné velké setkání se neobejde bez nežádoucího nepořádku. Víte, jak udržovat svou domácnost v čistotě? 

Další tipy

Pravidlo „Nohy na stůl“ je základním principem slušného chování, který zdůrazňuje hygienu a respekt ke společnému prostoru. Humorná, ale pevná pravidla jako „Te calmas, o te calmo“ (Uklidni se, nebo tě uklidním) slouží k udržení klidné atmosféry a zajišťují, že doba jídla zůstane pro všechny klidnou chvílí.

Zásada přijímat bez stížností to, co je servírováno, vzbuzuje v mladých strávnících pocit vděčnosti a flexibility a učí je správným mravům. 

Podívejte se na další tipy na pravidla rodinných večeří. Mějte však na paměti, že se nic nemá přehánět. Snaha o dodržování těchto pravidel by přišla vniveč, pokud by jejich dodržování bylo vynuceno pohružkami.

 1. Dejte každému příležitost popovídat si o svém dni: Vyzývejte ke konverzaci během jídla, abyste navázali vzájemný kontakt.
 2. Děti by měly pomáhat s prostíráním a úklidem po jídle: Učte děti zodpovědnosti tím, že je zapojíte do práce u jídla.
 3. Žádné jiné předměty: Udržujte rušivé prvky mimo stůl, abyste se při stolování lépe soustředili.
 4. Během jídla nepoužívejte televizi: Vytvořte zónu bez obrazovek, abyste podpořili uvědomělé stolování.
 5. Žádné telefonní hovory/smsky nebo e-maily během jídla: Upřednostněte čas strávený s rodinou bez vyrušování.
 6. Nemluvte s plnou pusou: Při jídle se chovejte slušně.
 7. Žádné hádky: Udržujte klidnou a příjemnou atmosféru.
 8. Všichni musí zůstat u stolu, dokud poslední osoba nedojí: Při jídle podporujte pospolitost.
 9. Žádná hrubá nebo nevhodná konverzace: Udržujte uctivý dialog.
 10. Vyzkoušejte alespoň jedno sousto od všeho: Podporujte dobrodružné jídlo.
 11. Při každém jídle sedí všichni na stejných místech: Zavedení konzistence.
 12. Žádné klobouky ani čepice: Úctyhodné oblečení u stolu.
 13. Pokud nesníte celé jídlo, nedostanete pudink: Snažte se o dojídání jídla.
 14. Žádné lokty na stole: Klasické pravidlo slušného chování u stolu.

Příprava jídelního stolu

Dobře připravený jídelní stůl sice není nezbytný, ale rodinným setkáním dodává jistou eleganci a strukturu. Je to vizuální část, která doplňuje hostinu a signalizuje péči věnovanou jídlu.

Přestože jídlo zůstává středobodem, krásně prostřený stůl dokáže povýšit obyčejnou rodinnou večeři na výjimečnou událost, podpořit pocit příležitosti a učinit obyčejné věci neobyčejnými. 

Základní zásady prostírání: Formální

Formální setkání v rodině může mít mnoho podob. Od společných večeří po prosté setkání u kávy. Každá taková příležitost může mít nádech formality a důležitosti. Určitou míru formality dodá stolování i to, jak prostíráte a jaké nádobí používáte – je rozdíl mezi skládanými obrousky, leštěnými příbory a stylovými sklenicemi na kávu a další nápoje a běžným prostíráním, které pouze chrání stůl před poškozením, a všedním příborem.

Pokud pořádáte elegantní večeři, možná vás bude zajímat, jak prostřít stůl pro jídlo o třech chodech. Největší rozdíl mezi neformálním a slavnostním stolem je v použití dekorativních podložek pod talíře. Tradičně se při formálním prostírání také upouští od ubrusu.

Formální prostírání zahrnuje mnoho prvků: 

 • ubrus (volitelný)
 • ozdobné podložky
 • jídelní talíře
 • polévkové mísy
 • salátové talíře
 • chlebové talíře
 • ubrousky (hezky složené)
 • salátové vidličky
 • jídelní vidličky
 • nože
 • polévkové lžíce
 • nože na máslo
 • dezertní lžičky
 • sklenice na vodu
 • vkusné sklenice na víno

Ačkoli to může znít obtížně, pokud víte, jak prostřít běžný stůl, je velmi snadné přejít k tomu, jak prostřít stůl s podložkami pod talíř – i když pracujete s malým jídelním stolem. 

Jak na to?

 1. Na stůl položte vyžehlený ubrus.
 2. Ke každému sedadlu postavte podložku pod talíř (zdobenou).
 3. Do středu podložky položte polévkovou mísu.
 4. Talíř s chlebem umístěte vlevo nahoru nad podložku (mezi 22. a 23. hodinou na ciferníku hodin).
 5. Nalevo od podložky položte ubrousek.
 6. Na levou stranu položte z vnější strany vidličku na salát a z vnitřní strany vidličku na večeři. Vidličky můžete položit na ubrousek nebo pro prostornější prostírání přímo na ubrus mezi ubrousek a podložku.
 7. Na pravou stranu podložky položte nůž, který je nejblíže (čepel směřuje dovnitř směrem k podložce), a poté polévkovou lžíci. 
 8. Nůž na máslo položte vodorovně, ostřím dovnitř, na vrchol talíře na chléb, rukojetí směřující doprava. 
 9. Přímo nad podložku položte dezertní lžičku (čajovou lžičku).
 10. Přímo nad nůž umístěte sklenici na vodu. Napravo od sklenice na vodu a asi 2 centimetry směrem dolů umístěte sklenici na bílé víno. Sklenice na červené víno se umístí napravo od sklenice na bílé víno a mírně nad ni.
 11. Pokud používáte jednotlivé solničky a pepřenky pro každého hosta, umístěte je nad dezertní lžičku. V opačném případě je umístěte blízko středu stolu, nebo pokud používáte dlouhý obdélníkový stůl, umístěte je doprostřed každého konce.

Základní zásady prostírání: Neformální

Obecným pravidlem je prostírat pouze předměty, které hodláte použít. 

Například pokud nepodáváte červené víno, vynechejte sklenici na červené víno. Pokud není v menu polévka, vynechejte polévkovou mísu a lžíci. U masových pokrmů zvažte umístění steakových nožů na stůl. Dolévací nádoby (například na vodu) mohou být v tomto případě dobrou volbou. Pokud se rozhodnete je použít, zvolte uvolněný styl, například z průhledného skla.

Jinak můžete u daných předmětů pro prostírání postupovat stejně, jako v případě formálního prostírání. Dané aspekty však není nutné detailně dodržovat, ale spíše se držet obecného hlediska. 

Jak se obléct?

Tato rodinná setkání, ať už formální, nebo neformální, často přinášejí otázku ohledně oblečení. Hledání ideálního oblečení je kompromisem mezi pohodlím a sofistikovaností. Jde o nalezení stylu, který doplňuje přátelskou atmosféru. Právě tím se budou inspirovat naše rady, které si jdeme představit. 

Večeře mimo domov

Večírek v noblesním podniku si žádá určitou přesnost v etiketě oblékání. Pánové mohou vyzkoušet ostré linie obleku na míru nebo prostý minimalistický styl saka a kalhot. Dámy se mohou přiklonit k půvabu koktejlových šatů nebo k halence a tužkové sukni.

Inspirace: Jaké oblečení zvolit na slavnostní událost a na co si dát pozor? Co je vhodný styl pro běžnou rodinnou večeři a mnohá další módní pravidla by si měl osvěžit každý. 

Naopak uvolněná lokalita umožňuje improvizovat a vyzkoušet styly, které vám přijdou ideální k vaší povaze a ve kterých se budete cítit dobře. 

Oblékání s ohledem na příležitost

Slavnostní večeře u příležitosti významných událostí, jako jsou výročí nebo narozeniny, si také žádají nádech formality – štíhlé pouzdrové šaty nebo elegantní košile s kravatou. Na běžnější setkání však postačí elegantní ležérní vzhled, který umožní vyniknout vašemu osobitému vkusu, stejně jako u uvolněných lokalit.

Výběr látky pro pohodlí a úroveň

S postupujícím večerem se pohodlí stává více a více důležité. Vyberte si textilie, které snadno dýchají – bavlna, len a hedvábí jsou představiteli pohodlí. Vyhněte se materiálům se sklonem k mačkání a třepení. Nejen, že se rychle poškodí, ale také jsou nepohodlné.

Doplňky

Doplňky mohou z jednoduchého outfitu vytvořit sofistikovaný vzhled. Ženy mohou zvolit odvážné náušnice nebo jemné náhrdelníky, muži mohou zvážit klasické hodinky nebo elegantní kapesníky k obleku. Pamatujte, že u doplňků platí pravidlo, že méně je často více.

Obuv

Ženy by měly preferovat volbu balerínek nebo decentních podpatků, zatímco muži mohou zvolit klasické oxfordky nebo pohodlné mokasíny. Vyhněte se extrémům – ani vysoké podpatky, ani příliš sportovní tenisky nejsou ideální volbou.

Užijte si společný čas

Hlavní podstatou setkání není oblečení, ale sdílené okamžiky a radost ze společnosti. Ve finále jsou tyto informace pouze doporučení. Oblečte se tak, aby odráželo vaši osobnost a abyste se mohli plně věnovat radosti a přátelství, ne se strachovat, co se komu líbí. Skutečné vzpomínky vznikají při smíchu.

Recepty pro rodinné večeře

K dispozici je nepřeberné množství receptů na rodinné večeře, z nichž každý je navržen tak, aby vyhovoval různým chutím a dietním preferencím rodin po celém světě. Zaměříme se na výběr těch nejlepších receptů, které jsou nejen snadné na provedení, ale také obvykle zaručují uspokojivé jídlo pro všechny u stolu.

Tyto recepty, od časově úsporných zázraků z jednoho hrnce až po tradiční pokrmy, které se dědí z generace na generaci, jsou vybrány pro svou osvědčenou oblíbenost a schopnost stmelit rodinu u chutného domácího jídla. 

Připravit vařečky a jdeme na to. Suroviny jsou uváděné pro 4 porce. Budeme se řídit většinou italskou kuchyní. 

Zajímavost: Kuchyně je prostor, kde by se mělo experimentovat, o svátcích i mimo ně. Znáte tradiční vánoční dezerty ve světě? 

Svíčková na smetaně 

Svíčková na smetaně je klenotem české kuchyně, oblíbeným pro svou bohatou a krémovou chuť. Tento tradiční recept začíná prošpikováním hovězího masa slaninou, které se pak pomalu peče s kořenovou zeleninou a dochucuje citronovou šťávou a smetanou. Podává se nejčastěji s houskovými knedlíky a brusinkami, což z něj dělá ideální jídlo pro sváteční obědy či rodinné oslavy. 

Doba přípravy – přibližně 3 hodiny

Ingredience:

 • 800 g hovězího masa – eye round steak
 • 100-140 g slaniny
 • 1 kg mrkve
 • 1 kg kořene celeru
 • 1 kg kořene petržele (nahradit kořenem pastináku, pokud možno)
 • 1 – 2 velké cibule
 • 400 ml husté smetany
 • Citronová šťáva z poloviny citronu (upravte podle velikosti a chuti)
 • Hořčice
 • Cukr
 • Brusinky
 • Šlehačka

Koření:

 • 2 bobkové listy 
 • 8 celých zrnek černého pepře
 • 4-6 celých bobulí nového koření
 • Citronová kůra
 • Sůl
 • Pepř

Jak na to?

 1. Připravte maso tak, že ho očistíte, vykostíte, osolíte a opepříte. Osmažte ho na rozpáleném oleji, aby se v něm zachytila šťáva. Po opečení ho nechte 15–20 minut odpočívat.
 2. Kořenovou zeleninu nakrájejte na malé kostičky a osmahněte na směsi másla a oleje, dokud neztmavne. Do zeleniny vmíchejte na kostičky nakrájenou cibuli a dále ji povařte. Poté nechte směs vychladnout.
 3. Osmaženou zeleninu vložte do zapékací misky, na ni položte opečené maso a přikryjte pokličkou. Pečte v troubě vyhřáté na 160°C zhruba 2,5 hodiny, dokud není maso měkké.
 4. Bobkové listy, zrnka pepře a nové koření povařte v přibližně 100 ml vody (podle potřeby doplňte, aby se koření nepřipálilo).
 5. Po upečení maso vyjměte a zeleninu na pánvi rozmixujte, přidejte vodu s kořením, dvě lžičky hořčice a rozmixujte dohladka. Na mírném ohni pomalu vmíchejte smetanu do rozmixované zeleniny, aby se nepřipálila.
 6. Omáčku dolaďte solí, pepřem, citronovou šťávou, kůrou a cukrem podle vlastní chuti.
 7. Při podávání nakrájejte maso na plátky a přelijte je omáčkou. Ozdobte plátkem citronu, brusinkami a kopečkem šlehačky. Brusinky před podáním jemně zahřejte, aby zvlhly. Pokud jsou příliš suché, přidejte kapku pomerančové nebo brusinkové šťávy a oslaďte cukrem, abyste vyvážili kyselost.

Rajská omáčka s masovými koulemi 

Masové kuličky v rajčatové omáčce, nám známé jako rajská omáčka, jsou klasikou italské kuchyně. Ta je známá svou bohatou a pikantní chutí. Stejně tak je v italské kuchyni důležité dbát na výběr surovin. Není jich použito mnoho, ale o to více je důležité, aby vynikla jejich chuť.

Tento tradiční recept začíná přípravou masových kuliček z mletého telecího masa a parmazánu, které se pak dusí v rajčatové omáčce. Nejčastěji se podává s těstovinami nebo čerstvým chlebem.

Doba přípravy – přibližně 1 hodina a 30 minut

Ingredience:

 • 300 g mletého telecího masa
 • 100 g čerstvě nastrouhaného parmazánu
 • 1 plátek bílého sendvičového chleba
 • 40 ml mléka
 • 1 vejce
 • 7 g nasekané plocholisté petrželky
 • 1/3 lžičky soli
 • 1/3 lžičky mletého fenyklu
 • 1/6 lžičky sušeného oregana
 • 1/3 lžičky červené papriky (sladké)
 • 3 nasekané stroužky česneku
 • 1 bobkový list
 • 20 ml olivového oleje
 • 1 plechovka (513 ml) celých švestkových rajčat

Jak na to?

 1. Karbanátky připravte tak, že v kuchyňském robotu rozmělníte chléb na velikost strouhanky. Ve velké míse namočte strouhanku na 5 minut do mléka. Přidejte zbývající ingredience (mleté maso, parmazán, vejce, 1 stroužek česneku nakrájený nadrobno, petržel, ⅓ lžičky soli, fenykl, oregano a půlku připraveného koření červené papriky) a pomocí rukou je dobře spojte. Lehce naolejovanýma rukama vytvarujte každý karbanátek ze 2 lžic (30 ml) směsi.
 2. Pro přípravu omáčky na velké nepřilnavé pánvi na středně silném ohni lehce opečte zbývající česnek na oleji s bobkovým listem a zbylým kořením červené papriky. Přidejte rajčata a nechte směs 30 minut dusit. Když se začnou rozpadat, rajčata nahrubo rozmačkejte šťouchadlem na brambory. Dochuťte solí a pepřem. Do podávání uchovávejte v teple.
 3. Do rajčatové omáčky vložte masové kuličky, přikryjte je a vařte 10 minut na středně mírném ohni, přičemž je během vaření několikrát obraťte. Odkryjte a pokračujte ve vaření dalších 10 minut nebo dokud nejsou uvařené.
 4. Při podávání podávejte masové kuličky s blanšírovanými rapini, těstovinami nebo čerstvým chlebem.

Lasagne

Jednoduché lasagne jsou opět klasikou italské kuchyně, známou pro svou bohatou a krémovou chuť. Tento tradiční recept začíná vrstvením bohatého mletého hovězího masa a smetanové omáčky. Nejčastěji se podává s přílohou v podobě salátu nebo česnekového chleba, což z něj činí ideální pokrm pro rodinné večeře nebo setkání.

Doba přípravy – přibližně 1 hodina a 40 minut

Ingredience:

 • 2/3 lžíce olivového oleje
 • 2/3 cibule nakrájené na kostičky
 • 2/3 mrkve nakrájené na kostičky
 • 2/3 řapíkatého celeru nakrájeného na kostičky
 • 1-2 stroužky česneku nakrájené nadrobno
 • 170 g mletého hovězího masa
 • 170 g mletého vepřového masa
 • 2/3 lžíce rajčatového protlaku
 • 270 g plechovky nakrájených rajčat
 • 133 ml hovězího vývaru
 • 133 ml červeného vína
 • 2/3 lžičky worcestrové omáčky
 • 6-8 plátků lasagní (podle velikosti vaší zapékací mísy)
 • 33 g nastrouhaného parmazánu
 • 100 g mozzarelly, rozdrobené

Na bílou omáčku, tzv. bešamel:

 • 33 g másla, 33 g hladké mouky, 367 ml polotučného mléka.

Jak na to?

 1. Ve velké pánvi rozehřejte olivový olej na mírném ohni. Cibuli, mrkev, celer a česnek smažte 5 minut nebo do změknutí. Přidejte mleté maso a smažte na středním plameni dozlatova. Zvyšte teplotu, přilijte víno a nechte probublávat, dokud se jeho množství nezahustí.
 2. Vmíchejte rajčatový protlak, nakrájená rajčata a vývar. Přidejte worcestrovou omáčku a opět vařte přibližné 15 minut, nebo dokud se tekutina nezahustí. Dochuťte dle libosti.
 3. Mezitím připravte bílou omáčku. V malém hrnci na mírném ohni rozpusťte máslo a přidejte mouku. Šlehejte, dokud se nespojí, a vařte na mírném ohni 1–2 minuty. 
 4. Odstavte z ohně a postupně přilévejte mléko, dokud nevznikne sypká omáčka. Dochuťte. Vraťte na mírný oheň a neustále šlehejte, dokud omáčka nezhoustne.
 5. Předehřejte troubu na 200°C, horkovzduch 180°C. Do zapékací mísy vrstvěte, ideálně na třetiny, následovně: bešamel, těstoviny, masová směs. Končí se vždy bešamelem, který se posype sýrem.
 6. Navrch dejte parmazán, mozzarellu a pečte v troubě 40–45 minut, do křupava. Ihned podávejte.

Mohlo by vás zajímat: Každé vaření s sebou nese různorodou směs pachů. Víte, jak se zbavit pachů vzniklých při vaření? 

Rizoto

Rizoto je další z oblíbených italských pokrmů. Podstatou rizota je krémová rýže, která je známá svou schopností absorbovat chutě a zachovat si pevnou strukturu. Při přípravě rizota se postupuje pomalu a pečlivě, kdy se do rýže postupně přidává horký vývar, který ji nechá nasytit chutí a dosáhnout její charakteristické sametové konzistence.

Doba přípravy – přibližně 30 minut

Ingredience:

 • 4 šálky kuřecího vývaru
 • 5 lžic nesoleného másla, rozděleno
 • 1 středně velká bílá cibule, jemně nakrájená
 • 2,5 lžičky soli
 • 1,5 šálku rýže (nejlépe arborio nebo carnaroli)
 • 1 šálek suchého bílého vína
 • 80 gramů sýru Parmazán, jemně nastrouhaný
 • 3/4 lžičky čerstvě mletého černého pepře

Jak na to?

 1. V hrnci na středním ohni přiveďte kuřecí vývar k varu. Poté snižte teplotu na minimum, přikryjte a udržujte v teple.
 2. Ve velké pánvi na středním ohni rozpusťte 4 lžíce másla. Přidejte cibuli a 1/2 lžičky soli. Za občasného míchání smažte, dokud cibule nezměkne, nezprůsvitní a nezesládne, asi 8 až 10 minut.
 3. Přidejte na pánev rýži a za občasného míchání vařte, dokud okraje nezprůsvitní, asi 1 až 2 minuty.
 4. Přilijte bílé víno a směs promíchejte. Pokračujte v míchání, dokud se tekutina nevstřebá, což by mělo trvat asi 3 až 4 minuty.
 5. K rýži přidejte 3 šálky teplého vývaru. Promíchejte a směs přiveďte k varu na středním plameni. Snižte teplotu na středně nízkou, přikryjte a nechte vařit, dokud rýže nezměkne, což bude trvat asi 10 až 15 minut.
 6. Odklopte pokličku a přidejte 1/2 šálku teplého vývaru. Vraťte směs na mírný oheň a za stálého míchání vařte, dokud se vývar nevstřebá, což by mělo trvat ještě asi 1 až 2 minuty. Rýži ochutnejte, a pokud je stále mírně al dente, přidejte zbývající 1/2 šálku vývaru a za stálého míchání vařte, dokud se nevstřebá a rýže nezměkne.
 7. Odstavte pánev z ohně. Vmíchejte parmazán, černý pepř a zbývající 1 lžíci másla, dokud se sýr a máslo nerozpustí. V případě potřeby dochuťte zbývajícími 2 lžičkami soli.

Ratatouille

Ratatouille je kulinářská ikona francouzské oblasti Provence. Jeho historie sahá až do 18. století, kdy se jednalo o skromné jídlo připravované zemědělci v období sklizně. Tradičně se jedná o dušený zeleninový pokrm, který se skládá z letních plodů, jako jsou lilky, rajčata, cukety a papriky. 

Postupem času se z rolnického pokrmu stal gurmánský pokrm, který je oslavován v restauracích oceněných michelinskou hvězdou a dokonce i v populární kultuře, jak je vidět ve stejnojmenném animovaném filmu. 

Doba přípravy – cca 1 hodiny 20 minut

Ingredience:

 • 1 lilek
 • 3 římská rajčata
 • 1 žlutá dýně
 • 1 cuketa

Na omáčku:

 • 1 lžíci olivového oleje
 • 1/2 střední bílé cibule nakrájené na kostičky
 • 2 stroužky česneku, mleté
 • 1/2 červené papriky, zbavené semínek a nakrájené na kostičky
 • 1/2 žluté papriky, zbavené semínek a nakrájené na kostičky
 • sůl, podle chuti
 • čerstvě mletý černý pepř, podle chuti
 • 400 gramů drcených rajčat
 • 1 lžíce čerstvé bazalky nakrájené na tenké plátky

Koření:

 • 1 polévková lžíce čerstvé bazalky
 • 1/2 lžičky mletého česneku
 • 1 lžíce jemně nasekané čerstvé petrželky
 • 1 lžička čerstvých tymiánových lístků
 • 2 lžíce olivového oleje

Jak na to?

 1. Rozehřejte troubu na 190 stupňů Celsia. Lilek, rajčata, dýni a cuketu opatrně nakrájejte na tenká kolečka o tloušťce zhruba 1 milimetr a dejte je stranou.
 2. Pro přípravu omáčky nalijte do třiceticentimetrové pánve odolné vůči troubě trochu olivového oleje a rozehřejte ji na středně silném plameni. Vhoďte cibuli, česnek, papriky a vařte je, dokud nezměknou, což by mělo trvat asi 10 minut. Dochuťte špetkou soli, pepře a poté vmíchejte drcená rajčata, dokud se vše dobře nespojí. Sundejte pánev z hořáku, vmíchejte čerstvou bazalku a stěrkou omáčku vyrovnejte.
 3. Poté na omáčku navrstvěte zeleninu nakrájenou na plátky (například lilek, pak rajčata, následně dýně a cukety), a to od okraje pánve a spirálovitě směrem dovnitř. Pro dochucení přidejte další špetku soli a pepře.
 4. Pro bylinkovou směs v misce smíchejte bazalku, česnek, petrželku, tymián, sůl, pepř a kapku olivového oleje. Tuto směs rovnoměrně rozdělte na vrstvenou zeleninu.
 5. Pánev uzavřete alobalem a nechte ji 40 minut péct. Odstraňte alobal a pokračujte v pečení dalších 20 minut, dokud zelenina nezměkne.

Závěrem

Rodinné večeře jsou příjemnou záležitostí. Dodržování jednoduché etikety a vhodného oblečení může tento zážitek ještě umocnit, protože prokazuje úctu a respekt k této příležitosti.

Význam těchto setkání spočívá v jejich schopnosti upevňovat pouta, vytvářet trvalé vzpomínky a vštěpovat pocit sounáležitosti a tradice. Existují daná pravidla, jak etiketu dodržovat. Nemusíte se však bát trochu experimentovat a přidat do výzdoby kousek sebe. Inspirovat se můžete například příležitostí setkání celé rodiny. Někdy tedy může jít například o silvestrovské zdobení na nový rok, jiny zase o vánoční ubrusy na oslavu ježíška. Je to na vás.  

Zařazení různých receptů zajistí, že tyto večeře zůstanou příjemnou a originální událostí pro všechny věkové kategorie. 


Článek jsme pro vás připravili ve spolupráci s:

PoctiveSEO: Seznamte se se SEO a naučte se jej využít ve svůj prospěch: Od základů po nejdůležitější faktory

Autor: Jakub Novák, SEO copywriter

Moje životní situace se nachází ve stavu kombinovaného studia v Praze, obor bezpečnostní inženýrství zaměřené na techniku požární ochrany a bezpečnosti průmyslu.

Sezónně spolupracuji s cestovní agenturou Surftrip, která organizuje surfové zájezdy pro obyvatele České a Slovenské republiky po celém světě, od Srí Lanky po Maledivy, Indonésii, Španělsko či Kanárské ostrovy.

K psaní jako takovému jsem se dostal náhodou. Zjistil jsem, že mám na to určité vlohy a díky tomu mě začala práce více naplňovat. Doufám, že mé texty přinesly alespoň někomu ponaučení či jiný pohled na způsob života.

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *