Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY DOPORUČENÉ PREVENCE SPÁNEK ZDRAVÍ ŽIVOTNÍ STYL

Spánkem proti demenci?

Někdy se to tak nějak samo od sebe vyvine, že se zadaří napsat povedený článek na zajímavé téma a po čase se to opět vrátí jako dobře hozený bumerang. Při bádání ve zdrojích zjistíte, že téma je širší, zaslouží si a i snese – z pohledu čtivosti – dalších pár zajímavých odstavců. A aniž byste měli přesný záměr nebo plán, jednoho krásného rána – pokud jste ranní ptáčci, nebo během jedné tiché noci, pokud se práci věnujete jako typická sova v době, kdy ostatní ptáčci spí – zjistíte, že píšete seriál. Mně se to přihodilo s tématem spánku, na konci loňského ledna jsem se vás ptal, jestli spíte dobře a ve druhém dílu to byla dokonce již výzva, abyste poslali svou insomnii spát. Ve třetí části jsem se rozepsal o zvířecí klasifikaci lidských chronotypů. Čtvrtý díl našeho nepravidelného seriálu byl věnován důležitosti kvality spánku pro kvalitu našeho života. V pátém dílu jsme slavili Světový den spánku, v šestém pokračování jsme si posvítili na to, kdy spát a kdy vstát. Sedmou část našeho seriálu jsme věnovali několika méně známým způsobům, jak rychle navodit spánek, v osmém dílu jsme řešili vliv úplňku na náš spánek. Deváté pokračování bylo cvičením metody 4-7-8. Jubilejní desáté pokračování bylo pátráním po tom, jestli může změna času na zimní ovlivnit náš spánek.

Jedenáctý díl jsme věnovali různým důvodům nespavosti, v další části jsme zkoumali, jestli může mít spánek vliv na naše kardiovaskulární zdraví.    

Další pokračování jsme věnovali jedné z poruch spánku, záhadné, zřídkavé až vzácné, zvláštní a rizikové – narkolepsii. Ve 14. dílu našeho seriálu jsme řešili, co s námi a naším spánkem dělá noční práce. 

Dnes zjistíme, jaký vztah může mít spánek a demence související s věkem. 

Tak jako – bohužel – (zatím?) neexistuje žádná kouzelná tabletka proti demenci, nemůžeme si ani dovolit tvrdit, že pokud budeme zdravě spát, vyhneme se na 100 % demenci související s věkem.

Podle vědců a vědkyň ale můžeme směle doporučit zdravý spánek jako jednu z cihliček zdi preventivních opatření snižujících riziko demence. A rovněž jako jednu ze strategií zmírňujících symptomy tohoto nezvratného neurodegenerativního onemocnění.

Demence související s věkem je vážný problém

Podle dostupných dat žilo na naší planetě v roce 2021 s demencí související s věkem minimálně 57 milionů lidí a jejich počet se každoročně zvyšuje přibližně o 10 milionů. Je to tak i proto, že se zkvalitněním zdravotní péče i zlepšením životního prostředí a dalších atributů kvality života dožíváme vyššího věku.

Až 60-70 % lidí trpících demencí má Alzheimerovu chorobu. Podle Světové zdravotnické organizace je demence ze všech onemocnění v současnosti sedmou nejčastější příčinou smrti a jednou z hlavních příčin invalidity a odkázanosti seniorů na péči.

Ani v naší zemi ale neexistují přesné statistiky o výskytu demence související s věkem. Dle Výroční zprávy České Alzheimerovské společnosti trpělo v roce 2023 některou formou demence, včetně Alzheimerovy choroby, možná až kolem 171 tisíc občanů Česka. Což je kolem 1,57 % populace. Kdybychom to ale propočítali na seniorskou věkovou kategorii, procento seniorů trpících demencí související s věkem je v Česku zásadně vyšší – až kolem 7,64 %.

To „možná“ znamená, že v odhadovaném počtu jsou zahrnuti i senioři a seniorky trpící některou formou demence související s věkem, kteří nemoc nemají správně, anebo vůbec diagnostikovanou.

Důležité vědecky podložené informace související zejména s Alzheimerovou chorobou z první ruky naleznete na portálu České Alzheimerovské společnosti. A všechny důležité – vědeckým výzkumem a reálnými statistickými fakty – podpořené informace o demenci jsou k dispozici na webu Světové zdravotnické organizace.

Jak souvisí spánek s demencí?

Pokud přijmeme jako neprůstřelný fakt expertní tvrzení, že demence není nezbytnou součástí stárnutí, logicky se ptáme: proč? Jedna z odpovědí je – pokud opomineme genetické faktory – že máme k dispozici několik způsobů, jak můžeme aktivně snížit riziko vzniku demence související s věkem a zmírnit symptomy.

A vědci i vědkyně se kromě jiného v posledních letech zaměřují i ​​na pozitivní roli, kterou může v prevenci demence související s věkem sehrávat spánek.

Rizikovým faktorem rozvoje demence, který nedokážeme ovlivnit nebo eliminovat, je genetika. Každý z nás ale dokáže aktivně ovlivnit rizikové faktory související se životním stylem.

Hned několik vědeckých studií prokázalo, že riziko propuknutí demence související s věkem lze snížit změnou životního stylu, osvojením si zásad zdravé výživy se zařazením pravidelného pohybu a cvičení do denního režimu. A jak dobře víme, důležitou součástí zdravého životního stylu je i kvalitní a zdravý spánek.

Zdravý spánek jako prevence demence?

Pozitivní a ochranné účinky spánku pro mentální, zejména kognitivní zdraví jsou přímo závislé na všech atributech zdravého spánku: jeho kvalitě, kvantitě, frekvenci a pravidelnosti. Zde jsou klíčová doporučení:

  • optimální doba nočního spánku je 7-9 hodin, spíme-li více, nepomáhá to, naopak může to mít negativní důsledky i na riziko demence

atributy kvality spánku jsou:

  • usínání 30 minut po uložení do postele
  • probuzení ne více než jednou, a ne více než na 20 minut
  • trávení minimálně 85 % času v posteli spánkem

Vědci a vědkyně se shodli, že narušený a nekvalitní spánek vede nejenom k akutním, ale také ke chronicky se zhoršujícím změnám v mozku, včetně těch, které jsou charakteristické pro Alzheimerovu chorobu.

Bylo vědecky dokázáno i to, že některé toxiny přímo zodpovědné za symptomy demence se hromadí v mozku lidí se spánkovým apnoe. Souvisí to pravděpodobně s nedostatkem kyslíku v krvi.

Demence jako příčina narušení kvality spánku

Vědci a vědkyně při zkoumání spánku a demence potvrdili i opačnou souvislost: narušování spánku demencí. Jelikož se jedná o neurodegenerativní změny v mozku – zjednodušeně postupnou dysfunkci a odumírání mozkových buněk – má to zřejmý vliv i na kvalitu spánku.

Ten se stává často přerušovaným, anebo jde o převrácení spánkového režimu, denní ospalost a noční bdění. Tyto poruchy spánky mohou ještě znásobit závažnost symptomů demence.

Protože demence související s věkem je neléčitelná a nezvratná, je opravdu doslova životně nezbytné využít všech dostupných možností a strategií nejen prevence, ale i zmírnění symptomů. Jednou z nich je také kvalitní a zdravý spánek, který je nedílnou součástí zdravého životního stylu.

Ján Schneider

Foto: unsplash

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *