Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY DOPORUČENÉ EVENTY FINANCE INSPIRACE INVESTICE NETWORKING POZVÁNKY ROZHOVORY VZDĚLÁVÁNÍ

Marika Čupa, blogerka o investování: FINdependence zóna Equal Pay Day bude pro ženy inspirací, jak investovat

V pořadí již 14. ročník největší české zážitkově-vzdělávací akce pro ženy Equal Pay Day se blíží, třídenní maraton přednášek, diskusí, rozhovorů, prezentací, mentoringu, workshopů i networkingu začne již 31. března. Novinkou letošního Equal Pay Day je FINdependence zóna, která v sobotu 1. dubna doplní 2. den akce – Mentoringový den. Jejím cílem je vzdělávat ženy v investování, předávat zkušenosti i dát příležitosti na získání inspirace. Ve FINdependence zóně jsou připraveny přednášky, workshop i panelová diskuse. Program FINdependence zóny pomáhá připravovat i Marika Čupa, která píše články a blogy o investování a jejím velkým tématem je i investování žen. My jsme si nenechali ujít příležitost vyzpovídat ji.

Mariko, v jakém stadiu jsou přípravy FINdependence zóny? V den, kdy spolu mluvíme, již známe podrobný program a pokud ženy doposud váhaly, o čem že to celé bude, tak rovnou můžeme váhání přesměrovat k těšení.

Je to přesně tak, program FINdependence zóny už máme hotový a máme velkou radost, že naše pozvání přijaly skvělé ženy. Na programu máme třeba panelovou diskusi na téma „Investování, co nás čeká v roce 2023“, pak budeme řešit investování do nemovitostí, máme přednášku na téma pasivní investování, chceme se věnovat i tématu daně z investic, protože jedna věc je investovat, druhá věc je vědět, jaké mají vaše investice daňové dopady. A konečně program zakončí workshop na téma finanční wellness – 5 kroků pro vaše finanční zdraví. Já osobně se na všechny části programu moc těším a doufáme, že si to užijí i ženy spíkerky i ženy, které si do FINdependence zóny přijdou vše poslechnout.

Hlavním tématem FINdependence zóny je tedy Jak investovat v roce 2023. Mariko, vy píšete o investování a akciovém trhu, ale sama i investujete. Oba víme, že neexistuje žádné zázračné a již vůbec ne paušální pravidlo, jak investovat a neprodělat, ale přece jenom: můžeme alespoň trošinku zaspoilerovat a předem našim čtenářkám prozradit, co se nejenom od vás, ale i od dalších expertek ve FINdependence zóně můžou dozvědět?

Něco jsem nakousla už u předchozí otázky, ale naším záměrem v rámci FINdependence zóny je věnovat se více druhům investic, aby ženy mohly nasát informace na různá témata: proto se můžete těšit třeba na to, jak investovat do nemovitostí, jak pasivně investovat do akciových indexů či jak vůbec získat peníze na investování, což bude obsahem workshopu na téma finanční zdraví.

Nejenom globální, ale i ten náš český a slovenský virtuální rybníček poměrně hustě kalí ne vlci, ale podle mého spíše kojoti, nebo ještě lépe „hyeny z wall street,“ převážně mladí kluci, kteří před pozadím s cizími jachtami točí videjka o tom, jak pomůžou každému vydělat pokud ne miliardy, tak zcela jistě miliony…Dokážeme nějak laiky v investování přesvědčit, aby těmhle podvodníkům nenaletěli a o svých investicích se radili s reálnými odborníky, kteří investování rozumějí?

Tohle je moc dobrá a trefná otázka. Kdybych měla říci tři základní rady, jak tomuhle nenaletět, tak by to bylo: na prvním místě používejte selský rozum, který často velmi dobře umí poznat, že něco někde nesedí. Na druhém je určitě poradit se s někým zkušenějším, zejména pokud dané investici nerozumíte. A na třetí místo bych dala určitě finanční vzdělávání, a tím rozhodně nemyslím, že je nutné mít diplom z financí. Je ale důležité průběžně se orientovat, sbírat různé informace od lidí, kteří se v oboru investování pohybují – a to je i jeden ze záměrů, proč děláme FINdependence zónu – aby ženy měly místo, kde si mohou vyslechnout jiné ženy, které jsou v investování úspěšné, mohly si popovídat, zeptat se a sdílet, cokoli budou potřebovat.

Každý investor – nejenom formátu Warrena Buffeta, myslím i nás, běžné lidi, kteří se rozhodli své prostředky investovat – by dle mého měl mít minimálně tři základní vlastnosti: trpělivost, vytrvalost a schopnost rozeznat hranici risku a hazardu. Jaké další vlastnosti, ale třeba i znalosti a dovednosti byste do vzorového profilu drobného investora přidala vy?

Myslím, že jste to vystihl naprosto přesně. Já osobně bych přidala ještě pokoru, protože jakmile podlehnete pocitu, že všemu rozumíte a jste king, je to zpravidla znamení, že se blíží průšvih, který vás důkladně vyškolí, že pravdu má vždy trh, ne investor. Podobné lekce z pokory na burze umí být hodně tvrdé, protože přicházíte o peníze, a to není příjemné.

Pokud si myslíte, že peníze jsou kořenem všeho zla, je nepravděpodobné, že se vám někdy dostanou do rukou,“ – opět se strefila přímo do černého inspirativní Sonia Simone. Je náročné bojovat se všemi předsudky, ale i mýty a co se investování týká, dejme tomu i stigmatizaci peněz jako příčiny všeho zlého na naší planetě?

S tím citátem naprosto souhlasím. Vztah k penězům si každý musí vyřešit sám a je dobré si uvědomit, co jsou naše vlastní názory a postoje a co jsou cizí názory a postoje, tedy ty, které jsme nasáli z okolí, ať už to byli rodiče, škola či obecně společnost. Peníze jsou naprosto zbytečně stigmatizované, já se na to dívám tak, že existuje nespočet lidí, kteří mají hodně peněz a u nich jsou peníze v dobrých rukou, protože díky penězům mohou konat řadu dobrých věcí a posouvat společnost dále. Svůj úhel pohledu na cokoli si každý může vybrat zcela svobodně, a to, jak vnímáme peníze, není výjimkou.

V zatím posledním měření v létě 2022 jsme v Indexu finanční gramotnosti dosáhli skóre 56. Věční optimisté se sluncem v duši budou tvrdit, že nám to rok po roku stoupá a když jsme již v kategorii nad polovicí, tak je to takový ten zdravý průměr. Všichni věci znalí však vědí, že to vůbec není valný výsledek a sice nejsme finančně negarmotný národ, ale naše finanční gramotnost – slušně napsáno – poměrně výrazně pokulhává. Proč je to podle vás tak?

Příčin bude asi více – za mě osobně to jsou vzorce z rodin, které si přebíráme a pak taky to, že finanční gramotnost na školách není úplně priorita. V oblasti finančního vzdělávání dětí a obecně finanční gramotnosti řada lidí dělá neuvěřitelnou práci, a i když se výsledky ukazují možná pomalu, já se řadím mezi skupinu optimistů se sluncem v duši, že má smysl ve finančním vzdělávání pokračovat a obdivuji práci všech, kteří na tomhle už roky pracují.

Kdybyste několika neznámým ženám měla odpovědět na otázku, proč mají do FINdependence zóny Equal Pay Day 1. dubna přijít, jaká by byla odpověď?

Důvodů přijít je hned několik: určitě stojí za to přijít si poslechnout inspirativní ženy, které se v oblasti investování pohybují a jsou v něm úspěšné. Pak přijít nasát informace, zeptat se, sdílet s ostatními ženami, které jsou na stejné vlně a investování je zajímá a baví. A v neposlední řadě užít si i další body programu sobotního mentoringového dne Equal Pay Day, který je také velmi nabitý a moc zajímavý.

Na závěr tradiční Míšina klíčová otázka: Co vám v poslední době udělalo radost?

Už pár měsíců mi dělá radost to, že díky FINdependence zóně mám šanci být alespoň malou součástí skvělého týmu, který připravuje celý Equal Pay Day. Jsou to neskutečné dámy nabité energií a spolupráce s nimi je pro mě radost a inspirace.

Co vy na to, dámy? Jestli již přemýšlíte nad tím, jak si účast ve FINdependence zóně na letošním Egual Pay Day nenechat ujít, odpověď je jednoduchá: postačí si zakoupit vstupenku na Mentoringový den Equal Pay Day 1. dubna 2023. Kromě programu FINdependence zone vám vstupenka umožní účastnit se i mentoringového programu.

Za rozhovor srdečně poděkoval Ján Schneider

foto: Equal Pay Day, archiv Mariky Čupa

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *